Panasonic Lumix FZ2000: ultrazoom nebo profi kamera?

Panasonic Lumix FZ2000: ultrazoom nebo profi kamera?
, , recenze: specifikace produktu
Po dvou letech tu máme nový špičkový ultrazoom od Panasonicu. Lumix FZ2000 dostal ještě větší 20× optický zoom, přitom má stále 20MPx 1" senzor, podporu 4K videa a potěší také další optimalizace pro video včetně přítomnosti třípolohového ND filtru.
K oblíbeným
reklama
Nyní se budeme věnovat focení v protisvětle. Objektivy Panasonicu mívají dost často problém s odlesky, takže bude zajímavé sledovat, zda je to i případ Lumixu FZ2000.


Panasonic Lumix FZ2000 protisvětlo 1

expoziční čas 1/1000 s, clona F4, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníJak je vidět, odlesky jsou problém i zde. Mají velmi zvláštní tvar, který na mnoha fotkách vytváří hodně nevzhledné fleky. Můžete se podívat na snímek v RAW formátu. Dynamický rozsah senzoru je solidní, kresba se dá vytáhnout ze světel i ze stínů. Pochopitelně to ale není dobré přehánět, pak byste se totiž dočkali zvýšeného množství šumu.


Panasonic Lumix FZ2000 protisvětlo 2

expoziční čas 1/200 s, clona F6,3, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníZde je to rovněž vidět. Odlesky pokrývají velkou část plochy obrazu a závoje snižují kontrast. Ve větvích je vidět i chromatickou aberaci. Opět je k dispozici snímek v RAW formátu.


Panasonic Lumix FZ2000 protisvětlo 3

expoziční čas 1/640 s, clona F4, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníNa tomto snímku se fotoaparátu dařilo o něco více. Odlesk je sice stále vidět, ale celkově nezabírá tak velkou plochu. Také kresba je poměrně detailní. Stinnou stránkou je chromatická aberace. K dispozici je RAW verze fotografie.


Panasonic Lumix FZ2000 protisvětlo dynamický nízký

expoziční čas 1/800 s, clona F4, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníFunkce I.Dynamický slouží k lepší práci s dynamickým rozsahem. Expozice se trochu stáhne a stíny prosvětlí. Na rozdíl od minulých přístrojů Panasonicu tato funkce u FZ2000 skutečně docela dobře funguje. Prosvětlené stíny nejsou tak drasticky odšuměné. Tento snímek byl pořízen na nejnižší nastavení.


Panasonic Lumix FZ2000 protisvětlo dynamický vysoký

expoziční čas 1/1000 s, clona F4, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníTato fotografie byla pořízena na nejsilnější nastavení funkce I.Dynamický. Jak je vidět, kresba ve větvích je o něco lepší, větvičky se méně ztrácí. Stíny v krajině jsou více prosvětleny. I když tam nenajdete nějak dech beroucí kresbu, je to použitelné.


Panasonic Lumix FZ2000 protisvětlo HDR

expoziční čas 1/800 s, clona F4, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníNajdete tu také klasické hardwarové HDR. To vyfotí několik snímků s různou expozicí, které složí dohromady. Výsledkem je dobré prokreslení světel i stínů. Musíte počítat s o něco nižší ostrostí, nicméně nižší je také šum.

reklama
Nejnovější články
Canon údajně chystá 75MPx full frame EOS Rs Canon údajně chystá 75MPx full frame EOS Rs
Internetem začínají opět kolovat zprávy o novém připravovaném full frame fotoaparátu řady EOS R. Proslýchá se, že by mělo jít o model EOS Rs a rozlišení jeho senzoru má dosahovat vysokých 75 MPx.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Režisér Johna Wicka natočil reklamu pomocí Apple iPhone 11 Pro Režisér Johna Wicka natočil reklamu pomocí Apple iPhone 11 Pro
Režisér David Leitch, který stojí za filmy jako John Wick, Deadpool 2 nebo Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, natočil také reklamu na Apple iPhone 11 Pro. A pro video sněhové bitvy použil právě tyto telefony.
4.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Fotograf fotí portréty ohrožených druhů ptáků i v ateliéru Fotograf fotí portréty ohrožených druhů ptáků i v ateliéru
Britský fotograf chce svou tvorbou upozornit na alarmující počty některých ohrožených druhů ptáků. Cestuje po světě a vyhledává zajímavá zvířata, kterým fotografuje profesionální portréty, jež podtrhují jejich rozmanitost. 
4.12.2019, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Youtuber rozběhal DOOM na 21 let starém kompaktu od Kodaku Youtuber rozběhal DOOM na 21 let starém kompaktu od Kodaku
Youtuber z LazyGamesReviews si trochu pohrál s 21 let starým kompaktem Kodak DC260 a poněvadž jde v podstatě o ořezaný počítač s procesorem IBM, jehož architekturu používal i Apple PowerMac, dokázal na něm rozběhat střílečku DOOM z 90. let.
3.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Zimní slevy: Nikon zlevňuje až o 10000 Kč Zimní slevy: Nikon zlevňuje až o 10000 Kč
Také společnost Nikon si připravila na závěr roku prodejní akci v podobě slev. V jejím případě se týká CSC fotoaparátů, digitálních zrcadlovek, vybraných kompaktů a pochopitelně i spousty objektivů pro DSLR.
2.12.2019, aktualita, Milan Šurkala