www.digimanie.cz
>
>
>

Nokia N8: lepší než kompakt?

Nokia N8: lepší než kompakt?
, , recenze
Po delší době jsme si vzali na paškál fotomobil a ne ledajaký. Nový Nokia N8 má totiž 1/1,9" snímač, tedy mnohem větší, než je obvyklé nejen ve třídě mobilů, ale i kompaktů. Fotí opravdu tak skvěle, jak napovídají specifikace?
K oblíbeným
reklama

Optické vlastnosti (zkreslení, vinětace, aberace)


Tato kapitola se bude věnovat vlastnostem objektivu.Sférické zkreslení není velkým problémem. Linie se sice trochu stáčí dovnitř, ale rozhodně nejde o nic vážného.


Uprostřed obrazu je kresba velmi slušná. Směrem k rohům lehce klesá ostrost, ale obraz se nerozmazává do stran, jak je obvyklé. Kvalita je tedy dobrá.Úroveň vinětace je velmi dobrá, rohy jsou tmavší jen minimálně, naměřil jsem úbytek 0,44 EV, což je ještě téměř nepozorovatelné.Chromatická aberace se v běžných podmínkách nezdá být žádným problémem.


Digitální šum


Fotomobil Nokia N8 má velký snímací čip zhruba 1/1,9" úhlopříčky (údaje se rozchází v rozmezí 1/1,8" až 1/2", podle crop faktoru mi vychází nejpravděpodobnější údaj 1/1,9") s rozlišením 12 megapixelů. Pixelová hustota je tak přibližně 32 MPx/cm2, což jsou hodnoty, které by Nokii mohl závidět nejeden kompakt (např. profi LX5 má 24 MPx/cm2, běžný 14MPx kompakt má šílených 50 MPx/cm2 a dnešní 16MPx kompakty mají dokonce 57 MPx/cm2). Vše tedy hraje Nokii do karet.


ISO 100


Nejnižší citlivost ISO 100 je relativně čistá plná detailů. Doostřování by mohlo být trochu slabší, šum má příjemnou pravidelnou charakteristiku, podobnou filmovému zrnu.


ISO 400


Střední citlivost ISO 400 je už šumem postižena mnohem více, nicméně detailů je zde stále mnoho, barvy jsou dobré. Některé kompakty toto zvládnout sotva na ISO 100 a obávám se, že nejnovější 16MPx šílenosti to nezvládnou ani na nejnižší citlivost.


ISO 800


Nejvyšší citlivost ISO 800 je už silnější zašuměná a na kvalitě obrazu se podepsalo i silnější odšumování. Některé hrany se začínají třepit, je vidět doostřování. Přesto mě příjemně překvapuje, že slaboučké prolisy na disku v bílé ploše jsou stále velmi dobře patrné. Dále se podíváme na zachovávání detailů při focení za horšího světla.


ISO 100ISO 400

ISO 800

Zde jsou už výsledky podstatně horší. I při citlivosti ISO 100 je patrné patlání obrazu a barevný šum. Snímek je nicméně použitelný. ISO 400 už přidává mnohem více šumu a při ISO 800 hraje jasový šum opravdu velmi značnou úlohu.


ISO 100ISO 400

ISO 800

Na snímcích bílé plochy je vidět, že ISO 100 se šumem nemá příliš problém, ISO 400 silněji odšumuje a u citlivosti ISO 800 je šum charakterem mírný po silném odšumění.


Vyvážení bílé


Vyvažování bílé fungovalo na mobil docela slušně. Snímky mi připadaly možná trochu chladnější, ale to bylo dáno také zimním počasím, které barvami tolik nehraje.


automatickyslunečno

oblačnožárovka

zářivka

Upravovat můžete i kontrast a ostrost, my se podíváme na nastavení barevných tónů.


normálnísépie

černobílý

živéMěření rychlosti


Fotomobily nejsou nikdy zvlášť rychlé, přesto rychlost změříme.
    • První snímek - 3,4 sekundy (4,5 sekundy, pokud je nutno ještě odemknout mobil. Náběh mobilu je tedy přiměřený, žádný rychlík, ale dá se to zvládnout.)
    • Snímek bez namáčknutí - 0,4 sekundy (Ostření je překvapivě rychlé, zde lze chválit.)
    • Snímek s namáčknutím - 0,15 sekundy (Prodleva na zmáčknutí je trochu znát, určitě by mohla být kratší.)
    • Čas snímek-snímek - 3,8 sekundy (Platí pro focení s autofokusem, bez něj zhruba 2,6 sekundy.)
    • Přezoomování - 1,0 sekundy (Digitální zoomování je poměrně rychlé.)

Fotomobil Nokia N8 tedy zdaleka nedosahuje rychlosti kompaktů, ale pro běžné "fotomobilové" focení je rychlost dostatečná. Občas je ale komplikovanější nastavování parametrů, a to i přesto, že je zde dotykové ovládání a přepracované menu.


reklama
Nejnovější články
Instagram: "embed" příspěvků může porušovat copyright, bez svolení ani ránu Instagram: "embed" příspěvků může porušovat copyright, bez svolení ani ránu
Sdílení snímků pomocí vkládací funkce "embed" na Instagramu se stává výrazně komplikovanějším. Instagram totiž potvrdil, že se na vkládání nevztahuje jemu udělaná licence, takže sdílení může porušovat copyright.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon si patentoval 2 telezoomy včetně RF 120-700mm F4.5-8.0 Canon si patentoval 2 telezoomy včetně RF 120-700mm F4.5-8.0
Canon má i s omezenou nabídkou full frame CSC fotoaparátů docela solidní úspěchy. Aby přilákal ještě více zákazníků, vyvíjí spoustu nových objektivů a v laboratořích se objevily i dva telezoomy včetně RF 120-700mm f/4.5-8.0.
4.6.2020, aktualita, Milan Šurkala
DxO přichází s Nik Collection 3, má nový Perspective Efex DxO přichází s Nik Collection 3, má nový Perspective Efex
Společnost DxO má nyní pod palcem set pluginů Nik a uvádí novou generaci Nik Collection 3. Přináší např. snazší přepínání mezi pluginy, nedestruktivní úpravy a také nový plugin Perspective Efex.
4.6.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
CIPA 04/2020: prodeje fotoaparátů za 12 měsíců spadly na třetinu CIPA 04/2020: prodeje fotoaparátů za 12 měsíců spadly na třetinu
CIPA zveřejnila další statistiky, tentokrát za měsíc duben. Výsledky to jsou opravdu velmi špatné. Prodeje všech kategorií meziročně spadly zhruba na třetinu. Moc se nedařilo CSC, naopak DSLR vyrovnaly březnový propad.
3.6.2020, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Irix Cine 15mm T2.6: nový širokoúhlý objektiv pro video Irix Cine 15mm T2.6: nový širokoúhlý objektiv pro video
Pro profesionální natáčení videa je určena novinka z dílen výrobce objektivů Irix. Její Cine 15mm T2.6 přináší velmi širokoúhlý záběr daný 15mm ohniskovou vzdáleností. Objektiv je odolný a k dispozici pro několik bajonetů.
2.6.2020, aktualita, Milan Šurkala