Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D50: zrcadlovka pro amatéry

22.7.2005, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Společnost Nikon před nedávnem uvedla na trh digitální jednookou zrcadlovku D50, která je zjednodušeně řečeno odlehčenou formou velice úspěšné D70-ky. Podíváme se v této recenzi, v čem se oba modely liší, ovšem hned na začátek si můžeme prozradit, že obrazový výkon nové levnější padesátky byl podobně výtečný jako u staršího modelu D70.
Kapitoly článku:
  1. Nikon D50: zrcadlovka pro amatéry
  2. Popis a další ovládání
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
To, že model D50 vychází z předcházející D70, vás napadne ihned, jak novinku uvidíte. Design je velmi podobný, novinka je jen o něco menší (133 x 102 x 76 milimetrů) a lehčí (540 gramů bez baterie), což většina budoucích uživatelů jistě ocení. Novinkou je větší LCD diplej, který je už dvoupalcový (při stejném rozlišení 130 tisíc pixelů). Také ovládání se mírně změnilo, několik tlačítek najdete někde jinde (a některá dokonce zcela zmizela), než u modelu D70 (podrobněji v kapitole Popis a další ovládání). Novinku si můžete zakoupit ve dvou barevných provedeních (což se týká i objektivů), a to v černé a ve stříbrné barvě. Podobně jako model D70 je i padesátka velice rychlá, a tak exponovat můžete prakticky ihned po zapnutí modelu, zpoždění spouště prakticky neexistuje a také ukládání snímků na kartu i v maximální kvalitě trvá pouze pár sekund.



Zrcadlovka D50 má stejný snímač jako měla (a ještě má...) sedmdesátka, takže CCD snímač (Nikon DX o velikosti APS s ořezovým faktorem 1.5x) obsahuje 6,1 milionů efektivně využitelných obrazových buněk. S modelem tak lze nafotografovat snímky v těchto rozlišeních: 3008 x 2000, 2240 x 1488 a 1504 x 1000 bodů. Snímky se potom ukládají ve třech kompresních stupních v JPEGu, ale také v RAWu (NEF). Úplnou novinkou je to, že se snímky ukládají na paměťové karty typu Secure Digital (model D70 "ještě" používá CompactFlash karty). Citlivost snímače se pohybuje opět v dostatečném rozsahu, a to od 200 až do 1600 ISO (bohužel nelze nastavovat citlivost snímače po 1/3 EV, ale pouze po 1 EV). Díky podpoře systému Total Imaging System společnosti Nikon je tato zrcadlovka kompatibilní se širokou řadou objektivů Nikkor (například nové AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6G ED nebo AF-S DX Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5,6G ED – první jmenovaný jsme používali při testování) a také s blesky SB-800 nebo SB-600. Synchronizace blesku přes X-sync umí časy až do 1/500 sekundy. Nově se objevil i další způsob ostření – AF-A, který automaticky vybere mezi Single Servo a Continous Servo AF. D50-ka tedy sama rozpozná, jestli zaostřuje na statický nebo pohybující se objekt. Pětibodový autofocus zaostřoval velmi rychle, a to i při zhoršených světelných podmínkách, především díky pomocnému AF reflektoru.




Pokud se vrhneme na funkční vybavení novinky, tak snad ani nemusíme připomínat, že novinka nabízí všechny možné expoziční režimy od automatiky přes prioritu clony nebo času až po plný manuál. Můžete také využít některou ze šesti přednastavených scén (Sport, Krajina nebo Noční portrét) – nově se objevila scéna Děti. D50-ka má také nově upravený senzor na měření expozice. 3D Color Matrix měření, které má označení II, však využívá při měření méně segmentů, ze kterých procesor vypočítává výslednou expozici (snížil se z 1005 na 420). Dopad na obrazový výkon je ovšem zanedbatelný, pokud vůbec nějaký pozorovatelný je. Ve výsledku se tedy měření expozice spíše zjednodušilo a tedy zrychlilo. Fotografie produkované modelem D50 jsou prakticky bez nějakých obrazových problémů, o čemž se můžete přesvědčit v části Praktické zkušenosti.




Je možné také expozici korigovat, a to v rozsahu +- 5EV, po třetinách nebo polovinách. Rozsah závěrky se sice zmenšil, přesto jsem přesvědčen, že uživatelům bude bohatě stačit, protože nejkratší čas 1/4000 s je také výborným parametrem (D70 umí i 1/8000s), nejdelší expozice je zase 30 sekund a v režimu Bulb dokonce až půl hodiny. K dispozici je opět i expoziční bracketing. Teplotu bílé je možné nastavit manuálně, anebo pomocí šesti přednastavených hodnot, využít můžete i bracketing s vyvážením bílé. Nově přibyl další barevný prostor – IIIa (sRGB s výraznější zelenou barvou), který využijete především při fotografování krajiny. K dispozici jsou i zbývající dva režimy Adobe RGB a sRGB. Novinka má ovšem o pověstný chlup pomalejší sekvenční snímání, než měla D70 – pouze 2,5 snímku za sekundu sérii čtyř fotografií za sebou v RAWu (v praxi jsme dosahovali ještě o něco menší rychlosti) a až 12 snímků v JPEGu. Energetická základnou je lithium-ionový akumulátor a konečně je k dispozici i rychlejší USB rozhraní 2.0.