Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix FZ2000: ultrazoom nebo profi kamera?

30.1.2017, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Po dvou letech tu máme nový špičkový ultrazoom od Panasonicu. Lumix FZ2000 dostal ještě větší 20× optický zoom, přitom má stále 20MPx 1" senzor, podporu 4K videa a potěší také další optimalizace pro video včetně přítomnosti třípolohového ND filtru.
Panasonic nedávno představil nový špičkový ultrazoom Lumix FZ2000, který je nástupcem starší verze FZ1000. Proti ní přináší pár užitečných vylepšení, která se ale bohužel promítla také do mnohem vyšší ceny. Už tak slušný optický zoom byl zvýšen na 20násobek, výhodou je také širokoúhlejší začátek na 24mm přepočtené ohniskové vzdálenosti. Fotoaparát dostal také větší rozsah clon, třípolohový ND filtr, optimalizace pro video (ještě hladší zoomování, nastavení rozsahu jasů, barevné profily, Dolly Zoom, téměř nekonečné možnosti nastavení, Cinema 4K rozlišení) a další. Určitě je se na co těšit.


Recenze Panasonic Lumix FZ2000



Videorecenze fotoaparátu Panasonic Lumix FZ2000 s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.

 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Velký 1,0" senzor a 20× optický zoom při stále slušné světelnosti logicky znamenají větší rozměry objektivu a celý fotoaparát rozhodně nepatří mezi ty malé. Vždyť i s baterií se jeho hmotnost blíží k jednomu kilogramu. Zpracování je velmi slušné, vše drží pěkně pohromadě, a i když fotoaparát nepůsobí luxusně, dojem je hodně dobrý, konstrukce je hodně bytelná. Díky rozumně velkému gripu a spoustě pogumování se také dobře drží, takže zde vše v pořádku (pokud vám nebude vadit výše zmíněná vysoká hmotnost).


Panasonic Lumix FZ2000 celkový pohled


I Lumix FZ2000 dostal objektiv Leica, ze 16× optického zoomu u předchůdce se nyní vyklubal 20× zoom. Výhodou je, že objektiv nyní nabídne jak širokoúhlejší začátek (24 mm proti 25 mm), tak i delší konec (480 mm proti 400 mm). Na druhou stranu je nutné počítat s lehce zhoršenou světelností z F2,8-4,0 na nynějších F2,8-4,5. Objektiv nyní umožňuje clonit až na F11 (původně jen F8) a má i třípolohový ND filtr.

Zoom se dá ovládat nejen vícepolohovou páčkou, ale také zoomovacím prstencem. Ten má krásně hladký chod, neboť vazba je elektronická. Ze začátku je trochu gumová a odezva není úplně okamžitá, stále je ale více než akceptovatelné a patři k těm dostatečně svižným. Je zde i kroužek pro manuální ostření, kde je odezva bezprostřednější a citlivost je nastavena ideálně. S objektivem lze používat filtry o průměru 67 milimetrů.


Panasonic Lumix FZ2000 objektiv


Jinak než takhle fotoaparát v zapnutém stavu neuvidíte. Má vnitřní zoomování, takže i při změně ohniskové vzdálenosti se vysunutí objektivu ani trochu nemění. Na tomto snímku dobře vidíte oba prstence, o kterých jsme mluvili v předchozích odstavcích. Vidíte tu interní výklopný blesk, stereo mikrofony a sáňky na externí blesk. Nalevo je pak kolečko režimů, které ovládá sekvenční snímání, samospoušť a různé bracketingy.


Panasonic Lumix FZ2000 horní strana


Chod kolečka fotografických režimů je poměrně tuhý, ale nikoli problematický. Najdete u něj také páčku k zapnutí a vypnutí přístroje. Neoznačené kolečko vpravo dole může dle nastavení v menu ovládat např. expoziční čas nebo clonu, dá se jím i pohybovat v menu. Tlačítko Fn4 je funkční, tedy uživatelsky konfigurovatelné a ve výchozím nastavení je tu korekce expozice. Červené tlačítko nijak nepřekvapí, to slouží k natáčení videa. Prodleva při spuštění činí 0,7 sekundy, což není špatné. Při vypnutí se nahrají ještě tak dvě desetiny sekundy, nicméně počítejte také s tím, že zpracování a uložení výsledného souboru si vezme ještě další asi dvě až tři sekundy. Spoušť má bezproblémový chod, páčka zoomu je pak vícepolohová a dovoluje nastavit různé rychlosti zoomování.


Panasonic Lumix FZ2000 horní ovládácí prvky


Zde vidíte výklopný blesk, který vyskakuje poměrně vysoko a daleko. I díky tomu jsem nezaznamenal žádné problémy s efektem červených očí.


Panasonic Lumix FZ2000 blesk


Polohovatelný displej působí o mnoho lépe než na starší FZ1000. Rámeček je užší a celé řešení vypadá moderněji (i když FZ1000 měl displej stejně velký, kvůli zapuštění vypadal být menší). Rozlišení displeje je 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů), obraz je ostrý, detailní, k pozorovacím úhlům nelze mít žádné námitky. Potěší také to, že je dotykový, což se hodí např. u videa a dokonce lze polohovat ostřící body i tehdy, když se díváte do hledáčku. Navíc si můžete nastavit, zda v takovém případě budete chtít bod polohovat pomocí tzv. offsetu (je jedno, kam se na displeji dotknete prstem - když od tohoto libovolného místa půjdete např. doprava, i bod se posune doprava, ať už byl kdekoli).

Příjemný je také elektronický OLED hledáček s automatickým přepínáním. Má velmi slušné rozlišení 2,36 milionu bodů (1024×768 RGB pixelů) a také nadprůměrné 0,74× přepočtené zvětšení, čímž trochu překonává i nejednu full frame zrcadlovku. Za špatného světla je obraz překvapivě kvalitní, byť pochopitelně budete muset počítat se šumem. Logicky se pak prodlužují i expoziční časy a obraz se v hledáčku začne pohybově rozmazávat. Na širokém úhlu záběru to na běžné snímání stačí velmi bohatě (tak zběsile pohybovat fotoaparátem určitě nebudete, aby to mohlo vadit), nicméně po přizoomování už to začne být horší. I tak to ale na drtivou většinu situací s přehledem stačí. Nalevo od hledáčku najdete tlačítko pro přepnutí EVF a velkého displeje.


Panasonic Lumix FZ2000 výklopný displej


Dále na zadní straně vidíte páčku ostřících režimů, kde se zapíná i manuální ostření a případné zámky expozice a AF dle nastavení v menu. Funkční tlačítko Fn5 ve výchozím stavu aktivuje quick menu pro rychlé nastavení vybraných položek. Režim prohlížení má u Panasonicu tradičně otravný úsporný režim, kdy se fotoaparát vypne po necelých 15 sekundách prohlížení (což naštve, pokud zrovna chcete fotit a musíte čekat, až se fotoaparát znovu nastartuje - naštěstí nabíhá poměrně rychle). Tlačítko DISP upravuje zobrazení displeje.

Následuje čtyřsměrný volič, kde se nahoru upravuje ISO citlivost, vpravo vyvážení bílé, dole makro režim a nalevo výběr ostřících bodů. Ve většině režimů lze toto nastavení přebít dotykem na displej, který nastaví AF bod podle tohoto dotyku. Uprostřed je potvrzovací tlačítko MENU/SET, kterým se dostanete také do hlavního menu. Jako poslední je zde funkční tlačítko Fn6, které funguje také jako tlačítko zpět nebo pro mazání snímků. V neposlední řadě by bylo dobré zmínit, že funkční tlačítka jsou i softwarová na displeji.


Panasonic Lumix FZ2000 zadní strana


Na pravé straně je pak slot pro jednu SD kartu a nechybí ani vstup pro dálkové ovládání.


