www.digimanie.cz
>
>
>
>

Panasonic Leica DG Elmarit 200mm / F2.8 / Power O.I.S.

Panasonic Leica DG Elmarit 200mm / F2.8 / Power O.I.S.
, , recenze
Dnes se vydáme do třídy drahých světelných teleobjektivů. Půjde o systém Micro Four Thirds, kde byl nedávno představen objektiv Leica DG Elmarit 200mm / F2.8 / Power O.I.S. Ten se dodává rovnou i s 1,4× telekonvertorem.
K oblíbeným
reklama

Noční scéna

 
Noční focení s objektivem byla překvapivě zajímavější záležitost, než by se dalo předpokládat. Zatímco stativ to chtělo opravdu dobře utáhnout, aby náhodou nedošlo k roztřesení a nastavit zpoždění závěrky rozhodně není špatný nápad, z ruky je to mnohem snazší (pokud tedy nepotřebujete sekundové a delší časy). Stabilizace je tak účinná, že 400mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost se s trochou opory (např. o okno) dá udržet i při 1/6 sekundy.
 
Panasonic Leica 200mm F2.8 OIS noční scéna
 
expoziční čas 3,2 s, clona F8, citlivost ISO 200, ohnisko 200 (400) mm, klikněte pro zvětšení
 
Tento snímek byl nicméně focen pomocí stativu. Znovu je vidět hodně detailní kresba po celé ploše. Ze strany objektivu zde není nic v nepořádku.
 
Panasonic Leica 200mm F2.8 OIS noční scéna výřez
 
z 5MPx výřezu nočního snímku
 
Na předchozím snímku nebyl žádný světelný zdroj, proto jsem vyfotil ještě snímek, ze kterého jsem vyřízl čtvrtinu (půlku na šířku a půlku na výšku) a zmenšil, abyste se mohli podívat, zda vytváří hvězdičky nebo nikoli. Jsou jen málo výrazné, takže bych s nimi nepočítal. Naopak můžete počítat s krásně kulatými světly v bokehu při rozostření.
 
 

Standardní scéna

 
Samozřejmostí budou i dvě standardní scény. Protože ale objektiv má úplně jiné ohniskové vzdálenosti ve srovnání s tím, s jakými ohniskovými vzdálenostmi tyto fotografie obvykle fotím, budou i scény dosti odlišného charakteru.
 
Panasonic Leica 200mm F2.8 OIS standardní scéna krajina
 
expoziční čas 1/200 s, clona F7,1, citlivost ISO 200, ohnisko 200 (400) mm, klikněte pro zvětšení
 
Přestože byl použit jen 4/3" senzor, je hloubka ostrosti dost malá a popředí hodně rozmazané. V zaostřené ploše je kresba opět vynikající.
 
Panasonic Leica 200mm F2.8 OIS standardní scéna Mlýny Šenov
 
expoziční čas 1/200 s, clona F7,1, citlivost ISO 320, ohnisko 200 (400) mm, klikněte pro zvětšení
 
Opět vidíte krásnou kresbu. Je až s podivem, jak detailně se objektivu podařilo vykreslit tenké větvičky bříz. K dispozici je snímek v RAW formátu.

reklama
Nejnovější články
Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho
Chodit moc blízko k divokým zvířatům není příliš bezpečné. Přesvědčil se o tom indický fotograf, který fotil divoké slony. Ze své chyby se ale nepoučí, stádo ho ušlapalo a na následky zranění zemřel.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Leica SL2 aneb full frame Lumix S1R z Německa Leica SL2 aneb full frame Lumix S1R z Německa
Leica přichází s novým full frame CSC fotoaparátem SL2. Přináší 47MPx snímač s možností natáčení 4K60p videa i slow-motion ve Full HD při 180 fps. Má i DFD ostření a jde v podstatě  o převlečený Lumix S1R.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Olympusu se výrazně daří, neplatí to však o fotoaparátech Olympusu se výrazně daří, neplatí to však o fotoaparátech
Společnosti Olympus se finančně hodně daří, podařilo se jí opravdu velmi výrazným způsobem navýšit zisky. Zatímco příjmy rostly jen minimálně, zisk šel na násobky. To bohužel neplatí o divizi fotoaparátů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Fotobanka Getty Images končí s Rights-Managed, nyní už jen Royalty-Free Fotobanka Getty Images končí s Rights-Managed, nyní už jen Royalty-Free
Fotobanka Getty Images mění možnosti licencování vložených fotografií. Už brzy nebude možné kupovat snímky v tradiční Rights-Managed licenci, která tu s námi byla mnoho desítek let. Nově budou k dispozici už jen Royalty-Free snímky.
10.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nové firmwary pro Panasonic Lumix S1, S1R, GH5(S) i G9 Nové firmwary pro Panasonic Lumix S1, S1R, GH5(S) i G9
Panasonic přichází s novými firmwary pro svá pokročilá CSC jak systému Micro Four Thirds, tak i full frame řady S. Přidána tak byla u některých modelů podpora CFexpress karet, jinde zase přibyla detekce zvířat.
10.11.2019, aktualita, Milan Šurkala