www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon D7200: přesvědčivé zrcadlo

Nikon D7200: přesvědčivé zrcadlo
, , recenze: specifikace produktu
Otestovali jsme také digitální APS-C zrcadlovku Nikon D7200. Ta nabídne 24MPx CMOS snímač bez AA filtru. Fotoaparát patří do vyšší třídy zrcadlovek, takže tu najdete i stavový displej, možnost ladění AF nebo dvojici slotů pro karty.
K oblíbeným
reklama

Autofokus, ostření


Nikon D7200 nabízí inovovaný ostřící modul Advanced Multi-CAM 3500 II. Ten má 51 ostřících bodů s 15 křížovými. Nikon zapracoval na citlivosti za špatného světla a nyní umožňuje ostřit od velmi pěkných -3 EV, což je už dost velká tma a nutno říci, že ostření v noci opravdu nebylo vůbec špatné. Ostřící režimy jsou této třídě klasické, zahrnují jednorázové ostření AF-S, průběžné ostření AF-C a pak mix v podobě AF-A, které funguje jako AF-S, ale v případě detekce pohybu nebo nějaké změny dočasně přepne na AF-C. U videa je pak AF-S a AF-F. Při AF-S lze automaticky doostřit při namáčknutí spouště, jinak je zaostření statické. U AF-F funguje automatické ostření, pokud vám ale přijde být poněkud lenivé, opět můžete namáčknutím spouště vynutit jeho činnost.

Vybírání AF bodů nabízí mnoho nejrůznějších způsobů. Základem je jednobodové ostření, kdy si sami voličem vyberete, který bod má zrcadlovka použít. U AF-S je pak dalším režimem už jen automatika. Ta pracuje většinou dobře, takže na bodové ostření moc často sahat nebudete (je to potřeba jen občas). U AF-C a AF-A je pak k dispozici mnoho dalších zajímavých režimů. Prvně to jsou dynamické režimy s 9, 21 nebo 51 body. V tomto případě vy sice vybíráte ostřící bod, ale pokud objekt uhne z jeho původní pozice, je fotoaparát schopen zaostřit na něj i některým ze sousedních bodů. Poslední je 3D sledování. Fotoaparát zaostří na objekt a pak využívá všechny ostřící body k jeho sledování. To funguje velmi dobře, výjimkou jsou situace, kdy objekt a pozadí mají velmi podobnou barvu. V takovém případě už má občas trochu problémy. Jinak k průběžnému ostření a sledování nelze mít jakékoli námitky, funguje výborně.

 

Ukázka průběžného ostření se sledováním.


V live view je k dispozici detekce tváří, jejíž rychlost a úspěšnost jsou maximálně tak v průměru. Následuje klasický výběr polohy AF bodu pomocí šipek, to v režimu "wide" a "normal". Jako poslední je tu funkce sledování (tracking). Chování je takové všelijaké. Problém je s rychlostí, frekvence změny polohy AF bodu je na můj vkus trochu pomalejší. Úspěšnost je také trochu různorodá. Objekt ztrácí poměrně ochotně, nicméně je nutné uznat, že jej neméně tak ochotně zase po chvíli nachází a drží se jej. Vadit pak bude spíše pomalé ostření v live view.

V této třídě nepřekvapí možnost doladit autofokus (AF micro adjustment). To je pro zrcadlovku velmi důležitá funkce a jen škoda, že nižší řady D3x00 a D5x00 (stejně tak i u některých jiných výrobců) tuto funkci neobsahují. Se zrcadlovkou D7200 jsme testovali ještě nějaké další objektivy a nutno říci, že třetinu objektivů bylo nutno seřizovat.

Manuální ostření se většinou zapíná na objektivu a jeho projevy hodně záleží právě na něm. Velikost hledáčku je docela rozumná, takže nějaké to manuální ostření se přes něj dá zvládnout. Pokud si ale chcete být opravdu jistí, spuštění live view a dramatické přiblížení obrazu vás nemine. Zde musím pochválit to, že na rozdíl od D3x00 a D5x00 je zde při maximálním zvětšení live view stále plynulý. A tedy je možné bezproblémově manuálně ostřit přes displej.

