Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus mju 770 SW: ironman

27.9.2007, Jan Čerbák, recenze: specifikace produktu
Superodolný kompakt Olympus mju 770 SW není žádným nováčkem. Byl uveden již začátkem roku 2007 a navazuje na své úspěšné předchůdce. Stále si však na trhu s digitálními fotoaparáty zachovává jistou výjimečnost díky svému nárazu vzdornému a vodě odolnému tělu.
Kapitoly článku:
Mju 770 SW navazuje na úspěšné Olympusy z řady nezničitelných: Olympus mju 720 SW a 725 SW. Novinka si zachovává celkovou koncepci z masivního kovu se zapouzdřenou optikou v pravém horním rohu. Umístění objektivu není nejšťastnější, protože v těchto místech většina fotografů fotoaparát drží a přímo tak šahá do objektivu. Na druhou stranu musíme zdůraznit, že objektiv je opravdu hluboko uvnitř fotoaparátu a ani při zoomování se nevysouvá, díky čemuž je dobře chráněn při případných pádech. Mimo to je ještě chráněn vystouplým kovovým okružím. Oproti konkurenčním digikompaktům je Olympus 770 SW o něco těžší, což je způsobeno vysokým podílem kovů v konstrukci.

Na trhu je odolných digikompaktů jako šafránu, což je mimo jiné důvodem, proč jsme Olympus mju 770 SW zařadili mezi stylové kompakty (kterým se budeme věnovat v následujících týdnech) a nevěnovali jsme odolným kompaktům samostatný test. Asi nejbližším konkurentem tohoto mjučka je Pentax W20. Ten však není na českém trhu tak rozšířen a jeho odolnost nedosahuje dle technických parametrů úrovně Olympusu mju 770 SW, pročež jsme jej nezařadili do tohoto testu.




Ovládání a ergonomie


Přední strana je tvořena leštěným kovovým krytem, který je vyveden v několika barevných kombinacích. Kryt je lemován elegantním černým gumovým těsněním, které tvoří na levé straně kompaktu „grip“. Ten však vylepšuje více samotný vzhled fotoaparátu, než jeho ergonomii. Uprostřed přední strany je malá dírka, za níž se ukrývá mikrofon (vodotěsný) pro nahrávání mono zvuku. Horní část přední strany disponuje (zprava doleva) chráněným a zapouzdřeným objektivem, LED diodou a bleskem s pokrytím do vzdálenosti 3,8m (široké ohnisko) až 2,6m (na dlouhém konci zoomu). Horní strana, jak se již stává nepsaným standardem, nabízí tlačítka spouště a hlavního vypínače. Obě jsou chráněna vystupujícím kovovým krytem proti poškození při pádu nebo náhodnému zmáčknutí.




Zadní strana je oproti konkurenčním kompaktům řešena vcelku úsporným způsobem. Není to ani tak kvůli tomu, že by Olympus nechtěl svým zákazníkům dopřát komfort vícera tlačítek, ale každý ovladač musí být chráněn proti vodě a prachu, což na jedné straně znamená, že v těsném okolí takového tlačítka nemůže být žádný další ovladač, na druhé straně to jistě zdražuje výrobu. Ovládání však lze popsat jako intuitivní a po krátkém cviku si na něj zvykl i jeden známý, který doposud s žádným digikompaktem nefotil. Zadní straně dominuje LCD displej, který zároveň představuje asi největší inovaci oproti předešlým modelům. Je totiž 2,5“ velký s rozlišením 230 tis. pixelů a pyšní se funkcí Olympusu Bright Capture, která slibuje dobrou čitelnost i na přímém slunci. LCD je proti okolním vlivům chráněn silným akrylátovým plastem, který nemá zrovna ideální antireflexní vlastnosti. I přesto je však displej na slunci dobře čitelný a technologie Bright Capture se tedy osvědčila.




Napravo od displeje je umístěno šest tlačítek a klasický pětisměrný volič. Tlačítka zoomu jsou na obvyklém místě v pravém horním rohu v dosahu palce. Pod nimi je tlačítko pro volbu expozičního režimu a aktivaci stabilizace. Stabilizace je však jen elektronická, což znamená, že při špatných světelných podmínkách navýší citlivost ISO, ale nestabilizuje ani optiku přístroje, ani digitální čip. Nad pětisměrným ovladačem se nachází tlačítko pro přehrávání snímků a vodotěsný reproduktor pro přehrávání zvuku. Samotný křížový ovladač je osazen přímými vstupy k nejpoužívanějším funkčním nastavením: korekce expozice, režimy blesku, samospoušť a makro režim (režim automatického ostření na blízkou vzdálenost). Středové potvrzovací tlačítko slouží k volbě ostatních důležitých parametrů: vyvážení bílé, citlivost ISO, volba sériového snímání, režim měření expozice a volba expozičních režimů P (program) / auto (plná automatika). Šipka směrem dolů (čtyřsměrného ovladače) slouží v režimu prohlížení snímků k mazání. Poslední dvě tlačítka slouží k přístupu do Menu a přímý tisk.



