Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D5600: zrcadlo stále žije

7.12.2017, Milan Šurkala, recenze
Dnes se budeme věnovat digitální zrcadlovce Nikon D5600. Ta je vybavena 24MPx APS-C senzorem a přináší zejména rozšířenou bezdrátovou konektivitu. Potěší i polohovatelný dotykový displej. Jak ale bude fotit?
Nikon pravidelně aktualizuje své zrcadlovky a do vyššího low-endu už tradičně patří řada D5x00. Jejím posledním zástupcem je model D5600, na který se podíváme v dnešní recenzi. Disponuje 24MPx APS-C CMOS senzorem bez AA filtru. Ten např. dokáže natáčet Full HD video. K dispozici je plně polohovatelný dotykový displej a značně rozšířená bezdrátová konektivita. Jak tohle vše bude fungovat dohromady, to ukáže náš dnešní test.
 
 

Recenze Nikon D5600



Videorecenze fotoaparátu Nikon D5600 s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.​  


Testovaný objektiv:


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Zrcadlovka Nikon D5600 nezapře třídu, do které patří, tedy do vyššího low-endu. Je tedy poměrně malá a lehká, vybavená spíše menším množstvím tlačítek, přesto musím pochválit docela dobrou kvalitu držení, která mi přijde lepší než u dřívějších Nikonů. Zpracování je takřka všude vynikající, jedinou výjimkou je krytka prostoru pro paměťovou kartu. Ta je trochu volná, což při držení nepůsobí úplně nejlépe. Na druhou stranu chválím, že je zde slot vyveden na boku, což usnadní výměnu karty v případě, že je fotoaparát na stativu.

Nikon D5600

Na přední části je vidět dioda, která slouží tradičně pro přisvětlení autofokusu, redukci efektu červených očí nebo jako kontrolka samospouště. Pak zde vidíte bajonet, za nímž je zrcátko a 24MPx APS-C senzor. Vedle bajonetu je pak tlačítko pro odjištění objektivu.

Nikon D5600 senzor

Fotoaparát jsme otestovali se základním objektivem AF-P DX Nikkor 18-55mm 1:3.5-5.6G VR. Jde o moderní skládací objektiv, který je vybaven velmi tichým krokovým zaostřovacím motorkem.

Zoomovací kroužek je chráněn pojistkou, která mě ale vůbec nenadchla. Předně nerozumím tomu, proč se musí odjišťovat před začátkem focení. Skoro všechny skládací objektivy vyžadují odjištění jen při skládání, ale ne při rozkládání. Zbytečně to zdržuje. Naopak při skládání je až velmi jednoduché ji nechtíc lehce stisknout a objektiv zamknout. Velmi často se to děje u videa. Snažíte se držet zoomovací prsten tak, aby zoomování bylo co nejhladší, ale to si zároveň můžete nechtíc lehce zmáčknout pojistku. Při odzoomování se tak snadno dostanete přes 18mm pozici (kde se objektiv nezasekne, jak by měl) a fotoaparát vypne natáčení.

Nikon D5600 objektiv

Zde je dobře vidět, jak moc skládání pomáhá menším rozměrům. Ve vysunutém stavu je podstatně delší. Fotoaparát je vybaven interním bleskem (vyklápěným elektronicky), jsou zde i sáňky na externí blesk a potěší stereo mikrofony. Směrem doprava je kolečko fotografických režimů a neoznačené kolečko, které lze využívat pro nastavování (času, clony nebo korekce expozice). Naopak v menu nabídkách je trestuhodně nevyužito. Nicméně u D5600 je to vynahrazeno dotykovým displejem.

U kolečka fotografických režimů je vidět také páčka zapínající live view režim. Kousek před ní je pak červené tlačítko, které zapíná natáčení videa. Prodlevy jsou opravdu velmi krátké, jedny z nejkratších, které jsem kdy viděl. Natáčení videa začne za pouhých 0,3 sekundy po stisku tlačítka, ukončení je pak přesné. Dále tu máte tlačítko pro úpravu korekce expozice, páčku zapínající přístroj a tlačítko spouště s příjemně nastaveným chodem.

Nikon D5600 horní strana

Nyní se podíváme na zadní stranu fotoaparátu. Najdete tu plně polohovatelný velký 3,2" displej s rozlišením 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Tomu se vůbec nic nedá vytknout, má pěkný obraz i solidní pozorovací úhly. Hledáček má 0,82× zvětšení, což dává po přepočtu necelých 0,55×. Už při pohledu do hledáčku tak vidíte, že velikostí zrovna nepřekypuje a moderní elektronické hledáčky jsou svým zvětšením úplně někde jinde. Manuální ostření tak rozhodně není moc snadné.

Nalevo od hledáčku je tlačítko pro vstup do hlavního menu. Naopak vpravo je tlačítko info pro úpravu zobrazení displeje (hodí se např. v live view režimu) a tlačítko AE-L/AF-L. U toho lze jeho chování nastavovat v hlavním menu.

Nikon D5600 LCD

Napravo od displeje pak máte vstup do režimu prohlížení a tlačítko "i" pro spuštění quick menu. To se dá na displeji pohodlně ovládat i dotykově. Zde stačí jeden stisk pro vstup do menu i potvrzení voleb, nehraje se tedy na žádné označování a potvrzení zvlášť. Vše to krásně urychluje, jen si musíte zvyknout na to, že odezva na stisk není úplně okamžitá a budete mít tendenci mačkat tlačítko podruhé, byť stisk byl už dávno zaznamenán.

Následuje čtyřsměrný ovladač, který se využívá např. v menu nabídkách nebo pro okamžité polohování AF bodů (bez toho, aniž byste museli spouštět menu pro jeho polohování). Nakonec tu jsou ještě dvě tlačítka pro zvětšování a zmenšování náhledů snímků. Mohla by být ale o něco větší, opravdu to není pro malé ruce. Jako poslední tu naleznete tlačítko pro mazání snímků. První stiskem spustíte menu pro mazání a druhým stiskem už mažete. Krásně rychlé. Na pravé straně vidíte již zmiňovaný slot pro paměťovou kartu SD a také HDMI port.

Nikon D5600 paměťová karta

Zde vidíte fotoaparát z pravé strany. Opět je patrné prodloužení odjištěného setového objektivu a na těle je ikonka signalizující přítomnost NFC.

Nikon D5600 pravá strana

Vzhledem k tomu, že jde o fotoaparát vyššího low-endu, potěší, že vedle USB portu je zde i zdířka pro externí mikrofon a port pro další příslušenství. Nechybí ani Bluetooth a Wi-Fi anténa. Na těle pod tlačítkem pro odjištění objektivu najdete tlačítko pro spuštění sekvenčního snímání a samospouště.

Jak už je u nižších řad Nikonu obvyklé, samospoušť se po každém snímku vypíná. U pořizování více snímků se samospouští to dost naštve (především v noci u dlouhých expozic), nicméně D5600 podporuje zpožděné spuštění závěrky o zhruba 1 sekundu. To už většinou stačí celou samospoušť nahradit a navíc ani nehrozí shutter shock efekt (roztřesení závěrky). Testovaná D5600 je po dlouhé době konečně zrcadlovkou z nižších řad (D3x00 a D5x00), u které jsem tento problém nepozoroval ve zvýšené míře. Nahoře je ještě konfigurovatené funkční tlačítko Fn a tlačítko pro vyklopení blesku.

Nikon D5600 pravá strana a porty

Fotoaparát má kovový závit pro stativ a je napájen Li-Ion akumulátorem EN-EL14A. Jeho napětí činí 7,2 V a kapacita dosahuje 1230 mAh.

Nikon D5600 baterie

V našem testovacím příslušenství jsme měli fotoaparát s objektivem, krytkou těla, objektivu z obou stran (bohužel ta zadní je jen bílá plastová), nabíječku a popruh.

Nikon D5600 příslušenství

Nikon D5600 až na pár detailů vypadá dost slibně. Pojďme tedy vyzkoušet jeho výkony v praxi.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.