www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Coolpix S8000: stabilní dravec

Nikon Coolpix S8000: stabilní dravec
, , recenze: specifikace produktu
V našem seriálu o kompaktech a zejména malých kapesních ultrazoomech pokračujeme recenzí Nikonu Coolpix S8000. Tento nejmenší ultrazoom nabídne 10× optický zoom, 14MPx rozlišení a čtyři druhy stabilizace pro co nejostřejší snímky.
K oblíbeným
reklama
Společnost Nikon se přidala k dnešní módní vlně malých ultrazoomů. Letitými rivaly zde byla řada TZ od Panasonicu a SX od Canonu. V poslední době k nim ale přibyly fotoaparáty od všech důležitých výrobců, Nikon pochopitelně nezůstal pozadu a zkusil to s modelem Coolpix S8000. Ten stojí trošku na okraji zájmu a my se dnes podíváme, zda je to oprávněné nebo ne.

Přístroj disponuje 14MPx CCD snímačem a jeho objektiv nabídne ve své třídě typický 10× optický zoom. Velkým lákadlem může být 3,0" LCD displej s extrémně vysokým rozlišením 921.000 bodů. Samozřejmostí je spousta stabilizačních programů, zaujme i nabíjení přes USB, které se začíná těšit větší oblibě.


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


K dispozici je stříbrná, hnědá a černá varianta. My jsme dostali tu černou. Spolu s hranatým designem tak fotoaparát působí docela plastově a levně. Situaci trochu zlepšuje několik kovových prvků, ale celkový dojem z přístroje je spíše horší. Dílenské zpracování není příliš na výši, výklopný blesk má poněkud zvláštní aretaci a tlačítko MENU se u testovaného kusu zasekávalo. Držení přístroje je i přes jeho plochost docela dobré, vzadu je ploška pro umístění palce a co je jednoznačné pozitivum, jsou rozměry a hmotnost. Tento kompakt se vejde opravdu všude a ani si nevšimnete, že ho mát u sebe. Je opravdu tenký a lehký.
Příď zaujme zajímavým vyklenutím kolem objektivu. To fotoaparátu pomáhá vypadat ještě štíhleji. Nad objektivem směrem doleva (z tohoto pohledu) je přisvětlovací AF dioda, která ale ne vždy postačuje. Úplně nalevo je gumovější povrch naznačující jakoby grip, vysunut ale není ani trošku. Pak zde už jen najdete různá označení a loga.Objektiv NIKKOR nabízí solidní 10× optický zoom, což je v této třídě takový lehce nižší standard. Začíná na ohnisku 30 milimetrů, není tedy příliš širokoúhlý, ale stále je to dle mého názoru dostatečně široké ohnisko. Výhodou toho je, že i přes 10× zoom nabízí maximální ohnisko 300 mm, což je plně srovnatelné s konkurencí. Světelnost F3,5 na nejširším ohnisku vůbec nepotěší a ani F5,6 na nejdelším není úplně nejlepší, patří alespoň k průměru. Stabilizace je zde řešena posunem CCD čipu, Nikon slibuje ještě další tři stabilizační techniky od zvyšování ISO citlivosti, přes BSS technologii a konče u detekce pohybu.Objektiv je zde vysunut při maximálním zoomu. Nalevo je výklopný blesk, jehož vyklápění si řídí sama automatika. Naštěstí Nikon nezkopíroval praštěný způsob Canonu a blesk se vyklápí skutečně jen tehdy, když bude použit. Zaklopit jej musíte vždy ručně. Směrem doprava najdete dvojici mikrofonů pro stereo zvuk a tlačítko pro spuštění přístroje. Páčka zoomu umožňuje rychlé a poměrně přesné ovládání, k tlačítku spouště rovněž nemám žádné výhrady.Na zadní straně překvapí LCD displej. Jeho 3,0" úhlopříčka je sice standardní, ale to se nedá říci o rozlišení. To totiž činí 921.000 bodů, což odpovídá rozlišení 640×480 pixelů! Výsledkem je skutečně velmi ostrý a detailní obraz. Pozorovací úhly displeje jsou nadprůměrné, horší je to ale s pozorovatelností na slunci, tam má displej trošku problémy.Napravo od displeje jsou ovládací prvky. Jako první si lze všimnout tlačítko s červenou tečkou pro natáčení videosekvencí. Jak je u HD videa většiny fotoaparátů obvyklé, po stisknutí musíte počítat s menší prodlevou, tu způsobuje zaostření. Směrem níže je tlačítko se zeleným fotoaparátem, které nahrazuje klasické kolečko fotografických režimů. Zde si můžete vybrat jednotlivé režimy od automatiky až ke scénickým režimům. Napravo od něj je modré tlačítko pro prohlížení snímků. To lze zmáčknout i při vypnutém fotoaparátu, čímž se spustí jen tento prohlížení režim. Prohlížení je rychlé.

Následuje čtyřsměrný ovladač, který je zároveň otočný a slouží tak k rychlému nastavování některých hodnot, případně k rychlému prohlížení snímků. Směrem nahoru volíte blesk, vpravo korekci expozice, dole makro a nalevo samospoušť. U té bych upřednostnil, kdyby se v následném menu dalo pohybovat i tlačítkem doleva (tj. tím, který se ono menu spustí, ať není nutno přeskakovat na další tlačítko nahoru/dolů). Rovněž by vůbec nemuselo být špatné, kdyby se samospoušť pamatovala a nemusela nastavovat po každém snímku.

Tlačítko pro korekci expozice spustí menu, kde můžete upravit nejen již zmíněnou funkci, ale také odstín a sytost. Nějak jsem nepochopil, proč se nastavení odstínu ovládá jinak než zbývající dvě (nejprve je nutno se na displeji proklikat na nastavující graf, zatímco korekce i sytost jsou na nastavujícím grafu hned). Následující problém je asi jen můj, nicméně i tak jej zmíním. Ve směru hodinových ručiček se čas zvyšuje, proto bych intuitivně předpokládal, že točením kolečka v tomto směru budu expozici přidávat a ne nelogicky ubírat.

Co se týče expozičních ukazatelů, v tomhle měl Nikon vždycky hrozný zmatek a nikdy nepochopím, proč má u svých zrcadlovek plus nalevo a minus napravo. Prostřední tlačítko OK je potvrzovací, máte-li nastavenou uživatelskou volbu ostřícího bodu, pak slouží právě k onomu nastavení. Rychlé menu zde není, pouze to hlavní. Pochopitelně ke vstupu do něj slouží tlačítko MENU. Zde se koná trochu šok, množství fotografických nastavení zahrnuje pouhopouhých 7 položek. Poslední tlačítko s ikonkou koše slouží k mazání (v režimu focení smaže poslední nafocený snímek, což se mi zdá jako výborný nápad).Napravo je jen krytka prostoru pro HDMI kabel a ouško na provlečení poutka na zápěstí.Nalevo nenajdete vůbec nic, můžete se jen podívat, jak je fotoaparát široký.Vespod je krytka prostoru pro baterii a paměťovou kartu, úplně na kraji pak závit pro stativ. Vzhledem k muší váze přístroje jeho vyosení ani nevadí, potěší, že je kovový.Napájení má na starosti Li-Ion akumulátor EN-EL12 s napětím 3,7 V a kapacitou 1050 mAh. Jako paměťové karty jsou použity tradiční SD a SDHC.Po první prozkoumání je jasné, že Nikon Coolpix S8000 si nehraje na profesionální kompakt, ale spíše na fotoaparát, který nabídne velké možnosti zoomování při co nejmenších zásazích fotografa. Následující kapitoly se budou věnovat praktickým výsledkům při focení.


Technické specifikace: Nikon Coolpix S8000
Snímací prvek
Celkový počet pixelů14,48 MPx
Efektivní počet pixelů14,2 MPx
Velikost snímače1/2,3" CCD (přibližně 6,16×4,62 mm)
Rozlišení fotografií(4:3) 4320×3240, 3264×2448, 2592×1944, 2048×1536, 1024×768, 640×480
(16:9) 4224×2376
Rozlišení videa1280x720 / 24 fps (výsledné video 30 fps), 640×480 / 30 fps, 320×240 / 30 fps, stereo zvuk
Poměr stran4:3, 16:9
Typ barevného filtruRGB
Formát záznamuJPEG (Exif 2.2), MOV (MPEG4 AVC/H.264)
Optika fotoaparátu
ZnačkaNIKKOR
Optický zoom10×
Rozsah ohnisek (reálný)5,4 - 54 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)30 - 300 mm
Světelnost objektivuF3,5 - 5,6
Rozsah clonyF3,5 - F7 (wide), F5,6 - F11,2 (tele), ND filtr
Mechanická stabilizaceano (CCD shift)
Elektronická stabilizaceano (BSS, detekce pohybu, zvyšování ISO citlivosti)
Možnost použití předsádekne
Digitální zoomano (2×)
Zaostřování
Zaostřováníauto focus (detekce tváře, 9bodové ostření, středové, uživatelský výběr z 99 zón)
Ostřící vzdálenost50 cm - nekonečno (normal wide)
100 cm - nekonečno (normal tele)
1 cm - nekonečno (makro)
Pomocné zaostřovací světloano
Elektronická část
ProcesorEXPEED
Testovaný firmwareV8.A.2
Spotřeba-
Měření expozice224segmentové Matrix, preference středu
Citlivost ISOAUTO ISO (100-1600), AUTO ISO (100-800), AUTO ISO (100-400), 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
Rychlost závěrky8 - 1/2000 s
Expoziční režimyauto
Vyvážení bílé barvyAuto, Manuální nastavení, Denní světlo, Žárovkové světlo, Zářivkové světlo, Zataženo, Blesk
Scénické režimyAutomatický výběr, Portrét, Krajina, Noční portrét, Párty/Interiér, Pláž/Sníh, Západ slunce, Úsvit/Soumrak, Noční krajina, Makro, Jídlo, Muzeum, Ohňostroj, Reprodukce, Protisvětlo, Panoráma s asistencí
Samospoušť2s, 10 s
Sériové snímání0,7 fps
30 fps (MultiShot - 16 snímků složených do 5MPx fotografie)
3,0 fps (Sport - 3 MPx, max. 45 fotografií)
BSS - vyfotí 10 snímků, uloží ten nejostřejší
Vestavěný blesk - režimyVypnuto, Automatický, Červené oči, Nucený, Pomalá synchronizace
Vestavěný blesk - dosah0,5 - 5,5 metrů (wide)
0,9 - 3,7 metru (tele)
Externí bleskne
Ostatní
Hledáčekne
LCD displej3,0" LCD, 921.000 bodů (640×480 pixelů)
Digitální výstupUSB 2.0, AV, HDMI
Paměťové kartySD, SDHC
Interní paměť32 MB
NapájeníLi-Ion akumulátor EN-EL12 3,7 V 1050 mAh (210 snímků)
Hmotnost183 gramů s příslušenstvím
Rozměry103,0 x 57,0 x 27,3 mm
Barevné variantyčerná, stříbrná, hnědá
Standardní příslušenstvíLi-Ion akumulátor, nabíječka+kabel, USB kabel, AV kabel, CD-ROM, manuál, poutko
reklama
Nejnovější články
Levné objektivy Rockstar: pancake 10mm F8 a standardní 27mm F2.8 Levné objektivy Rockstar: pancake 10mm F8 a standardní 27mm F2.8
Dalším čínským výrobcem objektivů je Rockstar. Ten přichází se dvěma velmi kompaktními novinkami. Jednou je pancake rybí oko 10mm f/8, druhým pak standardní objektiv 27mm f/2.8. Oba jsou určeny pro CSC.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25mm F1.7 ASPH. Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25mm F1.7 ASPH.
Panasonic má ve svém výrobním programu i světelné zoomovací objektivy pro Micro Four Thirds systém a jedním z nejzajímavějších je Leica 10-25mm F1.7. Vedle dobré světelnosti nabídne i velmi širokoúhlý záběr.
Včera, recenze, Milan Šurkala7 komentářů
Canon nasnímal 4,2GPx fotku tradičního japonského díla Canon nasnímal 4,2GPx fotku tradičního japonského díla
Japonský Projekt Tsuzuri má za úkol převést tradiční díla japonské kultury do digitální podoby a následně vytvořit jejich fyzickou kopii pro lepší zachování originálu. Nyní tak vznikla 4,2GPx verze Bohů větru a hromu od Tawaraya Sotatsua.
16.1.2022, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Dálkoměr Leica M11 přináší 60MPx snímač CMOS BSI a 64GB paměť Dálkoměr Leica M11 přináší 60MPx snímač CMOS BSI a 64GB paměť
Leica uvedla novou generaci dálkoměrného fotoaparátu M11. Ten přináší 60MPx full frame snímač typu CMOS BSI, zajímavý je také obrovskou 64GB vestavěnou pamětí. Vylepšena byla i ergonomie ovládání.
14.1.2022, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Irix představil širokoúhlý objektiv 21mm T1.5 Irix představil širokoúhlý objektiv 21mm T1.5
Další novinkou společnosti Irix je širokoúhlý světelný objektiv 21mm T1.5, který je tzv. cine objektivem, tedy optimalizovaným pro profesionální natáčení videa např. kompatibilitou s follow focus systémy díky vroubkování na prstencích.
13.1.2022, aktualita, Milan Šurkala