Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nokia 808 PureView: mobilní zrcadlovkobijec

31.7.2012, Milan Šurkala, recenze
Vyzkoušeli jsme pecku dnešního fotomobilového nebe, Nokii 808 PureView. Je vybavena obrovským 1/1,2" snímačem s rozlišením 41 megapixelů a díky tomu téměř bezeztrátovým zoomem. Bude fotit lépe než kompakty? A bude lepší než zrcadlovky?

Ostření, makro


I když má fotomobil spoustu ostřících režimů, většinu z nich přímo ani nezvolíte. Dotykové ostření jednoduše funguje vždy, když se dotknete displeje. Detekce tváří také funguje sama o sobě, je vcelku úspěšná a rychlá. Pokud jde o režimy ostření vztažené k ostřícím vzdálenostem, tak zde je už situace jiná. Když se dotknete displeje na delší dobu, vyjede nabídka ostřících režimů. Máte tu nekonečno a hyperfokální vzdálenost, u obou režimů pak neprobíhá ostření a focení je okamžité bez prodlevy autofokusu. Dále tu najdete klasické automatické ostření a jako poslední je režim makro.

Nyní se dostáváme k ostřícím vzdálenostem. V klasickém režimu je minimální vzdálenost necelých 22 centimetrů, což je mnoho. Co se týče virtuálních zvětšení, ta jsou při rozlišeních 38 MPx / 8 MPx / 5 MPx / 3 MPx na maximálním zoomu následující: 0,13× / 0,28× / 0,36× / 0,46×. S makro režimem jsou zvětšení o něco větší: 0,19× / 0,42× / 0,52× / 0,67×. To jsou zejména u nižších rozlišení velmi pěkné hodnoty, ale ne vždy se v reálném světě podaří přinutit autofokus ke správnému zaostření na tak krátkých vzdálenostech. Samotné ostření je nicméně přiměřeně rychlé a dostatečně úspěšné, jen u toho makra si musíte hlídat minimální ostřící vzdálenosti.


Fotomobil Nokia 808 - test makra

expoziční čas 1/33 s, clona F2,4, citlivost ISO 200, ohnisko 28 mm, 5 MPx, klikněte pro zvětšeníBez zoomu je zvětšení skutečně velmi malé a pro makro naprosto nepoužitelné. Snímek je v 5 megapixelech, takže i při citlivosti ISO 200 je naprosto bez šumu s krásnou kresbou.


Fotomobil Nokia 808 - test makra

expoziční čas 1/25 s, clona F2,4, citlivost ISO 250, ohnisko 28 mm + 2,2× PureView, 8 MPx, klikněte pro zvětšeníZde jsem už použil max. zoom při rozlišení 8 megapixelů, takže bez jakéhokoli slučování pixelů. Zvětšení se výrazně zlepšilo, v nižších rozlišeních by bylo zvětšení výraznější (počet bodů věnovaných kleštím by ale zůstal stejný - detaily by nenarostly). Jasový šum je mírný, na citlivost ISO 250 je to pěkný výsledek.


Nastavení expozice


O expozici se stará jen automatika, vy máte k dispozici korekci expozice od -2 EV do +2 EV. Měření expozice nelze nijak nastavit. Fotomobil má tendenci spíše trochu podexponovávat, ale i přesto se občas dočkáte přepálené oblohy jako u většiny fotomobilů a kompaktů s vysokou pixelovou hustotou. K dispozici je automatické nastavení expozice i manuálně od citlivosti ISO 50 do ISO 1600! Takto nízká počáteční citlivost (automatika často používá ISO 64) je dalším pomocníkem k dosažení nízkého šumu.

Fotomobil netradičně nabízí i ND filtr, který můžete nechat vypnutý, automatický nebo ho dokonce uživatelsky zapnout! Do uživatelského režimu, které máte k dispozici dokonce tři (C1-C3) jsem si tedy udělal jedno nastavení pro panning s citlivostí ISO 50 a aktivovaným ND filtrem. Zde ale vznikl menší problém, kdy při práci s ND filtrem Nokia 808 PureView předvádí trochu divné věci a občas produkoval mnohem tmavší fotografie než bych čekal (není to ale pravidlem). Rozsah expozičních časů není udáván, ale v běžných režimech začíná na 1/680 s (v uživatelských s ND filtrem lze dosáhnout až 1/4500 s a možná ještě méně). Maximální expoziční čas je 2,7 sekundy.


Zobrazení displeje a menu


U automatických režimů se vždy používá poměr stran 16:9, díky čemuž je využita celá plocha displeje. V manuálním režimu lze zvolit i poměr stran 4:3 a pak jsou po stranách dva černé sloupce. Nahoře je tlačítko pro výběr režimů (automatika, scénické režimy, manuální režim). Vpravo se přepíná mezi fotografiemi a videosekvencemi, dále je tu tlačítko spouště a dole vpravo přístup do Galerie (režim prohlížení snímků). Pravý sloupec pak obsahuje ikonky podle režimu. V manuálním režimu je to blesk, korekce expozice, vyvážení bílé, ISO citlivost a ND režim.


Zde vidíte hlavní menu. V menu režimu máte k dispozici tři uživatelské pozice C1, C2 a C3. Tady si můžete uložit oblíbená nastavení. Osobně jsem si dal na C1 snímky v 8MPx rozlišení, v C2 v plném rozlišení a v C3 jsem měl nastavení pro panning. Uživatelské režimy jsou velmi dobrý nápad. Můžete si vybrat mezi režimem PureView (pak lze vybrat rozlišení 8, 5 nebo 3 MPx) a plným rozlišením. Dále lze vybrat kvalitu JPEG komprese, barevný tón a módy záznamu (normální, bracketing, intervalové snímání! a samospoušť).


Lze nastavit i saturaci, kontrast a ostrost. Dole je ještě tlačítko pro další nastavení, viz vpravo.


U videosekvencí máte nalevo pomocnou LED diodu, korekci expozice, vyvážení bílé a průběžné ostření. Nastavit můžete tři různá rozlišení a čtyři různé snímkovací frekvence.


Zobrazení vyfocených snímků je celoplošné, jen mě trochu překvapilo, že se nelze dopátrat k expozičním informacím. Můžete však provést některé ze základních úprav fotografií.
Videosekvence


Nový snímací čip podporuje natáčení Full HD videa v rozlišení 1920×1080 pixelů. V nabídce máte snímkovací frekvence 30, 25, 24 nebo 15 fps. Kvalita videa je na fotomobil velmi dobrá, průběžný autofokus pracuje rychle a přesně, jen po něm nesmíte chtít ostřit na velmi krátké vzdálenosti.

Můžete využít zoomu díky technologii PureView, kdy i při maximálním zoomu stále snímáte nezvětšovaný výřez z čipu a máte tedy plnou kvalitu obrazu. Při zoomování pomocí kolébky občas dochází k mírnému poskočení obrazu. Pokud zoomujete pomocí displej (v podstatě ukážete výřez a ten se automaticky zvětší), je skákání obrazu částečně eliminováno. Stabilizace je jen středně účinná, smear efekt neexistuje, rolling shutter efekt je trochu patrný.
  • 1920×1080 / 30, 25, 24 fps - cca 1400 až 1600 kB/s
  • 1920×1080 / 15 fps - cca 1000 kB/s
  • 1280×720 / 30, 25, 24 fps - cca 1000 až 1200 kB/s
  • 1280×720 / 15 fps - cca 700 kB/s
  • 640×360 / 30, 25, 24 fps - cca 350 až 400 kB/s
  • 640×360 / 15 fps - cca 350 kB/s

Kvalitu videa můžete posoudit ze dvou přiložených videosekvencí. K dispozici je jedna venkovní (38 sekund, 90 MB) a jednu interiérovou (46 sekund, 69 MB).


GPS


Fotomobil disponuje GPS modulem. Zapínání je poněkud komplikované, musíte jej aktivovat přes nastavení soukromí v telefonu. Na obrazovce se navíc nezobrazuje, zda je signál přijímán nebo se ještě hledá. Nevíte tedy, zda už jste správně lokalizováni. Těžko říci, jaká je doba chytání signálu, trvale zapnutý fotomobil jsem nenechával (zjistit to zjistíte akorát v aplikaci Mapy). Když už telefon začal dávat souřadnice do EXIFu, lišil se o několik desítek metrů, ale s každou další fotografií se poloha zpřesňovala a po několika snímcích byla většina snímků se souřadnicemi, a to velmi přesnými (rozdíly tak do 5 metrů).

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.