 

Nastavení expozice, automatika


Nepřekvapí, že možnosti nastavení expozice jsou u zrcadlovky Nikon D7200 více než bohaté. Pokud jde o měření expozice, najdete tu tradičně celoplošné Matrix, s prioritou středu a bodové. Spolehlivost měření je dostatečná, nicméně to pochopitelně neznamená, že byste občas nevyužili i korekci expozice, která zde má rozsah od -5 EV až do +5 EV. Za podmračeného počasí se občas hodí přihodit třetinu EV nahoru, naopak v lese nebo večer je lepší expozici trochu stáhnout.

Citlivosti mohou být od ISO 100 do ISO 25600 i po 1/3EV krocích. V režimu rozšíření ve formátu JPEG lze využít i ISO Hi1 (51200) Hi2 (102400). V takovém případě počítejte pouze s černobílými fotografiemi. Automatika je plně konfigurovatelná, horní hranici lze po 1EV krocích nastavit na ISO 200 až ISO 25600. Nejnižší citlivost pro automatiku nastavíte snadno. Funguje to tak, že nastavíte "natvrdo" vybranou citlivost, ale zároveň ponecháte automatiku. Tato nastavená citlivost pak funguje jako ta základní. Má to také velkou výhodou v tom, že pokud chcete zvýšit minimální limit, velmi rychle to provedete pomocí tlačítka ISO a navýšením citlivosti bez toho, aniž byste museli lozit do menu.

To ale není vše. U automatiky lze také nastavit expoziční čas, při kterém má začít navyšovat citlivost. Tento čas může být od 1/4000 sekundy do 30 sekund (v rozsahu 1/30 - 1/4000 sekundy lze nastavit hraniční čas s 1/3EV kroky, v rozsahu 1/30 - 30 sekund pak už jen po 1 EV). Aby toho nebylo málo, je možné nastavit, aby tento hraniční čas byl založen na pravidlu převrácené hodnoty ohniskové vzdálenosti. Navíc můžete nastavit, zda se má striktně držet tohoto pravidla, nebo může přidat o 1 nebo 2 EV (stejně tak, zda bude ubírat). Např. s 18-105mm objektivem a přepočtenými 157 milimetry ve výchozím stavu mění ISO při 1/160 sekundy. Můžete být ale mírnější a na druhém stupni bude volit 1/80 s nebo na třetím 1/40 sekundy, pokud tolik věříte optické stabilizaci. Ti, kteří chtějí být opatrní, mohou jít na druhou stranu a přinutit fotoaparát, aby za takových podmínek volil 1/320 sekundy nebo dokonce o 2 EV kratší čas, 1/640 sekundy.


Nikon D7200 průběh světelnosti


Expoziční časy nabídnou rozsah od krátké 1/8000 sekundy po maximum v podobě 30 sekund, tyto rozsahy platí pro všechny PASM režimy. Nechybí ani bulb režim (v režimu M). Rozsah clon závisí na použitém objektivu. V tomto případě byl použit F3,5-5,6 objektiv a jak vidíte na grafu světelnosti, logicky je jeho průběh trochu horší než u Nikkoru 18-140mm VR nebo Canonu EF-S 18-135mm IS STM, které mají stejnou světelnost nataženou do delšího rozsahu. Naopak Nikkor 16-85mm VR je méně světelný, protože stejnou světelnost má posunutou do širších ohniskových vzdáleností a na těch stejných je tak už dříve o něco horší.

O korekci jsme již mluvili, nyní můžeme zmínit ještě expoziční bracketing. Ten nabídne 3 nebo 5 snímků s rozdíly expozic 1/3 EV, 2/3 EV, 1 EV, 2 EV nebo 3 EV. Pokud navolíte 7 nebo dokonce 9 snímků, pak rozdíly mezi expozicemi mohou být maximálně 1 EV. Fotoaparát má k dispozici i HDR režim s multiexpozicí. Zde lze nastavit čtyři síly efektu. Podrobněji o tomto v kapitole o protisvětle.


Expoziční a fotografické režimy


Podíváme se ve zkratce na nabízené expoziční režimy.


