www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon D5600: zrcadlo stále žije

Nikon D5600: zrcadlo stále žije
, , recenze
Dnes se budeme věnovat digitální zrcadlovce Nikon D5600. Ta je vybavena 24MPx APS-C senzorem a přináší zejména rozšířenou bezdrátovou konektivitu. Potěší i polohovatelný dotykový displej. Jak ale bude fotit?
K oblíbeným
reklama
V této kapitole se podíváme na focení v protisvětle. Budeme se soustředit zejména na výkony fotoaparátu, tedy snímacího čipu.

Nikon D5600 protisvětlo 1

expoziční čas 1/320 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Fotografie byla pořízena bez jakékoli prosvětlovací technologie. Vidět je tak obrovský přepal v obloze. Fotoaparát také zaostřil mnohem blíž, než by měl. Podívejme se však na snímek v RAW formátu. Vidíte, že stíny lze snadno prosvětlovat, ve světlech pak dokážete zachránit většinu kresby, nicméně ne všechnu. Zklamáním je silná chromatická aberace setového objektivu.

Nikon D5600 protisvětlo 1 Active D-Lighting

expoziční čas 1/500 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Nikony tradičně nabízí technologii Active D-Lighting pro srovnání jasů. Lze ji nechat na automatice nebo ručně nastavit na jeden ze čtyř stupňů. Tohle je ten maximální. Stíny jsou ale tentokrát trochu tmavší, ale zároveň došlo k výraznému stažení jasů. Přepalů je podstatně méně, přesto ale zůstaly.

Nikon D5600 protisvětlo 1 HDR

expoziční čas 1/320 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Fotoaparát nabízí dvousnímkový HDR režim, i zde lze nastavit sílu efektu. Zde opět je vidět ten maximální, který rozhodně nedoporučuji. Nevypadá vůbec realisticky a vykazuje i skládací artefakty. Obecně HDR je zde poměrně nedokonalé i u slabších nastavení (efekt je nepříliš znatelný a nelze využít RAW).

Nikon D5600 protisvětlo 2

expoziční čas 1/400 s, clona F10, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Mokrá silnice zde byla hodně tvrdým oříškem. Povídáme se na RAW verzi fotografie. Není potřeba moc prosvětlovat stíny, zaměříme se spíše na jasy. Většinu z nich se podaří zachránit, přesto ale na silnici zůstane trochu vypálených míst. Dynamický rozsah senzoru je nicméně opravdu hodně dobrý.

Nikon D5600 protisvětlo 3

expoziční čas 1/80 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Navzdory vysokému dynamickému rozsahu scény se fotoaparát snažil pomocí Active D-Lightingu rozumně srovnat jasy a nenajdete zde ani vyloženě černá, ale ani přepálená místa. Opět je k dispozici snímek ve formátu RAW. Tam čekejte mnohem větší možnosti s prosvětlováním stínů a stahování jasů. Znovu mě nepotěšila kvalita setového objektivu a jeho vysoká chromatická aberace.

Nikon D5600 protisvětlo 3 HDR

expoziční čas 1/125 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Zde se můžete podívat na snímek pořízený v HDR režimu. Jde vidět aura kolem kontrastních míst a skládací artefakty v levé polovině obrazu.

Nikon D5600 protisvětlo 4

expoziční čas 1/400 s, clona F10, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Na tomto snímku je hodně stínů, expozice je poněkud tmavší, takže v nich nečekejte výraznější kresbu. Naopak obloha je hodně světlá, neboť tento typ scény je opravdu velmi náročný. K dispozici dávám RAW, na který se můžete podívat. Ze stínů toho zachráníte poměrně dost, byť za cenu trochu zvýrazněného šumu. Také ve světlech dostanete překvapivě dost kresby.

Nejnovější články
Selfie v indické přehradě: 4 mrtví a konec nového sňatku Selfie v indické přehradě: 4 mrtví a konec nového sňatku
Pořizování selfie snímků už vedlo k mnoha tragickým úmrtím. Naprosto v tomto vede Indie a před pár dny byl navýšen počet obětí o další čtyři. Mladý pár a několik příbuzných se začalo topit v přehradě, zachránili se jen někteří.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct je tady za 215.500 Kč Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct je tady za 215.500 Kč
Dlouho očekávaný supersvětelný objektiv Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct je konečně tady. Přináší extrémní světelnost F0,95, povrchovou úpravu ARNEO Coat a další vrstvy pro potlačení odlesků a zvýšení kontrastu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Němečtí vědci vyvíjí čip s "nekonečným" dynamickým rozsahem Němečtí vědci vyvíjí čip s "nekonečným" dynamickým rozsahem
Vědci z Institut für Mikroelektronik Stuttgart vyvíjí velmi zajímavou technologii snímače. Ta by měla mít teoreticky nekonečný dynamický rozsah díky schopnosti resetování stavu pixelů a počítadlu restartů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Sony má 3vrstvý organický senzor a 48MPx čip s PDAF Sony má 3vrstvý organický senzor a 48MPx čip s PDAF
Společnost Sony opět vylepšuje technologie svých senzorů. Novinkou je 3vrstvý snímač, který má organickou zelenou vrstvu a nepotřebuje demozaikování. U dalšího senzoru se zase chlubí 48MPx rozlišením a fázovým ostřením na všech pixelech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Panasonic Lumix S1H jde do prodeje s 5letou zárukou Panasonic Lumix S1H jde do prodeje s 5letou zárukou
Video-fotoaparát Panasonic Lumix S1H jde na český trh a společnost si pro první zákazníky připravila akci, kdy na novinku dostanou nadprůměrnou 5letou záruku. Také už známe cenu nového přístroje.
11.10.2019, aktualita, Milan Šurkala