www.digimanie.cz
>
>
>
>

Panasonic Leica DG Elmarit 200mm / F2.8 / Power O.I.S.

Panasonic Leica DG Elmarit 200mm / F2.8 / Power O.I.S.
, , recenze
Dnes se vydáme do třídy drahých světelných teleobjektivů. Půjde o systém Micro Four Thirds, kde byl nedávno představen objektiv Leica DG Elmarit 200mm / F2.8 / Power O.I.S. Ten se dodává rovnou i s 1,4× telekonvertorem.
K oblíbeným
reklama

Sférické zkreslení

 
U teleobjektivů nebývá zkreslení obvykle problém a Leica 200mm F2.8 je toho důkazem. Naměřil jsem jen velmi mírné poduškovité zkreslení -0,2 %. Při použití telekonvertoru jsem se pak dostal na mírné sférické zkreslení +0,5 %.
 

200mm ohnisko

200mm ohnisko + 1,4× telekonvertor
 
 

Vinětace

 
Ani vinětace není vůbec problémem. Při plně otevřené cloně čekejte jen 0,4 EV, navíc tak pozvolně, že si to opravdu ani v nejmenším nevšimnete. S přicloňováním pak vinětace klesá na nulu a na vyšších clonách jsou dokonce rohy i kapánek světlejší než prostředek (i v nekorigovaném RAWu). Podobně je to i při použití telekonvertoru.
 
Panasonic Leica 200mm F2.8 OIS vinětace
 
 

Chromatická aberace

 
Dále posoudíme kvalitu objektivu v problematice chromatické aberace. Tedy zda bude na kontrastních hranách vytvářet nepříjemné barevné kontury nebo nikoli.
 
 
clona F2,8
 
 
clona F5,6
 
 
clona F11
 
 
clona F22
 
Jak sami vidíte na přiložených ukázkách, objektiv nemá problém ani s chromatickou aberací. Vidět je jen velmi mírný barevný nádech, ale není to nic, co by nějak vadilo. Velmi dobrá práce.

Nejnovější články
Canon si patentoval objektiv RF 17-70mm f/3.5-5.6 Canon si patentoval objektiv RF 17-70mm f/3.5-5.6
Canon si nechal patentovat další optický návrh nového objektivu pro bajonet RF. Tentokrát půjde o širokoúhlý zoom se 4,1× optickým zoomem v rozsahu 17 až 70 milimetrů a standardní světelností F3,5 až F5,6.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Teaser Tamronu ukazuje 4 nové objektivy pro Sony FE Teaser Tamronu ukazuje 4 nové objektivy pro Sony FE
Tamron zveřejnil nový teaser, ve kterém láká na "velké" věci. Hodlá totiž představit hned 4 nové objektivy pro CSC fotoaparáty. Má jít o modely pro velmi populární full frame systém od společnosti Sony.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Viltrox uvede 3 APS-C objektivy se světelností F1.4 a AF Viltrox uvede 3 APS-C objektivy se světelností F1.4 a AF
Výrobce objektivů a příslušenství Viltrox si chystá tři novinky s pevnou ohniskovou vzdáleností. Všechny budou mít autofokus a výbornou světelnost F1,4, přičemž budou určeny pro APS-C CSC fotoaparáty.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX
SpeedBoostery od společnosti Metabones nemusí být určeny jen pro malé senzory, kde chceme dosáhnout výkony velkých senzorů. Nová verze je dokonce pro středoformát Fujifilm GFX a dovoluje montáž objektivů Hasselblad V.
21.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fotografie zachycují paddleboarding mezi aljašskými ledovci Fotografie zachycují paddleboarding mezi aljašskými ledovci
Aljaška představuje díky své krásné přírodě ráj pro krajinářské fotografy. To si o této zemi myslí i Toby Harriman a Jussi Ruottinen, kteří vytváří fotografie a videa při paddleboardingu po ledovcových jezerech. 
21.8.2019, aktualita, Kateřina Hoferková