reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix G80: takřka dokonalost

10.10.2016, Milan Šurkala, recenze
Krátce po Photokině 2016, kdy Panasonic představil nový Lumix G80, přinášíme i jeho recenzi. Fotoaparát má 16MPx snímač, podporuje 4K videa včetně externího mikrofonu, technologii Focus Stacking a to zdaleka není všechno.
Na letošní Photokině 2016 se představil fotoaparát Panasonic Lumix G80, který jsme do redakce dostali dokonce s velmi krátkým předstihem. Rychle jsme přinesli krátkou recenzi s několika testovacími fotografiemi a nyní se pustíme do tradiční plné recenze se vším všudy. Co je tedy Lumix G80 vlastně zač? V podstatě jde o nástupce modelu G7 a je jakousi míchaninou řad GX i GH. Jeho cílem je přinést většinu důležitých vlastností v ergonomicky vhodném těle, je tedy znatelně větší než řada GX a lépe se drží. Tvarem se tak blíží řadě GH, ale oproti té nemá až tak pokročilé možnosti natáčení videa. I tak je ale video více než na výši.

Umí totiž natáčet 4K videosekvence s plnými možnostmi manuálního ovládání a najdete zde dokonce i vstup pro externí mikrofon. Zůstává starší, ale stále dost slušný 16MPx 4/3" snímač. Zvětšil se hledáček, máme zde polohovatelný dotykový displej, 4K Photo funkce včetně focus bracketingu a nové funkce Focus Stacking. Fotoaparát je také odolný vůči vodě a prachu a přináší druhou generaci duální stabilizace obrazu. Je opravdu se na co těšit. Nyní je jen otázkou, jak toto vše bude fungovat v praxi.
 
 

Recenze Panasonic Lumix G80Videorecenze fotoaparát Panasonic Lumix G80 s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
 
 

Testovaný objektiv:Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Lumix G80 je v základu o pár věcí vylepšeným modelem Lumix GX80 ve větším těle (tedy i vyšší řada). Rozhodně tedy už nejde o nějakého drobka a s baterií a kartou váží tělo bez objektivu už přes půl kila. S 12-60mm objektivem je jeho skladnost zhruba na úrovní základních APS-C zrcadlovek (se 14-42mm objektivem by byl pořád kompaktnější). Do brašny, kam strčím APS-C CSC i se třemi objektivy, se G80 vejde bezproblémově, ale k tomu už asi jen jeden nepříliš velký objektiv. Ke zpracování nemám výhrady, tělo působí tuze a je také utěsněné. Není ale vodotěsné, pouze odolné vůči polití a prachu. Výhodou velkého gripu je jednoznačně komfort držení, který je výrazně lepší než u GX80.


Panasonic Lumix G80


Lumix G80 má známý 16MPx MOS senzor, který je tu s námi už nějakou dobu. Jde o 4/3" čip, jeho rozměry tedy činí 17,3×13 mm. Na přídi vidíte bajonet, tlačítko pro odjištění objektivu a pomocnou diodu.


Panasonic Lumix G80 senzor


Fotoaparát byl otestován s objektivem Panasonic Lumix G 12-60mm F3.5-5.6. Ten tedy potěší 5× optickým zoomem v rozsahu od přepočtených 24 mm do 120 mm. Je tedy dosti širokoúhlý a nabídne i docela pěkný dosah do dálky. Světelnost je standardní. S objektivem lze používat filtry o průměru 58 mm. Chod zoomovacího kroužku je hladký a slušný i pro video, přesto se při velmi pomalém otáčení umí kousnout. Ostřící kroužek jde rozumně hladce, není zbytečně moc jemný.


Panasonic Lumix G80 setový 12-60mm objektiv


Při pohledu na horní stranu vidíme nalevo kolečko, kde se zapíná např. samospoušť, sekvenční snímání nebo 4K Photo režimy včetně nové funkce Focus Stacking. Kolečko jde dle mého názoru zbytečně tuze a je nutné vynaložit opravdu velkou sílu. Napravo od interního blesku je kolečko fotografických režimů, které jde o něco jemněji. U něj najdete také páčku pro zapnutí a vypnutí přístroje.


