www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Coolpix S6300: vlk v rouše beránčím

Nikon Coolpix S6300: vlk v rouše beránčím
, , recenze: specifikace produktu
Další test budeme věnovat kapesnímu ultrazoomu Nikon Coolpix S6300. Za poměrně příznivou cenu 4500 Kč nabídne 16MPx CMOS BSI čip s Full HD videem, hardwarové HDR, multiexpoziční režimy. Využívá objektiv s 10× optickým zoomem.
K oblíbeným
reklama

Noční scéna


Jak je už u levnějších Nikonů zvykem, nepočítejte s dostatečným rozsahem expozičních časů pro noční focení. Maximem je pouhá jedna sekunda, případně v režimu ohňostrojů 4 sekundy, ale s aktivovaným ND filtrem, takže maximální množství světla je totožné.
expoziční čas 4 s, clona F8,2, citlivost ISO 125, ohnisko 57 mm, klikněte pro zvětšeníSami vidíte, že expozice je opravdu nedostatečná, snímek je hodně tmavý. Vyskytuje se v něm jasový šum, detaily jsou málo ostré. Dále se podíváme na výřezy snímků při různých citlivostech.
ISO 100ISO 100 vypadá docela slušně, občas je ale kontrast a ostrost slabší, v jiných místech je kresba naopak přeostřená.
ISO 400Vzhledem k tomu, že jde o ISO 400, nevypadá to špatně. Na kompakt to docela ujde, přestože vidíte v některých místech nepříjemné patlání.
ISO 1600ISO 1600 už hodně třepí linie, jasový šum je silný a kresba ve stínech téměř neexistuje.
ISO 3200Nejvyšší citlivost ISO 3200 dále zvyšuje jasový šum, detaily jsou minimální, linie se třepí, stíny jsou černé bez kresby.
ISO 3200 (multiexpozice)V nočním režimu je možné využít multiexpozici, kdy fotoaparát vyfotí několik snímků, které složí dohromady a tím minimalizuje šum. Výhodou je vyšší celistvost linií, naopak nevýhodou silně rozmytá kresba.


Standardní scéna


Podívejme se také na tři standardní snímky.
expoziční čas 1/800 s, clona F4,1, citlivost ISO 125, ohnisko 57 mm, klikněte pro zvětšeníVe třídě kompaktů jde o průměrný výsledek. Odšumování je sice silné, ale přesto není ztráta detailů až tak závažná.
expoziční čas 1/800 s, clona F3,8, citlivost ISO 125, ohnisko 43 mm, klikněte pro zvětšeníVzhledem k silnému odšumování, které prokazoval Nikon Coolpix S6300 u předchozích snímků, mě docela potěšila slušná úroveň detailů. Rohy jsou poněkud neostré.
expoziční čas 1/500 s, clona F3,2, citlivost ISO 125, ohnisko 25 mm, klikněte pro zvětšeníObjektiv při nejširším úhlu záběru ukazuje dobrou středovou ostrost, ale směrem k rohům se ostrost viditelně zhoršuje. Příjemným překvapením jsou dobře prokreslené stíny.

Nejnovější články
Canon umožní zrušení aretace prstence Control Ring u RF objektivů Canon umožní zrušení aretace prstence Control Ring u RF objektivů

Nové objektivy Canon řady RF pro full frame CSC fotoaparáty mají navíc jeden prstenec zvaný Control Ring. Ten umožňuje např. změnu ISO citlivosti nebo jiných parametrů. Za příplatek vás Canon zbaví aretovaných poloh, což se hodí např. pro video.

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze
Lenny Kravitz je nejen hudebník, ale velmi rád i fotografuje, má rád fotoaparáty Leica a černobílé snímky. Není divu, že ve spolupráci s ním uvádí Leica už druhou limitovanou edici některého svého fotoaparátu.
25.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami

V nabídce společnosti Lomography se po šesti letech vývoje objevuje nový pevný objektiv Petzval 55mm f/1.7 Mk II. Ten se vyznačuje nastavitelným bokehem díky různě tvarovaným otvorům clony.

24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
23.5.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře