Panasonic Lumix G9: skutečně výborný

Panasonic Lumix G9: skutečně výborný
, , recenze
Panasonic nedávno představil nový CSC fotoaparát Lumix G9. Jde v podstatě o takovou vlajkovou loď mířenou více pro fotografy než video, pro které je tu GH5. Máme tu např. 80MPx multiexpoziční režim.
K oblíbeným
reklama

Fotografování portrétů

 
Fotoaparát je vybaven velmi svižnou a bezproblémovou detekcí tváře, která má navíc i detekcí očí, na které se snaží zaostřit. I díky tomu je focení portrétů velmi snadné, čemuž dopomáhá také bleskurychlý autofokus.
 
Panasonic Lumix G9 portrét
 
expoziční čas 1/60 s, clona F3,6, citlivost ISO 400, ohnisko 28 (56) mm, klikněte pro zvětšení
 
Spolu s objektivem Leica 12-60mm F2,8-4,0 získáváte docela přijatelnou kombinaci na focení portrétů. Pochopitelně, nelze očekávat výrazně rozmazané pozadí (odpovídá zhruba F4,8 objektivu na APS-C), na poměry Micro Four Thirds fotoaparátů je to ale dobré. Detaily jsou v zaostřené ploše vynikající. Můžete si stáhnout také RAW snímek.
 
 

Výdrž baterie

 
Fotoaparát využívá služeb Li-Ion akumulátoru DMW-BLF19E s napětím 7,2 V a kapacitou 1860 mAh (to je celkem 14 Wh energie). Podle výrobce má vydržet na pořízení 400 snímků přes displej, resp. 380 snímků přes hledáček. V testu bylo velmi často natáčeno video, takže číslo pro fotografie dosahuje hodnoty 330 snímků na jedno nabití, nicméně k tomu se vám na toto nabití podaří natočit ještě 18,5 minuty videa. Baterii lze nabíjet v nabíječce i pomocí USB kabelu (takže třeba i powerbankou).
 
 

Displej

 
Zde se ukážeme, jaké má Lumix G9 rozvržení ikonek na displeji a jak vypadají nejrůznější menu nabídky.
 

 
Díky poměru stran 4:3 jsou na displeji zobrazeny dva černé proužky po stranách. Nahoře jsou informace o rozlišení a kvalitě snímků, dole jsou pak expoziční informace. Vpravo jsou pak funkční dotyková tlačítka na displeji. Quick menu pak umožňuje dotykové ovládání, které mi přijde jednodušší než to tlačítkové.
 

 
Levý snímek ukazuje výběr AF bodu, počet čtverečků si můžete libovolně měnit. Vpravo je pak nastavení expozice, kdy červené hodnoty ukazují nepovolené hodnoty (které způsobí podexpozici nebo přeexpozici).
 

 
Díky elektronickému hledáčku je možné zrušit náhled na displeji a místo něj bude zobrazen jen stavový displej. Náhled scény se tak zapne jen při pohledu do hledáčku. Kdo chce, samozřejmě může vše používat klasicky. Napravo je režim natáčení videa. Pokud kliknete vlevo nahoře na ikonku video režimu, můžete si vybrat jakýkoli z PASM režimů.
 

 
Nechybí samozřejmě umělecké efekty a novinkou fotoaparátu je i režim s vysokým rozlišením pomocí multiexpozice. Tady si vyberete rozlišení, kvalitu, možnost záznamu i klasického 20MPx snímku a zpoždění závěrky (v podstatě jakási samospoušť).
 

 
Hlavní menu je klasicky děleno na záložky. Dovoluje rozsáhlou konfiguraci chování přístroje a je ovladatelné rollery, tlačítky i dotykem.
 

 
Zobrazení vyfocených snímků může být celoplošné se základními informacemi, nechybí ale ani menší náhled s rozsáhlejším počtem údajů.
 
 

Wi-Fi a Bluetooth

 
Lumix G9 disponuje bezdrátovými rozhraními Wi-Fi i Bluetooth. Neotestoval jsem sice všechny bezdrátové funkce, ale spoustu z nich ano a na ty další upozorním. Bluetooth slouží např. ke konfiguraci Wi-Fi, nicméně má i mnoho dalších schopností jako např. přenášení snímků. Dobrá je i možnost přenosu GPS, kdy je telefon a fotoaparát spojen bezdrátově dohromady a po startu fotoaparátu se za několik sekund obě zařízení spojí a snímkům je dodána GPS souřadnice ze smartphonu. Počítejte s tím, že toto chvilku trvá, a tak první jedna dvě fotky většinou nebudou mít souřadnici. Bluetooth je možné využít i jako dálkové ovládání bez náhledu.
 

 
Přes Wi-Fi můžete vzdáleně ovládat fotoaparát a přenášet snímky. Tentokrát není podporováno logování GPS do GPX souboru a zpětné nahrání ke snímkům, což je poněkud škoda. U vzdáleného focení můžete ovládat spoustu důležitých nastavení ze smartphonu, nicméně změny lze provést i přímo na fotoaparátu a dokonce i měnit fotografické režimy (aplikace nespadne tak, jak je tomu u některých jiných výrobců).
 

 
Jednoduchý je také přenos snímků (a mělo by být možné je posílat i rovnou automaticky po vyfocení). Také zde vidíte menu pro nastavení rozlišení a dalších detailů.
 
 
Aplikace má i režim pro zobrazení na smartphonu na šířku. Ikonky se poskládají trochu jinak a získáte větší náhled.

Nejnovější články
Kodak uvádí odolný Pixpro WPZ2 a ultrazoom AZ1000 Kodak uvádí odolný Pixpro WPZ2 a ultrazoom AZ1000
Kodak uvádí do nabídky svých fotoaparátů dva nové modely. Jedním z nich je outdoorový kompakt WPZ2 se 4× optickým zoomem a rok po prvním představení se dostává do prodeje 102× ultrazoom Pixpro AZ1000.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Let dronem: cesta do íránského vězení, páru hrozí 10 let Let dronem: cesta do íránského vězení, páru hrozí 10 let
Lety s drony jsou v mnoha zemích čím dál více kontrolovány a je potřeba si dát velký pozor, kde si člověk může co dovolit. Nevyplatilo se to jednomu australskému páru, kterému za létání dronem v Íránu hrozí 10 let vězení.
14.9.2019, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Panasonic ukázal kameru se svým 8K organickým čipem Panasonic ukázal kameru se svým 8K organickým čipem
Organický snímač Panasonicu se přetřásá už hodně dlouho a nyní se konečně dostává do reálného produktu. Kamera AK-SHB800 totiž tento čip s 8K rozlišením dostala a s tím jsme se dozvěděli i několik dalších informací.
14.9.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nikon Z6 ve speciálním video kitu pro filmaře Nikon Z6 ve speciálním video kitu pro filmaře
Nikon myslí i na filmaře a plánuje znatelné rozšíření schopností svých CSC fotoaparátů v oblasti videa. Nyní také uvádí speciální video kit, který bude obsahovat např. rekordér Atomos Ninja V a další příslušenství.
14.9.2019, aktualita, Milan Šurkala
Phase One XT: kompaktní středoformát pro cestovatele Phase One XT: kompaktní středoformát pro cestovatele
Společnost Phase One uvedla nový středoformátový fotoaparát XT, který je zaměřen zejména na kompaktní rozměry a možnost využití i pro cestování a krajinářskou fotografii. Navíc bude dodáván s shift objektivem.
13.9.2019, aktualita, Milan Šurkala14 komentářů