Panasonic Lumix FZ2000: ultrazoom nebo profi kamera?

Panasonic Lumix FZ2000: ultrazoom nebo profi kamera?
, , recenze: specifikace produktu
Po dvou letech tu máme nový špičkový ultrazoom od Panasonicu. Lumix FZ2000 dostal ještě větší 20× optický zoom, přitom má stále 20MPx 1" senzor, podporu 4K videa a potěší také další optimalizace pro video včetně přítomnosti třípolohového ND filtru.
K oblíbeným
reklama
Nyní se budeme věnovat focení v protisvětle. Objektivy Panasonicu mívají dost často problém s odlesky, takže bude zajímavé sledovat, zda je to i případ Lumixu FZ2000.


Panasonic Lumix FZ2000 protisvětlo 1

expoziční čas 1/1000 s, clona F4, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníJak je vidět, odlesky jsou problém i zde. Mají velmi zvláštní tvar, který na mnoha fotkách vytváří hodně nevzhledné fleky. Můžete se podívat na snímek v RAW formátu. Dynamický rozsah senzoru je solidní, kresba se dá vytáhnout ze světel i ze stínů. Pochopitelně to ale není dobré přehánět, pak byste se totiž dočkali zvýšeného množství šumu.


Panasonic Lumix FZ2000 protisvětlo 2

expoziční čas 1/200 s, clona F6,3, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníZde je to rovněž vidět. Odlesky pokrývají velkou část plochy obrazu a závoje snižují kontrast. Ve větvích je vidět i chromatickou aberaci. Opět je k dispozici snímek v RAW formátu.


Panasonic Lumix FZ2000 protisvětlo 3

expoziční čas 1/640 s, clona F4, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníNa tomto snímku se fotoaparátu dařilo o něco více. Odlesk je sice stále vidět, ale celkově nezabírá tak velkou plochu. Také kresba je poměrně detailní. Stinnou stránkou je chromatická aberace. K dispozici je RAW verze fotografie.


Panasonic Lumix FZ2000 protisvětlo dynamický nízký

expoziční čas 1/800 s, clona F4, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníFunkce I.Dynamický slouží k lepší práci s dynamickým rozsahem. Expozice se trochu stáhne a stíny prosvětlí. Na rozdíl od minulých přístrojů Panasonicu tato funkce u FZ2000 skutečně docela dobře funguje. Prosvětlené stíny nejsou tak drasticky odšuměné. Tento snímek byl pořízen na nejnižší nastavení.


Panasonic Lumix FZ2000 protisvětlo dynamický vysoký

expoziční čas 1/1000 s, clona F4, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníTato fotografie byla pořízena na nejsilnější nastavení funkce I.Dynamický. Jak je vidět, kresba ve větvích je o něco lepší, větvičky se méně ztrácí. Stíny v krajině jsou více prosvětleny. I když tam nenajdete nějak dech beroucí kresbu, je to použitelné.


Panasonic Lumix FZ2000 protisvětlo HDR

expoziční čas 1/800 s, clona F4, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníNajdete tu také klasické hardwarové HDR. To vyfotí několik snímků s různou expozicí, které složí dohromady. Výsledkem je dobré prokreslení světel i stínů. Musíte počítat s o něco nižší ostrostí, nicméně nižší je také šum.

Nejnovější články
Želva s GoPro kamerou zachytila život v rybníku Želva s GoPro kamerou zachytila život v rybníku
Youtuber zveřejnil video, v němž předvádí, jak na jednu ze svých želv nádherných připevnil GoPro kameru. Želva pak v malém rybníku pořídila záběry světa a života ukrytého pod vodní hladinou. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Doporučené fotoaparáty: červen 2019 Doporučené fotoaparáty: červen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala51 komentářů
Canon vysvětlil, proč lze dělat lepší objektivy pro CSC než pro DSLR Canon vysvětlil, proč lze dělat lepší objektivy pro CSC než pro DSLR
Společnost Canon zveřejnila video, ve kterém vysvětluje, proč mohou mít CSC fotoaparáty snáze opticky kvalitnější objektivy než digitální zrcadlovky při menších rozměrech. Vše závisí na vzdálenosti senzoru od objektivu.
18.6.2019, aktualita, Milan Šurkala23 komentářů
Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright
Americké soudnictví je často terčem vtipů, neboť v této zemi netušených soudních možností lze žalovat snad naprosto všechno. Poslední případ z Texasu pak ukázal, že může být dokonce legální porušovat copyright.
18.6.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
MS Optics představuje 50mm F1.5 a 50mm F1.0 MS Optics představuje 50mm F1.5 a 50mm F1.0
Nezávislý výrobce objektivů MS Optics představuje dvě nové světelné padesátky pro M-Mount. Máme zde Vario Prasma 50mm F1.5 s optickým návrhem Plasmat a pak supersvětelný model ISM 50mm F1.0.
18.6.2019, aktualita, Milan Šurkala