Panasonic Lumix FZ2000 slot pro kartu


Jinak už na pravé straně kromě ouška na provlečení popruhu nic moc dalšího nenajdete.


Panasonic Lumix FZ2000 pravá strana


Levá strana je mnohem zajímavější. Začneme objektivem. Zde vidíte tři funkční tlačítka, která se vztahují k videosekvencím. Např. stiskem jednoho zrychlujete natáčení videa, druhým pak natáčíte zpomalené videosekvence a podobně. Vidíte zde také interní ND filtr, který má vedle možnosti být vypnutý také tři různé síly efektu (1/4: 2 EV, 1/16: 4 EV a 1/64: 6 EV). Jeho řízení je možné nechat také na automatice.


Panasonic Lumix FZ2000 levá strana


Po odklopení krytek tu najdete USB port, HDMI port a 3,5mm jack pro sluchátka. Když se podíváte na fotografii výše, uvidíte i vstup pro externí mikrofon. Lumix FZ2000 to s videosekvencemi myslí opravdu vážně.


Panasonic Lumix FZ2000 porty


Spodní strana je už logicky jednodušší. Máte tu kovový závit pro stativ a krytku prostoru pro baterii.


Panasonic Lumix FZ2000 spodní strana


O energii se tu stará Li-Ion akumulátor DMW-BLC12E s napětím 7,2 V a kapacitou 1200 mAh.


Panasonic Lumix FZ2000 baterie


Balení je rozumně bohaté, najdete zde krytku objektivu se šňůrkou, popruh, akumulátor, nabíječku se síťovým kabelem, USB kabel, manuál a zajímavou sluneční clonu.


Panasonic Lumix FZ2000 příslušenství


Panasonic Lumix FZ2000 zatím vypadá velmi slibně. Další kapitoly pak ukážou, jak na tom bude i v praxi.
 
 
Stručné specifikace fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-FZ2000
Typ senzoru1" MOS BSI (13,2×8,8 mm)
Rozlišení celkové/efektivní20,9 / 20,1 MPx
Výstupní formátyJPEG (Exif 2.3), RAW (RW2), M2TS (AVCHD), MP4
Ohnisková vzdálenost (skutečná)8,8 - 176 mm
Ohnisková vzdálenost (přepočet)24 - 480 mm
Světelnost objektivuF2,8 - 4,5
ClonaF2,8 - F11 (wide), F4,5 - F11 (tele)
Zoom20x optický, 2× Inteligentni, 4x digitální
Automatické ostřeníDetekce tváře/očí, Sledování, Oblast 49, Vlastní Multi, 1 oblast (flexibilní/škálovatelné), Pinpoint
Ostřící vzdálenost30 cm - nekonečno (Wide) 100 cm - nekonečno (Tele)
Ostřící vzdálenost (makro)3 cm - nekonečno (Wide) 100 cm - nekonečno (Tele)
Rychlost závěrky1/4000 s - 60 s (mechanická závěrka), 1/16000 s - 1 s (elektronická závěrka), max. 120 s (bulbú, 1/16000 s - 1/25 s (video), 1/16000 s - 1/2 s (video s MF)
Expoziční režimymanuální režim, priorita clony, priorita času, programová expozice
Citlivost ISO80*, 100*, 125, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800, 25600* (* rozšířené citlivosti), Auto ISO, i.ISO
Sériové snímky12 fps (AFS), 7 fps (Live View nebo AFC), 2 fps, 30 fps (4K)
Typ hledáčkuOLED, 2,359 milionu bodů (1024×768 RGB pixelů), 100% pokrytí, 0,74× přepočtené zvětšení
LCD3,0" LCD TFT, 921.000 bodů (640×480 RGB pixelů), polohovací
Typ paměťového médiaSD, SDHC, SDHC UHS-I, SDXC, SDXC UHS-I
NapájeníLi-Ion DMW-BLC12E, 7,2 V, 1200mAh
Rozměry137,6 × 101,9 × 134,7 mm
Hmotnost bez baterií915 g
Zobrazit všechny specifikace
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.