Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus M.Zuiko Digital 25mm 1:1.8

2.5.2016, Milan Šurkala, recenze
Dnes se budeme věnovat dalšímu objektivu pro Micro Four Thirds systém. Jde o světelný pevný objektiv Olympus M.Zuiko Digital 25mm 1:1.8, což se po přepočtu chová jako klasická padesátka. Co vše nám nabídne?
Micro Four Thirds systém má poměrně slušný úspěch a dnes testovaný objektivmu rozhodně nedělá žádnou ostudu. Olympus M.Zuiko Digital 25mm 1:1.8 totiž patří jednoznačně k tomu nejlepšímu, co se dá pro tento systém sehnat. Má dobrou světelnost, přitom je příjemně kompaktní, působí poměrně luxusním dojmem a zejména designem krásně přistane nejen k Olympusům PEN a OM-D, ale také např. stylovějším Panasonicům řady GX.

Objektiv rychle a tiše ostří. I když je hloubkou ostrosti a úhlem záběru ekvivalentem 50mm full frame objektivu zacloněného na F3,6, často překvapí velmi pěkným bokehem. Nejde ani tak o míru mazání, která kvůli 4/3" senzoru není nějak extrémní, ale o způsob. Bokeh totiž bývá překvapivě jemný a je až neuvěřitelné, jak se Olympusu povedlo dát snímkům prostorovost, kterou známe spíše právě ze zmíněných full frame přístrojů. Díky tomu to vypadá, že objektiv maže pozadí o něco více, než tomu ve skutečnosti je.
Ocenění TREFA získává Olympus M.Zuiko Digital 25mm 1:1.8
za vynikající optické kvality v kompaktním formátu. Logo ocenění je ke stažení zde


Zkreslení je akceptovatelné, chybou je spíše vinětace, která je z těch výraznějších. Někomu se to ale může líbit, neboť to přitahuje pozornost na středový motiv snímku. Chromatická aberace bývá minimální až žádná, kresba je perfektní už od plně otevřené clony. Málokterý objektiv můžete plně odclonit a dostat tak krásnou ostrost i kontrast. Velmi dobrá ostrost je ale i v rozích a v podstatě není třeba vůbec clonit (nebo jen mírně), abyste je měli dostatečně ostré. Výraznějšími problémy objektivu tak mohou být snad jen občasné silné závoje v protisvětle a ne zrovna nízká cena. 11 tisíc je na první pohled mnoho, nicméně je nutné ale zdůraznit, že opticky jde o špičkový objektiv.

V celkovém hodnocení si tak bez většího přemýšlení jasně odnáší ocenění TREFA. Mít trochu nižší cenu a lepší ochranu proti odleskům, odnesl by si pět hvězdiček v našem hodnocení, ale i takhle je to rozhodně lepších 4,5. Výborný a nadprůměrně zábavný.


Objektiv je vhodný pro:


1. Nadprůměrně detailní snímky s přepočtenými 50 mm
2. Fotografie se slušným bokehem (zejména na poměry 4/3" senzorů)
3. Přijatelné noční snímky z ruky (s Micro 4/3 fotoaparátem a slušnou interní stabilizací)

 

Plusy


+ Excelentní optické výkony už od plně otevřené clony
+ Velmi příjemný bokeh a místy až "full framová" prostorovost
+ Malé rozměry i hmotnost
+ Solidní zpracování

 

Minusy


- Občasné světelné závoje
- Vyšší cena

 
Za zapůjčení objektivu Olympus M.Zuiko Digital 25mm 1:1.8 děkujeme Olympusu.
 

Cena v době testování: cca 11 000 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.