Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus C-220Z: Fotoaparát s rodokmenem

24.3.2003, David Dvořák, recenze: specifikace produktu
Dnes se podíváme na fotoaparát, který sice nepatří mezi nejžhavější novinky, ale i přesto má stále co nabídnout. Začínající uživatelé si zcela jistě přijdou na své.
Vzhledově vychází Olympus C-220 Zoom ze svého staršího bratříčka a zachovává tak víceméně již klasický design, s nímž Olympus přišel u prvních digitálních fotoaparátů. Tělo přístroje je sice plastové a působí velmi jednoduše, nicméně uvnitř se skrývá na svou třídu dostatečně "nadupaný" stroj. Zapnutí fotoaparátu se provádí odsunutím přední skořepinové krytky objektivu. Okamžitě dojde k automatickému uvolnění blesku a objektiv se nastaví do pracovní polohy. Na přední straně fotoaparátu se kromě objektivu a hledáčku nachází ještě krytka paměťové karty, viditelná ve vypnutém stavu.


Olympus C-220 Zoom


Ovládání fotoaparátu je kromě spouště a zoomu zcela přemístěno na zadní stěnu, které dominuje LCD zobrazovač. Menu přístroje je velmi přehledné a jednoduché. Ovládání je soustředěno do šesti tlačítek, z nichž čtyři slouží k vlastnímu výběru požadovaných funkcí a jsou umístěny do "kruhového ovladače", jehož použití je intuitivní. Tlačítka jsou dostatečně tuhá a reakce na jejich stisk je rychlá.


Olympus C-220 Zoom - zadní stěna


Na horní stěně fotoaparátu můžeme vidět spoušť a tlačítko k ovládání zoomu. Reakce objektivu je pohotová, nicméně zvuk, který během zoomování vydával již tak příjemný nebyl - je ovšem pravda, že to mohlo být způsobeno dosavadním používáním aparátu.


Olympus C-220 Zoom - pohled shora


Objektiv

Trojnásobný zoom Olympus s rozsahem ohnisek f=5,0-15 mm (kinofilmový ekvivalent 38-114 mm) a světelností F2,8-4,9, je složen z osmi členů v sedmi skupinách. Ve vypnutém režimu je chráněn skořepinovou krytkou. Kromě optického zoomu je k dispozici i zoom digitální a to až 2,5-násobný, popřípadě pětinásobný v režimu SQ2.


Snímací prvek

1/3,15" barevný CCD snímač s 1,95 miliony efektivních bodů (2,11 milionu bodů celkově), který umožňuje maximální rozlišení 1600 x 1200 pixelů.


Ostření

Ostřící systém je autofokusový iESP (TTL systém založený na porovnávání kontrastu), přičemž ostření je na tuto kategorii dostatečně pohotové a problémy nastávají jen při špatném osvětlení - nicméně v tom případě mívají problém všechny AF fotoaparáty. Zaostření probíhá v rozsahu od půl metru do nekonečna, v případě makrorežimu od 20 do 50 cm.


Expozice, závěrka a nastavení citlivosti

Expozice se nastavuje zcela automaticky, přičemž režim snímání lze nastavit na jednotlivý snímek, kontinuální snímání a videosekvenci. Měření expozice je jak digitální ESP, tak i bodové, které je mnohem vhodnější za netypických světelných podmínek a u této třídy přístroje velmi potěší. Fotoaparát neobsahuje žádné přednastavené motivové scény, ale přeci jen je možné expozici alespoň částečně ovlivnit - samozřejmě pomocí korekcí, které se nastavují v rozsahu ±2 EV v krocích po 1/2 EV. Nastavení citlivosti probíhá pouze automaticky. Závěrka přístroje umožňuje dosahovat časů v rozsahu 2 s až 1/1000 s, což je na tuto třídu slušný výkon.


Nastavení měření expoziceNastavení kompenzace expozice


Nastavení vyvážení bílé

Kromě automatického TTL nastavení vyvážení (výchozí nastavení) lze použít čtyř manuálně nastavitelných režimů: denní světlo, zataženo, zářivkové a žárovkové osvětlení. Tyto volby se provádí z menu fotoaparátu a dá se říct, že automatika funguje na velmi slušné úrovni.


Menu vyvážení bílé barvy


Vestavěný blesk

Blesk je u Olympusu C-220 Zoom samozřejmě k dispozici a disponuje dostatečným výkonem pro většinu běžných situací. Zahrnuje základní funkce včetně redukce červených očí. Dosah blesku je do tří metrů, s použitím vyššího ohniska tato vzdálenost klesá.


Formát a kvalita snímků

K záznamu fotografií se používá pouze formát JPEG a výsledná kvalita snímku je proto (pro stejné rozlišení) dána použitou kompresí. Rozlišení snímku lze nastavit na jednu ze čtyř možností:
  • SHQ: 1600 x 1200 pixelů
  • HQ: 1600 x 1200 pixelů
  • SQ1: 1024 x 768 pixelů
  • SQ2: 640 x 480 pixelů

Nastavení rozlišení snímků

Na 8 MB paměťovou kartu se celkově vejde:
  • 5 a více snímků v režimu SHQ
  • 16 a více snímků v režimu HQ
  • 29 a více snímků v režimu SQ1
  • 49 a více snímků v režimu SQ2


Paměťové medium

Fotoaparát je vybaven slotem pro kartu Smart Media, který je umístěn na levé stěně přístroje a je k němu poměrně snadný přístup stejně jako vlastní vyjmutí paměťové karty.


Olympus C-220 Zoom - kryt paměťové karty a baterií


Zdroj energie

Dodávku energie zajišťují dva dobíjecí tužkové akumulátory typu AA, jejichž kryt se schovává na spodní straně fotoaparátu (viz. obrázek). Jako alternativní zdroj energie lze použít 3V síťový adaptér.


Samospoušť

Je velmi vhodná (nejenom pro pořizování snímků na nichž chce být i fotograf) v kombinaci se stativem a aktivuje se pomocí "šipky dolů" na kruhovém joysticku. Její zpoždění je 10 vteřin a ubývání času je signalizováno blikající kontrolkou.


Rozhraní fotoaparátu a softwarové vybavení

K propojení fotoaparátu s počítačem se využívá USB rozhraní jehož konektor je umístěn pod krytkou z tvrdé gumy na pravé straně přístroje (viz. obrázek). K dispozici je také AV výstup pro prohlížení snímků na obrazovce televizoru.


USB kontakt, AV výstup


Ovladače fotoaparátu lze nainstalovat bez jakýchkoliv problémů, stejně jako doplňkový software, sloužící k uchovávání snímků. Musím podotknout, že software k uchování snímků (Camedia Master) je na vysoké úrovni, a ke každému snímku udává veškeré informace o expozici.


Provoz fotoaparátu

Fotoaparát je uveden do provozního stavu během asi 4 vteřin. Na spoušť reaguje dostatečně rychle, stejně tak i ukládání snímku na paměťovou kartu.