Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix G80: takřka dokonalost

10.10.2016, Milan Šurkala, recenze
Krátce po Photokině 2016, kdy Panasonic představil nový Lumix G80, přinášíme i jeho recenzi. Fotoaparát má 16MPx snímač, podporuje 4K videa včetně externího mikrofonu, technologii Focus Stacking a to zdaleka není všechno.

Stabilizace


Fotoaparát je vybaven duální stabilizací obrazu, což znamená, že je schopen kombinovat mechanickou stabilizaci čipu i optickou stabilizaci v objektivu. Pro test výkonu stabilizace jsem použil 120mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost a zkoumal výsledky.


Panasonic Lumix G80 duální stabilizace

klikněte pro zvětšení



Při testu se sice občas vyskytly neostré snímky při časech jako je 1/15 sekundy a podobně, ale v podstatě nebyl žádný vážnější problém bez větší snahy vyfotit ostrou fotografii při 1/2,5 sekundy (0,4 sekundy), viz snímek uprostřed! Znovu upozorňuji, že hovoříme o 120mm přepočtené ohniskové vzdálenosti. Jak totéž vypadá bez stabilizace, vidíte vlevo.

Stejné úspěšnosti jako při stabilizaci a 1/2,5 sekundy (přes 80 %) jsem bez stabilizace dosáhl při 1/100 sekundy. Je pravda, že i 1/80 sekundy byla vcelku často ostrá, ale přeci jen ta úspěšnost byla o něco nižší (asi 60 %). Z toho mi vychází naprosto neuvěřitelný účinek 5,3 EV.


Fotografování portrétů, blesk


jak již bylo řečeno, detekce tváří je rozumně rychlá i úspěšná, navíc je doplněná o detekci očí. Se 4/3" čipem potřebujete pro rozmazání pozadí hodně světelné objektivy, nicméně i se základním 12-60mm F3,5-5,6 objektivem dokážete vyfotit docela pěkné portréty a přeci ne vždy musí být pozadí rozmazané k nepříčetnosti.


Panasonic Lumix G80 portrét

expoziční čas 1/200 s, clona F5,6, citlivost ISO 200, ohnisko 60 (120) mm, klikněte pro zvětšení



Jak sami vidíte, detaily jsou skutečně velmi pěkné. Pozadí se také mázlo, ale to je dáno také jeho velkou vzdáleností. Pro základní použití vám objektiv určitě postačí. K dispozici je také snímek ve formátu RAW.


blesk -3 EV (1/60 s, ISO 200)



blesk +0 EV (1/60 s, ISO 200)



blesk +3 EV (1/60 s, ISO 200)



blesk -3 EV (1/60 s, AUTO ISO 200)

blesk +0 EV (1/60 s, AUTO ISO 400)

blesk +3 EV (1/60 s, AUTO ISO 3200)

Fotoaparát má interní blesk, který je mechanicky výklopný a výkonem patří k dnešnímu slabšímu průměru. Jeho směrné číslo je 9 při citlivosti ISO 200 (GN6,2 při ISO 100). Synchronizační čas 1/160 sekundy rovněž není žádná hitparáda. Díky sáňkám na blesk lze ale použít externí blesk s vyšším výkonem a podporovány jsou také ty bezdrátové. Výkon blesku se může řídit TTL měřením (korekce -3 EV až +3 EV), k dispozici je však také manuální nastavení od 1/1 do 1/128. S interním bleskem se občas vyskytuje efekt červených očí.


Výdrž baterie


Fotoaparát využívá Li-Ion akumulátor DMW-BLC12E s napětím 7,2 V a kapacitou 1200 mAh (8,7 Wh). Dle výrobce má vydržet na pořízení 320 až 330 snímků na jedno nabití. V testu jsem se v průměru pohyboval okolo 260 snímků a k tomu 20 minut videa. Výdrž baterie celkově hodnotím jako slušnou. Není ani nějak výrazně dobrá, ale rozhodně ani ne špatná.


Displej


V krátkosti se podíváme na zobrazení displeje. Ten je dotykový a svým charakterem se nijak nevymyká zvyklostem značky Panasonic.


Horní řádek obsahuje informace o rozlišení a kvalitě záznamu. Dole se pak obvykle zobrazují expoziční hodnoty. Pravý snímek ukazuje výběr kvality záznamu. I další menu nabídky jsou podobné.


Na levém snímkuje vidět manuální ostření a zvětšení náhledu. Oceňuji, že se zde zobrazuje, kterým směrem se zaostřuje, tedy zda měníte ostření blíž nebo dál.


U funkce Focus Stacking si můžete vybrat, které body mají být zaostřeny. Jednoduše je vyklikáte. Pokud nechcete vidět náhled scény na displeji, můžete jej zrušit a nechat zobrazit jen stavový displej.


Hlavní menu je obvykle rozděleno na 5 oddílů. První se věnuje fotografickým nastavením, druhá pak videosekvencím. Třetí jsou pak nastavení pro autofokus a obecně uživatelské nastavení ovládání přístroje. Čtvrtá se pak věnuje technickým nastavením a poslední pak režimu prohlížení.


Při natáčení videa se objeví dva černé proužky nahoře a dole kvůli jinému poměru stran. Na pravém okraji displeje je dotykové quick menu. Pravý snímek ukazuje celoplošné zobrazení snímku se základními informacemi.


Náhled ale může být i menší a doplněný o mnoho dalších informací nebo o barevné histogramy.


Wi-Fi


Přítomnost bezdrátové Wi-Fi není žádným překvapením, dnes jde o standard. Test proběhl se smartphonem Apple iPhone SE a s připojením nebyl vůbec žádný problém.


Pomocí aplikace můžete vzdáleně ovládat fotoaparát a odezvy jsou skutečně dost krátké. Aplikace ale zatím nepodporuje model G80, takže není možné ovládat expozici a některé další detaily. Stále ale zůstává možnost volby ostřícího bodu nebo zmáčknutí spouště.


Samozřejmostí je i možnost stáhnout snímky do telefonu, i zde oceňuji solidní rychlost přenosu. Fotografiím lze také přiřadit GPS souřadnice. Aplikace je postupně zaznamenává polohu a poté lze dávkově přiřadit souřadnice snímkům na kartě podle synchronizovaného času mezi fotoaparátem a telefonem.