www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Coolpix S500: malý, ale výkonný

Nikon Coolpix S500: malý, ale výkonný
, , recenze: specifikace produktu
V únoru tohoto roku uvedl renomovaný výrobce fototechniky Nikon klasický stylový kompakt Coolpix S500 s vysokým rozlišením 7,1 megapixelů, univerzálním stabilizovaným trojnásobným zoomem a 2,5“ velkým LCD displejem s jemným rozlišením 230 tisíc pixelů.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Stylový fotoaparát Nikon Coolpix S500 (S = stylish) není na první pohled ničím výrazný. Malé, avšak celkem tlusté tělo fotoaparátu svým designem nikoho neurazí. Naopak osloví fotografy a především fotografky čistým jednoduchým designem a vybroušenou přední stranou. I přes tenký plechový kryt působí tělo poněkud plastovým dojmem. To má na svědomí hlavně relativně malá hmotnost fotoaparátu – pouhých 125 gramů (bez baterie a paměťové SD karty) a tudíž velký podíl plastů na vnitřní konstrukci. Plastový je dokonce i stativový šroub a dvířka slotu pro paměťovou kartu a akumulátor.
Naopak velkým překvapením je praktické ovládání kolečkem na zadní straně. Kolečka byla dříve doménou jen zrcadlovek, ale kompakty Nikon Coolpix P5000 a Canon PowerShot G7 (a jejich novější verze Nikon P5100 a Canon G9) jsou důkazem, že komfortu rychlého a jednoduchého ovládání si budou moci užít i fotografové s digikompakty. Stylový fotoaparát S500 však vyniká i jinými vlastnostmi. Na přední straně fotoaparátu o nich informuje výrobce: rozlišení 7,1 Mpix., nejvyšší citlivost ISO 2000, 2,5“ velký LCD displej a funkce VR. VR, tedy Vibration Reduction, což je označení pro optickou stabilizaci objektivu Nikon, podobně jako Mega O.I.S. u Panasonicu, OS u Sigmy a IS u Canonu. Optická stabilizace dokáže díky dvěma gyro senzorům a plovoucí optické skupině prodloužit udržitelný čas při fotografování bez stativu a zamezit tak mnoha rozostřeným fotografiím v důsledku pohybové neostrosti z chvění rukou. Jedná se tedy o bezesporu užitečnou funkci.

Model Nikon Coolpix S500 navazuje na bohatou historii „eSkové“ řady stylovek od Nikonu, avšak je prvním zástupcem této třídy, který nevyniká ani ultratenkými rozměry (Coolpix S9), ani lomenou konstrukcí (Coolpix S10). Zato ve svém klasickém retro těle ukrývá zcela nový systém ovládání s implementovaným kolečkem volby hodnot na zadní straně fotoaparátu a rovněž nabízí oproti starším bratříčkům o 1 megapixel vyšší rozlišení.

Konkurentů je v segmentu stylových kompaktů mnoho, ale Nikon S500 bývá vzhledem ke svému klasickému designu, základnímu rozsahu ohnisek a optické stabilizaci srovnáván především s Panasonicem FX 30 (viz dřívější recenze) a Canonem IXUS 950 IS. Nikon je z této trojice digikompaktů nejlevnější, aniž by v některém ze svých parametrů dramaticky za konkurencí zaostával. Panasonic oproti Nikonu S500 nabízí široké ohnisko 28mm, Canon je vybaven vyšším rozlišením a širším rozsahem zoom objektivu.


Ovládání a ergonomie


Přední straně fotoaparátu Nikon Coolpix S500 dominuje zapouzdřený firemní objektiv s trojnásobným optickým zoomem a stabilizací obrazu. Objektiv s rozsahem 35 – 105mm (ekvivalent kinofilmu) má průměrnou světelnost F2,8 – 4,7 a do těla fotoaparátu je zapuštěný cca o 0,5mm, aby byl v zasunutém stavu lépe chráněný. Okolo objektivu jsou pak umístěny proti směru hodinových ručiček tyto komponenty: blesk, lampa přisvětlení autofocusu (slouží rovněž jako signalizace samospouště) a mikrofon pro nahrávání monofonního zvuku i audio poznámek. V pravém dolním rohu přední strany je umístěna nálepka s informacemi o klíčových prodejních faktorech: rozlišení, stabilizaci, nejvyšší citlivosti ISO a velikosti LCD monitoru. Celá přední strana je jemně broušená, což dodává fotoaparátu image technologicky vyspělého šperku. Drobný ozdobný grip by lepší ergonomii jistě prospěl, ale i bez něj nemá fotoaparát tendenci padat z ruky. Přesto doporučujeme používat řemínek na zápěstí jako prevenci. Nikon S500 totiž není, stejně jako drtivá většina podobných fotoaparátů, odolný vůči pádu. Takový je z recenzovaných stylových kompaktů jen Olympus mju 770 SW.Na horní straně nemůže chybět spoušť a hlavní vypínač fotoaparátu s diodou indikující zapnutý stav přístroje. Spoušť je dvoupolohová, s dobře oddělenými zdvihy. Není tedy problém s tímto fotoaparátem namáčknutím spouště zaostřit, pak zakomponovat hlavní motiv a exponovat. Hlavní vypínač je jemně zapuštěný do těla fotoaparátu, což minimalizuje riziko náhodného vypnutí/zapnutí fotoaparátu. V levé části horní strany fotoaparátu je modelové označení Coolpix S500 a tlačítka aktivující dvě velmi užitečné funkce: optickou stabilizaci (tlačítko s ikonou chvějící se ruky) a funkci ostření na obličej (piktogram se smajlíkem).Zadní strana je místem, kde se nachází veškeré ostatní ovládací prvky. Ty jsou logicky rozmístěny napravo podél LCD displeje. Jistě neobvyklým ovládacím prvkem je, jak jsme výše uvedli, kolečko pro volbu režimů a listování v menu nebo mezi jinými nabídkami. Kolečko je pro listování v menu stejně přínosné, jako je kolečko na myši neocenitelné při posouvání webových stránek. Kolečko v sobě navíc ukrývá zkratky na čtyři nejpoužívanější funkce: samospoušť, režimy blesku, makro režim autofocusu a korekce expozice. Uprostřed kruhového ovladače se nachází potvrzovací tlačítko OK. Pod kolečkem jsou umístěna tlačítka pro vstup do menu a mazání snímků, nad kolečkem jsou k dispozici tlačítka Mode (pro volbu expozičního režimu, nahrávání videa a základní nastavení fotoaparátu) a tlačítko pro vstup do přehrávání snímků a videosekvencí.
Je zvláštní, že nastavení fotoaparátu se nachází pod tlačítkem Mode a nikoliv jako samostatná záložka Menu, které samo o sobě pak slouží jen k nastavování fotografických funkcí (v režimu běžného fotografování) a konkrétního scénického režimu (v režimu SCN). Nad tlačítky je prohnutá ploška pro umístění palce pod kolébkou ovladače zoomu. Bohužel trochu nešťastně je umístěna kontrolka nabití blesku, kterou si fotograf zakrývá při fotografování vlastním palcem pravé ruky. LCD displej zabírá logicky zbylou plochu zadní strany a je pro lepší ochranu proti poškrábání zapuštěn do fotoaparátu.

Na pravé straně přístroje se nachází kovové poutko pro upevnění popruhu na zápěstí. Nad poutkem jsou umístěna dvířka ke konektoru. Ten je víceúčelový. Slouží k propojení fotoaparátu s počítačem a rovněž k propojení fotoaparátu s televizí (podporuje kromě video výstupu i audio výstup, pro přehrání mono zvuku videonahrávek). Levá strana fotoaparátu je bez ovládacích prvků. Naspodu digikompaktu se nachází stativový šroub. Ten je bohužel, stejně jako u mnoha jiných podobných stylových kompaktů, vyroben z plastu. Je až zarážející, kolik výrobců do fotoaparátů za tisíce korun neimplementuje stativový šroub z odpovídajícího materiálu. Plastový stativový šroub neznamená sice žádnou tragédii, ale fotograf musí mít vždy při dotahování stativu tento fakt na mysli, aby závit stativového šroubu neztrhal a tím neznehodnotil. Vedle šroubu jsou umístěna plastová dvířka sdruženého slotu pro paměťovou SD kartu a Li-ion akumulátor EN-EL 10.
Celkově musíme kladně ohodnotit dílenské zpracování fotoaparátu, které je na vysoké úrovni. I zde jsme však našli několik neduhů, kterými trpí většina digikompaktů. O plastovém stativovém šroubu jsme se zmínili již výše. Body navíc však fotoaparát nezískal ani za drobnou vůli při vysunutém objektivu nebo za plastová dvířka slotu akumulátoru / paměťové karty. Přístroj vyniká rychlou odezvou a vynikajícím ovládáním. Dílenské zpracování a použité materiály jsou dobré, i když fotoaparát patří spíše k levnějším.

Technické parametry Nikon Coolpix S500
DIGITÁLNÍ ČIP A ELEKTRONIKA
Počet efektivních pixelů7,1 milionu  
Celkový počet pixelů7,38 milionu
Obrazový snímač1/2,5" CCD snímač
Rozlišení fotografií3072 x 2304 (komprese Jemná/Normální), 2592 x 1944 (Normální), 2048 x 1536 (Normální), 1024 x 768, 640 x 480, 3072 x 1728 (16:9)  
Širokoúhlý režimano, 3072x1728 pixelů v poměru stran 16:9
LCD monitorúhlopříčka 2,5", rozlišení 230 tisíc pixelů, vybaven antireflexní vrstvou
Rozlišení videosekvencí TV video 640x480 pixelů při 30 obr./s, Malá velikost 320x240 pixelů při 30 obr./s nebo 15 obr./s, Malá velikost 160x120 pixelů při 15 obr./s
Zvuk videosekvencíano, mono
Citlivost ISOAuto, 50, 100, 200, 400, 800, 1600, 2000
Rozsah ISO Auto50-1000
Rozsah ISO Auto v režimu Hi ISO50-2000
Rozsah vestavěného bleskuŠiroké ohnisko: 0,5 až 7,5 m; Dlouhé ohnisko: 0,5 až 4,0 m  
OPTIKA FOTOAPARÁTU
Optický zoom3x
Digitální zoom4x
Počet optických členů5
Reálné ohnisko5,7-17,1 mm
Ohnisko ekvivalentní kinofilmu35-105 mm
Světelnost objektivuF2,8-4,7
Rozsah zaostření50 cm až nekonečno, v režimu Makro: 15 cm až nekonečno
Optická stabilizaceano, Vibration Reduction
OSTATNÍ
RozhraníUSB 2.0
Podporované jazykyČeština, dánština, němčina, angličtina, španělština, francouzština, indonézština, italština, holandština, norština, polština, portugalština, ruština, finština, švédština, čínština (zjednodušená a tradiční), japonština, korejština, thajština  
Paměťové médiumSD karta (nepodporuje standard SD HC)
Interní paměťano, 26 MB
Zdroje energieDobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL10 (součást dodávky), síťový zdroj EH-62D (volitelné příslušenství)  
Výdrž dodávaného akumulátoru (dle standardů CIPA)180 snímků
Rozměry (ŠxVxH)88 × 51 × 22 mm (bez výstupků)  
Hmotnost bez akumulátoru a paměťové karty135 gramů
Dodávané příslušenstvíDobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL10, nabíječka baterií MH-63, USB kabel UC-E6, A/V kabel EG-CP14, řemínek, disk CD-ROM se softwarem PictureProject (Dodávané příslušenství se může lišit v závislosti na zemi nebo regionu prodeje.).
reklama
Nejnovější články
Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem
Opět se objevují zprávy o novém high-endovém APS-C fotoaparátu společnosti Sony. Novinka by měla pravděpodobně nést jméno A6700 a s velkou pravděpodobností bude představena do konce tohoto měsíce.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil
Lovec bouřek Brian Emfigner natáčel pomocí svého dronu tornádo ve státě Mississippi. Bohužel před ním nestačil uletět, a tak o dron přišel. Na druhou stranu získal působivé záběry, kterými se nyní může chlubit.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1 Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1
Už nějakou dobu je jasné, že si to 8K zamíří i na 4/3" formát. Po kameře od Sharpu tu máme další podobný produkt. Je jím 8K videokamera Bosma G1 DC0200. Její snímač přináší vysoké 33MPx rozlišení.
3.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tamron si patentoval objektiv 16-70mm F4 Tamron si patentoval objektiv 16-70mm F4
Jeden z dalších zajímavých patentů, které mohou ukázat, co se chystá pro nejbližší dobu, je objektiv 16-70mm F4 od Tamronu. Nabídl by poměrně univerzální více než 4× optický zoom a jistě by potěšil nejednoho fotografa.
1.5.2021, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Nikon si registroval nové APS-C CSC, spekuluje se nad low-endovou Z30 Nikon si registroval nové APS-C CSC, spekuluje se nad low-endovou Z30
Registrace nového fotoaparátu společnosti Nikonu na Taiwanu dává tušit, že se chystá nějaká novinka. Podle všeho by mělo jít o nové APS-C CSC a nyní je tedy otázkou, zda to bude low-endová Z30 nebo něco jiného.
30.4.2021, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů