reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
reklama

Panasonic Lumix GF1: nejlepší Micro Four Thirds?

, , recenze: specifikace produktu
Panasonic Lumix GF1: nejlepší Micro Four Thirds?
Naším testem prošel Micro Four Thirds fotoaparát Panasonic Lumix GF1, který přináší mnohem menší rozměry než starší G1 a GH1. Zaboduje nebo propadne? Tentokrát jsme otestovali verzi se základním objektivem 14-45 mm F3,5-5,6 a optickou stabilizací.
Panasonic Lumix GF1: nejlepší Micro Four Thirds?

Měření rychlosti


Procesor Venus Engine HD slibuje slušné výkony. Ostření na bázi kontrastu sice hovoří v neprospěch rychlého ostření, ale fotoaparát prokázal, že je dokonce i rychlejší než low-endové zrcadlovky. U sekvenčního snímání se nezapočítává snímek pořízený v čase 0,00 s. K testu byla použita 8GB SDHC karta A-Data Turbo Series s přenosovou rychlostí 15/9 MB/s.
 • První snímek - 1,1 sekundy (První snímek lze pořídit velmi rychle po zapnutí přístroje, jde hlavně o vaše rychlé prsty.
 • Snímek bez namáčknutí wide - 0,25 až 0,3 sekundy (Velmi rychlé ostření, které překonává i většinu low-endových zrcadlovek.)
 • Snímek bez namáčknutí tele - 0,35 sekundy (Rovněž bleskurychlé ostření, k rychlosti nelze mít výhrady.)
 • Snímek s namáčknutím - OK
 • Čas snímek-snímek - 0,9 sekundy (Nedosahuje sice takových rychlostí jako zrcadlovky, ale dost výrazně se jim blíží. Rychlost lze tedy označit za dostatečně dobrou.)
 • Čas snímek-snímek s bleskem - 1,3 sekundy (Nabíjení blesku celou záležitost trochu prodlouží, stále je to ale velmi rychlé.)
 • Čas snímek-snímek RAW - 0,9 až 1,0 sekundy (Dobrá rychlost, po vyčerpání bufferu se čas prodlužuje, s mou kartou to bylo na cca 2,0 sekundy po zhruba 6 až 7 snímcích.)
 • Čas snímek-snímek RAW+JPEG - 1,0 sekundy (Rovněž výborná rychlost, buffer se však s testovací kartou zaplnil už po zhruba čtyřech snímcích, prodleva pak mírně přesahuje 3 sekundy.)
 • Sekvenční snímání L - 1,45 fps (9,7 sekundy na 15 snímků. Vzhledem k tomu, že Panasonic slibuje 2 fps, poněkud zklamání. Testy byl ale prováděn za trochu horšího světla, což mělo na výsledek mírný vliv.)
 • Sekvenční snímání H - 1,75 fps (10,2 sekundy na 19 snímků. Ani zde se to zdaleka nepřiblížilo specifikacím Panasonicu. Totéž co v předchozím případě.)
 • Sekvenční snímání L RAW - 1,35 fps (4,5 sekundy na 7 snímků, poté prodleva zhruba 2 sekundy, tj. 0,5 fps.)
 • Sekvenční snímání H RAW - 1,8 fps (2,8 s na 6 snímků, po vyčerpání bufferu opěr prodleva cca 2 sekundy.)
 • Sekvenční snímání L RAW+JPEG - 1,45 fps (2,1 sekundy na 4 snímky, poté prodleva 3,2 sekundy.)
 • Sekvenční snímání H RAW+JPEG - 1,6 fps (1,9 sekundy na 4 snímky, poté prodleva 3,2 sekundy.)

Panasonic Lumix GF1 je tedy očividně výrazně rychlejší než kompakty a oproti zrcadlovkám má jen mírně pomalejší časy mezi snímky. Zklamala mě ale rychlost sekvenčního snímání, která byla ale dána také horšími podmínkami pro testování. Test zkusím znovu s 20mm objektivem.


Optický a digitální zoom


Základní setový objektiv 14-45mm nabízí zhruba 3,2× optický zoom. To není mnoho, na druhou stranu to dovoluje kompaktní rozměry objektivu. Ten není příliš velký, zejména ve srovnání se zrcadlovkami s podobným ohniskovým rozsahem.


expoziční čas 1/320 s, clona F6,3, citlivost ISO 100, ohnisko 14 (28) mm, klikněte pro zvětšení

Při focení na sněhu nespoléhejte na automatiku a raději přidejte na expozici alespoň 0,7 EV. Jinak bude sníh hodně šedý. Scénický režim pro sníh zde totiž není. Ostrost snímku je poměrně dobrá, se clonou F6,3 je rozumná i v rozích. Úhel záběru je dostatečně široký.


expoziční čas 1/250 s, clona F7,1, citlivost ISO 100, ohnisko 45 (90) mm, klikněte pro zvětšení

Přiblížení není příliš znatelné. Pod přikrývkou sněhu a v nevhodném počasí (bohužel za celou dobu testu o moc lepší nebylo) těžko posoudíme chromatickou aberaci vznikající zejména na hranách čar na chodníku.


expoziční čas 1/320 s, clona F7,1, citlivost ISO 100, ohnisko 45 (90) + 4× digitální zoom, klikněte pro zvětšení

Digitální zoom jde nastavit buď na 2× nebo 4× zvětšení. V tomto rozsahu se tedy posunou i ohniska z 28 - 90 mm na 56 - 180 mm nebo 112 - 360 mm. Kresba při největším zoomu již dostává na frak. U dalšího snímku zoomu jsem použil trochu jinou scénu než obvykle, neboť při té klasické by nebylo moc co porovnat (navíc bylo velmi často hodně mlhavo, takže jsem musel fotit na kratší vzdálenost, kde se mlha ještě tolik neprojevovala).


expoziční čas 1/320 s, clona F6,3, citlivost ISO 100, ohnisko 14 (28) mm, klikněte pro zvětšení

Zde se opět ukazuje širokoúhlé 28mm ohnisko. Míra detailů je vcelku dobrá, šum při citlivosti ISO 100 minimální. Kdyby ale byla použita již zmíněná kladná korekce expozice, byl by snímek ještě kvalitnější.


expoziční čas 1/250 s, clona F7,1, citlivost ISO 100, ohnisko 45 (90) mm, klikněte pro zvětšení

I na tomto snímku vidíte, že zoom základního objektivu není právě největší. Kresba je dobrá v bližších částech obrazu, které nejsou postiženy mlhavým počasím.


expoziční čas 1/320 s, clona F6,3, citlivost ISO 100, ohnisko 45 (90) mm + 4× digitální zoom, klikněte pro zvětšení

S použitím digitálního zoomu jsou snímky nižší kvality. Detaily se digitálně těžko dodají, takže kresba snímku je podstatně měkčí. Osobně bych používal maximálně 2× zoom, případně snímky řezal v počítači.


Protisvětlo


Velmi nepříjemné počasí v průběhu testu se podepsalo na dalším problému. Za celou dobu nevysvitlo slunce, takže nebylo možné otestovat chování v silném protisvětle. Proto bych vás odkázal na recenzi Panasonicu G1 s tímtéž objektivem. Oba fotoaparáty by se v tomto ohledu měly chovat velmi podobně. Jako obvykle u funkce Inteligentní expozice, která má za úkol prosvětlovat stíny, ani u GF1 jsem nepozoroval výrazný rozdíl mezi snímky. Je jen malý. Proto se v této kapitole podíváme jen na chromatickou aberaci.


ohnisko 14 (28) mm, clona F3,5


ohnisko 14 (28) mm, clona F8


ohnisko 14 (28) mm, clona F22

Na nejširším ohnisku si lze všimnout mírnou chromatickou aberaci. S přicloněním rychle mizí a obecně na širokém ohnisku nebude s aberací problém.


ohnisko 29 (58) mm, clona F5,2


ohnisko 29 (58) mm, clona F8


ohnisko 29 (58) mm, clona F22

Ve středních ohniscích je na nižších a středních clonách chromatická aberace slabá. S vyššími clonami téměř mizí.


ohnisko 45 (90) mm, clona F5,6


ohnisko 45 (90) mm, clona F11


ohnisko 45 (90) mm, clona F22

U nejdelších ohnisek pak aberaci v podstatě nezaznamenáte.


reklama