Panasonic Lumix G80 horní strana


Kolečkem v rohu lze ovládat expoziční nastavení, prostřední tlačítko v něm pak spouští nastavení korekce expozice (tu lze ale namapovat i na kterýkoli z obou otočných ovladačů). Je v takové poloze, na kterou se těžko dá dosáhnout, ale časem zjistíte, jak na to. Červené tlačítko spouští natáčení videa, prodleva je jen půl sekundy. Po druhém stisku pro ukončení je nahráno ještě asi půl sekundy záznamu. Tlačítko Fn1 je uživatelsky konfigurovatelné. Ke spoušti nemám výhrady a oceňuji druhý otočný volič pro nastavování expozičních hodnot. U obou voličů lze nastavit směr otáčení i to, který z parametrů budou nastavovat.


Panasonic Lumix G80 ovládací prvky


Lumix GX80 je vybaven dotykovým plně polohovatelným 3,0" displejem. Jeho rozlišení je 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Obrazu není co vytknout. Elektronický OLED hledáček je velkou chloubou přístroje. Rozlišení 2,36 milionu bodů (1024×768 RGB pixelů) patří k jedněm z nejlepších hodnot a přepočtené zvětšení 0,74× znamená, že svou velikostí překoná i některé full frame zrcadlovky. Je opravdu obrovský, má opravdu velmi pěkný obraz i za slabšího světla. Manuální ostření se dá zvládnout i v dost velké tmě. Pochopitelně musíte počítat s tím, že ve slabě osvětlených interiérech se už při pohybu maže obraz, ale ve většině běžných situací není problém. Hledáček se automaticky přepíná, a tak není třeba využívat tlačítko Fn5/LVF k přepínání mezi hledáčkem a displejem.


Panasonic Lumix G80 výklopný displej


Nad displejem je dále přepínač jednorázového ostření AFS (resp. AFF), průběžného AFC a manuálního MF. Uprostřed je tlačítko AF/AE LOCK pro zamykání expozice nebo ostření dle nastavení v menu. Další tlačítka nepotřebují příliš komentář. Fn2 je funkční tlačítko, tedy plně konfigurovatelné, nicméně máte tu přednastavené rychlé menu a na tom bych to i nechal. Toto menu můžete snadno ovládat dotykem a upřímně řečeno, je to silně návykové. Osobně se mi vůbec nechtělo patlat se s tlačítky a vše si naklikal. Dále je tu zobrazení vyfocených snímků a změna zobrazení displeje.

Čtyřsměrný ovladač by mohl mít trochu větší tlačítka, pomohlo by to komfortu ovládání. Nahoře je ISO, vpravo vyvážení bílé, dole je uživatelské tlačítko a vlevo pak vybírání ostřících bodů. Prostřední tlačítko potvrzuje vybrané volby a spouští hlavní menu přístroje. Poslední tlačítko Fn4 je opět uživatelské. V režimu prohlížení maže snímky, v menu slouží jako "zpět".Panasonic Lumix G80 zadní strana


Pravá strana ukazuje krytku SDHC karty, můžete si všimnout lemování kolem ní, které zabraňuje vniknutí vody.


Panasonic Lumix G80 pravá strana


Levá strana je trochu složitější, především jsou zde vidět gumové krytky prostoru pro nejrůznější porty. Úplně nahoře je vidět tlačítko na vyklopení blesku.


Panasonic Lumix G80 levá strana


Po odklopení krytek tu vidíte zdířku na externí mikrofon (to modelu GX80 chybělo), dále vstup dálkového ovládání, USB port a HDMI výstup.


Panasonic Lumix G80 porty


Nakonec je tu krytka prostoru pro Li-Ion akumulátor, opět je vidět lehké utěsnění proti vodě. Po odklopení krytky se můžete dostat ke konektorům pro připojení externího gripu (na fotografii vlevo nahoře).


Panasonic Lumix G80 baterie


V příslušenství najdeme objektiv, tři krytky, nabíječku s kabelem, baterii, základní verzi manuálu, USB kabel, popruh a sluneční clonu.


Panasonic Lumix G80 dodané příslušenství


Panasonic Lumix G80 zatím vypadá velmi slibně, pojďme se podívat na praktické testy v dalších kapitolách.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama