Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nokia 808 PureView: mobilní zrcadlovkobijec

31.7.2012, Milan Šurkala, recenze
Vyzkoušeli jsme pecku dnešního fotomobilového nebe, Nokii 808 PureView. Je vybavena obrovským 1/1,2" snímačem s rozlišením 41 megapixelů a díky tomu téměř bezeztrátovým zoomem. Bude fotit lépe než kompakty? A bude lepší než zrcadlovky?
Aby toho nebylo málo, vyzkoušíme také praktický přínos ve srovnání se zrcadlovkami, resp. CSC fotoaparáty. K testu jsem použil CSC fotoaparát Samsung NX11 se základním setovým 18-55mm objektivem. Tento fotoaparát má rozlišení 14,6 megapixelů. Zde si budete moci stáhnout i ukázkové snímky v plném rozlišení (JPEG zde prezentovaný je výsledkem konverze z RAWu s vypnutým odšumováním).
Samsung NX11, 27mm ohnisko, klikněte pro zvětšení

Nokia 808 PureView, 28mm ohnisko, klikněte pro zvětšeníNokia obecně nemá tak pěkné barvičky jako kompakty a fotoaparáty vyšších tříd. K tomu potřebuje trochu hrátky s vyvážením bílé nebo hezčí počasí. My se ale nyní budeme dívat na detaily. Můžete se tedy podívat na 1:1 výřezy.výřez ze Samsungu NX11výřez z Nokie 808 PureViewJak sami vidíte, Nokia dává při stejném přepočteném ohnisku díky vyššímu rozlišení o něco detailnější obraz a překonává tak i některé APS-C zrcadlovky a CSC fotoaparáty. Jako důkaz tu představím totožný snímek, jen u Nokie zmenším rozlišení rovněž na 14,6 megapixelů.výřez ze Samsungu NX11 při 14,6 megapixelůvýřez z Nokie 808 PureView při rozlišení zmenšeném na 14,6 MPxTady jde vidět, že i když 38MPx snímek z Nokie zmenším na 14,6MPx rozlišení, stále je viditelně detailnější a ostřejší než ten z APS-C čipu! Druhou otázkou už je barevnost a dynamický rozsah, který přeci jen hraje do karet APS-C čipu a zde už má Nokie trochu co dohánět.

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.