www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon D7200: přesvědčivé zrcadlo

Nikon D7200: přesvědčivé zrcadlo
, , recenze: specifikace produktu
Otestovali jsme také digitální APS-C zrcadlovku Nikon D7200. Ta nabídne 24MPx CMOS snímač bez AA filtru. Fotoaparát patří do vyšší třídy zrcadlovek, takže tu najdete i stavový displej, možnost ladění AF nebo dvojici slotů pro karty.
K oblíbeným
reklama
Nikon D7200 je novou zrcadlovkou ve vyšším mainstreamu APS-C (nebo nižším high-endu). Staví na základech velmi úspěšné řady D7x00 a posouvá ji opět o kousek dál. Ergonomicky je to úplně jiná úroveň ve srovnání s řadami D3x00 a D5x00, na vše důležité tu jsou tlačítka, která většinou spolupracují s oběma otočnými voliči. Tudíž se krásně nastavuje ISO i jeho automatika, ostřící režimy, vyvážení bílé, kvalita záznamu i rozlišení. Asi jediným vážnějším ergonomickým nedostatkem je malý grip (málo hluboké vybrání těla mezi gripem a objektivem). Hledáček je na svou třídu dostatečný, žádný zázrak ani průšvih, proti low-endovým zrcadlovkám se už dá i používat pro manuální ostření. K tomu je ale stejně lepší live-view, který má vysokou obnovovací frekvenci i při maximálním zvětšení.

Nevýhodou live-view je ale velmi vysoká spotřeba energie. V live-view vám energie z baterie doslova mizí před očima, zatímco při focení přes hledáček můžete fotit hodiny a hodiny, aniž by baterie hlásila nějaký výraznější úbytek nabití. Potěší stavový displej a máte zde i na rozdíl od konkurenčního Canonu EOS 70D také dva sloty pro paměťové karty. Inovovaný ostřící systém velmi pěkně ostří i za horšího světla, průběžné ostření i se sledováním pracuje výborně. K dispozici je i Wi-Fi a podpora NFC. Díky tomu lze zrcadlovku dálkově ovládat, ale možnosti ovládání v podstatě začínají a končí u tlačítka spouště. Nastavení samozřejmě upravit můžete, ale na fotoaparátu (na smartphonu mu musíte předat řízení).


Nikon D7200 ocenění TREFA
Ocenění TREFA získává Nikon D7200
za vynikající obrazovou kvalitu a solidní ergonomii. Logo ocenění je ke stažení zde


Možnosti nastavení expozice jsou takřka nekonečné, velmi chválím možnost automatického ISO v manuálním režimu dokonce i s korekcí expozice! Full HD videosekvence jsou kvalitní, ale vyžadují spíše manuální ovládání. Pokud chcete nastavit clonu, musíte tak učinit mimo live-view, což vše dost komplikuje. Autofokus je nepodařený, ostření se mění rychle tam a zpět, občas je lenivý, občas zbytečně horlivý, u většiny testovaných objektivů (jejichž testy přineseme v následujících dnech) je autofokus dost slyšet. Chcete-li kvalitní video, ostřete ručně. D7200 má interní blesk i podporu externích včetně bezdrátových. Umí i stroboskopický záblesk, nastavit sílu blesku manuálně a mnoho dalšího. Zvláštní je akorát to, že při automatické citlivosti s bleskem pálí zbytečně neuvěřitelně vysoké ISO citlivosti, díky čemuž dramaticky klesá kvalita obrazu.

Kvalita obrazu je vynikající. 24MPx APS-C CMOS senzor patří rozhodně k tomu nejlepšímu ve třídě. Vysoké rozlišení nabídne hodně detailů, šumu zde není mnoho a dynamický rozsah je rovněž výborný. V JPEGu se část detailů ztrácí, zpracování obrazu má tendenci dělat snímky spíše hladkými, nicméně v RAWu je to o něco lepší a tam vás i běžný setový objektiv 18-105mm VR kolikrát příjemně překvapí. Rychlost přístroje je výborná, RAW buffer by mohl být kapánek větší.

