www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon D5100: jeden z nejlepších?

Nikon D5100: jeden z nejlepších?
, , recenze: specifikace produktu
O recenzi na Nikon D5100 jste si často psali a dnes vám vyhovíme. Redakčním testem prošla právě tato zrcadlovka s 16MPx APS-C snímačem, výklopným displejem, Full HD videosekvencemi, HDR režimem a dalšími drobnostmi. Vyzkoušeli jsme ji s 18-105mm VR objektivem.
K oblíbeným
reklama

Měření rychlosti


Rychlost jsme změřili s paměťovou kartou SanDisk Extreme SDHC, jejíž přenosové rychlosti by měly dosahovat až 30 MB/s. Fotoaparát je poháněn procesorem EXPEED 3.
 • První snímek - 0,95 sekundy
 • Snímek bez namáčknutí wide - 0,35 až 0,65 sekundy (0,95 s přeostření z nekonečna na 0,5 metru)
 • Snímek bez namáčknutí tele - 0,35 až 0,65 sekundy (0,9 s přeostření z nekonečna na 0,5 metru)
 • Odezva na spoušť - celkem OK
 • Prodleva mezi snímky JPEG - 0,7 sekundy
 • Prodleva mezi snímky RAW - 0,75 sekundy
 • Prodleva mezi snímky RAW+JPEG - 0,8 sekund, po 16 snímcích 1,0 - 2,0 sekundy (ukládání 11 sekund)
 • Prodleva mezi snímky s bleskem - 0,95 sekundy
 • Sekvenční snímání JPEG - 3,9 fps, po 14 snímcích 2,1 fps (ukládání 12 sekund)
 • Sekvenční snímání RAW - 3,9 fps, po 9 snímcích 1,75 fps (ukládání 24 sekund)
 • Sekvenční snímání RAW+JPEG - 3,9 fps, po 9 snímcích 0,95 fps (ukládání 25 sekund)
 • Bracketing - 4,0 fps

Výsledky jsou ve své kategorii průměrné. Prodlevy jsou OK, podobně i sekvenční snímání nabízí v podstatě tutéž rychlost, kterou slibuje výrobce (za jeho údaji zaostala skutečnost jen o 0,1 fps). Zklamáním je trochu rychlost ostření, která i při nepřeostřování vyžaduje 0,35 sekundy a při běžném ostření s menší změnou ostřící vzdálenosti lehce přesahuje půl sekundy.


Vyvážení bílé, barvy


Systém vyvažování bílé funguje v zrcadlovce Nikon D5100 velmi spolehlivě, nezaznamenal jsem žádné vážnější výstřelky. Možností nastavení je více než dost zejména co se týče zářivek. Můžete si změřit vlastní vyvážení bílé pomocí bílé nebo šedé plochy, jen škoda, že musí vyplňovat celou plochu hledáčku. Bohužel zde nenajdete nastavení barevné teploty.


automatickyžárovkové světlo
 

zářivkové světlo (sodíkové výbojky)zářivkové světlo (teplá bílá)
 

zářivkové světlo (bílá)zářivkové světlo (studená bílá)
 

zářivkové světlo (denní bílá)zářivkové světlo (denní světlo)
 

zářivkové světlo (rtuťové výbojky)přímé sluneční světlo
 

bleskzataženo
 

stín

PRE (manuální nastavení)

K dispozici máte i několik různých barevných režimů (Picture Control).


standardníneutrální
 

živémonochromatické
 

monochromaticképortrét
 

krajina
 

Zejména u monochromatického si můžete opravdu hodně vyhrát. Máte zde nejen míru doostření, kontrastu a jasu, ale také možnost aplikovat softwarový barevný filtr (žlutý, oranžový, červený a zelený) a také upravit celkové ladění snímku nejen na šedotónový, kyanotypii (modrou) a sépiovou, ale i několik dalších.


minimální ostroststřední ostrost
 

maximální ostrost
 

Mezi jinými je možné u všech režimů zvolit ostrost s devíti možnými silami tohoto efektu. Nízké nastavení nemá moc smysl, tam jsou snímky skutečně neostré. Na druhou stranu bych to ani nepřeháněl, ale proti základnímu nastavení na +3 byste mohli trochu přidat.minimální kontraststřední kontrast
 

maximální kontrast
 

Upravit lze i kontrast snímku, zde si ale dávejte pozor na vliv na dynamický rozsah, který se u vyšších nastavení snižuje. Dále lze zvolit i jasy, sytost a odstín.


