www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Coolpix S6300: vlk v rouše beránčím

Nikon Coolpix S6300: vlk v rouše beránčím
, , recenze: specifikace produktu
Další test budeme věnovat kapesnímu ultrazoomu Nikon Coolpix S6300. Za poměrně příznivou cenu 4500 Kč nabídne 16MPx CMOS BSI čip s Full HD videem, hardwarové HDR, multiexpoziční režimy. Využívá objektiv s 10× optickým zoomem.
K oblíbeným
reklama
Vyzkoušeli jsme malý kompaktní ultrazoom Nikon Coolpix S6300 a nyní si shrňme, jaký vlastně je. Ocenit je třeba dobré ovládání s příjemnou ergonomií i dobré zpracování přístroje. Rozsah zoomu je výborný, světelnost patří svým průběhem do nadprůměru (na širších ohniscích). Objektiv mi ale moc radosti neudělal, na širokém ohnisku hodně vinětuje, v protisvětle vytváří výrazné odlesky a makro je dost slabé. Potěší však nulové zkreslení linií a fotoaparát s pomocí procesoru EXPEED C2 na většině snímků docela účinně potlačuje chromatickou aberaci.

Coolpix S6300 nabízí Full HD videosekvence s detailním obrazem, musíte se ale naučit fotoaparátu trochu pomáhat při natáčení. Autofokus je pomalejší, takže to chce pomaleji zoomovat (v interiéru AF skoro nefunguje) a vyhnout se náhlým změnám jasu. ND filtr už ze své podstaty skokově cloní. Pokud toto ale dodržíte, dočkáte se velmi solidního Full HD videa. K dispozici máte i zpomalené a zrychlené videosekvence (15 až 120 fps).

Nikon mi udělal radost pomalu zlepšujícím se hardwarovým HDR. Zatímco u prvních Nikonů s touto funkcí bylo HDR v podstatě k ničemu, zde už stačí jen nastavit zápornou korekci expozice (tak -0,7, možná -1 EV) a výsledek je minimálně v menších rozlišeních solidní, nemá jen moc rádo prosvětlování větví stromů. Fotoaparát nabídne rychlé sekvenční snímání (s omezeným počtem snímků nebo omezeným rozlišením), rychlost přístroje bych celkově hodnotil jako průměrnou. Příjemné jsou různé barevné režimy, naopak nepotěší velmi malý rozsah expozičních časů, takže noční focení lze provádět jen za opravdu hodně dobrého "nočního" světla.

Největší a bohužel už tradiční bolístkou téměř všech kompaktních Nikonů je ale agresivní odšumování. Minimálně na nejnižších citlivostech je zbytečné, aby byl obraz takto rozpatlaný. To platí o hladších plochách (např. o trávě), zatímco výrazné detaily jsou naopak výrazně doostřené a linie se hodně třepí. Kvalita obrazu bohužel patří k podprůměru a přitom stačí tak málo. Vydat nový firmware a odšumování výrazně stáhnout. U vyšších citlivostí je díky CMOS BSI snímači obraz poměrně slušný (ve srovnání s konkurencí na dané citlivosti), nechává barvy a multiexpoziční noční režim dále snižuje šum.

Ve výsledku Nikon Coolpix S6300 nabízí velmi bohatou nabídku funkcí v příjemně malém, až nenápadném těle za rozumnou cenu. Obraz z 16MPx snímače je bohužel velmi silně odšumován, takže bych počítal raději jen s menšími tisky (s formátem A4 bych byl hodně opatrný, zkoušel jsem to a takto "velký formát" nedoporučuji) nebo s použitím v menších rozlišeních.
 
 

Plusy

 
+ Malé rozměry, dobré zpracování
+ 10× zoom v příznivém rozsahu ohnisek
+ Full HD video (byť s výhradami)
+ Zpomalené videosekvence
+ Hardwarové HDR (byť s výhradami)
 
 

Minusy

 
- Velmi agresivní odšumování
- Malý rozsah expozičních časů (nevhodné pro noční snímky)
- Optické chyby objektivu (odlesky, rohová neostrost, vinětace)
- Slabé makro
 
 
Za zapůjčení fotoaparátu Nikon Coolpix S6300 děkujeme Nikonu.
Fotoaparát Nikon Coolpix S6300 a další produkty najdete na www.fotoskoda.cz.
 
 
Cena v době testování: cca 4 500 Kč s DPHCeny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Sony A7R IV dostává 61MPx FF čip s 15EV DR Sony A7R IV dostává 61MPx FF čip s 15EV DR
Sony dnes představilo nový full frame fotoaparát A7R IV (ILCE-7RM4), který přináší zbrusu nový full frame čip se 61MPx rozlišením. Slibuje také nadprůměrný 15EV dynamický rozsah a vylepšené hybridní zaostřování.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
I'm Back MF: levná digitální stěna pro středoformát s 1/2,33" čipem I'm Back MF: levná digitální stěna pro středoformát s 1/2,33" čipem
Na Kickstarteru se objevila vskutku netradiční koncepce digitální stěny pro středoformáty s vysokou kompatibilitou s různými systémy. Ta bude stát jen pár set dolarů, cenou za to ale bude jen maličký 1/2,33" CMOS snímač.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon PowerShot SX740 HS: bytelný univerzál Canon PowerShot SX740 HS: bytelný univerzál
V dnešní recenzi se podíváme na zoubek kapesnímu ultrazoomu Canon PowerShot SX740 HS. Ten nabídne velkorysý 40× optický zoom, podporu 4K videosekvencí i možnost manuálního ovládání expozice.
15.7.2019, recenze, Milan Šurkala25 komentářů
Laowa 15mm F2 a 10-18mm i pro Nikon Z a Canon RF Laowa 15mm F2 a 10-18mm i pro Nikon Z a Canon RF
Venus Optics má už poměrně širokou nabídku objektivů a nyní oznamuje další dvě "novinky". Jde sice už o známé objektivy 15mm F2 Zero-D a 10-18mm F4.5-5.6, ty ale budou nově dostupné i pro Nikon Z a 15mm verze i pro Canon RF.
14.7.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony uvedlo USB hub MRW-S3 a nové SDXC karty Tough Sony uvedlo USB hub MRW-S3 a nové SDXC karty Tough
Sony přichází s novými produkty pro rychlejší workflow při zpracovávání fotografií. Jednak je to Multifunction USB Hub MRW-S3 schopný dosahovat rychlosti až 1000 MB/s, jednak nové karty SDXC Tough.
13.7.2019, aktualita, Milan Šurkala