Celkově musím říci, že tohle je opravdu zrcadlovka, která si zaslouží doporučit, zejména pokud vám jde o focení a ne o video. Na video jsou přeci jen lepší nové Canony této třídy s technologií Dual Pixel nebo Samsung NX1. Na snímky už ale mezi APS-C patří k tomu nejlepšímu, neboť pro fotografie nabídne opravdu vynikající snímač, oceňuji i velmi dobé ovládání (až na ten grip). Oprávněně získává naše ocenění TREFA


Fotoaparát je vhodný pro:


1. Ty, kteří chtějí jeden z nejlepších APS-C snímačů pro fotografii
2. Snímky pohybujících se objektů (ale v JPEGu, na RAW nebude stačit buffer)


Plusy


+ Excelentní snímač
(nízký šum, vysoký DR, solidní rozlišení)
+ Velmi dobrá ergonomie ovládání
(s výjimkou gripu)
+ Rozsáhlé možnosti nastavení expozice
(Auto ISO a korekce expozice v režimu M)
+ Výborný AF systém
(nadprůměrné sledování, solidní citlivost v noci)
+ Možnost doladění AF (micro adjustment)
+ Slušná výdrž na baterii


Minusy


- Malý grip
- Nedostatečné "automatické" video
(komplikované ovládání clony, podprůměrný AF)
- Průměrný buffer (relativně brzký zásek i při RAW, nejen při RAW+JPEG)
- Live view má velmi vysokou spotřebu elektrické energie

 
Za zapůjčení fotoaparátu Nikon D7200 děkujeme Nikonu.
 

Cena v době testování: cca 37 000 Kč s DPH (včetně objektivu 18-105mm VR)Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Další objektiv 35mm F1.8 pro FF CSC: Yasuhara Anthy Další objektiv 35mm F1.8 pro FF CSC: Yasuhara Anthy
S novými objektivy u nás nepříliš známých výrobců se doslova roztrhl pytel. Dalším je Yasuhara Anthy 35mm F1.8 pro populární full frame CSC systémy od Canonu a Sony. Nabídnout má nízkou cenu a přiměřeně kompaktní rozměry.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon EF 35mm f/2 IS USM Canon EF 35mm f/2 IS USM
V dnešním testu se podíváme na zajímavý zrcadlovkový objektiv Canon EF 35mm F2 IS USM. Ten při své krátké ohniskové vzdálenosti překvapí přítomností optické stabilizace. Jaký bude po dalších stránkách?
Dnes, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Fujifilm ukončuje vývoj 33mm F1.0, bude 50mm F1.0 Fujifilm ukončuje vývoj 33mm F1.0, bude 50mm F1.0
Společnost Fujifilm loni do roadmapy přidala objektiv 33mm F1.0, nicméně se ukázalo, že vyrobit takový objektiv je dost velký problém. Místo toho raději udělá 50mm F1.0, který by měl být konstrukčně o něco jednodušší a kompaktnější.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Olympus v rozhovoru slíbil 500mm objektiv a více novinek Olympus v rozhovoru slíbil 500mm objektiv a více novinek

Společnost Olympus v poslední době nevydala mnoho novinek. V posledním rozhovoru zástupci společnosti řekli, proč tomu tak bylo, ale také zmínili, jaké novinky chystají do budoucna. Měl by to být např. objektiv s 500mm reálnou ohniskovou vzdáleností. 

Včera, aktualita, Milan Šurkala
4 chystané objektivy Tamronu budou všechny s F2.8 4 chystané objektivy Tamronu budou všechny s F2.8
Před měsícem Tamron vydal teaser na čtyři připravované objektivy pro systém Sony FE, tedy full frame CSC fotoaparáty této značky. Nyní prosáklo na veřejnost, o které modely půjde a všechny mají mít světelnost F2.8.
Včera, aktualita, Milan Šurkala