reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
reklama

Nokia N86 8MP: s objektivem od profíka

, , recenze
Nokia N86 8MP: s objektivem od profíka
Recenze fotomobilů začneme přístrojem Nokia N86 8MP. Tento fotomobil poprvé u Nokie přináší 8MPix rozlišení a má být fotograficky nejvyspělejším mobilem této značky. Ostatně 1/2,5" CMOS snímač a širokoúhlý objektiv s výbornou světelností zní velmi lákavě.
Nokia N86 8MP: s objektivem od profíka
Naší první říjnovou recenzi fotomobilu věnujeme přístroji Nokia N86 8MP. Patří k mobilním telefonům vyšší třídy, u společnosti Nokia to pak má být ten nejlépe fotograficky vybavený model, který má v této oblasti předčít i Nokii N97. Pojďme se tedy podívat, jak N86 fotí. Ostatní vlastnosti mobilu nás ale zajímat příliš nebudou, recenze se bude věnovat pouze fotografické stránce.


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


K testu jsme dostali elegantní bílou verzi. Fotomobil je díky pokročilému fotoaparátu trochu širší a překvapí i vysokou hmotností 149 gramů. To je na tak malý mobil poměrně hodně. Na druhou stranu působí hodně bytelně i přesto, že se výsuvná klávesnice ve složeném stavu v horní části trochu viklá. S vysunutým displejem ale všechno viklání mizí. Nad displejem si můžete všimnout malý fotoaparát s rozlišením CIF, tedy 352×288 pixelů.
Zadní víko lze vysunout směrem dolů, čímž se odkryje dobře ovladatelná klávesnice. Ta ale k ničemu fotografickému neslouží, takže ji necháme být. Nastavení fotoaparátu se dají ovládat zejména tlačítky na horní straně fotomobilu. Centrální směrové tlačítko slouží i k potvrzování a není mu co vytknout. Postranní tlačítka jsou ale poněkud tenká a hůře se mačkají. Pravé horní ukončuje režim focení, stejně jako červené tlačítko pod ním. Naopak vlevo nahoře je tlačítko pro volby nastavení fotoaparátu, zelené tlačítko je v režimu focení bez funkce.Tlačítko vlevo dole spouští menu mobilu, jeho delší podržení pak ukáže spuštěné aplikace (něco jako Alt+Tab na počítači). Pravé tlačítko je opět bez funkce. Na levé straně fotoaparátu si lze všimnout zamykací tlačítko, je posuvné bez aretace, takže velmi pohodlné na obsluhu. Mobil se zamyká i sklapnutím klávesnice do výchozího stavu. Jak je vidět, klávesnici lze vyklopit i nahoru, do tohoto směru to jde ale poněkud ztuha. Jsou zde tlačítka na ovládání přehrávačů, fotograf zde využije asi jen tlačítka lupy pro zvětšování a zmenšování náhledu snímku.Na pravé straně vidíte dvě tlačítka. To vpravo slouží jako zoom, který je zde bohužel pouze digitální. V režimu prohlížení pak umožňuje zvětšovat náhled. Ačkoli mobil je jinak poměrně rychlý, zvětšení snímku mu trvá hodně dlouho. Fotografie se trochu zvětší (zatím jen "zkostičkovatí"), ale až po chvíli se ukáže v plném rozlišení.