Optický a digitální zoom


Objektiv AF-S NIKKOR 18-105 mm VR nabízí téměř 6× optický zoom, což pro běžné univerzální použití rozhodně bohatě postačí.
expoziční čas 1/250 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšeníÚhel záběru je dostatečně široký, kresba vypadá nepříliš ostře. V RAWu je ostrost o něco lepší, naopak tam jde vidět chromatickou aberaci. V obou případech je tu pak sférické zkreslení objektivu.
expoziční čas 1/500 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 105 (157) mm, klikněte pro zvětšeníPřiblížení je velmi pěkné, téměř 6× zoom je u zrcadlovek už docela velký zoom (v kategorii setových objektivů). Kvalita obrazu je dostatečná, středová ostrost je v pořádku, směrem k rohům se jen lehce zhoršuje.


Protisvětlo


Dále se podíváme na dynamický rozsah čipu a kvality objektivu při náročném focení v protisvětle.
expoziční čas 1/640 s, clona F13, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšeníDobrá práce. Kresba krajiny je dostatečná, v obloze je však logicky přepal od slunce. Z jasů lze trochu zachránit, velký dynamický rozsah je ale zejména ve stínech, které ani po masivním prosvětlení v RAWu nechytají moc šumu. V RAWu si můžete všimnout chromatické aberace objektivu, ta je v JPEGu dobře potlačena.
expoziční čas 1/640 s, clona F13, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšeníFotoaparát i objektiv se zde předvedly skutečně velmi pěkně. Čip zvládá dobře prokreslit jasy i stíny, i tenké větve jsou dostatečně detailní a ostré, a to i v rozích. Můžete si stáhnout i RAW snímek, kde uvidíte velmi dobrý dynamický rozsah čipu a chromatickou aberaci ve větvích.
expoziční čas 1/640 s, clona F13, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšeníFotoaparát nabízí i HDR režim ze dvou expozic. Zarovnávání funguje dobře, pohyb ale dokáže způsobit problémy, viz duchové ve větvích.

reklama
Nejnovější články
CIPA 10/20: trh se vrací do normálu, covidové propady skončily CIPA 10/20: trh se vrací do normálu, covidové propady skončily
Začal nový měsíc a s tím přichází statistiky prodejů za minulé měsíce, konkrétně za říjen. Čísla od CIPA ukazují, že koronavirová pandemie už nemá na prodeje fotoaparátů výraznější vliv. Prodeje fotografické techniky rostou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Czech Press Photo 2020 vyhrál Roman Vondrouš snímkem z pandemie Czech Press Photo 2020 vyhrál Roman Vondrouš snímkem z pandemie
Každoroční fotografická soutěž Czech Press Photo má opět svého vítěze. Letos se jím stal Roman Vondrouš z ČTK se snímkem vztahujícím se k největšímu tématu dnešní doby, koronavirové pandemii.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Tamron uvádí objektiv 17-70mm F2.8 RXD pro APS-C CSC Tamron uvádí objektiv 17-70mm F2.8 RXD pro APS-C CSC
Společnost Tamron dnes představila nový APS-C objektiv 17-70mm F/2.8 Di III-A VC RXD (Model B070). Ten je určený pro CSC fotoaparáty značky Sony a nabídne příjemný ohniskový rozsah s velmi dobrou světelností F2,8.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Světelný objektiv Sigma 65mm F2 DG DN Contemporary Světelný objektiv Sigma 65mm F2 DG DN Contemporary
Poslední dnešní novinkou společnosti Sigma je objektiv 65mm F2 DG DN | Contemporary. Má velmi dobrou světelnost F2, krokový zaostřovací motorek a využití najde na APS-C i full frame CSC fotoaparátech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nový objektiv Sigma 35mm F2 DG DN Contemporary Nový objektiv Sigma 35mm F2 DG DN Contemporary
Další novinkou z dílen společnosti Sigma je objektiv Sigma 35mm F2 DG DN | Contemporary. Ten je poměrně kompaktním objektivem se světelností F2 pro fotoaparáty Sony a přístroje s bajonetem L-Mount.
Včera, aktualita, Milan Šurkala