Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D5300: bezdrátový DSLR turista

13.6.2014, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Dnes se podíváme na zoubek malé digitální zrcadlovce Nikon D5300. Proti předchůdci dostanete nový procesor, snímač bez low-pass filtru, nechybí ani Wi-Fi, GPS a videosekvence lze natáčet i v 50p progresivním režimu. Jak si povede?
Digitální zrcadlovka Nikon D5300 nahrazuje starší, nicméně stále výborný model D5200. Proti němu přináší několik vylepšení, ale rozhodně nečekejte nějakou revoluci v koncepci fotoaparátu. Je to spíše dovybavená D5200. Tělo je tak téměř shodné a všimnete si snad jen o trochu většího polohovatelného displeje, za který si Nikon zaslouží pochvalu. Lehce se zvětšil i hledáček, ale k pojmu "velký hledáček" má i nadále hodně daleko. Přibylo bezdrátové připojení Wi-Fi, které sice nenabídne mnoho funkcí, ale zejména dálkové ovládání se mi líbilo svou svižností a snadností připojení. Škoda, že jediná věc, kterou lze nastavit ze smartphonu, je samospoušť. Jinak ale samozřejmě můžete vše nastavit ve fotoaparátu a smartphone použít jen jako dálkový ovladač. Přibyla i GPS, ale ta mě zklamala svou nepřesností.

V neposlední řadě jsme dostali progresivní 1080p50 video záznam, takže video kvalitativně opět povyskočilo. Pokud ale chcete kvalitní video, nezbude vám, než si všechno řídit ručně. Chválím slušný stereo zvuk. Autofokus je ve videu u 18-55mm VR objektivu pomalejší, hlučný a hlavně lítá sem a tam.

Tělo přístroje není žádný ergonomický zázrak. Je malé s nevýrazným gripem (větší délka vpřed by mu neškodila), některá nastavení jsou komplikovaná a zdlouhavá. Naštěstí je tu přijatelné quick menu a hlavní menu má speciální záložku pro posledně nastavené volby. Jen velká škoda, že se v těchto menu nabídkách nedá nijak využít roller a všechno musíte vyklikávat a potvrzovat. Už tradičně tu jsou záležitosti, které mohou někomu vadit, je to ale subjektivní. Namátkou je to třeba samospoušť, která se vypíná po každém snímku nebo komplikované přepínání automatické a ruční ISO citlivosti. Každopádně malé a lehké tělo může být i výhoda, vejde se do malé brašny a při výletech vás moc nezatíží.


Nikon D5300 závěr


Velmi mohu naopak pochválit manuální režim expozice, který umožňuje použít automatické nastavení ISO citlivosti a dokonce i korekci expozice! Tu je ale nutné nastavit nejprve v některém "nemanuálním" režimu. Nerozumím tomu, proč fotoaparát při použití s bleskem leze strašně vysoko s citlivostí. Rozuměl bych snaze prosvětlit pozadí pomocí nějaké rozumné vyšší citlivosti, ale na to snad opravdu není potřeba volit ISO 12800.

Hodně se mi líbil autofokus, který dobře vybírá AF body, jako by vám četl myšlenky. Sledování objektu pracuje také výborně. Stačí zvolit středový bod, změnit kompozici a fotoaparát sám najde objekt a využije adekvátní AF bod. Naopak mi vadila absence micro adjustmentu. Ten v této třídě sice není obvyklý, ale zrovna jeden z testovaných kusů by jej docela potřeboval.

Pokud jde o kvalitu obrazu, není fotoaparátu moc co vytýkat. I když mi přišlo, že D5300 šumí o trošku více než D5200, pořád je to velmi dobrý výkon. Ve vysokém rozlišení se vše krásně schová a ocenit musím i nadprůměrný dynamický rozsah. Přijde mi, že odšumování je možná místy trochu silnější, než by nutně muselo být. Rychlost přístroje je dobrá, RAW buffer nicméně moc velikosti nepobral. Spolu s novým procesorem se lehce změnilo i ladění barev, které jsou ve výchozím stavu více pastelové.

Nikon D5300 nezapře svůj low-endový původ zejména pokud se týče velikosti těla a komplikovanějšího ovládání pomocí malého množství tlačítek. Funkčně na tom není vůbec špatně a přinese především solidní kvalitu obrazu. Ve své třídě je to rozumná volba. Otázkou ale je, jak moc častý problém je s roztřesením závěrky (viz kapitolu o expozici), který trápil oba naše kusy Nikonu D5300 a našel jsem na internetu několik dalších testů, kde na to D5300 trpěla. Takto musím rozhodně doporučit si svůj kus před koupí otestovat a podívat se na snímky s časy 1/250 a 1/200 sekundy ve zvětšeném náhledu hned po sobě. Protože zatím není známo, jak moc rozšířený problém to je, nechci jej promítat do hodnocení, každopádně si na něj dejte pozor.

 

Fotoaparát je vhodný pro:


1) Snímky s vysokým rozlišením (chce to ale solidní objektiv)
2) Natáčení kreativního Full HD videa (s manuálním ovládáním, zejména u ostření)
3) Snímky s vyšším dynamickým rozsahem
4) Dálkové snímání pomocí Wi-Fi
 
 

Plusy


+ Velký polohovatelný LCD diplej
+ Nadprůměrný AF 
(výborná automatika, chybí však micro adjustment)
+ Nadprůměrný senzor 
(nízký šum, vysoký DR)
+ Wi-Fi připojení
+ 1080p50 video (pro kvalitní výsledky však vyžaduje manuální zásahy)
+ Manuální expoziční režim s korekcí expozice a automatickým ISO
 
 

Minusy


- Slabší ergonomie ovládání (malý grip, zbytečné nevyužití rolleru)
- Malý hledáček
- Malý RAW buffer
- Divná logika blesku s AUTO ISO
 

Za zapůjčení fotoaparátu Nikon D5300 děkujeme Nikonu.
 
 
Cena v době testování: cca 23 000 Kč s DPH (včetně objektivu 18-55mm VR)Vývoj ceny testovaného produktu:
Jak hodnotíte Nikon D5300?
V anketě šlo hlasovat od 13.6.2014 do 12.6.2015. Počet hlasujících: 12
Výborný25 %
Průměrný50 %
Špatný25 %
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.