www.digimanie.cz
>
>
>
>

Olympus OM-D E-M10 Mark II: podařené retro

Olympus OM-D E-M10 Mark II: podařené retro
, , recenze: specifikace produktu
CSC fotoaparáty od Olympusu jsou hodně populární a my se dnes podíváme na OM-D E-M10 Mark II. Ten je nejlevnějším zástupcem řady OM-D, to ale nijak zvlášť neprojevilo na jeho schopnostech. Vyzkoušeli jsme i vylepšené videosekvence.
K oblíbeným
reklama

Měření rychlosti


Olympus OM-D E-M10 Mark II podporuje dokonce UHS-II karty, v testu jsem nicméně používal jednu z nejrychlejších UHS-I karet, SanDisk Extreme Pro SDHC, které jsme v testu naměřili zapisovací rychlost téměř 80 MB/s.
 • První snímek - 2,4 sekundy
 • Snímek bez namáčknutí wide - 0,2 až 0,25 sekundy
 • Snímek bez namáčknutí tele - 0,3 až 0,35 sekundy
 • Odezva na spoušť - 0,1 sekundy
 • Prodleva mezi snímky JPEG - 0,3 až 0,55 sekundy
 • Prodleva mezi snímky RAW - 0,3 až 0,55 sekundy
 • Prodleva mezi snímky RAW+JPEG - 0,3 až 0,55 sekundy
 • Prodleva mezi snímky s bleskem - 1,5 sekundy
 • Sekvenční snímání L mechanická závěrka JPEG - 4,65 fps
 • Sekvenční snímání L mechanická závěrka RAW - 4,65 fps (po 20 snímcích klesá na 2,9 fps)
 • Sekvenční snímání L mechanická závěrka RAW+JPEG - 4,55 fps (po 17 snímcích klesá na 2,25 fps, ukládání 6 sekund)
 • Sekvenční snímání H mechanická závěrka JPEG - 7,8 fps (po 13 snímcích klesá na 3,85 fps)
 • Sekvenční snímání H mechanická závěrka RAW - 7,85 fps (po 12 snímcích klesá na 2,65 fps, ukládání 4 sekundy)
 • Sekvenční snímání H mechanická závěrka RAW+JPEG - 7,9 fps (po 10 snímcích klesá na 2,05 fps, ukládání 5 sekund)
 • Sekvenční snímání L elektronická závěrka JPEG - 5,65 fps
 • Sekvenční snímání L elektronická závěrka RAW - 4,9 fps (po 19 snímcích klesá na 2,65 fps, ukládání 4 sekundy)
 • Sekvenční snímání L elektronická závěrka RAW+JPEG - 5,05 fps (po 15 snímcích klesá na 2,15 fps, skládání 6 sekund)
 • Sekvenční snímání H elektronická závěrka JPEG - 8,05 fps
 • Sekvenční snímání H elektronická závěrka RAW - 7,4 fps (po 14 snímcích klesá na 2,85 fps, ukládání 4 sekundy)
 • Sekvenční snímání H elektronická závěrka RAW+JPEG - 7,85 fps (po 11 snímcích klesá na 2,25 fps, ukládání 6 sekund)

Fotoaparát má trochu delší náběh, odezvy některých menu nabídek by mohly být rychlejší. U Olympusu jsem zvyklý na trochu svižnější práci. Ostření je velmi rychlé a prodlevy mezi snímky jsou příjemně krátké. Když vychytáte správný moment, dosáhnete na 0,3 sekundy, když ne, je prodleva 0,55 sekundy. Sekvenční snímání je velmi rychlé, buffer je přiměřeně velký. S elektronickou závěrkou se fotoaparát v menu slibuje až 11 fps, ale podařilo se mi dosáhnout maximálně zhruba 8 fps. V manuálu jsem se nedozvěděl, jaké jsou předpoklady pro dosažení této rychlosti. Nicméně i 8 fps je velmi slušné číslo.


Vyvážení bílé, barvy


Se systémem vyvažování bílé barvy není u Olympusu OM-D E-M10 Mark II obvykle žádný problém. Málokdy jsem měl pocit, že bych barvy potřeboval nějak znatelněji změnit.


automatickéslunečnostínyzamračenožárovkazářivkapodvodníbleskuživatelské měření (vyfoť WB)2000 K14000 K
 

Nechybí ani úprava barevného ladění snímků a různé efekty. Najdete je v jednom menu.


i-Enhancevividnaturalpastelovéportraitmonotónníe-Portrétúpravy barevpop-artjemná kresbabledé &světlé barvyjemné světlozrnitý filmcamera obscuradioramacross processjemná sépiovádramatický tónkomiksakvarelretro

částečná barvaOptický a digitální zoom


Podíváme se nejen na 3× optický zoom použitého setového objektivu, ale také na 2× digitální zoom.


Olympus OM-D E-M10 Mark II zoom 14mm ohnisko

expoziční čas 1/1250 s, clona F7,1, citlivost ISO 200, ohnisko 14 (28) mm, klikněte pro zvětšeníUkazuje se rozumný prostředek, ale zbytek obrazu je nepříliš výrazný. Rohy tedy nejsou proti zbytku obrazu nějak výrazněji rozmazané, ale většina plochy prostě "neřeže".


Olympus OM-D E-M10 Mark II zoom 42mm ohnisko

expoziční čas 1/1000 s, clona F7,1, citlivost ISO 200, ohnisko 42 (84) mm, klikněte pro zvětšeníMaximální zoom je na tom výrazně lépe, ten dává celoplošně velmi pěkné detaily. Vidíte, že 3× optický zoom nenabídne přehnanou univerzálnost.


Olympus OM-D E-M10 Mark II zoom 42mm ohnisko digitální

expoziční čas 1/1250 s, clona F7,1, citlivost ISO 200, ohnisko 42 (84) mm + 2× digitální zoom, klikněte pro zvětšeníFotoaparát nabídne i 2× digitální zoom, což je vlastně 4MPx výřez ze snímku interpolovaný na 16 MPx. Jak je vidět, pixelová kvalita utrpěla. Chcete-li digitálně zoomovat, spíše vám doporučím zoom nepoužívat a řezat až na počítači. Kvalita bude podobná a můžete se přesněji rozhodnout, jak moc chcete přiblížit.


Protisvětlo


Nebudou chybět ani náročné snímky v protisvětle.


Olympus OM-D E-M10 Mark II protisvětlo 1

expoziční čas 1/500 s, clona F9, citlivost ISO 200, ohnisko 14 (28) mm, klikněte pro zvětšeníObjektiv vytvořil jeden odlesk, ten se ale většinou bude dát někam uklidit a zaretušovat. Snímek je poněkud tmavší, ale i ve stínech je rozumně prokreslený. S odšumováním na minimu se sice trochu hrudkuje, ale zachovává detaily a nerozpatlává se. K dispozici je i snímek v RAW formátu. Tam můžete stíny docela pěkně prosvětlit, ale přeci jen budete muset počítat se šumem, který zvýrazníte.


Olympus OM-D E-M10 Mark II protisvětlo 1 HDR1

expoziční čas 1/500 s, clona F9, citlivost ISO 200, ohnisko 14 (28) mm, klikněte pro zvětšeníFotoaparát má několik HDR režimů. Toto je HDR1, který vznikne automatickým sloučením 4 snímků. HDR má tendenci podexponovávat, takže se nebojte použít jemnou kladnou korekci, aby ty snímky vůbec k něčemu byly. Jasově je snímek více srovnaný, nejsou tak velké rozdíly mezi jasy a stíny. Počítejte ale s tím, že barvy jsou obvykle poněkud mdlé. Ve stínech je kresba trochu méně ostrá, ale také s nižším šumem.


