www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon D7200: přesvědčivé zrcadlo

Nikon D7200: přesvědčivé zrcadlo
, , recenze: specifikace produktu
Otestovali jsme také digitální APS-C zrcadlovku Nikon D7200. Ta nabídne 24MPx CMOS snímač bez AA filtru. Fotoaparát patří do vyšší třídy zrcadlovek, takže tu najdete i stavový displej, možnost ladění AF nebo dvojici slotů pro karty.
K oblíbeným
reklama
Nikon D7200 je novou zrcadlovkou ve vyšším mainstreamu APS-C (nebo nižším high-endu). Staví na základech velmi úspěšné řady D7x00 a posouvá ji opět o kousek dál. Ergonomicky je to úplně jiná úroveň ve srovnání s řadami D3x00 a D5x00, na vše důležité tu jsou tlačítka, která většinou spolupracují s oběma otočnými voliči. Tudíž se krásně nastavuje ISO i jeho automatika, ostřící režimy, vyvážení bílé, kvalita záznamu i rozlišení. Asi jediným vážnějším ergonomickým nedostatkem je malý grip (málo hluboké vybrání těla mezi gripem a objektivem). Hledáček je na svou třídu dostatečný, žádný zázrak ani průšvih, proti low-endovým zrcadlovkám se už dá i používat pro manuální ostření. K tomu je ale stejně lepší live-view, který má vysokou obnovovací frekvenci i při maximálním zvětšení.

Nevýhodou live-view je ale velmi vysoká spotřeba energie. V live-view vám energie z baterie doslova mizí před očima, zatímco při focení přes hledáček můžete fotit hodiny a hodiny, aniž by baterie hlásila nějaký výraznější úbytek nabití. Potěší stavový displej a máte zde i na rozdíl od konkurenčního Canonu EOS 70D také dva sloty pro paměťové karty. Inovovaný ostřící systém velmi pěkně ostří i za horšího světla, průběžné ostření i se sledováním pracuje výborně. K dispozici je i Wi-Fi a podpora NFC. Díky tomu lze zrcadlovku dálkově ovládat, ale možnosti ovládání v podstatě začínají a končí u tlačítka spouště. Nastavení samozřejmě upravit můžete, ale na fotoaparátu (na smartphonu mu musíte předat řízení).


Nikon D7200 ocenění TREFA
Ocenění TREFA získává Nikon D7200
za vynikající obrazovou kvalitu a solidní ergonomii. Logo ocenění je ke stažení zde


Možnosti nastavení expozice jsou takřka nekonečné, velmi chválím možnost automatického ISO v manuálním režimu dokonce i s korekcí expozice! Full HD videosekvence jsou kvalitní, ale vyžadují spíše manuální ovládání. Pokud chcete nastavit clonu, musíte tak učinit mimo live-view, což vše dost komplikuje. Autofokus je nepodařený, ostření se mění rychle tam a zpět, občas je lenivý, občas zbytečně horlivý, u většiny testovaných objektivů (jejichž testy přineseme v následujících dnech) je autofokus dost slyšet. Chcete-li kvalitní video, ostřete ručně. D7200 má interní blesk i podporu externích včetně bezdrátových. Umí i stroboskopický záblesk, nastavit sílu blesku manuálně a mnoho dalšího. Zvláštní je akorát to, že při automatické citlivosti s bleskem pálí zbytečně neuvěřitelně vysoké ISO citlivosti, díky čemuž dramaticky klesá kvalita obrazu.

Kvalita obrazu je vynikající. 24MPx APS-C CMOS senzor patří rozhodně k tomu nejlepšímu ve třídě. Vysoké rozlišení nabídne hodně detailů, šumu zde není mnoho a dynamický rozsah je rovněž výborný. V JPEGu se část detailů ztrácí, zpracování obrazu má tendenci dělat snímky spíše hladkými, nicméně v RAWu je to o něco lepší a tam vás i běžný setový objektiv 18-105mm VR kolikrát příjemně překvapí. Rychlost přístroje je výborná, RAW buffer by mohl být kapánek větší.

