www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon D5600: zrcadlo stále žije

Nikon D5600: zrcadlo stále žije
, , recenze
Dnes se budeme věnovat digitální zrcadlovce Nikon D5600. Ta je vybavena 24MPx APS-C senzorem a přináší zejména rozšířenou bezdrátovou konektivitu. Potěší i polohovatelný dotykový displej. Jak ale bude fotit?
K oblíbeným
reklama
V této kapitole se podíváme na focení v protisvětle. Budeme se soustředit zejména na výkony fotoaparátu, tedy snímacího čipu.

Nikon D5600 protisvětlo 1

expoziční čas 1/320 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Fotografie byla pořízena bez jakékoli prosvětlovací technologie. Vidět je tak obrovský přepal v obloze. Fotoaparát také zaostřil mnohem blíž, než by měl. Podívejme se však na snímek v RAW formátu. Vidíte, že stíny lze snadno prosvětlovat, ve světlech pak dokážete zachránit většinu kresby, nicméně ne všechnu. Zklamáním je silná chromatická aberace setového objektivu.

Nikon D5600 protisvětlo 1 Active D-Lighting

expoziční čas 1/500 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Nikony tradičně nabízí technologii Active D-Lighting pro srovnání jasů. Lze ji nechat na automatice nebo ručně nastavit na jeden ze čtyř stupňů. Tohle je ten maximální. Stíny jsou ale tentokrát trochu tmavší, ale zároveň došlo k výraznému stažení jasů. Přepalů je podstatně méně, přesto ale zůstaly.

Nikon D5600 protisvětlo 1 HDR

expoziční čas 1/320 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Fotoaparát nabízí dvousnímkový HDR režim, i zde lze nastavit sílu efektu. Zde opět je vidět ten maximální, který rozhodně nedoporučuji. Nevypadá vůbec realisticky a vykazuje i skládací artefakty. Obecně HDR je zde poměrně nedokonalé i u slabších nastavení (efekt je nepříliš znatelný a nelze využít RAW).

Nikon D5600 protisvětlo 2

expoziční čas 1/400 s, clona F10, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Mokrá silnice zde byla hodně tvrdým oříškem. Povídáme se na RAW verzi fotografie. Není potřeba moc prosvětlovat stíny, zaměříme se spíše na jasy. Většinu z nich se podaří zachránit, přesto ale na silnici zůstane trochu vypálených míst. Dynamický rozsah senzoru je nicméně opravdu hodně dobrý.

Nikon D5600 protisvětlo 3

expoziční čas 1/80 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Navzdory vysokému dynamickému rozsahu scény se fotoaparát snažil pomocí Active D-Lightingu rozumně srovnat jasy a nenajdete zde ani vyloženě černá, ale ani přepálená místa. Opět je k dispozici snímek ve formátu RAW. Tam čekejte mnohem větší možnosti s prosvětlováním stínů a stahování jasů. Znovu mě nepotěšila kvalita setového objektivu a jeho vysoká chromatická aberace.

Nikon D5600 protisvětlo 3 HDR

expoziční čas 1/125 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Zde se můžete podívat na snímek pořízený v HDR režimu. Jde vidět aura kolem kontrastních míst a skládací artefakty v levé polovině obrazu.

Nikon D5600 protisvětlo 4

expoziční čas 1/400 s, clona F10, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Na tomto snímku je hodně stínů, expozice je poněkud tmavší, takže v nich nečekejte výraznější kresbu. Naopak obloha je hodně světlá, neboť tento typ scény je opravdu velmi náročný. K dispozici dávám RAW, na který se můžete podívat. Ze stínů toho zachráníte poměrně dost, byť za cenu trochu zvýrazněného šumu. Také ve světlech dostanete překvapivě dost kresby.

reklama
Nejnovější články
Laowa po dlouhém čekání představila OOOM 25-100mm T2.9 Laowa po dlouhém čekání představila OOOM 25-100mm T2.9
O parfokálním video objektivu Laowa OOOM 25-100mm T2.9 Cine se hovořilo už před dvěma lety. Nyní se konečně představuje finální verze, která je 2,5krát tak těžší než původně ohlášená varianta.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Fotopast kromě snímků přírody zvěčnila i muže, který před ní pózoval Fotopast kromě snímků přírody zvěčnila i muže, který před ní pózoval
Fotografové divoké přírody se někdy nestačí divit, co všechno zachytí jejich nastražené fotopasti. Někdy mají štěstí a jsou odměněni snímky očekávaného zvířete, jindy je může překvapit například neznámý pózující muž.
10.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková
Fotograf minimalisticky zachycuje bazény z ptačí perspektivy Fotograf minimalisticky zachycuje bazény z ptačí perspektivy
Nejrůznější plavecké bazény můžou představovat zajímavé téma k fotografování. O tom je alespoň přesvědčen australský fotograf, který pracuje na fotografickém projektu, jehož jednotlivé snímky zobrazují bazény z ptačí perspektivy.
10.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková
Náhradní CCD snímače pro Leicu M9 došly, korodující čipy už nevyměníte Náhradní CCD snímače pro Leicu M9 došly, korodující čipy už nevyměníte
Leica M9 a její odvozeniny asi společnosti moc radosti neudělaly. Neslavně známé se totiž staly kvůli korodujícím CCD snímačům. Tato "koroze" postihovala krycí sklo čipu a nyní už dochází náhradní čipy pro výměnu.
10.8.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Fotograf Tatsuya Tanaka vytváří působivé miniatury, třeba bazén z roušky Fotograf Tatsuya Tanaka vytváří působivé miniatury, třeba bazén z roušky
Japonský fotograf Tatsuya Tanaka vytváří opravdu působivé fotografie. Jeho výsledné miniatury používají běžných objektů denní potřeby, které proměňují v úplně jiné věci. Salát v horu, plachtu v moře nebo roušku v bazén.
10.8.2020, aktualita, Milan Šurkala