www.digimanie.cz
>
>
>
>

Panasonic Leica DG Elmarit 200mm / F2.8 / Power O.I.S.

Panasonic Leica DG Elmarit 200mm / F2.8 / Power O.I.S.
, , recenze
Dnes se vydáme do třídy drahých světelných teleobjektivů. Půjde o systém Micro Four Thirds, kde byl nedávno představen objektiv Leica DG Elmarit 200mm / F2.8 / Power O.I.S. Ten se dodává rovnou i s 1,4× telekonvertorem.
K oblíbeným
reklama

Sférické zkreslení

 
U teleobjektivů nebývá zkreslení obvykle problém a Leica 200mm F2.8 je toho důkazem. Naměřil jsem jen velmi mírné poduškovité zkreslení -0,2 %. Při použití telekonvertoru jsem se pak dostal na mírné sférické zkreslení +0,5 %.
 

200mm ohnisko

200mm ohnisko + 1,4× telekonvertor
 
 

Vinětace

 
Ani vinětace není vůbec problémem. Při plně otevřené cloně čekejte jen 0,4 EV, navíc tak pozvolně, že si to opravdu ani v nejmenším nevšimnete. S přicloňováním pak vinětace klesá na nulu a na vyšších clonách jsou dokonce rohy i kapánek světlejší než prostředek (i v nekorigovaném RAWu). Podobně je to i při použití telekonvertoru.
 
Panasonic Leica 200mm F2.8 OIS vinětace
 
 

Chromatická aberace

 
Dále posoudíme kvalitu objektivu v problematice chromatické aberace. Tedy zda bude na kontrastních hranách vytvářet nepříjemné barevné kontury nebo nikoli.
 
 
clona F2,8
 
 
clona F5,6
 
 
clona F11
 
 
clona F22
 
Jak sami vidíte na přiložených ukázkách, objektiv nemá problém ani s chromatickou aberací. Vidět je jen velmi mírný barevný nádech, ale není to nic, co by nějak vadilo. Velmi dobrá práce.

reklama
Nejnovější články
Patenty Canonu ukazují RF 18mm F1.0 a další extrémy Patenty Canonu ukazují RF 18mm F1.0 a další extrémy
Canon si nechal patentovat další čtyři zajímavé návrhy objektivů. V tomto případě jde o širokoúhlé objektivy s vynikající světelností F1,4, F1,2 a v jednom případě dokonce extrémní hodnotou F1,0. A to navíc u 18mm objektivu!
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nikon Coolpix B600: kamarád do přírody Nikon Coolpix B600: kamarád do přírody
Nikon v poslední době trochu přeorganizoval nabídku svých ultrazoomů a vytvořil model Coolpix B600. Ten je kombinací předchozích modelů B500 a B700. Nabídne 16MPx rozlišení i velmi slušný 60× optický zoom. Jaký však bude?
14.11.2019, recenze, Milan Šurkala4 komentáře
Finance u Nikonu: přes dramatický pokles je stále v zisku Finance u Nikonu: přes dramatický pokles je stále v zisku
Poslední finanční výsledky Nikon asi akcionáře a fanoušky společnosti moc nepotěšily. I když je celá společnost a dokonce i fotografická divize stále v zisku, čísla jsou o mnoho horší než v předchozím roce.
13.11.2019, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Zeiss Supreme Prime Radiance, objektivy se záměrnými odlesky v protisvětle Zeiss Supreme Prime Radiance, objektivy se záměrnými odlesky v protisvětle
Vyrábět objektivy, které mají záměrně zvýrazněné odlesky v protisvětle, nezní moc smysluplně. Pravdou však je, že ve filmu mohou odlesky působivě dotvářet atmosféru, a proto mají objektivy Superme Prime Radiance vrstvy T*Blue.
12.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho
Chodit moc blízko k divokým zvířatům není příliš bezpečné. Přesvědčil se o tom indický fotograf, který fotil divoké slony. Ze své chyby se ale nepoučí, stádo ho ušlapalo a na následky zranění zemřel.
12.11.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář