Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Nikon D3100: základ nabídky DSLR

, , recenze: specifikace produktu
Nikon D3100: základ nabídky DSLR
Dnes se podíváme na nejlevnější zrcadlovku společnosti Nikon, model D3100. Testem projde s objektivem NIKKOR AF-S 18-55mm F3,5-5,6. Jak si tato zrcadlovka se 14MPx CMOS snímačem a Full HD videosekvencemi povede?
Nikon D3100: základ nabídky DSLR
V dnešní recenzi se budeme věnovat zrcadlovce Nikon D3100. Ta před rokem nahradila starší model D3000 a patrně tu s námi ještě nějaký ten pátek zůstane. Oproti předchůdci se pyšní zejména novým CMOS snímačem s vyšším rozlišením 14 megapixelů (D3000 měla 10MPx CCD). K dispozici jsou i videosekvence, a to rovnou Full HD. Je zde i Live View. Tedy všechny vymoženosti typické pro dnešní zrcadlovky.

K testu jsme využili objektiv Nikkor AF-S 18-55mm 1:3,5-5,6G VR.


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Jako nejlevnější zrcadlovka je Nikon D3100 poměrně malá. Při focení se drží dobře, ale držet fotoaparát jen v jedné ruce a nést jej, to už není snadné. Grip je totiž poměrně malý a vejdou se na něj jen tři prsty. Zpracování je na svou cenovou kategorii docela dobré, vadila mi jen volná krytka prostoru pro paměťovou kartu (to bylo patrně dáno i stářím testovaného kusu). Na fotoaparátu je poměrně málo tlačítek, takže nastavení ISO citlivosti a podobných vlastností je nutné provádět přes menu, což je škoda.

Najdete zde APS-C snímač s crop faktorem 1,5 a na svou kategorii trochu vyšším rozlišením 14 megapixelů. Poněvadž přístroj není vybaven ostřícím motorkem, pro automatické ostření je nutno používat objektivy AF-S nebo AF-I. Samozřejmě můžete použít i jiné objektivy kompatibilní s paticí, ale bez autofokusu. Po straně je tlačítko pro odjištění objektivu, nad ním je mikrofon. Na druhé straně je pomocná AF dioda, která slouží také pro redukci efektu červených očí nebo jako kontrolka samospouště.

Objektiv Nikkor AF-S 18-55mm 1:3,5-5,6G VR je základním setovým objektiv pro tuto zrcadlovku, druhý nejslabší model. Testovaný objektiv byl totiž vybaven optickou stabilizací (existuje i nestabilizovaná verze). Nabízí přepočtená ohniska 27 až 82,5 mm při klasické světelnosti F3,5 až F5,6. Tedy žádný zázrak, ale všechna konkurence je na tom stejně. Je škoda, že se při ostření otáčí přední člen, což limituje použití filtrů, zejména přechodového a polarizačního. Lze používat 52mm filtry.

Seshora můžete vidět výklopný interní blesk (tlačítko je elektronické), nechybí ani sáňky na blesk. Po stranách jsou ouška na provlečení popruhu. Směrem doprava najdete kolečko fotografických režimů s přiměřeně tuhým chodem. U něj je také páčka, která volí jednorázové focení, sekvenční snímání, samospoušť a tiché focení. Směrem dopředu ke gripu uvidíte tlačítko INFO, které vypíná LCD displej (pouze jednorázově). Dále je tu tlačítko pro korekci expozice. To stačí držet a otáčet zadním voličem.

Jak je už u Nikonu zvykem, opět neví, kde má být plus a kde minus, a tak se záporná korekce provádí nelogicky točením doprava. Nutno však uznat, že záporná korekce (která je častěji potřeba), se točení doprava provádí snáze. Ke spoušti nelze mít žádné výhrady a zapínání fotoaparátu páčkou kolem spouště je také tradiční a bezproblémové.

Na zádi je velký 3,0" LCD displej s klasickým rozlišením 230.400 bodů. Obraz tedy není přehnaně ostrý, je prostě obyčejný. Pozorovací úhly jsou slušné, dochází jen k mírnému poklesu kontrastu. Na slunci je pozorovatelnost spíše horší. Hledáček má 95% pokrytí (na každou stranu, plošně tedy cca 90 %), jeho zvětšení je 0,8×. Není tedy moc velký, ale na svou kategorii jde o standard. Vedle hledáčku je tlačítko AE-L/AF-L, kterému můžete přiřadit zamykání expozice, ostření nebo obojího, může zde být trvalé zamčení expozice (v předchozích režimech je zamčení aktivní jen po dobu držení tlačítka) a jako poslední funkce je zde aktivace autofokusu.

Dále je to zadní otočný volič, s jehož pomocí můžete korigovat expozici (držíte-li tlačítko korekce expozice), nastavujete jím čas a clonu, v manuálním režimu expozice pak čas (clonu nastavujete při společném držení tlačítka korekce expozice). Je velká škoda, že se tento volič nedá používat v žádných menu nabídkách. Tohle je od Nikonu trochu rána pod pás a nutí uživatele uvažovat o dražších přístrojích, které se přeci jen ovládají mnohokrát lépe. Takto je nutno téměř všechno řešit přes čtyřsměrný volič a tlačítko OK.

Najdete zde červené tlačítko, které má funkci pouze při Live View, kdy spouští natáčení videosekvencí. Live View se spouští páčkou kolem tohoto tlačítka. Dle mého názoru by nemusel být chod této páčky až tak dlouhý. Čtyřsměrné tlačítko vás posouvá v menu nabídkách. Pokud jste v režimu focení, je velmi užitečné pro rychlou změnu AF bodu. Zde musím Nikon naopak pochválit, je tu 11 AF bodů (pouze centrální je ale křížový) a proklikávání mezi nimi je svižné. Poslední tlačítko s ikonkou koše logicky maže snímky v režimu prohlížení.

Napravo od displeje najdete několik užitečných tlačítek. Vrchní vás dostane do režimu prohlížení snímků, další spouští hlavní menu, následuje oddalování náhledu (příp. spuštění užitečné nápovědy), přibližování náhledu a jako poslední je tu tlačítko "i", které aktivuje nastavovací menu na displeji. To vypadá docela podobně jako stavové menu, jen můžete jednotlivé volby nastavovat. Znovu ale musím připomenout, že je velká škoda, že otočný zadní volič nelze využít k nastavování, což by vše výrazně zrychlilo.

Na pravé straně není skoro nic zajímavého, potěší jen krytka prostoru pro kartu, kterou lze snadno vyměnit i v případě, že je fotoaparát na stativu. Zklamalo mě držení této krytky, byla docela dost uvolněná.

Levá strana je o mnoho zajímavější. Pod gumovou krytkou najdete vstup pro příslušenství (dálkovou spoušť, GPS modul), dále USB port, HDMI port a A/V. Na těle je vidět tlačítko pro odjištění objektivu, funkční tlačítko Fn a elektronické tlačítko pro vyklopení blesku. Tlačítku Fn můžete přiřadit např. možnost změny rozlišení snímků (+ přepínání RAWu), ISO, vyvážení bílé nebo Active D-Lighting. U této zrcadlovky bohužel nenajdete jiné tlačítko, které by mohlo být využito k nastavení citlivosti nebo vyvážení bílé. Na objektivu je přepínač automatického a manuálního ostření a optické stabilizace.

Vespod je v ose objektivu kovový závit pro stativ a prostor pro baterii.

Jedná se o Li-Ion akumulátor EN-EL14 s napětím 7,4 V a kapacitou 1030 mAh. Výdrž je podle standardů CIPA 550 snímků na jedno nabití.

