www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon D5100: jeden z nejlepších?

Nikon D5100: jeden z nejlepších?
, , recenze: specifikace produktu
O recenzi na Nikon D5100 jste si často psali a dnes vám vyhovíme. Redakčním testem prošla právě tato zrcadlovka s 16MPx APS-C snímačem, výklopným displejem, Full HD videosekvencemi, HDR režimem a dalšími drobnostmi. Vyzkoušeli jsme ji s 18-105mm VR objektivem.
K oblíbeným
reklama

Příslušenství


K fotoaparátu dostanete popruh, krytku těla, USB a AV kabel, nechybí ani nabíječka a krytka okuláru. Dále tu najdete objektiv se sluneční clonou a pochopitelně i obě krytky objektivu. V našem případě chybělo CD a manuál.


Výdrž baterie


Li-Ion akumulátor EN-EL14 s napětím 7,4V a kapacitou 1030 mAh by měl vydržet na pořízení 660 snímků. V praxi se mi nepodařilo dosáhnout až tak vysokého čísla, spíše jsem se pohyboval okolo 500 fotografií na jedno nabití. Výsledek je pochopitelně hodně variabilní na základě toho, zda používáte více Live View nebo fotíte více přes hledáček.


Dodaný software


Na dodaném CD najdete program ViewNX2 (při tomto testu jsem využil instalaci z předchozího testu Nikonu 1 V1, neboť nám nebylo dodáno CD).

Aplikace je to rozhodně slušná, dovolí vám vedle úprav JPEGů i práci s RAWy. Matoucí je trochu to, že po rozkliknutí se sice zobrazí větší náhled, ale nikoli editační menu.

Pro možnosti editaci musíte stisknout tlačítko v horní části menu programu. Pak se objeví docela slušný RAW konvertor. Možnosti úprav jsou sice méně bohaté, ale zase jsou velmi dobře funkční, zejména co se týče záchrany přepalů, vytahování stínů a podobných záležitostí. Na 30 dní si můžete vyzkoušet i pokročilejší nástroj CaptureNX2, poté je ale nutno jej zakoupit.


Zobrazení displeje a menu


LCD displej může sloužit i jako stavový displej, kdy ukazuje všechna důležitá nastavení fotoaparátu. Po stisku tlačítka "i" můžete i jednotlivé volby nastavovat, bohužel to nelze provádět pomocí zadního otočného voliče.


Hlavní menu je děleno na spoustu záložek. Důležitá pro vás bude zejména druhá, která se týká fotografických nastavení. Smutné je to, že přepínání ISO citlivosti mezi automatikou a manuálním nastavením je nutno vždycky provádět až v tomto menu.


Rovněž třetí záložka bude patřit k těm častěji používaným. Je zde několik dalších fotografických nastavení dělených do několika oddílů, např. nastavení autofokusu, expozice a dalších.


V Live View režimu se dole zobrazují expoziční hodnoty, nahoře pak můžete vidět další nastavení jako vyvážení bílé, styl autofokusu a mnoho dalších.


U videosekvencí pak vidíte zbývající čas a rovněž expoziční hodnoty. Režim zobrazování snímků má několik různých stylů, my si ukážeme jen tři z nich. Jsou zde dva celoplošné, které se liší zobrazením ve spodním řádku.


Dále tu jsou dva režimy s celoplošným zobrazením a překrytím informačním oknem. Nechybí ani menší náhled doplněný o jasový histogram i ty barevné.

 

reklama
Nejnovější články
CIPA 10/20: trh se vrací do normálu, covidové propady skončily CIPA 10/20: trh se vrací do normálu, covidové propady skončily
Začal nový měsíc a s tím přichází statistiky prodejů za minulé měsíce, konkrétně za říjen. Čísla od CIPA ukazují, že koronavirová pandemie už nemá na prodeje fotoaparátů výraznější vliv. Prodeje fotografické techniky rostou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Czech Press Photo 2020 vyhrál Roman Vondrouš snímkem z pandemie Czech Press Photo 2020 vyhrál Roman Vondrouš snímkem z pandemie
Každoroční fotografická soutěž Czech Press Photo má opět svého vítěze. Letos se jím stal Roman Vondrouš z ČTK se snímkem vztahujícím se k největšímu tématu dnešní doby, koronavirové pandemii.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Tamron uvádí objektiv 17-70mm F2.8 RXD pro APS-C CSC Tamron uvádí objektiv 17-70mm F2.8 RXD pro APS-C CSC
Společnost Tamron dnes představila nový APS-C objektiv 17-70mm F/2.8 Di III-A VC RXD (Model B070). Ten je určený pro CSC fotoaparáty značky Sony a nabídne příjemný ohniskový rozsah s velmi dobrou světelností F2,8.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Světelný objektiv Sigma 65mm F2 DG DN Contemporary Světelný objektiv Sigma 65mm F2 DG DN Contemporary
Poslední dnešní novinkou společnosti Sigma je objektiv 65mm F2 DG DN | Contemporary. Má velmi dobrou světelnost F2, krokový zaostřovací motorek a využití najde na APS-C i full frame CSC fotoaparátech.
2.12.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nový objektiv Sigma 35mm F2 DG DN Contemporary Nový objektiv Sigma 35mm F2 DG DN Contemporary
Další novinkou z dílen společnosti Sigma je objektiv Sigma 35mm F2 DG DN | Contemporary. Ten je poměrně kompaktním objektivem se světelností F2 pro fotoaparáty Sony a přístroje s bajonetem L-Mount.
2.12.2020, aktualita, Milan Šurkala