Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Nokia N8: lepší než kompakt?

, , recenze
Nokia N8: lepší než kompakt?
Po delší době jsme si vzali na paškál fotomobil a ne ledajaký. Nový Nokia N8 má totiž 1/1,9" snímač, tedy mnohem větší, než je obvyklé nejen ve třídě mobilů, ale i kompaktů. Fotí opravdu tak skvěle, jak napovídají specifikace?
Nokia N8: lepší než kompakt?
Nokia N8 je docela zvláštní fotomobil. Překvapil totiž svým obrovským čipem. Ačkoli údaje o jeho velikosti se různí, nejčastěji se hovoří o 1/1,83" úhlopříčce (hodnotě mezi 1/1,7" a 1/1,9" napovídá i crop faktor). To je velmi výrazně větší čip, než najdete na drtivé většině kompaktů. Větší čip mají už jen profi kompakty. Při rozlišení 12 megapixelů by tak mohlo jít o velmi dobře fotící mobilní telefon. Umí natáčet HD video, podporuje HDMI, má i GPS.


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Poněvadž náš server Digimanie je zaměřen na digitální fotografii, i v recenzi se budeme soustředit na focení a nikoli na další aspekty fotomobilu. Námi testovaný přístroj byl v elegantní černé barvě. Poněvadž jde o multimediální fotomobil s obrovským 3,5" OLED displejem, nepřekvapí dostatečné rozlišení 640×360 pixelů, díky kterému je obraz velmi ostrý a dodává fotomobilu punc modernosti. Velký displej ale také znamená velké rozměry přístroje. Osobně nejsem fanoušek těchto placatých mobilů, ale to je subjektivní a za nevýhodu to rozhodně nelze považovat. Na slunci jde na OLED displej stále vidět, nicméně focení s ním je trochu složitější. Obraz je přeci jen tmavý.
Levá strana obsahuje slot pro SIM kartu a paměťovou microSD kartu. Tu ale patrně nebudete příliš potřebovat, protože Nokia N8 má integrováno 16 GB paměti. Nechybí ani microUSB konektor.Napravo je pak tlačítko pro spuštění fotoaparátu (po jeho plném zmáčknutí se spustí fotoaparát), funguje zde jak namáčknutí, tak plné domáčknutí. Jeho chod je přiměřený, spoušť jen nemá příliš výraznou tendenci se vracet. Nezasekává se, to ne, ale cítíte,že se jí vracet moc nechce. Následuje posuvné tlačítko pro odemčení a zamčení mobilu. To probíhá i automaticky dle nastaveného intervalu. Jako poslední je zde kolébka zoomu. Musím přiznat, že mě trochu překvapilo zoomování na levé straně (intuitivně bych jej čekal spíše na pravé). Kupodivu si ale rychle zvyknete.Zespod vidíte modul fotoaparátu, který poněkud vyčuhuje. Je to pochopitelné, díky velkému čipu se muselo bojovat o každou setinu milimetru a někdy ani to nestačilo.Ve fotoaparátu najdete objektiv Carl Zeiss Tessar s přepočteným ohniskem 28 milimetrů, jde tedy o široký úhel záběru. Světelnost F2,8 je rovněž velmi dobrá, byť hodnoty F2,4 z modelu Nokia N86 8MP nedosahuje. Objektiv nemá optický zoom a patrně nedisponuje ani ND filtrem pro clonění (N86 8MP ND filtr měla). Blesk je xenonový.Mobil i s příslušenstvím přišel v malé placaté modré krabici.V balení se tísní mobil, akumulátor, krátký manuál (plná verze na webu), letáček k navigaci, nabíječka, handset, HDMI kabel, rozšiřující USB kabel a měl by zde být i obyčejný kabel propojující mobil s počítačem, v našem balení nicméně chyběl. Fotografie jsem tak musel tahat přes Bluetooth.Co se týče GPS, trochu jsem na tuto vlastnost zapomněl, takže jsem ji zkoušel jen poslední den testování. Zklamal mě pomalý náběh. Trvalo zhruba pět minut, než se chytnul signál, pak ale nějakým záhadným způsobem vypadl a musel jsem chytat znovu. Druhý pokus byl úspěšný a GPS pak fungovala fantasticky. Přesnost je vynikající s odchylkou do 20 metrů, což je velmi dobré.

Nokia N8 vypadá být solidním přístrojem pro fotografování. Pojďme se podívat, jak fotí doopravdy.

Technické specifikace: Nokia N8
Snímací prvek
Efektivní počet pixelů12 MPx
Velikost snímačepatrně 1/1,83" nebo 1/1,9" CMOS (přibližně 7,1×5,3 mm)
Rozlišení fotografií4000×3000, 4000×2248, 2048×1536, 1280×960, 640×480 (640×480 i z druhého fotoaparátu)
Rozlišení videa1280×720, 640×480, zvuk
Poměr stran4:3, 16:9
Formát záznamuJPEG (Exif 2.2), MP4, 3GP
Optika fotoaparátu
ZnačkaCarl Zeiss Tessar
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný)5,4 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)28mm
Světelnost objektivuF2,8
Rozsah clonyF2,8
Mechanická stabilizacene
Elektronická stabilizaceano (u videosekvencí)
Digitální zoomano (2×, u videosekvencí 3×)
Zaostřování
ZaostřováníAutomatické
Ostřící vzdálenost10 cm - nekonečno
Pomocné zaostřovací světloano
Elektronická část
Měření expozice-
Citlivost ISOAUTO ISO, Nízké (100), Střední (400), Vysoké (800)
Rychlost závěrky-
Expoziční režimyauto
Vyvážení bílé barvyautomaticky, slunečno, oblačno, žárovka, zářivka
Scénické režimyautomaticky, definováno uživatelem, makro, portrét, krajina, sport, noc, noční portrét
Samospoušť2 s, 10 s, 20 s
Sériové snímání-
Vestavěný blesk - režimyzapnuto, vypnuto, automaticky, redukce červených očí
Vestavěný blesk - dosahxenonový blesk, dosah neznámý
Ostatní
LCD displej3,5" OLED, 640×360 pixelů
Paměťové kartymicroSD
Interní paměť16 GB integrovaná flash
NapájeníLi-Ion akumulátor BL-4D 3,7 V 1200 mAh
Hmotnost135 gramů
Rozměry113,5 x 59 x 12,9 mm
Barevné variantyčerná, stříbrná, modrá, zlatá, oranžová
Standardní příslušenstvíakumulátor, nabíjecí kabel, headset, HDMI kabel, USB kabel CA-157, USB kabel CA-159, příručka