Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon Coolpix S5100: krok vpřed

23.11.2010, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
V rámci našeho tématu o kompaktních a stylových fotoaparátech začínáme recenzí kompaktu Nikon Coolpix S5100. Přináší 5× optický zoom, 12MPx snímač a nejnovější procesor EXPEED C2. Jak se projeví v testu?

Digitální šum


V dnešní době 14megapixelových čipů Nikon docela příjemně překvapil jen 12 megapixely, což by mohlo zajistit nižší šum. Nicméně na 1/2,33" čip je i 12 megapixelů hodně. Nový procesor EXPEED C2 navíc slibuje lepší zacházení s obrazem. Na CD disku uvidíme jasový šum (modré plochy), barevný (bílá plocha) a zachování detailů (písmena).


ISO 100


Nový procesor EXPEED C2 se s novými odšumovacími algoritmy předvedl v dobrém světle. Barevný šum je akceptovatelný, jasový rovněž. Protivné doostřování bylo výrazně zeslabeno, nicméně i tak je stále silné a vytváří nepěkné okraje hran.


ISO 200


ISO 200 silněji odšumuje, slabší detaily mizí. Jasový šum je dobře odstraněn, doostřování je opět hodně patrné.


ISO 400


Další navýšení citlivosti na většině plochy odšumuje docela účinně, občas ale začnou ustřelovat pixely, což platí zejména u hran a v jejich blízkosti.


ISO 800


Citlivost ISO 800 přináší rozmývání obrazu, hrany opět kvůli doostřování ukazují tmavé pixely.


ISO 1600


ISO 1600 opět rozmývá obraz, detaily se snaží jakž takž zachovat. Jasový šum je nerovnoměrný a v některých místech docela silný.


ISO 3200


Nejvyšší citlivost ISO 3200 přináší rozmazaný obraz, silný jasový šum a slabší barvy. Dále se podíváme na výřezy pořízené za horšího světla, na kterém uvidíme především zachování detailů.


ISO 100



ISO 200

ISO 400



ISO 800

ISO 1600

ISO 3200

Na těchto snímcích jde vidět poměrně dobré zpracování obrazu při ISO 100. Určitě je lepší než u starších Nikonů, rozmývání by stejně jako doostřování mohlo stále být ještě trochu slabší. ISO 200 spíše více doostřuje a teprve ISO 400 přidává silnější jasový a barevný šum. Citlivosti ISO 800 silně rozmývá a další citlivosti jsou už velmi nekvalitní.


Protisvětlo


Nyní se podíváme na práci snímacího čipu a objektivu při snímání v protisvětle.


expoziční čas 1/400 s, clona F7,6, citlivost ISO 100, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšení


Na stylový kompakt je to průměrný výsledek. Kresba je poněkud neostrá, chromatická aberace je v normě. Kolem slunce vznikají odlesky, v ploše obrazu je zde ale nenajdete.


expoziční čas 1/1000 s, clona F2,7, citlivost ISO 100, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšení


V prosvětlených partiích je patrná chromatická aberace. Velmi světlou a nepříjemnou oblohu čip nezvládl prokreslit, na to bylo nevhodné počasí. Kresba krajiny je rozumná.


expoziční čas 1/1000 s, clona F2,7, citlivost ISO 100, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšení


Vyfocené snímky lze prosvětlit pomocí technologie D-Lighting. Z tohoto úhlu pohledu funguje dobře a opět proti starším Nikonům dává snímkům lepší vzezření. I přesto mají prosvětlené partie slabší barvy a více vynikne barevný šum.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.