reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
reklama

Nikon D5200: základ na steroidech

, , recenze: specifikace produktu
Nikon D5200: základ na steroidech
Do rukou se nám dostala rovněž nová low-endová zrcadlovka Nikon D5200. Ta zvýšila své rozlišení na 24 megapixelů, přišla ale také s novým systémem měření expozice a AF systémem se 39 ostřícími body. Jaká tedy D5200 vlastně je?
Nikon D5200: základ na steroidech

Měření rychlosti


Ke zpracování obrazu se využívá rychlý procesor EXPEED 3. Data byla při testu rychlosti ukládána na SDHC kartu Transcend s UHS-I rozhraním a zapisovací rychlostí až 45 MB/s.
 • První snímek - 0,65 sekundy
 • Snímek bez namáčknutí wide - 0,25-0,35 sekundy (pokud je předostřeno, celý rozsah cca 0,9 sekundy)
 • Snímek bez namáčknutí tele - 0,3 sekundy (pokud je předostřeno)
 • Odezva na spoušť - OK
 • Prodleva mezi snímky JPEG - 0,3 sekundy (po 8 snímcích 0,5 sekundy)
 • Prodleva mezi snímky RAW - 0,3 až 0,35 sekundy (po 7 snímcích 0,8 sekundy)
 • Prodleva mezi snímky RAW+JPEG - 0,3 až 0,35 sekundy (po 6 snímcích 1,05 sekundy)
 • Prodleva mezi snímky s bleskem - 0,9 sekundy
 • Sekvenční snímání L JPEG - 2,9 fps (po 9 snímcích klesá na 1,9 fps, ukládání 12 sekund)
 • Sekvenční snímání L RAW - 2,8 fps (po 8 snímcích klesá na 1,25 fps, ukládání 16 sekund)
 • Sekvenční snímání L RAW+JPEG - 2,95 fps (po 6 snímcích klesá na 0,9 fps, ukládání 13 sekund)
 • Sekvenční snímání H JPEG - 4,65 fps (po 6 snímcích klesá na 1,9 fps, ukládání 10 sekund)
 • Sekvenční snímání H RAW - 4,65 fps (po 6 snímcích klesá na 1,4 fps, ukládání 14 sekund)
 • Sekvenční snímání H RAW+JPEG - 4,55 fps (po 6 snímcích klesá na 0,8 fps, ukládání 16 sekund)

Fotoaparát rychle nabíhá, doostřování je přiměřeně svižné (přeostřování většího rozsahu je ale jedno z těch pomalejších). Oceňuji velmi krátké prodlevy mezi snímky, nicméně nejen vysoké rozlišení 24 megapixelů se projevilo v jednom neduhu, a to je nedostatečná kapacita RAW bufferu, ten dokonce došel dříve než u D3200, která má stejné rozlišení! I když rozlišení snížíte, buffer dochází velmi brzo. Maximální sekvenční snímání s rychlostí cca 4,6 fps rovněž není ve své třídě z těch nejrychlejších a je překonáno zejména podobně tak drahými CSC fotoaparáty.


Optický a digitální zoomDále se budeme věnovat optickému zoomu základního objektivu a jeho schopnosti vykreslit široký úhel záběru i maximální přiblížení.
expoziční čas 1/160 s, clona F6,3, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšeníZáběr je standardně širokoúhlý, podobně jako u D3200 se ukazuje, že 24 megapixelů je na tento objektiv trochu moc - ostrost je jen průměrná. Můžete se podívat na snímek v RAWu.
expoziční čas 1/125 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 55 (82) mm, klikněte pro zvětšeníMaximální přiblížení není díky 3× zoomu a široké základní ohniskové vzdálenosti moc výrazné, nicméně jde o typický standard této třídy. Středová ostrost je přijatelná, všechny rohy jsou ale po poměrně velké ploše lehce neostré.
expoziční čas 1/250 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšeníÚhel záběru je znovu dostatečně široký, objektiv však nevyužívá potenciálu 24MPx snímače. Kresba není příliš ostrá.
expoziční čas 1/200 s, clona F7,1, citlivost ISO 100, ohnisko 55 (82) mm, klikněte pro zvětšeníPři maximálním zoomu čekejte rozumný, ale nepříliš ostrý střed a poněkud slabší rohy.


Vyvážení bílé, barevné režimy


S barvami nejsou moc problémy, zejména venku fotoaparát volí vyvážení bílé spolehlivě bez výraznějších výstřelků. V interiérech je to trochu horší, tam se občas snímky ladí více do žluta, než by bylo zdrávo. Nejde ale o trvalé ladění, ono hodně záleží na konkrétní scéně.


automatickyžárovkové světlo
 

zářivkové světlo - sodíkové výbojkyzářivkové světlo - teplá bílá
 

zářivkové světlo - bílázářivkové světlo - studená bílá
 

zářivkové světlo - denní bílé světlozářivkové světlo - denní světlo
 

zářivkové světlo - vysokoteplotní rtuťové výbojkypřímé sluneční světlo
 

bleskzataženo
 

stín

manuální nastavení PRE

Nechybí ani barevné předvolby Picture Control.


standardníneutrální
 

živémonochormatické
 

portrét

krajina

U těchto režimů lze upravit doostření, kontrast, jas, sytost a odstín. U monochromatického ladění je to doostření, kontrast, jas, filtrové efekty (obdoby barevných filtrů) a tónování (např. sépiové, kyanotypie a další).


Protisvětlo


Vyzkoušíme i náročné focení v protisvětle, technologii Active D-Lighting a HDR.
expoziční čas 1/500 s, clona F11, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšeníV obloze je velký přepal, krajina je prokreslená, byť bez většího kontrastu a ostrosti. V RAWu se můžete podívat na dynamický rozsah čipu, který je zejména ve stínech opravdu velmi dobrý. Objektiv očividně (v RAWu) trpí na chromatickou aberaci.
expoziční čas 1/320 s, clona F9, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšeníNa výchozí nastavení bez prosvětlovacích technologií snímek nedopadl dobře. Ve stínech je občas vidět slabší kresbu, obloha nalevo se přepaluje, větvičky mizí a bohužel nechybí ani chromatická aberace. Můžete se podívat na snímek v RAWu. Z něj můžete velmi dobře prosvětlit stíny a zachránit i docela slušnou část oblohy, dynamický rozsah je výborný, ale samozřejmě ne nekonečný.
expoziční čas 1/500 s, clona F9, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšeníS technologií Active D-Lighting je expozice o něco stažena a stíny softwarově prosvětleny. Obloha už nemá tolik přepalů, stále by ale bylo co vylepšovat. Toto byla opravdu velmi náročná scéna.
expoziční čas 1/500 s, clona F9, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšeníNikon D5200 podporuje i hardwarové HDR ze dvou expozic (ono to tak ani nepřijde, fotoaparát jen nějak divně cvakne). Pokud jde o jasy, tak s těmi opravdu pracuje výborně, krajina je dobře prosvětlená, obloha je naopak v podstatě bez přepalů s výjimkou samotného slunce. Pokud ale fotíte z ruky, musíte počítat s tím, že ne vždy se podaří snímky přesně slícovat (doporučuji tedy stativ).

reklama