Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic LUMIX G VARIO 7-14mm F4.0

6.4.2011, Milan Šurkala, recenze
Dnes vyzkoušíme extrémně širokoúhlý objektiv od Panasonicu pro jeho Micro Four Thirds systém. LUMIX G VARIO 7-14mm/F4.0 ASPH nabídne po přepočtu ohniska od 14 milimetrů. Jak dobře ve skutečnosti fotí?
V dnešním testu se podíváme na objektiv Panasonic LUMIX G VARIO 7-14mm/F4.0 ASPH určený pro Micro Four Thirds systém. Ten je tedy schopen pracovat jak s MFT fotoaparáty Panasonic, tak i s přístroji Olympus. Při crop faktoru 2 jsou přepočtená ohniska od extra širokoúhlých 14 milimetrů (úhel 114°) po standardně širokoúhlých 28 milimetrů (75°°). Světelnost je v celém ohniskovém rozsahu F4.
 

 
Objektiv je velikostně o něco větší než základní zoom, jeho hmotnost činí 300 gramů. Má integrovanou sluneční clonu, bohužel nenabízí žádnou možnost jak připevnit filtry. Chod zoomovacího kroužku je plynulý, což uvítají ti, kteří budou natáčet videosekvence. Podobně je to i s ostřícím kroužkem, který má sice elektronickou vazbu, ale jak je u Panasoniců zvykem, velmi přesnou.Objektiv nemá stabilizaci a světelnost F4 není na první pohled žádný zázrak, na druhou stranu při takto krátkých ohniscích se dají z ruky udržet i poměrně dlouhé časy. K testu jsem použil fotoaparát Panasonic Lumix GH2, který jsme nedávno testovali. Objektiv bohužel nepodporuje detekci polohy, a tak všechny snímky na výšku musíte ručně otáčet.V dalších kapitolách se podíváme, jaký je objektiv po optické stránce.

Technické specifikace objektivu
Název objektivu Panasonic LUMIX G VARIO 7-14mm/F4.0 ASPH
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 7 - 14 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 14 - 28 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 114° - 75°
Světelnost objektivu F4
Rozsah clony F4 - F22
Konstrukce 16 optických členů ve 12 skupinách (2 asférické členy, 4 ED členy)
Nejkratší ostřící vzdálenost 25 cm
Maximální zvětšení 0,08× (0,15× po přepočtu)
Počet lamel clony 7
Optická stabilizace ne
Rozměry 83,1 × 70 mm
Hmotnost 300 gramů
Závit pro filtry není
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.