Funkčně Nikon D3100 proti svým předchůdcům hodně získal. Zajímavý je zejména snímací čip s vyšším rozlišením, než je v této třídě běžné. Na druhou stranu mě trochu zklamalo ovládání, které je hodně zjednodušené, na ovládání některých vlastností nezbyla tlačítka a zbytečně není využit otočný zadní volič, který by mohl (kdyby se Nikonu chtělo) výrazně zlepšit a zrychlit komfort ovládání přístroje. V dalších kapitolách se podíváme na praktické výsledky při focení.

Technické specifikace: Nikon D3100
Snímací prvek
Celkový počet pixelů14,8 MPx
Efektivní počet pixelů14,1 MPx
Velikost snímačeAPS-C CMOS (23,1×15,4 mm)
Rozlišení fotografií(3:2) 4608×3072, 3456×2304, 2304×1536
Rozlišení videa1920×1080 / 24 fps, 1280×720 / 30, 25 nebo 24 fps, 640×424 / 24 fps
mono zvuk
Poměr stran3:2
Typ barevného filtruRGB
Formát záznamuJPEG (Exif 2.21), MOV (H.264), NEF (12bitový RAW)
Optika fotoaparátu
ZnačkaNIKKOR
Optický zoom3,1×
Rozsah ohnisek (reálný)18 - 55 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)27 - 82,5 mm
Světelnost objektivuF3,5 - 5,6
Rozsah clonyF3,5 - F22 (wide), F5,6 - F36 (tele), irisová clona
Mechanická stabilizaceano (optická, pouze v objektivu)
Možnost použití předsádekano (52 mm)
Elektronická stabilizacene
Digitální zoomne
Zaostřování
Zaostřování (výběr bodu)auto focus Nikon Multi-CAM 1000 s 11 AF body, centrální křížového typu (jednorázový AF, dynamický AF, automatický výběr, 3D sledování)
ZaostřováníAF-S (jednorázový), AF-C (průběžný), AF-A (prediktivní) MF (manuální)
Ostřící vzdálenost28 cm - nekonečno (normal wide i tele)
Pomocné zaostřovací světloano
Elektronická část
ProcesorEXPEED 2
Testovaný firmwarev1.0
Spotřeba-
Měření expoziceTTL 420bodové
matrix, celoplošné se zdůrazněným středem (75% váha 8mm kruhu uprostřed), bodové (3,5mm kruh, cca 2,5% vázané na použitý AF bod)
Citlivost ISOAUTO ISO, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, Hi1 (6400), Hi2 (12800)
Rychlost závěrky1/4000 s - 30 s, bulb režim
Expoziční režimyauto, priorita clony, priorita času, manuál
Vyvážení bílé barvyautomatické, žárovkové světlo, zářivky "teplá bílá", přímé sluneční světlo, blesk, zataženo, stín, manuální nastavení
Scénické režimyAutomatický, Blesk vypnutý, Portrét, Krajina, Děti, Sport, Makro, Noční portrét
Samospoušť2s, 10s
Sériové snímání3 fps
Vestavěný blesk - režimyAutomatický, Zapnutý, Vypnutý, Redukce červených očí, Slow synchro, Slow synchro s redukcí červených očí, Slow synchro na druhou lamelu závěrky, X-sync 1/200 s
Vestavěný blesk - dosahsměrné číslo 13 (ISO 100)
Externí bleskano, podpora blesků i-TTL
Ostatní
Hledáčekano, pentamirror (95% pokrytí, 0,8× zvětšení)
LCD displej3,0" LCD, 230.400 bodů (320×240 pixelů)
Digitální výstupUSB 2.0, AV, HDMI
Paměťové kartySD, SDHC, SDXC
Interní paměť-
NapájeníLi-Ion akumulátor EN-EL14, napětí 7,4V, kapacita 1030 mAh, výdrž na 550 snímků
Hmotnost450 gramů (tělo), 515 gramů (včetně příslušenství)
Rozměry124 x 96 x 74,5 mm
Barevné variantyčerná
Standardní příslušenstvíLi-Ion akumulátor, nabíječka, popruh, manuál