Panasonic Lumix G9: skutečně výborný

Panasonic Lumix G9: skutečně výborný
, , recenze
Panasonic nedávno představil nový CSC fotoaparát Lumix G9. Jde v podstatě o takovou vlajkovou loď mířenou více pro fotografy než video, pro které je tu GH5. Máme tu např. 80MPx multiexpoziční režim.
K oblíbeným
reklama

Fotografování portrétů

 
Fotoaparát je vybaven velmi svižnou a bezproblémovou detekcí tváře, která má navíc i detekcí očí, na které se snaží zaostřit. I díky tomu je focení portrétů velmi snadné, čemuž dopomáhá také bleskurychlý autofokus.
 
Panasonic Lumix G9 portrét
 
expoziční čas 1/60 s, clona F3,6, citlivost ISO 400, ohnisko 28 (56) mm, klikněte pro zvětšení
 
Spolu s objektivem Leica 12-60mm F2,8-4,0 získáváte docela přijatelnou kombinaci na focení portrétů. Pochopitelně, nelze očekávat výrazně rozmazané pozadí (odpovídá zhruba F4,8 objektivu na APS-C), na poměry Micro Four Thirds fotoaparátů je to ale dobré. Detaily jsou v zaostřené ploše vynikající. Můžete si stáhnout také RAW snímek.
 
 

Výdrž baterie

 
Fotoaparát využívá služeb Li-Ion akumulátoru DMW-BLF19E s napětím 7,2 V a kapacitou 1860 mAh (to je celkem 14 Wh energie). Podle výrobce má vydržet na pořízení 400 snímků přes displej, resp. 380 snímků přes hledáček. V testu bylo velmi často natáčeno video, takže číslo pro fotografie dosahuje hodnoty 330 snímků na jedno nabití, nicméně k tomu se vám na toto nabití podaří natočit ještě 18,5 minuty videa. Baterii lze nabíjet v nabíječce i pomocí USB kabelu (takže třeba i powerbankou).
 
 

Displej

 
Zde se ukážeme, jaké má Lumix G9 rozvržení ikonek na displeji a jak vypadají nejrůznější menu nabídky.
 

 
Díky poměru stran 4:3 jsou na displeji zobrazeny dva černé proužky po stranách. Nahoře jsou informace o rozlišení a kvalitě snímků, dole jsou pak expoziční informace. Vpravo jsou pak funkční dotyková tlačítka na displeji. Quick menu pak umožňuje dotykové ovládání, které mi přijde jednodušší než to tlačítkové.
 

 
Levý snímek ukazuje výběr AF bodu, počet čtverečků si můžete libovolně měnit. Vpravo je pak nastavení expozice, kdy červené hodnoty ukazují nepovolené hodnoty (které způsobí podexpozici nebo přeexpozici).
 

 
Díky elektronickému hledáčku je možné zrušit náhled na displeji a místo něj bude zobrazen jen stavový displej. Náhled scény se tak zapne jen při pohledu do hledáčku. Kdo chce, samozřejmě může vše používat klasicky. Napravo je režim natáčení videa. Pokud kliknete vlevo nahoře na ikonku video režimu, můžete si vybrat jakýkoli z PASM režimů.
 

 
Nechybí samozřejmě umělecké efekty a novinkou fotoaparátu je i režim s vysokým rozlišením pomocí multiexpozice. Tady si vyberete rozlišení, kvalitu, možnost záznamu i klasického 20MPx snímku a zpoždění závěrky (v podstatě jakási samospoušť).
 

 
Hlavní menu je klasicky děleno na záložky. Dovoluje rozsáhlou konfiguraci chování přístroje a je ovladatelné rollery, tlačítky i dotykem.
 

 
Zobrazení vyfocených snímků může být celoplošné se základními informacemi, nechybí ale ani menší náhled s rozsáhlejším počtem údajů.
 
 

Wi-Fi a Bluetooth

 
Lumix G9 disponuje bezdrátovými rozhraními Wi-Fi i Bluetooth. Neotestoval jsem sice všechny bezdrátové funkce, ale spoustu z nich ano a na ty další upozorním. Bluetooth slouží např. ke konfiguraci Wi-Fi, nicméně má i mnoho dalších schopností jako např. přenášení snímků. Dobrá je i možnost přenosu GPS, kdy je telefon a fotoaparát spojen bezdrátově dohromady a po startu fotoaparátu se za několik sekund obě zařízení spojí a snímkům je dodána GPS souřadnice ze smartphonu. Počítejte s tím, že toto chvilku trvá, a tak první jedna dvě fotky většinou nebudou mít souřadnici. Bluetooth je možné využít i jako dálkové ovládání bez náhledu.
 

 
Přes Wi-Fi můžete vzdáleně ovládat fotoaparát a přenášet snímky. Tentokrát není podporováno logování GPS do GPX souboru a zpětné nahrání ke snímkům, což je poněkud škoda. U vzdáleného focení můžete ovládat spoustu důležitých nastavení ze smartphonu, nicméně změny lze provést i přímo na fotoaparátu a dokonce i měnit fotografické režimy (aplikace nespadne tak, jak je tomu u některých jiných výrobců).
 

 
Jednoduchý je také přenos snímků (a mělo by být možné je posílat i rovnou automaticky po vyfocení). Také zde vidíte menu pro nastavení rozlišení a dalších detailů.
 
 
Aplikace má i režim pro zobrazení na smartphonu na šířku. Ikonky se poskládají trochu jinak a získáte větší náhled.

reklama
Nejnovější články
Leica uvedla M10 Monochrom s novým 40MPx čipem Leica uvedla M10 Monochrom s novým 40MPx čipem
Společnost Leica uvedla na trh nový dálkoměrný fotoaparát M10 Monochrom, který je docela zajímavý. Má monochromatický snímač bez Bayerovy masky, jehož rozlišení bylo zvýšeno na 40 megapixelů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fujifilm X-Pro3 má asi problém, uživatelé si stěžují na vadný hledáček Fujifilm X-Pro3 má asi problém, uživatelé si stěžují na vadný hledáček
Nový CSC fotoaparát Fujifilm X-Pro3 má patrně nemalý problém. Stále větší množství uživatelů si totiž stěžuje na problematické chování elektronického hledáčku, jehož jas není konzistentní a přeskakuje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Techart TZC-01: adaptér objektivů Canon EF na Nikon Z Techart TZC-01: adaptér objektivů Canon EF na Nikon Z
Techart představil další zajímavý adaptér. Tentokrát jde o model TZC-01, který je určen pro fotoaparáty Nikon Z a umožňuje použití objektivů Canon EF. Navíc podporuje kompletní komunikaci s tělem, tedy i stabilizaci, autofokus a další.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tokina uvádí objektiv atx-m 85mm f/1.8 FE pro Sony Tokina uvádí objektiv atx-m 85mm f/1.8 FE pro Sony
Tokina představuje nový produkt řady atx-m. Jde o portrétní objektiv atx-m 85mm f/1.8 FE a už podle názvu je jasné, že je určený pro full frame CSC fotoaparáty značky Sony. Potěšit má i docela rozumnou cenou.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Senzor Canonu EOS RP dostal v DxOMark jen 85 bodů Senzor Canonu EOS RP dostal v DxOMark jen 85 bodů
Fotoaparát Canon EOS RP je poměrně oblíbeným full frame CSC díky své nízké ceně. Ta je umožněna i tím, že využívá starší hardware. A právě to se projevilo v nízkém výsledku v tradičním testu snímačů DxOMark.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů