www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon D5100: jeden z nejlepších?

Nikon D5100: jeden z nejlepších?
, , recenze: specifikace produktu
O recenzi na Nikon D5100 jste si často psali a dnes vám vyhovíme. Redakčním testem prošla právě tato zrcadlovka s 16MPx APS-C snímačem, výklopným displejem, Full HD videosekvencemi, HDR režimem a dalšími drobnostmi. Vyzkoušeli jsme ji s 18-105mm VR objektivem.
K oblíbeným
reklama

Autofokus, ostření


Nikon D5100 je klasická zrcadlovka a jako taková nabídne fázové automatické ostření. Máte tu jednorázové ostření AF-S i průběžné ostření AF-C, které funguje dobře i za horšího světla. Rychlost ostření ale pochopitelně závisí na zvoleném objektivu. Je tu také režim AF-A, který funguje jako AF-S, ale při detekci pohybu přepne na AF-C. Všechny režimy fotí jen v případě, že je zaostřeno. Při nezaostření se závěrka nespustí a nelze to ani nastavit. Závěrka se s jistotou spustí pouze v manuálním režimu MF. Zde je zajímavé to, že ve fotoaparátu lze nastavit MF a funguje s manuálním ostřením i v případě, že je na objektivu zapnuto automatické ostření.

Rychlost ostření hodně závisí na použitém objektivu a 18-105mm VR objektiv v tomto rozhodně není přeborník. Naopak jde o jeden z nejpomaleji ostřících objektivů na zrcadlovky a přeostřování je pomalejší než na mnoha kompaktních fotoaparátech. Doostření při minimální změně ohniska je podstatně rychlejší, ale velká změna ohniska si vyžádá poměrně dlouhou dobu. Naopak příjemným překvapením je ostření v Live View režimu, které není výrazně pomalejší než fázové a ve srovnání s konkurencí patří rozhodně k těm rychlejším. Dá se používat i u videa, tam ale bude vadit hlučnost (cvrlikání).

V režimu AF-S máte k dispozici bodové ostření (vy vybíráte jeden z 11 bodů) a automatický výběr bodů, který většinou pracuje spolehlivě a trefí se tam, kam byste to potřebovali. Úspěšnost pochopitelně není stoprocentní, ale dá se to bez větších potíží v podstatě trvale používat. V AF-C režimu je tu navíc i dynamická volba zaostřovacích polí a 3D ostření se sledováním.


Nastavení expozice, automatika


Nikon D5100 podporuje plnou nabídku expozičních režimů. Nechybí tedy automatika, priorita clony, času, plný manuál, je zde i bulb režim a s dálkovým ovládáním by měl fungovat i režim time. U automatiky můžete použít i programového posunu, kdy upravíte clonu a fotoaparát adekvátně tomu upraví čas. Bohužel je zde nepříjemný prvek, kdy se při nastavování clony fotoaparát "interně" nezasekne na hraniční cloně, ale jede dál. V praxi to tak vypadá, že např. odcloníte na F3,5 a dál se snažíte odclonit. To samozřejmě nejde, ale tělo si jakoby myslí, že ano. Vy tak točíte kolečkem ještě o několik pozic (řekněme třeba dalších 5 pozic), clona ale zůstane správně na F3,5. Když ale budete chtít přiclonit, žádné F4 se konat nebude, nejprve musíte odtočit to, co jste omylem přetočili (např. oněch 5 pozic) a až poté se začne přicloňovat.

Pro měření expozice tu najdete klasické Matrix měření, celoplošné se zdůrazněným středem a bodové. Nejspolehlivější je Matrix, ty další jsou na můj vkus citlivější, než bych předpokládal. Problémy jsou trochu při focení na slunci, protože LCD displej zobrazuje snímky velmi podexponovaně, zatímco ve skutečnosti jsou naprosto v pořádku. Světlé plochy mají občas tendenci tíhnout k přepalům, a to i s funkcí Active D-Lighting. RAW je jednoduše jistota.

Citlivosti mají velký rozsah od ISO 100 do ISO 6400 po 1/3EV krocích, jsou zde i rozšiřující režimy ISO Hi 0,3 (8000), Hi 0,7 (10000) Hi 1 (12800) a Hi 2 (25600). Co se týče automatiky, té můžete nastavit maximální nastavitelnou citlivost (ISO 200 až ISO Hi2), zároveň lze volit maximální expoziční čas, při kterém se už začne se zvyšováním citlivosti. U 18-105mm VR objektivu bych díky stabilizaci volil čas někde kolem 1/30 až 1/60 sekundy. Je smutné, že přepínání mezi automatickou a ruční ISO citlivostí je nutno dělat velmi komplikovaně v menu a není to jako jedna z položek citlivostí v menu ISO citlivostí jako snad u všech jiných fotoaparátů.

Expoziční časy mají rozsah 1/4000 s až 30 sekund, nechybí ani bulb a time režim. Korekci expozice je možno nastavit od -5 EV do +5 EV. Expoziční bracketing pořídí maximálně tři snímky, rozdíly expozic mohou být až 2 EV. Rozsah clon závisí na použitém objektivu, 18-105mm VR objektiv má světelnost F3,5 na nejširším a F5,6 na nejdelším ohnisku, což jsou typické hodnoty pro většinu setových objektivů. Maximální clona je F22 až F36 dle ohniska.


Expoziční a fotografické režimy


Různé fotografické režimy můžete navolit na hlavním kolečku, které je umístěné na horní straně přístroje.
 • M (Manual) - Manuální nastavení expozice. Uživatel volí všechny expoziční parametry, expoziční čas i clonu, většinou pak i ISO citlivost. Časy mají rozsah 1/4000 s až 30 sekund včetně možnosti bulb a time režimu, clona pak závisí na použitém objektivu. V našem případě to bylo F3,5 až F22 na nejširším ohnisku a F5,6 až F36 na nejdelším. Citlivosti mohou být od ISO 100 do ISO 6400 po 1/3EV krocích, jsou zde i režimy rozšíření ISO 8000, 10000, 12800 a 25600. I v manuálním režimu lze nechat aktivní automatiku ISO citlivosti. V podstatě to pak funguje jako priorita clony i času zároveň, ale expozice je ve výsledku automatická.
 • A (Priorita clony) - Uživatel nastaví clonu (rozsah viz režim M), fotoaparát dopočítá čas v rozmezí 1/4000 s až 30 sekund. Pro citlivost opět platí totéž co v režimu M, k dispozici je i korekce expozice od -5 EV do +5 EV.
 • S (Priorita času) - Rozsahy stejné jako u režimu A, jen zde uživatel nastavuje expoziční čas a clona se dopočítá sama.
 • P (Program AE) - Automatická expozice, rozsahy shodné s režimy A a S, fotoaparát ale volí jak clonu, tak čas. K dispozici je však i programový posun, kdy můžete zadním voličem upravit clonu a fotoaparát pak dopočítá čas. Režim P tak v podstatě může fungovat stejně jako režim A. Rozdílem je jen to, že si tuto clonu nepamatuje po vypnutí fotoaparátu nebo změně režimu (mezi jednotlivými snímky je pořád aktivní vámi nastavená volba).
 • Auto - Automatika bez možnosti jakékoli korekce expozice. Lze jen upravit kvalitu snímků, sekvenční snímání a styl ostření.
 • Bez blesku - Totéž co Auto, jen se zakázaným bleskem.
 • SCENE
 • Portrét
 • Krajina
 • Děti
 • Sport
 • Detail
 • EFFECTS - Několik zajímavých barevných efektů.


efekt miniaturyselektivní barvasiluetahigh-keylow-keynoční viděníbarevná skica

reklama
Nejnovější články
Vývojáři Canonu zvažují další skládací teleobjektivy díky AF systému CSC Vývojáři Canonu zvažují další skládací teleobjektivy díky AF systému CSC
Canon nedávno šokoval dvěma novými teleobjektivy se světelností F11. Ty sice nepříjemně překvapily hodnotou F11, za odměnu ale nabídly překvapivě kompaktní konstrukci a velmi nízkou cenu. Není vyloučeno, že se objeví další podobné.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Meyer Optik Görlitz uvedl Primoplan 75mm F1.9 II Meyer Optik Görlitz uvedl Primoplan 75mm F1.9 II
Společnost Meyer Optik Görlitz přichází s druhou generací pevného objektivu Primoplan 75mm F1.9 II. Ta byla optimalizována pro moderní digitální fotoaparáty, přestože opticky má základ v téměř 85 let starém návrhu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fujinon XF 14mm F2.8 R Fujinon XF 14mm F2.8 R
Dalším objektivem, kterému se v redakci podíváme na zoubek, je širokoúhlý model Fujinon XF 14mm F2.8 R. Je určený pro APS-C CSC fotoaparáty Fujifilmu, nabídne clonový kroužek a 90,8° úhel záběru.
30.11.2020, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Lexar uvedl karty Play microSDXC UHS-I se 150 MB/s Lexar uvedl karty Play microSDXC UHS-I se 150 MB/s
Lexar přichází s novými paměťovými kartami microSDXC řady Play. Ta využívá rozhraní UHS-I, nicméně i tak může nabídnout přenosové rychlosti až 150 MB/s. Má být ideální do telefonů s Androidem.
27.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tradiční veletrh Photokina končí po 70 letech Tradiční veletrh Photokina končí po 70 letech
Tradiční fotografický veletrh Photokina se stává minulostí. Po zhruba 70 let od svého založení končí velká éra. Další ročník, který byl plánován na rok 2022, se neuskuteční. Prozatím je totiž celý projekt dán k ledu.
27.11.2020, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů