Panasonic Lumix FZ38: nejlepší ultrazoom současnosti?

Panasonic Lumix FZ38: nejlepší ultrazoom současnosti?
, , recenze: specifikace produktu
Ultrazoomy Panasonic řady FZ jsou velmi oblíbené. V nové verzi Lumix FZ38 zůstal objektiv naštěstí stejný jako u předchůdce, Panasonic však vylepšil ostření, videosekvence, stabilizaci a čip dostal 12MPx rozlišení. Zůstane i nadále špičkou na trhu ultrazoomů?
K oblíbeným
reklama

Noční scéna


Pro noční focení je FZ38 vybavena až 60sekundovou expozicí, bohatou nabídkou citlivostí i clon. Ostření nečiní větší problémy a pokud už by k tomu náhodou došlo, je k dispozici i manuální ostření.


expoziční čas 30 s, clona F8, citlivost ISO 80, ohnisko 59 mm, klikněte pro zvětšení

Výsledek je krásně ostrý, vyšší clona se postarala o hvězdičky kolem zdroje světel. U takto dlouhých expozic musíte přetrpět odšumování, které trvá stejně dlouho jako samotná expozice. Trochu šumu i tak zůstalo, nicméně výsledek lze označit jako dostatečně dobrý.


expoziční čas 13 s, clona F6,3, citlivost ISO 100, ohnisko 146 mm, klikněte pro zvětšení

Při citlivosti ISO 100 je na snímku jen malé množství šumu, snímky jsou poměrně detailní a ostré. Dobrá práce.


expoziční čas 2,5 s, clona F6,3, citlivost ISO 400, ohnisko 146 mm, klikněte pro zvětšení

Zatímco ISO 200 nabízí ještě vysokou kvalitu téměř srovnatelnou s ISO 100, na vyšší citlivost ISO 400 už začíná být patrné zjemnění kresby a nárůst barevného šumu. Přesto je ostrost stále rozumná.


expoziční čas 1,3 s, clona F6,3, citlivost ISO 800, ohnisko 146 mm, klikněte pro zvětšení

Kontrastnější hrany jsou stále ještě ostré, ale všechno ostatní začíná FZ38 doslova patlat na všechny strany. Snímek je hodně rozpitý.


expoziční čas 1/1,6 s, clona F6,3, citlivost ISO 1600, ohnisko 146 mm, klikněte pro zvětšení

Při ISO 1600 už fotoaparát nasadil skutečně těžký kalibr. To se už ani nedá nazvat odšumováním, snímek je spíše jedna veliká šmouha. Vzhledem k tomu, jak dobře si FZ38 vede s nižšími citlivostmi (do ISO 200 včetně), mě takovéto chování velmi nemile překvapuje.


expoziční čas 1/13 s, clona F3,6, citlivost ISO 4000, ohnisko 146 mm, klikněte pro zvětšení

Scénický režim Vysoká citlivost může nabídnout až ISO 6400. V tomto případě navolil ISO 4000. Rozlišení je vždy 3 megapixely (při poměru stran 4:3). Díky malému rozlišení celkem šikovně maskuje šum, ale i tak se jedná jen o "dokumentační nouzovku".


Standardní scéna


Dále předkládám dvě fotografie, které posuzuji v každé recenzi. Začněme snímkem rybníka a stromů v protisvětle.


expoziční čas 1/200 s, clona F5,6, citlivost ISO 80, ohnisko 67 mm, klikněte pro zvětšení

Co se týče chromatických aberací, tak to objektiv zvládl velmi dobře. Obloha má velmi mírnou kresbu, ale stále lepší než úplné vypálení. Kresba ve stínech mi přijde ale poněkud méně detailní.


expoziční čas 1/250 s, clona F5,6, citlivost ISO 80, ohnisko 44 mm, klikněte pro zvětšení

Potěší poměrně malé množství šumu, kresba je dobrá, nepatlaná, ale opět méně výrazná. Docela se nepovedla levá část snímku, které chybí výraznější ostrost i kontrast.


Nejnovější články
Canon umožní zrušení aretace prstence Control Ring u RF objektivů Canon umožní zrušení aretace prstence Control Ring u RF objektivů

Nové objektivy Canon řady RF pro full frame CSC fotoaparáty mají navíc jeden prstenec zvaný Control Ring. Ten umožňuje např. změnu ISO citlivosti nebo jiných parametrů. Za příplatek vás Canon zbaví aretovaných poloh, což se hodí např. pro video.

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze
Lenny Kravitz je nejen hudebník, ale velmi rád i fotografuje, má rád fotoaparáty Leica a černobílé snímky. Není divu, že ve spolupráci s ním uvádí Leica už druhou limitovanou edici některého svého fotoaparátu.
25.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami

V nabídce společnosti Lomography se po šesti letech vývoje objevuje nový pevný objektiv Petzval 55mm f/1.7 Mk II. Ten se vyznačuje nastavitelným bokehem díky různě tvarovaným otvorům clony.

24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
23.5.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře