www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon D5600: zrcadlo stále žije

Nikon D5600: zrcadlo stále žije
, , recenze
Dnes se budeme věnovat digitální zrcadlovce Nikon D5600. Ta je vybavena 24MPx APS-C senzorem a přináší zejména rozšířenou bezdrátovou konektivitu. Potěší i polohovatelný dotykový displej. Jak ale bude fotit?
K oblíbeným
reklama
V této kapitole se podíváme na focení v protisvětle. Budeme se soustředit zejména na výkony fotoaparátu, tedy snímacího čipu.

Nikon D5600 protisvětlo 1

expoziční čas 1/320 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Fotografie byla pořízena bez jakékoli prosvětlovací technologie. Vidět je tak obrovský přepal v obloze. Fotoaparát také zaostřil mnohem blíž, než by měl. Podívejme se však na snímek v RAW formátu. Vidíte, že stíny lze snadno prosvětlovat, ve světlech pak dokážete zachránit většinu kresby, nicméně ne všechnu. Zklamáním je silná chromatická aberace setového objektivu.

Nikon D5600 protisvětlo 1 Active D-Lighting

expoziční čas 1/500 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Nikony tradičně nabízí technologii Active D-Lighting pro srovnání jasů. Lze ji nechat na automatice nebo ručně nastavit na jeden ze čtyř stupňů. Tohle je ten maximální. Stíny jsou ale tentokrát trochu tmavší, ale zároveň došlo k výraznému stažení jasů. Přepalů je podstatně méně, přesto ale zůstaly.

Nikon D5600 protisvětlo 1 HDR

expoziční čas 1/320 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Fotoaparát nabízí dvousnímkový HDR režim, i zde lze nastavit sílu efektu. Zde opět je vidět ten maximální, který rozhodně nedoporučuji. Nevypadá vůbec realisticky a vykazuje i skládací artefakty. Obecně HDR je zde poměrně nedokonalé i u slabších nastavení (efekt je nepříliš znatelný a nelze využít RAW).

Nikon D5600 protisvětlo 2

expoziční čas 1/400 s, clona F10, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Mokrá silnice zde byla hodně tvrdým oříškem. Povídáme se na RAW verzi fotografie. Není potřeba moc prosvětlovat stíny, zaměříme se spíše na jasy. Většinu z nich se podaří zachránit, přesto ale na silnici zůstane trochu vypálených míst. Dynamický rozsah senzoru je nicméně opravdu hodně dobrý.

Nikon D5600 protisvětlo 3

expoziční čas 1/80 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Navzdory vysokému dynamickému rozsahu scény se fotoaparát snažil pomocí Active D-Lightingu rozumně srovnat jasy a nenajdete zde ani vyloženě černá, ale ani přepálená místa. Opět je k dispozici snímek ve formátu RAW. Tam čekejte mnohem větší možnosti s prosvětlováním stínů a stahování jasů. Znovu mě nepotěšila kvalita setového objektivu a jeho vysoká chromatická aberace.

Nikon D5600 protisvětlo 3 HDR

expoziční čas 1/125 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Zde se můžete podívat na snímek pořízený v HDR režimu. Jde vidět aura kolem kontrastních míst a skládací artefakty v levé polovině obrazu.

Nikon D5600 protisvětlo 4

expoziční čas 1/400 s, clona F10, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Na tomto snímku je hodně stínů, expozice je poněkud tmavší, takže v nich nečekejte výraznější kresbu. Naopak obloha je hodně světlá, neboť tento typ scény je opravdu velmi náročný. K dispozici dávám RAW, na který se můžete podívat. Ze stínů toho zachráníte poměrně dost, byť za cenu trochu zvýrazněného šumu. Také ve světlech dostanete překvapivě dost kresby.

Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: červenec 2019 Doporučené fotoaparáty: červenec 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala54 komentářů
Svatební fotografka brojí proti smartphonům, kazí fotky Svatební fotografka brojí proti smartphonům, kazí fotky
Dnes má skoro každý smartphone a používá jej k záznamu spousty situací. V poslední době to jsou často i svatby. Svatební fotografce Hannah Stanley se to ale nelíbí, občas jí náruživí fotografové kazí fotky.
21.7.2019, aktualita, Milan Šurkala19 komentářů
Instagram zkouší schovávat počty lajků pro uživatele v sedmi zemích Instagram zkouší schovávat počty lajků pro uživatele v sedmi zemích
Instagram se snaží bojovat s negativními stránkami používání sociálních sítí. Zkouší nyní už v sedmi zemích na svých uživatelích odstranění počtu lajků u příspěvků. Tato čísla bude moct vidět každý jen u svých vlastních fotografií. 
20.7.2019, aktualita, Kateřina Hoferková
Hasselblad slaví 50 let letu na Měsíc speciální verzí 907X Hasselblad slaví 50 let letu na Měsíc speciální verzí 907X
50 let od letu na Měsíc chce slavit i společnost Hasselblad. Byly to právě její fotoaparáty, které pořídily ikonické obrázky z povrchu naší přirozené družice. Proto představí speciální edici středoformátu 907X a stěny CFV II 50C.
19.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Kompaktní středoformátový objektiv GF 50mm F3.5 WR Kompaktní středoformátový objektiv GF 50mm F3.5 WR
Středoformátový systém Fujifilm GFX dostává do nabídky další nový objektiv. Je jím GF 50mm F3.5 R LM WR a má jít o zatím nejkompaktnější objektiv pro tento systém. Jeho hmotnost činí jen 335 gramů.
19.7.2019, aktualita, Milan Šurkala