Tlačítko s ikonkou fotoaparátu slouží jednak jako spouštěč fotoaparátu (pouze pokud je odklopena krytka fotoaparátu), případně jako spoušť. S namačkáváním není žádný problém, i když dráha stisku je poměrně dlouhá. Větší problém ale činí domáčknutí, neboť zde už tlačítko klade opravdu nezvykle tuhý odpor. Při držení jednou rukou se opravdu dost těžko fotí.Zadní strana je tvořena plastovým krytem. Ten se dá odklopit ze spodní strany, čímž se dostanete k baterii a prostoru pro SIM kartu. Nahoře je pak vidět objektiv se stojánkem okolo něj.Objektiv pochází od Carl Zeiss a rozhodně nejde ve své třídě o žádné ořezávátko. Díky velkému CMOS čipu s 1/2,5" úhlopříčkou a rozlišením 8 megapixelů nabízí crop faktor 6, takže s reálným ohniskem 4,6 milimetru je to přepočtených 28 milimetrů. Nokia N86 tedy nabízí vskutku široký úhel záběru. Bohužel nemá žádný optický zoom, ten je zde pouze digitální. V základním stavu je 4×, lze využít rozšíření na 20× digitální zoom, ale kvalita je dle očekávání opravdu špatná.

Světelnost objektivu je F2,4, tedy opravdu výtečná hodnota, taková se nevidí ani u kompaktů, natož u fotomobilů. Maximální hodnota clony činí F4,8. Objektiv je vybaven autofokusem a skládá se ze čtyř čoček. Blesk je zde ve formě dvou LED diod. To má výhodu při přisvětlování u videosekvencí, kdy poskytuje rozumné světlo, je výkonnější než standardní jednodiodové řešení, na druhou stranu u statických snímků pochopitelně nemá takový výkon jako xenonový blesk.Na zadní straně je malý stojánek, díky němuž si můžete takto pohodlně prohlížet fotografie. Nokia použila rozumně velký 2,6" AMOLED displej, tedy poměrně netradiční technologii. Rozlišení displeje je 320×240 pixelů, takže vcelku dostatečné. Nokia N86 je vybavena i čidlem okolního osvětlení. Pozorovací úhly jsou dobré, na slunci má ale displej určité rezervy.Nokia N86 8MP vypadá být velmi zajímavým fotomobilem. Jde o poněkud těžší přístroj, působí však docela robustně až na menší problém s výsuvnou klávesnicí.


Technické specifikace: Nokia N86 8MP
Snímací prvek
Efektivní počet pixelů8 MPx
Velikost snímače1/2,5" CMOS (5,76×4,29 mm)
Rozlišení fotografií 3264×2448, 2592×1944, 2048×1536, 1280×960, 640×480
Rozlišení videa640×480, 320×240, 176×144, zvuk
Poměr stran4:3
Formát záznamuJPEG (Exif 2.2), MPEG4, 3GP
Optika fotoaparátu
ZnačkaCarl Zeiss Tessar
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný)4,6 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)28mm
Světelnost objektivuF2,4
Rozsah clonyF2,4 - F4,8
Mechanická stabilizacene
Elektronická stabilizaceano (u videosekvencí)
Digitální zoomano (4×, v rozšířeném režimu až 20×)
Zaostřování
ZaostřováníAutomatické
Ostřící vzdálenost10 cm - nekonečno
Pomocné zaostřovací světloano
Elektronická část
Měření expozice-
Citlivost ISOAUTO ISO, Nízké (100), Střední (200), Vysoké (800)
Rychlost závěrky-
Expoziční režimyauto
Vyvážení bílé barvyautomaticky, jasno, oblačno, žárovkové osvětlení, zářivkové osvětlení
Scénické režimyautomaticky, definováno uživatelem, detail, portrét, krajina, sport, noční režim
Samospoušť2 s, 10 s, 20 s
Sériové snímání-
Vestavěný blesk - režimyzapnuto, vypnuto, automaticky, redukce červených očí
Vestavěný blesk - dosahaž 3,5 m
Ostatní
LCD displej2,6" AMOLED, 320×240 pixelů
Paměťové kartymicroSD
Interní paměť74 MB (RAM), 8 GB integrovaná flash
NapájeníLi-Ion akumulátor 1200 mAh
Hmotnost149 gramů
Rozměry103,4 x 51,4 x 16,5-18,5 mm
Barevné variantyčerná, bílá
Standardní příslušenstvíakumulátor s nabíjecím kabelem, USB kabel, sluchátka, příručka, DVD Ovi Suite, headset
reklama