www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Coolpix S6300: vlk v rouše beránčím

Nikon Coolpix S6300: vlk v rouše beránčím
, , recenze: specifikace produktu
Další test budeme věnovat kapesnímu ultrazoomu Nikon Coolpix S6300. Za poměrně příznivou cenu 4500 Kč nabídne 16MPx CMOS BSI čip s Full HD videem, hardwarové HDR, multiexpoziční režimy. Využívá objektiv s 10× optickým zoomem.
K oblíbeným
reklama
Vyzkoušeli jsme malý kompaktní ultrazoom Nikon Coolpix S6300 a nyní si shrňme, jaký vlastně je. Ocenit je třeba dobré ovládání s příjemnou ergonomií i dobré zpracování přístroje. Rozsah zoomu je výborný, světelnost patří svým průběhem do nadprůměru (na širších ohniscích). Objektiv mi ale moc radosti neudělal, na širokém ohnisku hodně vinětuje, v protisvětle vytváří výrazné odlesky a makro je dost slabé. Potěší však nulové zkreslení linií a fotoaparát s pomocí procesoru EXPEED C2 na většině snímků docela účinně potlačuje chromatickou aberaci.

Coolpix S6300 nabízí Full HD videosekvence s detailním obrazem, musíte se ale naučit fotoaparátu trochu pomáhat při natáčení. Autofokus je pomalejší, takže to chce pomaleji zoomovat (v interiéru AF skoro nefunguje) a vyhnout se náhlým změnám jasu. ND filtr už ze své podstaty skokově cloní. Pokud toto ale dodržíte, dočkáte se velmi solidního Full HD videa. K dispozici máte i zpomalené a zrychlené videosekvence (15 až 120 fps).

Nikon mi udělal radost pomalu zlepšujícím se hardwarovým HDR. Zatímco u prvních Nikonů s touto funkcí bylo HDR v podstatě k ničemu, zde už stačí jen nastavit zápornou korekci expozice (tak -0,7, možná -1 EV) a výsledek je minimálně v menších rozlišeních solidní, nemá jen moc rádo prosvětlování větví stromů. Fotoaparát nabídne rychlé sekvenční snímání (s omezeným počtem snímků nebo omezeným rozlišením), rychlost přístroje bych celkově hodnotil jako průměrnou. Příjemné jsou různé barevné režimy, naopak nepotěší velmi malý rozsah expozičních časů, takže noční focení lze provádět jen za opravdu hodně dobrého "nočního" světla.

Největší a bohužel už tradiční bolístkou téměř všech kompaktních Nikonů je ale agresivní odšumování. Minimálně na nejnižších citlivostech je zbytečné, aby byl obraz takto rozpatlaný. To platí o hladších plochách (např. o trávě), zatímco výrazné detaily jsou naopak výrazně doostřené a linie se hodně třepí. Kvalita obrazu bohužel patří k podprůměru a přitom stačí tak málo. Vydat nový firmware a odšumování výrazně stáhnout. U vyšších citlivostí je díky CMOS BSI snímači obraz poměrně slušný (ve srovnání s konkurencí na dané citlivosti), nechává barvy a multiexpoziční noční režim dále snižuje šum.

Ve výsledku Nikon Coolpix S6300 nabízí velmi bohatou nabídku funkcí v příjemně malém, až nenápadném těle za rozumnou cenu. Obraz z 16MPx snímače je bohužel velmi silně odšumován, takže bych počítal raději jen s menšími tisky (s formátem A4 bych byl hodně opatrný, zkoušel jsem to a takto "velký formát" nedoporučuji) nebo s použitím v menších rozlišeních.
 
 

Plusy

 
+ Malé rozměry, dobré zpracování
+ 10× zoom v příznivém rozsahu ohnisek
+ Full HD video (byť s výhradami)
+ Zpomalené videosekvence
+ Hardwarové HDR (byť s výhradami)
 
 

Minusy

 
- Velmi agresivní odšumování
- Malý rozsah expozičních časů (nevhodné pro noční snímky)
- Optické chyby objektivu (odlesky, rohová neostrost, vinětace)
- Slabé makro
 
 
Za zapůjčení fotoaparátu Nikon Coolpix S6300 děkujeme Nikonu.
Fotoaparát Nikon Coolpix S6300 a další produkty najdete na www.fotoskoda.cz.
 
 
Cena v době testování: cca 4 500 Kč s DPHCeny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4 Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4
Na trhu se objevuje nový fotomobil z dílen společnosti Honor. Ta představila novinku v podobě modelu 20 Pro, který přináší rovnou čtveřici zadních fotoaparátů. Mezi nimi vynikne makro fotoaparát a modul s rekordní světelností F1,4.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus" Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus"
V nabídce fotoaparátů značky Leica se objevuje další novinka v podobě limitované edice. Je jí model CL "100 jahre bauhaus", který oslavuje století existence umělecké a designové školy Bauhaus v Německu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy
Nikon spouští letní prodejní akci s názvem "Ušetři s Nikonem". Mnoho fotoaparátů a objektivů bylo zlevněno, přičemž u některých setů se jedná o slevy až ve výši 10.000 Kč. Levněji tak lze získat i nové Z6 a Z7.
20.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál
Společnost Ricoh, která nyní stojí za zrcadlovkami a fotoaparáty Pentax, se nechala slyšet, že v brzké době vidí návrat fotografů k DSLR. Móda CSC je podle společnosti jen chvilková a pomine.
20.5.2019, aktualita, Milan Šurkala35 komentářů
Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF
Společnost Panasonic už nevyrábí CSC jen se 4/3" senzory, ale nově i s velkými full frame čipy. A právě dnes se podíváme na vlajkovou loď Lumix S1R se 47,3MPx snímačem. Umí i 4K 60p videosekvence.
20.5.2019, recenze, Milan Šurkala65 komentářů