Nikon D7200 PASM kolečko


  • M (Manual) - Manuální nastavení expozice od 1/8000 sekundy do 30 sekundy (případně bulb režim), clona podle schopností objektivu (v tomto případě F3,5 až F22 na nejširší a F5,6 až F36 na nejdelší ohniskové vzdálenosti). Hodně chválím to, že se i v tomto režimu dá použít automatika ISO citlivosti. Může být od ISO 100 do ISO 25600 (ručně i ISO 51200 a 102400 jako Hi1 a Hi2 černobílé verzi), automatika pak může mít rozsah ISO 100-200 až ISO 100-25600. Pokud ručně nastavíte nějakou citlivost, ale necháte automatiku, automatika bude mít jako nejnižší volitelnou citlivost právě tu ručně nastavenou. Vynikající je to, že vedle automatiky ISO citlivosti tu funguje dokonce i korekce expozice (od -5 EV do +5 EV)!
  • A (Priorita clony) - Fotograf volí clonu, expoziční čas se automaticky dopočítá. Zbytek shodný s režimem M.
  • S (Priorita času) - Fotograf volí čas, fotoaparát zvolí clonu. Zbytek (s výjimkou bulb režimu, který zde není) shodný s režimem M.
  • P (Program AE) - Automatická expozice, fotoaparát volí clonu i čas. Zadním voličem můžete nastavení expozice lehce korigovat (programový posun), kdy fotoaparátu řeknete, ať zvolí jinou kombinaci clony a času při stejné výsledné expozici.
  • Auto - Plná automatika. Při každém spuštění tohoto režimu např. navolí AF-A a automatický výběr AF bodů. Podporuje záznam do RAWu, automaticky aktivuje blesk.
  • Bez blesku - Automatika bez blesku
  • SCENE - Scénické režimy
  • U1, U2 - Uživatelské nastavení
  • EFFECTS - Barevné efekty

reklama
Nejnovější články
Hvězda TV show Americký chopper ukradla fotku, zaplatí pokutu 258 tis. USD Hvězda TV show Americký chopper ukradla fotku, zaplatí pokutu 258 tis. USD
Paul Teutul Sr. z televizní show Americký chopper má další finanční problém. Se svým synem neoprávněně použili fotografii pro své merchandise produkty a nyní musí zaplatit pokutu přes 258 tisíc USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž zapálil dům, aby se v něm mohl akčně vyfotit a natočit Muž zapálil dům, aby se v něm mohl akčně vyfotit a natočit
Někteří lidé to nemají v hlavě moc v pořádku. Jedním z nich je u muž, který v Utahu podpálil opuštěný dům, aby si přitom mohl udělat zajímavé fotky a videa. Navíc to nebyl jeho první prohřešek před zákonem.
23.2.2020, aktualita, Milan Šurkala
Cosina uvedla vysoce světelný Nokton 35mm F1,2 Aspherical III VM Cosina uvedla vysoce světelný Nokton 35mm F1,2 Aspherical III VM
Další velmi světelnou novinkou, kterou uvedla společnost Cosina v těchto dnech, je objektiv Nokton 35mm F1.2 Aspherical III VM. Jak už napovídá jeho název, je určen pro M-Mount, tedy např. dálkoměry Leica M.
22.2.2020, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
OmniVision OV64C: nový 64MPx 1/1,7" čip s podporou 8K videa OmniVision OV64C: nový 64MPx 1/1,7" čip s podporou 8K videa
Na trh snímačů pro mobilní telefony putuje nový model OmniVision OV64C. Nabídne velkou  úhlopříčku typu 1/1,7" a vysoké 64MPx rozlišení. Zvládne např. natáčet i 8K videosekvence nebo HDR záznam.
22.2.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Ostuda reality show The Bachelor: naprosto amatérské retuše bikin Ostuda reality show The Bachelor: naprosto amatérské retuše bikin
Někdy je opravdu s podivem, co vše může být považováno za nekorektní. Seznamovací soutěž a reality show The Bachelor teď čelí posměškům za retušování bikin, které byly provedeny opravdu amatérským způsobem.
21.2.2020, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře