reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
reklama

Panasonic Lumix FZ200: ultrazoomové překvapení roku

, , recenze: specifikace produktu
Panasonic Lumix FZ200: ultrazoomové překvapení roku
Nový ultrazoom Panasonic Lumix FZ200 je dnes ve třídě ultrazoomů doslova zjevení, a tak jsme jej prostě museli vyzkoušet. Má totiž velmi dobrou světelnost F2,8 v celém ohniskovém rozsahu a rozlišení 12 megapixelů. Jenže to není zdaleka všechno.
Panasonic Lumix FZ200: ultrazoomové překvapení roku
V předposlední kapitole se můžete podívat na několik ilustračních snímků.
expoziční čas 1/160 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisko 25 mm, klikněte pro zvětšeníFotoaparát nabízí lehce nadprůměrné detaily, ostrost je spíše průměrná. V pozadí dochází u stromů ke slévání detailů, tráva v pozadí se však nemaže, což je dobře. Můžete se podívat i na snímek v RAWu.
expoziční čas 1/30 s, clona F2,8, citlivost ISO 400, ohnisko 258 mm, klikněte pro zvětšeníV těchto situacích se projeví světelnost objektivu. I na poměrně dlouhém ohnisku lze využít clony F2,8 a minimálně o jedno až dvě EV nižší citlivost (konkurence by zde potřebovala minimálně ISO 800, možná i ISO 1600). Při ISO 400 už jde vidět jasový šum, kontrast je nižší, detaily jsou ale ještě rozumné. I zde dávám k dispozici snímek v RAWu.
expoziční čas 1/40 s, clona F7,1, citlivost ISO 100, ohnisko 37 mm, klikněte pro zvětšeníRelativně bohaté možnosti nastavení clony, prioritní režimy, případně scénický režim pro Panorámování (panning) vám pomohou získat i mnoho zajímavých snímků v pohybu. Při vyšších clonách počítejte s difrakcí. Velký rozdíl jasů způsobuje přepaly v obloze.
expoziční čas 1/1600 s, clona F4,5, citlivost ISO 160, ohnisko 50 mm, klikněte pro zvětšeníProtisvětlo není silnou stránkou objektivu, zde to ale dopadlo poměrně dobře. Kolem slunce vzniká několik červených odlesků, uprostřed vpravo pak vidíte ještě jeden duhový. Chromatická aberace je nízká, ve stínech je silné odšumování, nicméně na kompakt to není až tak špatné, působí alespoň trochu dojmem kresby.
expoziční čas 1/1000 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisko 72 mm, klikněte pro zvětšeníZde vidíte na svou kategorii solidní kresbu. Detaily jsou ve své třídě nadprůměrné. RAW ale ukazuje, že ostrost není právě vysoká.
expoziční čas 1/200 s, clona F2,8, citlivost ISO 100, ohnisko 600 mm, klikněte pro zvětšeníVýborná světelnost objektivu a dlouhá ohnisková vzdálenost vám umožní dosáhnout poměrně malé hloubky ostrosti. Zaostřená plocha je spíše průměrná.
expoziční čas 1/160 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisko 600 mm, klikněte pro zvětšeníFotoaparát nabízí solidní přiblížení. Zaostřené větvičky trpí na chromatickou aberaci s modrofialovým zbarvením, naopak ty mimo hloubky ostrosti jsou lehce nazelenalé. Ať tak či onak, patří k tomu lepšímu.
expoziční čas 1/60 s, clona F4, citlivost ISO 125, ohnisko 47 mm, klikněte pro zvětšeníSnímek trápí chromatická aberace, překvapivě v pravé polovině obrazu. Detaily jsou na svou kategorii vcelku dobré. Můžete se podívat na snímek v RAWu.
expoziční čas 1/800 s, clona F5,6, citlivost ISO 200, ohnisko 52 mm, klikněte pro zvětšeníToto je jeden z těch povedenějších HDR snímků. Krajina je lehce prosvětlená s ještě přijatelnou (leč i tak rozmazanou) kresbou. Domy v pravé polovině jsou více rozmyté.
expoziční čas 1/125 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisko 44 mm, klikněte pro zvětšeníAž na chromatickou aberaci v levé polovině obrazu nelze snímku v podstatě nic vytknout. K dispozici je i RAW snímek.
expoziční čas 1/200 s, clona F2,8, citlivost ISO 100, ohnisko 25 mm, klikněte pro zvětšeníMakro je přiměřené, s ostřením nejsou problémy. V pozadí mě nepříjemně překvapilo zvýšené množství ustřelených pixelů.
expoziční čas 1/200 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisko 600 mm, klikněte pro zvětšeníZaostřeno je na domy, proto je popředí hodně máznuté. I vzhledem k velké vzdálenosti a atmosférickým vlivům je kresba slabší a méně kontrastní.
expoziční čas 1/200 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisko 25 mm, klikněte pro zvětšeníZde potěšila velká šířka úhlu záběru. V pravé polovině je více stínů a s ním bohužel i silnější odšumování, které zhoršuje kresbu. Můžete se podívat i na snímek v RAWu, kde je ale ostrost o něco slabší.
expoziční čas 1/10 s, clona F2,8, citlivost ISO 400, ohnisko 25 mm, klikněte pro zvětšeníPři citlivost ISO 400 jsou detaily poměrně dobré, připravte se ale na vyšší množství jasového šumu.
expoziční čas 1/250 s, clona F2,8, citlivost ISO 100, ohnisko 600 mm, klikněte pro zvětšeníFotoaparát nabídne solidní telemakro a díky velmi dobré světelnosti i opravdu nízkou hloubku ostrosti. Opět bych uvítal trochu méně ustřelených pixelů, ale na svou kategorii je to dobrý výsledek.

reklama