www.digimanie.cz
>
>
>
>

Panasonic Leica DG Summilux 15mm / F1.7 ASPH

Panasonic Leica DG Summilux 15mm / F1.7 ASPH
, , recenze
V dalším testu objektivů se podíváme do stáje Micro Four Thirds. Tentokrát to bude širokoúhlý objektiv Leica DG Summilux 15mm / F1.7 ASPH s velmi slušnou světelností a přitom i kompaktními rozměry.
K oblíbeným
reklama
V dnešním testu jsme se podívali na světelný pevný objektiv Leica DG Summilux 15mm / F1.7 ASPH, který je určen pro Micro Four Thirds fotoaparáty. Po přepočtu dává 30mm ohniskovou vzdálenost, takže jde o takový lehce širokoúhlý objektiv. Při světelnosti F1,7 se dá dosáhnout menší hloubky ostrosti, ale pochopitelně musíte brát do úvahy velikost senzoru příslušných fotoaparátů. Ocenit lze ale rozhodně velmi jemný bokeh. Rozmazání sice není nějak extrémní, ale je jemné. I přes dobrou světelnost jsou rozměry objektivu malé, zpracování je výborné.
 
Panasonic Leica 15mm F1.7 hodnocení
 
Ocenění TREFA získává Panasonic Leica DG Summilux 15mm / F1.7 ASPH
za vynikající optické výkony a kompaktní rozměry. Logo ocenění je ke stažení zde
 
Opticky jde o vynikající kus skla. I při plném odclonění je kresba v zaostřené ploše perfektní bez nějakých negativních projevů, kontrast i ostrost jsou velmi dobré. Už při malém přiclonění je celoplošná kresba excelentní až do rohů. Chromatická aberace se v podstatě nekoná (když už, tak jen mírně v bokehu), vinětaci si pak lze všimnout u nižších clon.
 
Zkreslení je automaticky korigováno, jinak by bylo dost výrazné. I přes výrazné softwarové korekce jsou ale výsledky v rozích perfektní, což už bylo zmíněno. Typickým problémem pro objektivy Panasonic a Leica jsou tak akorát odlesky v protisvětle. Naštěstí nejsou až tak výrazné a dají se občas nějak vhodně uklidit. Přesto je to asi jediný problém tohoto objektivu.
 
Ve výsledku tak jde o opticky vynikající objektiv, který až na odlesky v protisvětle nemá v podstatě chyby. Cena 14 tisíc Kč bude patrně vypadat jako dost vysoká a opravdu, nízká skutečně není. Na druhou stranu optické výkony jsou skutečně excelentní.
 
 

Objektiv je vhodný pro:

 
1. Focení celoplošně ostrých snímků
2. Natáčení videa i za horšího světla
 
 

Plusy


+ Velmi rychlý a tichý AF
+ Nadprůměrná optické výkony
+ Velmi dobrá světelnost
+ Jemný bokeh
+ Kompaktní rozměry a výborné zpracování
 
 

Minusy

 
- Odlesky v protisvětle
 
 
Za zapůjčení objektivu Panasonic Leica DG Summilux 15mm / F1.7 ASPH děkujeme Panasonicu.
 
 
Cena v době testování: cca 14 000 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Panasonic Lumix S1: postřehy z praxe Panasonic Lumix S1: postřehy z praxe
Nedávno jsme si vyzkoušeli 47,3MPx Lumix S1R od Panasonicu, nyní přichází na řadu varianta Lumix S1 s 24MPx snímačem. Ta je více zaměřena na natáčení videa. Jak bude dobrá pro fotky i video?
Dnes, recenze, Milan Šurkala
Panasonic zveřejnil roadmapu full frame objektivů pro L-Mount Panasonic zveřejnil roadmapu full frame objektivů pro L-Mount
Full frame systém Panasonicu s objektivy L-Mount by měl být v následujících dvou letech rozšířen o dalších šest objektivů. Budou mezi nimi i tři pevná skla se světelností F1,8. Přibudou také zoomovací objektivy různých kategorií.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Fujifilm instax Mini 11 vylepšuje focení selfie a automatickou expozici Fujifilm instax Mini 11 vylepšuje focení selfie a automatickou expozici
Mezi instantními fotoaparáty máme další novinku, Fujifilm instax Mini 11. Nový model přináší spolehlivé automatické měření expozice, také zlepšuje focení detailů a selfie snímků díky výsuvnému objektivu.
26.2.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fujifilm X-T4 přináší IBIS, lepší AF i 240fps video Fujifilm X-T4 přináší IBIS, lepší AF i 240fps video
Fujifilm uvádí svou novou vlajkovou loď X-T4. Ta přináší mnoho užitečných novinek. Z mnoha můžeme vyjmenovat vylepšené slow-motion video, lépe vyladěný autofokus i přítomnost velmi účinné mechanické stabilizace senzoru.
26.2.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Metabones přichází s 1,26× expanderem: Nikon F na Fujifilm G Metabones přichází s 1,26× expanderem: Nikon F na Fujifilm G
Známý výrobce optických redukcí Metabones přichází s novinkou Nikon G Lens to Fuji G-mount Expander 1.26x. Ta dovoluje montáž objektivů ze zrcadlovek Nikon na středoformát Fujifilmu při zachování úhlu záběru.
25.2.2020, aktualita, Milan Šurkala