Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Olympus SZ-31MR: makroborec

, , recenze: specifikace produktu
Olympus SZ-31MR: makroborec
Přinášíme recenzi kapesního ultrazoomu Olympus SZ-31MR, který potěší rekordním 24× optickým zoomem. MR technologie nabídne různé multizáznamové funkce, objektiv pak slibuje vynikající supermakro i telemakro z pouhých 40 centimetrů.
Olympus SZ-31MR: makroborec

Noční scéna


K nočnímu focení se SZ-31MR moc nehodí. Určitě ne v režimu P, kdy je maximem jen 1/4 sekundy. O něco lepší je to v nočním režimu, kde máte k dispozici čas do 4 sekund. S ostřením nebyly výraznější problémy.
expoziční čas 2,5 s, clona F4, citlivost ISO 160, ohnisko 49 mm, klikněte pro zvětšeníMíra detailů uprostřed je překvapivě slušná, směrem k rohům se ale kvůli horší optické kvalitě objektivu zhoršuje. Můžete si všimnout chromatické aberace. Dále se podíváme na několik výřezů při různých citlivostech.
ISO 100Citlivost ISO 100 je při expozičním času 1/4 sekundy naprosto nedostatečná.
ISO 400ISO 400 je už o něco lepší, ale ani to nestačí na dostatečné prokreslení. Většina obrazu je považována za šum a kresba je rozmazaná.
ISO 1600Teprve ISO 1600 nabídne dostatečné prokreslení. Šum je ale už dost vysoký a snímek je tak docela bez barev.
ISO 6400Nejvyšší citlivost přináší barevné fleky, skutečné barvy jsou naopak téměř neznatelné.


Standardní scéna


Nesmí chybět ani standardní scény, tentokrát včetně jedné slíbené HDR verze.
expoziční čas 1/320 s, clona F4,1, citlivost ISO 80, ohnisko 54 mm, klikněte pro zvětšeníObjektiv bohužel opět předvádí výraznou rohovou i hranovou neostrost, snímek pak působí i dojmem silného odšumování. V prostředku je na tom ale mnohem lépe. Obloha se přepaluje.
expoziční čas 1/320 s, clona F4,1, citlivost ISO 80, ohnisko 54 mm, klikněte pro zvětšeníHDR režim výrazně srovnal jasy, zejména obloze to pomohlo. Přepaly jsou slabší, bohužel krajina je prosvětlena trochu nereálně a znovu jí chybí černá barva (černá by i po prosvětlení měla zůstat téměř černá, aby byl zachován kontrast, chce to prosvětlovat především téměř černé oblasti, a to je rozdíl).
expoziční čas 1/800 s, clona F3,7, citlivost ISO 80, ohnisko 40 mm, klikněte pro zvětšeníObjektiv znovu nepřesvědčil svou ostrostí. Určitě to není chyba kusu, protože všechny rohy jsou podobně neostré. Toto se moc nepovedlo.