Sloty pro paměťovou kartu xD Picture Card a akumulátor jsou ukryty na spodní straně. Dvířka jsou dobře jištěna proti náhodnému otevření a vybavena gumovým těsněním. Vedle slotu uprostřed spodní strany je kovový stativový šroub. Použitý materiál je v této kategorii fotoaparátů skutečným nadstandardem. Přitom použití kovu je zde zcela oprávněné, až nutné. Není totiž problém při silnějším utažení plastový závit doslova vyrvat z kompaktu, nebo alespoň strhat. Na pravé straně je ukryt USB konektor pro propojení s počítačem. A ukryt je opravdu dobře, pod plastovými dvířky s dalším gumovým těsněním.


Technické specifikace Olympus mju 770 SW
Obrazový senzor
Efektivní počet pixelů 7.1 megapixelů
Uspořádání filtru Filtr primárních barev (RGB)
Plné rozlišení 7,4 megapixelů
Typ 1/2,3'' CCD senzor
Objektiv
Optický zoom 3 x
Asférické optické členy 3
Ohnisková vzdálenost 6,7 - 20,1 mm
ekv. na 35mm fotoaparátu 38 - 114 mm
Struktura 10 členů / 8 skupin
Světelnost3,5 - 5,0
Digitální zoom 5 x / 15 x kombinovaný s optickým zoomem
LCD
Počet pixelů 230000 pixelů
BrightCapture ano
Velikost LCD obrazovky 6.4 cm / 2.5''
LCD typ HyperCrystal LCD
Autofocus
Metoda TTL iESP autofokus s porovnáním kontrastu
Bodové zaostřování ano
Standardní režim 0,5m - nekonečno (širokoúhlý)
Makro režim 0,2m - nekonečno (širokoúhlý) / 0,3m - nekonečno (tele)
Super makro režim Nejkratší zaostřovací vzdálenost 7 cm
Měření expozice
ESP integrální měření ano
Bodové měření ano
Expozice a expoziční režimy
Počet scénických režimů 24
Scénické (motivové) režimy Portrét, Krajina, Krajina s portrétem, Noční scéna, Noční scéna s portrétem, Sport, Interiér, Svíčka, Autoportrét, Denní portrét, Západ slunce, Ohňostroj, Muzeum, Kuchyně, Za sklem, Dokumenty, Aukce, Vyfoť a vyber1, Vyfoť a vyber2, Pláž a sníh, Podvodní foto, Podvodní širokoúhlá fotografie1, Podvodní širokoúhlá fotografie2, Podvodní makrofotografie
Video ano
StabilizaceAno, ale jen elektronická (navyšuje ISO)
Rychlost závěrky 1/2 - 1/1000 s < 4 s (noční scéna)
Citlivost Auto, ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1600
Vyvážení bílé Auto, Jasno, Žárovka, Zamračeno, Zářivka 1, Zářivka 2, Zářivka 3
Vestavěný blesk Auto, Redukce červených očí, Doplňkový, Vypnutý, Vynucený záblesk
Dosah blesku(wide) 3,8m (tele) 2,6m
Režim sekvenčního snímání 1.1 s/s (7 MP) / až do plné kapacity karty
Režim vysokorychlostního sekvenčního snímání 3.5 s/s (3 MP) / 12 záběrů
Elektronika
Vnitřní paměť 18 MB
Obrazový procesor a jeho funkceTruePic TURBO
Redukce šumu
Pixel mapping
Podporované formáty a standardyJPEG, AVI motion JPEG, WAV; EXIF, PIM, DPS, DPOF
Nahrávání videa640 x 480 / 15 sn/s; 320 x 240 / 15 sn/s; 160 x 120 / 15 sn/s
Rozlišení fotografií
SHQ 3072 x 2304
HQ 3072 x 2304
SQ1 2560 x 1920
Ikona Odkaz na databázi2304 x 1728
Ikona Odkaz na databázi2048 x 1536
SQ2 1600 x 1200
Ikona Odkaz na databázi1280 x 960
Ikona Odkaz na databázi1024 x 768
Ikona Odkaz na databázi640 x 480
Odolnost
Nárazu vzdorný ano, odolá pádu z výšky až 1,5m
Voděodolný ano, vodotěsný až do hloubky 10 m
Nárazuvzdorný ano, (do 100kg)
Mrazuvzdorný ano (-10C°)
Konektivita, jazykové mutace a fyzické vlastnosti
Rozhraní Kombinovaný A/V a USB konektor
Paměťové médiumxD Picture card (jen s Olympus xD podporuje režim Panorama)
Jazykové verze Menu fotoaparátu Angličtina, francouzština, němčina, španělština, italština, ruština, čeština, holandština, dánština, polština, portugalština, švédština, norština, finština, chorvatština, slovinština, maďarština, řečtina, slovenština, turečtina, litevština, estonština, ukrajinština, srbština
Rozměry (š x v x h) 91,8 x 59,2 x 20,6 mm
Hmotnost 155 g (bez baterie a karty)