Celkově musím říci, že tohle je opravdu zrcadlovka, která si zaslouží doporučit, zejména pokud vám jde o focení a ne o video. Na video jsou přeci jen lepší nové Canony této třídy s technologií Dual Pixel nebo Samsung NX1. Na snímky už ale mezi APS-C patří k tomu nejlepšímu, neboť pro fotografie nabídne opravdu vynikající snímač, oceňuji i velmi dobé ovládání (až na ten grip). Oprávněně získává naše ocenění TREFA


Fotoaparát je vhodný pro:


1. Ty, kteří chtějí jeden z nejlepších APS-C snímačů pro fotografii
2. Snímky pohybujících se objektů (ale v JPEGu, na RAW nebude stačit buffer)


Plusy


+ Excelentní snímač
(nízký šum, vysoký DR, solidní rozlišení)
+ Velmi dobrá ergonomie ovládání
(s výjimkou gripu)
+ Rozsáhlé možnosti nastavení expozice
(Auto ISO a korekce expozice v režimu M)
+ Výborný AF systém
(nadprůměrné sledování, solidní citlivost v noci)
+ Možnost doladění AF (micro adjustment)
+ Slušná výdrž na baterii


Minusy


- Malý grip
- Nedostatečné "automatické" video
(komplikované ovládání clony, podprůměrný AF)
- Průměrný buffer (relativně brzký zásek i při RAW, nejen při RAW+JPEG)
- Live view má velmi vysokou spotřebu elektrické energie

 
Za zapůjčení fotoaparátu Nikon D7200 děkujeme Nikonu.
 

Cena v době testování: cca 37 000 Kč s DPH (včetně objektivu 18-105mm VR)Vývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Irix Cine 15mm T2.6: nový širokoúhlý objektiv pro video Irix Cine 15mm T2.6: nový širokoúhlý objektiv pro video
Pro profesionální natáčení videa je určena novinka z dílen výrobce objektivů Irix. Její Cine 15mm T2.6 přináší velmi širokoúhlý záběr daný 15mm ohniskovou vzdáleností. Objektiv je odolný a k dispozici pro několik bajonetů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Olympus: vyšší zisk společnosti, fotoaparáty se zlepšují Olympus: vyšší zisk společnosti, fotoaparáty se zlepšují
Fiskální rok 2020 byl u společnosti Olympus poměrně povedeným. Firmě se totiž znatelně podařilo navýšit zisky a nás potěší i to, že fotografická divize snížila svou ztrátovost. Bohužel, zisky ještě pořád nepřináší.
1.6.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Adobe mění svá loga, budou jednodušší a barevnější Adobe mění svá loga, budou jednodušší a barevnější
Společnost Adobe po dlouhé době mění svá loga. Chce využívat o něco teplejších odstínů, jednoduššího modernějšího designu bez rámečků a většího sjednocení log napříč nejrůznějšími platformami. 
1.6.2020, aktualita, Milan Šurkala
Fotografka žaluje Microsoft kvůli ukradeným fotkám, chce 150.000 USD Fotografka žaluje Microsoft kvůli ukradeným fotkám, chce 150.000 USD
Žaloby se nevyhýbají snad nikomu včetně velkých společností. Nyní k soudu zamíří Microsoft, který měl dle žaloby zveřejnit na svých stránkách fotografie od Matilde Gattoni, které ale nezakoupil a použil je neoprávněně.
1.6.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Fotobanka Dreamstime zvyšuje provize o 10 %, fotografové jásají Fotobanka Dreamstime zvyšuje provize o 10 %, fotografové jásají
Je to jen pár dní, co fotobanka Shutterstock snížila provize fotografům a strhla tím obrovskou vlnu nevole. Konkurenční Dreamstime kontruje opačným krokem. Všem fotografům bez rozdílu zvýší provize o 10 %.
1.6.2020, aktualita, Milan Šurkala