Olympus OM-D E-M10 Mark II protisvětlo 1 HDR2

expoziční čas 1/500 s, clona F9, citlivost ISO 200, ohnisko 14 (28) mm, klikněte pro zvětšeníRežim HDR2 je schopen pobrat ještě větší dynamický rozsah, snímky jsou ale ještě o to více bez života. Místy už také působí více rozpitým dojmem. Zajímavostí je to, že ke snímku dostanete RAW. Fotoaparát dále nabídne možnost HDR bracketingu, kdy pořídí 3, 5 nebo 7 snímků s rozdíly 2 EV, případně 3 nebo 5 snímků s rozdíly až 3 EV. HDR si pak můžete poskládat sami.


Olympus OM-D E-M10 Mark II protisvětlo 2

expoziční čas 1/250 s, clona F7,1, citlivost ISO 200, ohnisko 14 (28) mm, klikněte pro zvětšeníTato scéna měla vcelku velký dynamický rozsah a čekal jsem, že s ní bude mít fotoaparát větší problémy. Nakonec to i bez pomocných technologií dopadlo znatelně lépe, než jsem při focení očekával. Můžete se podívat na snímek v RAWu.


Olympus OM-D E-M10 Mark II protisvětlo 2 HDR

expoziční čas 1/250 s, clona F7,1, citlivost ISO 200, ohnisko 14 (28) mm, klikněte pro zvětšeníS HDR1 režimem je obloha více modrá a takřka srovnává jas s budovou. Snímek už pak působí trochu ploše. U HDR režimů obecně je také problém s černou. Tam totiž někdy vzniká nepříjemný šum, kdy některé plochy jsou prosvětlené, ale několik hrudek pixelů jako by se to netýkalo a jsou znatelně tmavší než ostatní. Vidět je to pod okapem.


Olympus OM-D E-M10 Mark II protisvětlo 3

expoziční čas 1/320 s, clona F7,1, citlivost ISO 200, ohnisko 14 (28) mm, klikněte pro zvětšeníObjektiv potěšil velmi dobrou celoplošnou kresbou, chromatická aberace je velmi nízká a je tu vidět i vcelku nerozmazaná kresba na kmenu stromu. K dispozici je RAW. Tam uvidíte solidní dynamický rozsah čipu.


Olympus OM-D E-M10 Mark II protisvětlo 3 HDR

expoziční čas 1/320 s, clona F7,1, citlivost ISO 200, ohnisko 14 (28) mm, klikněte pro zvětšeníHDR opět výrazně srovnalo jasy, snímek je ale trochu mdlý a slušel by mu větší detailkontrast. Na stromě si krásně lze všimnout to, o čem jsem mluvil před chvílí. Spousta ploch je prosvětlených, ale na některé jako by se nedostalo a na kmenu stromu jde vedle sebe vidět šedou i téměř černou barvu, což nevypadá pěkně. Více doporučím si hrát s RAWem, případně použít HDR bracketing a výsledné snímky si editovat ručně.

Nejnovější články
Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8 Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8
Od společnosti Meike jsme se dočkali nového manuálního makro objektivu MK 85mm f/2.8. Ten je určený nově i pro další full frame CSC fotoaparáty a má dle výrobce dosahovat netradičně vysokého zvětšení 1,5:1.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění
Společnosti Sony se i letos hodně dařilo a v anketě EISA Awards 2019 zazářila. Dostala totiž ze všech výrobců fotografické techniky nejvyšší počet ocenění, šest. Dařilo se především full frame objektivům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Pinhole Pro X, pinhole objektiv se zoomem Pinhole Pro X, pinhole objektiv se zoomem
Na Kickstarteru se objevil zajímavý objektiv Pinhole Pro X. Jak už napovídá první slovo, jde o objektiv typu pinhole, tedy s velmi malým otvorem bez optiky. Tentokrát bude zajímavý tím, že má až 2× zoom.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené fotoaparáty: srpen 2019 Doporučené fotoaparáty: srpen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala54 komentářů
Canon opravuje firmware, foťáky je možné hacknout Canon opravuje firmware, foťáky je možné hacknout
Bezpečnostní inženýři objevili zranitelnost v PTP komunikaci s fotoaparáty společnosti Canon, které pak lze hackersky napadnout. Prezentovali to např. na možnosti nainstalovat vyděračský ransomware. Canon už problém řeší.
15.8.2019, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů