Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus M.Zuiko Digital 45mm 1:1.8

19.1.2012, Milan Šurkala, recenze
Olympus nedávno představil dva nové pevné objektivy pro své fotoaparáty PEN. My se podíváme na jeden z nich, portrétní objektiv Olympus M.Zuiko Digital 45mm 1:1.8. Vedle dobré světelností slibuje i nadprůměrné optické výkony, na což se samozřejmě podíváme.
Nový objektiv Olympus M.Zuiko Digital 45mm 1:1.8 bude předmětem našeho dnešního testu. Již dle názvu nabízí reálné ohnisko 45 milimetrů, to přepočtené je pak 90 mm. Spolu se světelností F1,8 je tak jedním z mála portrétních objektivů pro Micro Four Thirds systém. Design objektivu je poměrně zvláštní s širokou základnou, ale s jinak velmi tenkým tělem. To je s podivem ještě o to více, že jde o F1,8 objektiv s ne právě nejkratším ohniskem.

 

Recenze M.Zuiko Digital 45mm 1:1.8Videorecenze fotoaparátu M.Zuiko Digital 45mm 1:1.8 s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.Objektiv má kovové prvky i bajonet, působí opravdu velmi kvalitním a bytelným dojmem. Jak je už u některých objektivů Olympus zvykem, bajonet má jen velmi malou vůli, a tak to chce pro připojení objektivu k tělu docela velké množství síly. Na těle je prstenec ostření, který má nádherně hladký chod pro velmi přesné zaostření. Vazba je elektronická, ale velmi přesná. Jen počítejte s tím, že jednotlivé kroky ostření jsou opravdu maličké, což umožňuje zaostření nastavit opravdu velmi přesně, ale na druhou stranu se kolečkem natočíte až až. K rychlosti autofokusu nemám žádné výhrady, ostření je rychlé a velmi tiché.

Na test jsme použili nedávno recenzovaný fotoaparát Olympus PEN E-P3. Tento fotoaparát disponuje 4/3" Live MOS čipem s rozlišením 12 megapixelů.

V dalších kapitolách se podrobněji podíváme na fotografické výkony objektivu.

Technické specifikace objektivů
Název objektivu Olympus M.Zuiko Digital 45mm 1:1.8
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 45 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 90 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 27°
Světelnost objektivu F1,8
Rozsah clony F1,8 - F22
Konstrukce 9 optických členů v 8 skupinách
Nejkratší ostřící vzdálenost 50 cm
Maximální zvětšení 0,11× (0,22× po přepočtu)
Počet lamel clony 7
Optická stabilizace ne
Rozměry 56 × 46 mm
Hmotnost 116 gramů
Závit pro filtry 37 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.