Panasonic Lumix FZ72: nejširší i nejdelší

Panasonic Lumix FZ72: nejširší i nejdelší
, , recenze: specifikace produktu
Dnes se podíváme na zoubek rekordnímu ultrazoomu Panasonic Lumix FZ72. Zatímco Panasonic se teď dlouhá léta držel se zoomem při zemi, nyní otočil a představil fotoaparát s 60× optickým zoomem! Jak ale bude fotit?
K oblíbeným
reklama

Sférické zkreslení


JPEGy fotoaparátu mají korigované zkreslení, což ostatně platí i o RAWech otevřených ve většině moderních RAW konvertorů. Když ale vezmete RAW konvertor, který tuto korekci neprovádí (např. Raw Therapee), pak zjistíte, jak na tom objektiv skutečně je. Jemné sférické zkreslení +1,2 % se najednou zvýší na +7,8 %. Rovněž vidíte, že na 16MPx snímku (viz spodní řádek) je ve skutečnosti jen 12 MPx informace, která se dostane do finálního snímku (viz horní řádek). Rozlišení je tedy interpolováno o celou třetinu! Na 1200mm ohnisku nejsou významnější rozdíly, v JPEGu je to poduškovité zkreslení s hodnotou -0,6 %, v nekorigovaném RAWu pak -0,8 %.


20mm ohnisko (JPEG, korigovaný RAW)1200mm ohnisko (JPEG, korigovaný RAW)
 

20mm ohnisko (nekorigovaný RAW)

1200mm ohnisko (nekorigovaný RAW)Vinětace


Po korekcích není vinětace větší problém. Jak v RAWu, tak v JPEGu jsou hodnoty ztmavení poměrně nízké, pouze na širších ohniskových vzdálenostech čekejte zhruba 2/3 EV do minusu. Postupně to klesá a na konci opět zlehka roste, ale nepřekročí výrazněji hranici 0,4 EV. Pochopitelně, naprosto nekorigovaný RAW má vinětaci velmi silnou, ale k takovému RAWu se dostanete jen v některých programech.


Kresba v praxi


Dále se budeme věnovat kvalitě kresby objektivu. Snímky byly převedeny z RAWu (s automaticky aplikovanými korekcemi tak, jak tyto RAWy dostanete běžně z většiny RAW konvertorů).


20mm ohnisko, clona F2,820mm ohnisko, clona F4
 

20mm ohnisko, clona F5,6

20mm ohnisko, clona F8

Středová ostrost je v pořádku, rohy jsou poněkud neostré a chytají modré ladění kvůli aberaci. S přicloněním se rohy zlepšují jen trochu, hodně rychle ale roste difrakce, celoplošná neostrost obrazu.


36mm ohnisko, clona F3,536mm ohnisko, clona F4
 

36mm ohnisko, clona F5,6

36mm ohnisko, clona F8

Střed je opět v pořádku, rohy znovu trpí na neostrost a chromatickou aberaci a ani přiclonění tomu příliš nepomáhá. O něco se zlepšily hrany, rohová neostrost tedy zabírá méně místa.


75mm ohnisko, clona F4,475mm ohnisko, clona F5,6
 

75mm ohnisko, clona F8
 

U 75mm ohniskové vzdálenosti je střed dobrý, dosti slušné jsou i rohy, které mají dobrou ostrost a o něco méně chromatické aberace. S přicloněním rychle roste difrakce.


144mm ohnisko, clona F5,3

344mm ohnisko, clona F8

S dalším navyšováním ohniskové vzdálenosti začíná být středová ostrost o něco nižší kvůli difrakci. Rohy jsou lehce neostré s mírnou chromatickou aberací.


310mm ohnisko, clona F5,6

310mm ohnisko, clona F8

310mm ohnisková vzdálenost má překvapivě ostré rohy, nicméně chromatická aberace je docela výrazná.


605mm ohnisko, clona F5,6

605mm ohnisko, clona F8

Při 605mm ohniskové vzdálenosti to nevypadá moc dobře. Středová ostrost je nízká, totéž platí o kontrastu. Rohy mají trochu slabší ostrost a opět mírnou chromatickou aberaci.


1200mm ohnisko, clona F5,9

1200mm ohnisko, clona F8

Maximální zoom nemá žádné detaily, kontrast je velmi nízký. Objevuje se lehká chromatická aberace. Podíváme se také na kresbu objektivu při ostření na větší vzdálenosti.


20mm ohnisko, clona F2,820mm ohnisko, clona F4
 

20mm ohnisko, clona F5,6

20mm ohnisko, clona F8

Střed je v pořádku, rohy mají lehce nižší kontrast. Upozorňuji, že toto jsou snímky z korigovaných RAWů produkovaných běžnými RAW konvertory. Každé přiclonění ale zvyšuje úroveň difrakce, takže se rohová ostrost paradoxně zhoršuje.


35mm ohnisko, clona F3,435mm ohnisko, clona F4
 

35mm ohnisko, clona F5,6

35mm ohnisko, clona F8

Tady už jsou rohy docela rozmazané a přiclonění to jen pomalu zlepšuje. To už ale nastupuje difrakce, takže se snižuje ostrost v dalších částech obrazu.


35mm ohnisko, clona F4,535mm ohnisko, clona F5,6
 

35mm ohnisko, clona F8
 

Střed je přijatelný, rohy jsou lehce neostré. S přicloněním stoupá difrakce a opět klesá celoplošná ostrost.


144mm ohnisko, clona F5,3

144mm ohnisko, clona F8

Na 144mm ohniskové vzdálenosti má střed průměrnou ostrost a nepříliš výrazný kontrast. Rohy jsou lehce neostré. Přiclonění navyšuje difrakci.


310mm ohnisko, clona F5,6

310mm ohnisko, clona F8

Ostrost je celoplošně nepříliš výrazná kvůli difrakci obrazu. Rohy jsou na tom jen o trochu hůře.


605mm ohnisko, clona F5,6

605mm ohnisko, clona F8

Středová ostrost je slabší stejně jako kontrast. Pravé rohy testovaného kusu objektivu zde byly slabší, levé jsou celkem v pořádku.


1200mm ohnisko, clona F5,9

1200mm ohnisko, clona F8

Na nejdelší ohniskové vzdálenosti opět chybí výraznější ostrost a kontrast, rohy ale nejsou proti středu o moc horší. Přiclonění zvyšuje difrakci obrazu.


Chromatická aberace


Vyzkoušíme i úroveň chromatické aberace. Protože její úroveň je v JPEGu a RAWu v podstatě stejná, budou zveřejněny jen snímky z RAWu.20mm ohnisko, clona F2,820mm ohnisko, clona F8Na nejširší ohniskové vzdálenost je aberace docela viditelná a cloněním se příliš nesnižuje. Spíše ji difrakce rozprostře na větší plochu, díky čemuž není tak výrazná.36mm ohnisko, clona F3,536mm ohnisko, clona F836mm ohnisková vzdálenost je na tom ještě hůře, zde je chromatická aberace opravdu hodně výrazná a zároveň to jsou jediné testovací snímky chromatické aberace, kde tato vada byla v JPEGu o něco nižší, modré kontury nebyly až tak výrazně modré.66mm ohnisko, clona F4,266mm ohnisko, clona F8Zde jsou barevné změny o mnoho menší, spíše tu najdete jen lehké namodralé duchy, s přicloněním postupně mizí.125mm ohnisko, clona F5,2125mm ohnisko, clona F8I na 125mm ohniskové vzdálenosti už aberace nedělá tolik problémů, stále tu ale vidíte duchy (zejména na tmavé větvi).236mm ohnisko, clona F5,5236mm ohnisko, clona F8U 236mm ohniskové vzdálenosti jsou opět vidět namodralí duchové, clonění výrazně snižuje tyto barevné změny.415mm ohnisko, clona F5,6415mm ohnisko, clona F8Tady se chromatická aberace v podstatě nevyskytuje. Neostrost je způsobená větrem (a tedy pohybem listí) při focení snímku.811mm ohnisko, clona F5,6811mm ohnisko, clona F8S dalším nárůstem ohniskové vzdálenosti se chromatická aberace opět lehce vkrádá do snímků.1200mm ohnisko, clona F5,91200mm ohnisko, clona F8Na nejdelší ohniskové vzdálenosti je vidět aberaci v bokehu, zaostřené plochy na tuto vadu až tolik netrpí.

reklama
Nejnovější články
Fotopast kromě snímků přírody zvěčnila i muže, který před ní pózoval Fotopast kromě snímků přírody zvěčnila i muže, který před ní pózoval
Fotografové divoké přírody se někdy nestačí divit, co všechno zachytí jejich nastražené fotopasti. Někdy mají štěstí a jsou odměněni snímky očekávaného zvířete, jindy je může překvapit například neznámý pózující muž.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Fotograf minimalisticky zachycuje bazény z ptačí perspektivy Fotograf minimalisticky zachycuje bazény z ptačí perspektivy
Nejrůznější plavecké bazény můžou představovat zajímavé téma k fotografování. O tom je alespoň přesvědčen australský fotograf, který pracuje na fotografickém projektu, jehož jednotlivé snímky zobrazují bazény z ptačí perspektivy.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Náhradní CCD snímače pro Leicu M9 došly, korodující čipy už nevyměníte Náhradní CCD snímače pro Leicu M9 došly, korodující čipy už nevyměníte
Leica M9 a její odvozeniny asi společnosti moc radosti neudělaly. Neslavně známé se totiž staly kvůli korodujícím CCD snímačům. Tato "koroze" postihovala krycí sklo čipu a nyní už dochází náhradní čipy pro výměnu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotograf Tatsuya Tanaka vytváří působivé miniatury, třeba bazén z roušky Fotograf Tatsuya Tanaka vytváří působivé miniatury, třeba bazén z roušky
Japonský fotograf Tatsuya Tanaka vytváří opravdu působivé fotografie. Jeho výsledné miniatury používají běžných objektů denní potřeby, které proměňují v úplně jiné věci. Salát v horu, plachtu v moře nebo roušku v bazén.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Meike 85mm f/1.8 s autofokusem nyní i pro Nikon F Meike 85mm f/1.8 s autofokusem nyní i pro Nikon F
Objektiv Meike 85mm f/1.8 s podporou automatického zaostřování je sice na trhu už dva roky, ale dosud byl k dispozici jen pro bajonet Canon EF. Nyní se objevuje i jeho varianta pro zrcadlovky značky Nikon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala