Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D3100: základ nabídky DSLR

1.8.2011, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Dnes se podíváme na nejlevnější zrcadlovku společnosti Nikon, model D3100. Testem projde s objektivem NIKKOR AF-S 18-55mm F3,5-5,6. Jak si tato zrcadlovka se 14MPx CMOS snímačem a Full HD videosekvencemi povede?
V dnešní recenzi se budeme věnovat zrcadlovce Nikon D3100. Ta před rokem nahradila starší model D3000 a patrně tu s námi ještě nějaký ten pátek zůstane. Oproti předchůdci se pyšní zejména novým CMOS snímačem s vyšším rozlišením 14 megapixelů (D3000 měla 10MPx CCD). K dispozici jsou i videosekvence, a to rovnou Full HD. Je zde i Live View. Tedy všechny vymoženosti typické pro dnešní zrcadlovky.
 
K testu jsme využili objektiv Nikkor AF-S 18-55mm 1:3,5-5,6G VR.


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Jako nejlevnější zrcadlovka je Nikon D3100 poměrně malá. Při focení se drží dobře, ale držet fotoaparát jen v jedné ruce a nést jej, to už není snadné. Grip je totiž poměrně malý a vejdou se na něj jen tři prsty. Zpracování je na svou cenovou kategorii docela dobré, vadila mi jen volná krytka prostoru pro paměťovou kartu (to bylo patrně dáno i stářím testovaného kusu). Na fotoaparátu je poměrně málo tlačítek, takže nastavení ISO citlivosti a podobných vlastností je nutné provádět přes menu, což je škoda.





Najdete zde APS-C snímač s crop faktorem 1,5 a na svou kategorii trochu vyšším rozlišením 14 megapixelů. Poněvadž přístroj není vybaven ostřícím motorkem, pro automatické ostření je nutno používat objektivy AF-S nebo AF-I. Samozřejmě můžete použít i jiné objektivy kompatibilní s paticí, ale bez autofokusu. Po straně je tlačítko pro odjištění objektivu, nad ním je mikrofon. Na druhé straně je pomocná AF dioda, která slouží také pro redukci efektu červených očí nebo jako kontrolka samospouště.





Objektiv Nikkor AF-S 18-55mm 1:3,5-5,6G VR je základním setovým objektiv pro tuto zrcadlovku, druhý nejslabší model. Testovaný objektiv byl totiž vybaven optickou stabilizací (existuje i nestabilizovaná verze). Nabízí přepočtená ohniska 27 až 82,5 mm při klasické světelnosti F3,5 až F5,6. Tedy žádný zázrak, ale všechna konkurence je na tom stejně. Je škoda, že se při ostření otáčí přední člen, což limituje použití filtrů, zejména přechodového a polarizačního. Lze používat 52mm filtry.





Seshora můžete vidět výklopný interní blesk (tlačítko je elektronické), nechybí ani sáňky na blesk. Po stranách jsou ouška na provlečení popruhu. Směrem doprava najdete kolečko fotografických režimů s přiměřeně tuhým chodem. U něj je také páčka, která volí jednorázové focení, sekvenční snímání, samospoušť a tiché focení. Směrem dopředu ke gripu uvidíte tlačítko INFO, které vypíná LCD displej (pouze jednorázově). Dále je tu tlačítko pro korekci expozice. To stačí držet a otáčet zadním voličem.

Jak je už u Nikonu zvykem, opět neví, kde má být plus a kde minus, a tak se záporná korekce provádí nelogicky točením doprava. Nutno však uznat, že záporná korekce (která je častěji potřeba), se točení doprava provádí snáze. Ke spoušti nelze mít žádné výhrady a zapínání fotoaparátu páčkou kolem spouště je také tradiční a bezproblémové.





Na zádi je velký 3,0" LCD displej s klasickým rozlišením 230.400 bodů. Obraz tedy není přehnaně ostrý, je prostě obyčejný. Pozorovací úhly jsou slušné, dochází jen k mírnému poklesu kontrastu. Na slunci je pozorovatelnost spíše horší. Hledáček má 95% pokrytí (na každou stranu, plošně tedy cca 90 %), jeho zvětšení je 0,8×. Není tedy moc velký, ale na svou kategorii jde o standard. Vedle hledáčku je tlačítko AE-L/AF-L, kterému můžete přiřadit zamykání expozice, ostření nebo obojího, může zde být trvalé zamčení expozice (v předchozích režimech je zamčení aktivní jen po dobu držení tlačítka) a jako poslední funkce je zde aktivace autofokusu.

Dále je to zadní otočný volič, s jehož pomocí můžete korigovat expozici (držíte-li tlačítko korekce expozice), nastavujete jím čas a clonu, v manuálním režimu expozice pak čas (clonu nastavujete při společném držení tlačítka korekce expozice). Je velká škoda, že se tento volič nedá používat v žádných menu nabídkách. Tohle je od Nikonu trochu rána pod pás a nutí uživatele uvažovat o dražších přístrojích, které se přeci jen ovládají mnohokrát lépe. Takto je nutno téměř všechno řešit přes čtyřsměrný volič a tlačítko OK.

Najdete zde červené tlačítko, které má funkci pouze při Live View, kdy spouští natáčení videosekvencí. Live View se spouští páčkou kolem tohoto tlačítka. Dle mého názoru by nemusel být chod této páčky až tak dlouhý. Čtyřsměrné tlačítko vás posouvá v menu nabídkách. Pokud jste v režimu focení, je velmi užitečné pro rychlou změnu AF bodu. Zde musím Nikon naopak pochválit, je tu 11 AF bodů (pouze centrální je ale křížový) a proklikávání mezi nimi je svižné. Poslední tlačítko s ikonkou koše logicky maže snímky v režimu prohlížení.





Napravo od displeje najdete několik užitečných tlačítek. Vrchní vás dostane do režimu prohlížení snímků, další spouští hlavní menu, následuje oddalování náhledu (příp. spuštění užitečné nápovědy), přibližování náhledu a jako poslední je tu tlačítko "i", které aktivuje nastavovací menu na displeji. To vypadá docela podobně jako stavové menu, jen můžete jednotlivé volby nastavovat. Znovu ale musím připomenout, že je velká škoda, že otočný zadní volič nelze využít k nastavování, což by vše výrazně zrychlilo.





Na pravé straně není skoro nic zajímavého, potěší jen krytka prostoru pro kartu, kterou lze snadno vyměnit i v případě, že je fotoaparát na stativu. Zklamalo mě držení této krytky, byla docela dost uvolněná.





Levá strana je o mnoho zajímavější. Pod gumovou krytkou najdete vstup pro příslušenství (dálkovou spoušť, GPS modul), dále USB port, HDMI port a A/V. Na těle je vidět tlačítko pro odjištění objektivu, funkční tlačítko Fn a elektronické tlačítko pro vyklopení blesku. Tlačítku Fn můžete přiřadit např. možnost změny rozlišení snímků (+ přepínání RAWu), ISO, vyvážení bílé nebo Active D-Lighting. U této zrcadlovky bohužel nenajdete jiné tlačítko, které by mohlo být využito k nastavení citlivosti nebo vyvážení bílé. Na objektivu je přepínač automatického a manuálního ostření a optické stabilizace.





Vespod je v ose objektivu kovový závit pro stativ a prostor pro baterii.





Jedná se o Li-Ion akumulátor EN-EL14 s napětím 7,4 V a kapacitou 1030 mAh. Výdrž je podle standardů CIPA 550 snímků na jedno nabití.





Funkčně Nikon D3100 proti svým předchůdcům hodně získal. Zajímavý je zejména snímací čip s vyšším rozlišením, než je v této třídě běžné. Na druhou stranu mě trochu zklamalo ovládání, které je hodně zjednodušené, na ovládání některých vlastností nezbyla tlačítka a zbytečně není využit otočný zadní volič, který by mohl (kdyby se Nikonu chtělo) výrazně zlepšit a zrychlit komfort ovládání přístroje. V dalších kapitolách se podíváme na praktické výsledky při focení.

Technické specifikace: Nikon D3100
Snímací prvek
Celkový počet pixelů 14,8 MPx
Efektivní počet pixelů 14,1 MPx
Velikost snímače APS-C CMOS (23,1×15,4 mm)
Rozlišení fotografií (3:2) 4608×3072, 3456×2304, 2304×1536
Rozlišení videa 1920×1080 / 24 fps, 1280×720 / 30, 25 nebo 24 fps, 640×424 / 24 fps
mono zvuk
Poměr stran 3:2
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.21), MOV (H.264), NEF (12bitový RAW)
Optika fotoaparátu
Značka NIKKOR
Optický zoom 3,1×
Rozsah ohnisek (reálný) 18 - 55 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 27 - 82,5 mm
Světelnost objektivu F3,5 - 5,6
Rozsah clony F3,5 - F22 (wide), F5,6 - F36 (tele), irisová clona
Mechanická stabilizace ano (optická, pouze v objektivu)
Možnost použití předsádek ano (52 mm)
Elektronická stabilizace ne
Digitální zoom ne
Zaostřování
Zaostřování (výběr bodu) auto focus Nikon Multi-CAM 1000 s 11 AF body, centrální křížového typu (jednorázový AF, dynamický AF, automatický výběr, 3D sledování)
Zaostřování AF-S (jednorázový), AF-C (průběžný), AF-A (prediktivní) MF (manuální)
Ostřící vzdálenost 28 cm - nekonečno (normal wide i tele)
Pomocné zaostřovací světlo ano
Elektronická část
Procesor EXPEED 2
Testovaný firmware v1.0
Spotřeba -
Měření expozice TTL 420bodové
matrix, celoplošné se zdůrazněným středem (75% váha 8mm kruhu uprostřed), bodové (3,5mm kruh, cca 2,5% vázané na použitý AF bod)
Citlivost ISO AUTO ISO, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, Hi1 (6400), Hi2 (12800)
Rychlost závěrky 1/4000 s - 30 s, bulb režim
Expoziční režimy auto, priorita clony, priorita času, manuál
Vyvážení bílé barvy automatické, žárovkové světlo, zářivky "teplá bílá", přímé sluneční světlo, blesk, zataženo, stín, manuální nastavení
Scénické režimy Automatický, Blesk vypnutý, Portrét, Krajina, Děti, Sport, Makro, Noční portrét
Samospoušť 2s, 10s
Sériové snímání 3 fps
Vestavěný blesk - režimy Automatický, Zapnutý, Vypnutý, Redukce červených očí, Slow synchro, Slow synchro s redukcí červených očí, Slow synchro na druhou lamelu závěrky, X-sync 1/200 s
Vestavěný blesk - dosah směrné číslo 13 (ISO 100)
Externí blesk ano, podpora blesků i-TTL
Ostatní
Hledáček ano, pentamirror (95% pokrytí, 0,8× zvětšení)
LCD displej 3,0" LCD, 230.400 bodů (320×240 pixelů)
Digitální výstup USB 2.0, AV, HDMI
Paměťové karty SD, SDHC, SDXC
Interní paměť -
Napájení Li-Ion akumulátor EN-EL14, napětí 7,4V, kapacita 1030 mAh, výdrž na 550 snímků
Hmotnost 450 gramů (tělo), 515 gramů (včetně příslušenství)
Rozměry 124 x 96 x 74,5 mm
Barevné varianty černá
Standardní příslušenství Li-Ion akumulátor, nabíječka, popruh, manuál
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.