Panasonic Lumix GH3: král Micro Four Thirds systému
Panasonic nedávno představil svou vlajkovou loď, fotoaparát Lumix GH3, kterému se dnes podíváme na zoubek. Má nový 16MPx snímač, odolnější tělo a znovu vylepšené videosekvence. Vyzkoušeli jsme ho s ultrazoomovým objektivem 14-140mm a ultraširokoúhlým 7-14mm.
Kapitoly článku:
- Ergonomie ovládání, technické údaje
- Autofokus, ostření, expozice, foto režimy, Wi-Fi
- Videosekvence, stabilizace, portréty a blesk
- Výbava, výdrž, software a displej
- Digitální šum
- Rychlost, zoom, barvy, protisvětlo
- Noční a standardní scéna
- Galerie ilustračních snímků (7-14mm objektiv)
- Galerie ilustračních snímků (14-140mm objektiv)
- Závěr
Nový Panasonic Lumix GH3 míří ještě výše než původní GH1 a GH2. I když i předchůdci disponovali velmi kvalitními videosekvencemi, GH3 jde ještě mnohem dále. Už nejsou potřeba žádné hacky, rovnou od výroby tu dostanete 60p Full HD videosekvence, All-Intra záznam, podporu externího mikrofonu i time code. K dispozici je nový 16MPx snímač, který má nabídnout vyšší kvalitu obrazu. Tělo se zvětšilo, nově je odolné vůči nepřízni počasí a podporuje využití přídavného gripu. Vypadá to, že se určitě máme nač těšit.
Testovaný objektiv:
- Panasonic Lumix G Vario HD 14-140mm / F4.0-5.8 ASPH. / MEGA O.I.S.
- Panasonic Lumix G Vario 7-14mm F4.0
Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků
Panasonic Lumix GH3 je sice Micro Four Thirds fotoaparát, ale v této kategorii rozhodně není žádným drobečkem. Jde o vlajkovou loď, která má nabídnout co nejlepší výkony jak v oblasti kvality fotografií, tak i v oblasti ergonomie a ovládání. Proto je tělo vcelku velké na úrovni menších APS-C zrcadlovek. Grip je dostatečný, plocha vzadu pro palec dále zlepšuje kvalitu držení fotoaparátu. Zpracování je velmi slušné, o výraznější odolnosti bych měl ale trochu pochyby. Utěsnění je spíše řešeno na principu do sebe zapadajících výřezů různých krytek, interní blesk podle mého názoru žádnou úpravou ani neprošel, naproti tomu krytka prostoru pro baterii má vyloženě gumové přiklopení, jak je známe z voděodolných fotoaparátů. Panasonic sám prezentuje fotoaparát jen jako odolný vůči šplíchání a cákání vody, nikoli jako voděodolný, a to patrně splňuje.
Micro 4/3" čip vypadá na tato velkém fotoaparátu trochu legračně, podobně jako malá patice pro objektivy. Nad paticí je interní blesk (výklopný elektronicky), napravo (z tohoto pohledu) je tlačítko na odjištění objektivu. Nahoře je přípojka pro synchronizaci externího blesku. Pod logem GH3 je malá dioda, která slouží jako kontrolka samospouště nebo jako pomocná AF lampa. Dole kousek od gripu je vstup pro externí napájení.
V recenzi jsme využili dva objektivy. Prvně je to velmi širokoúhlý Panasonic Lumix G Vario 7-14mm F4.0, který jsme již recenzovali. Druhým objektivem je pak ultrazoomový Panasonic Lumix G Vario HD 14-140mm / F4.0-5.8 ASPH. / MEGA O.I.S. Oba mají velmi hladký chod zoomovacího kroužku i toho ostřícího. Ultrazoomový 14-140mm objektiv má na těle navíc přepínač optické stabilizace, kterou širokoúhlý 7-14mm objektiv vůbec není vybaven.
K testu jsme dostali i grip Panasonic DMW-BGGH3. Ten umožňuje vložit další akumulátor DMW-BLF19 a znatelně tak prodloužit výdrž fotoaparátu. Grip obsahuje další tlačítko spouště, horní čtyři tlačítka (vyvážení bílé, ISO, korekci expozice a Fn tlačítko), nechybí ani otočné kolečko.
Protože je spodek plochý, není svislé držení až tak pohodlné jako s klasickým gripem (hrana tlačí do dlaně). Rovněž tlačítka jsou poněkud daleko. Velmi dobré je ale vybrání pro palec a je samozřejmě nutno zvyknout si na podstatně níže umístěný hledáček. Chválím dva odkládací prostory v gripu pro odložení krytky konektorů gripu i těla. K připojení musíte zašroubovat grip do těla, správnému pozicování a přichycení pomáhají dva výstupky. Aby grip fungoval, musí se zapnout přepínačem na jeho těle.
V ose objektivu vidíte elektronicky výklopný blesk (tlačítkem z levé strany hledáčku - musel jsem mrknout do manuálu, jinak bych ho asi nenašel). Pochopitelně nechybí ani sáňky na blesk. Po stranách jsou pak dva mikrofony pro stereo zvuk. Nalevo od blesku je kolečko pro aktivaci samospouště, bracketingu nebo sekvenčního snímání. Nalevo je pak velké (a vysoké) kolečko fotografických režimů s tužším chodem. Vedle něj je páčka pro zapnutí přístroje. Ještě více vpravo je funkční tlačítko, kterému můžete přiřadit jednu z 38 různých funkcí, ve výchozím stavu je tu Wi-Fi.
Směrem dopředu tu najdete tlačítka pro úpravu vyvážení bílé, ISO citlivosti a korekce expozice. K výběru konkrétní volby slouží horní ovladač nebo zadní čtyřsměrné kolečko, u vyvážení bílé dokonce i zadní horní otočný ovladač. Horní ovladač nad těmito tlačítky dále umožňuje pohyb v menu nabídkách. K tlačítku spouště nemám žádné výhrady, míra namáčknutí i domáčknutí je rozumná. Po obou stranách fotoaparátu vidíte poutka na připevnění popruhu.
Fotoaparát je vybaven velkým 3,0" OLED displejem s rozlišením 614.000 bodů (640×480 pixelů v matici PenTile). Je plně výklopný, což usnadňuje např. focení od země nebo i nad hlavou.
Nad displejem je elektronický hledáček s vysokým rozlišením 1.744.000 bodů. Obraz má překvapivě nízký šum i za horšího světla, to ale neplatí při manuálním ostření se zvětšením náhledu, kde se za slabšího světla (např. v interiéru osvětleném slabší žárovkou) už poněkud hůře ostří, šumu je pak poměrně dost a pochopitelně počítejte i se zpomalováním obrazu. V našem případě to ale bylo způsobeno také objektivem s velmi špatnou světelností (cca F5 při testování na středním ohnisku). Co se týče detailů a zobrazení, lze hledáček chválit, máte přesný náhled toho, jak bude scéna vypadat. Pokud však jde o samotné zvětšení hledáčku, přepočtených 0,67× mi přišlo být poněkud málo, což je ale dáno tím, že jsem současně testoval i Sony SLT-A77, což je jeden z největších konkurentů GH3 (SLT-A77 má 1,09× zvětšení, po přepočtu 0,73×). Jednoduše řečeno, hledáček je přiměřeně velký, ale vzhledem k cenové kategorii by mohl přeci jen být o výrazněji větší než u běžných Micro Four Thirds fotoaparátů. Hledáček by mohl mít trochu rychlejší automatické přepínání.
Nalevo od hledáčku najdete tlačítko pro vstup do režimu prohlížení a funkční tlačítko Fn5. To přepíná mezi LCD a EVF, nicméně to zvládne i automatické přepínání, a tak mu můžete přiřadit jednu z mnoha desítek jiných funkcí. Napravo od hledáčku je páčka přepínající mezi jednorázovým, průběžným a manuálním ostření, Uprostřed je tlačítko AF/AE LOCK. To, zda bude zamykat expozici, ostření nebo oboje, vše lze nastavit v menu (tam lze i nastavit, zda bude nutno tlačítko zmáčknout a držet nebo postačí jen zmáčknutí). Dále tu najdete červené tlačítko pro spuštění nahrávání videosekvencí, prodleva je zhruba tři čtvrtě sekundy.
Nahoře vidíte otočné kolečko, které může mít spoustu funkcí dle nastavení. V zásadě u všech expozičních režimů ovlivňuje clonu nebo čas (dle režimu), v manuálním režimu je to opět dle nastavení. V mém případě tedy nastavovalo čas, ale vy si to můžete nastavit na clonu. V menu lze také zrušit tuto možnost a nechat toto kolečko nastavovat korekci expozice bez toho, aniž byste museli zmáčknout jakékoli jiné tlačítko. Kolečkem se také můžete pohybovat v menu nabídkách, ve quick menu vybírá konkrétní volbu pro dané nastavení a podobně. Možností je skutečně mnoho.
Dále tu najdete dvě funkční tlačítka Fn2 a Fn3, kterým oběma můžete přidat jednu z téměř 40 různých funkcí. Ve výchozím stavu Fn2 vyvolává quick menu (snadno ovladatelné otočnými ovladači i šipkami) a Fn3 pak pro výběr ostřícího režimu. Napravo je reproduktor a tlačítko DISP upravující zobrazení displeje. Následuje čtyřsměrný otočný ovladač s poměrně příjemným chodem, uprostřed je tlačítko MENU/SET, které vyvolává hlavní menu, případně slouží jako potvrzovací tlačítko. Dole je pak další funkční tlačítko Fn4, kterému opět můžete přiřadit téměř libovolnou funkci, funguje také jako tlačítko zpět a pro mazání snímků.
Na pravé straně přístroje je krytka prostoru pro SD karty (resp. SDHC, SDXC), nahoře je pak poutko pro popruh a je tu i konektor pro připojení dálkového ovládání.
Na levé straně jsou tři gumové krytky. Ta nejspodnější skrývá USB a HDMI port, střední pak výstup na sluchátka a vrchní u poutka na popruh pak vstup externího mikrofonu. U 14-140mm objektivu vidíte i přepínač optické stabilizace.
Vespod je kovový závit pro stativ a krytka prostoru baterie. Ta se zajišťuje posuvnou západkou. Vidíte také dva otvory pro upevnění bateriového gripu. Mezi krytkou baterie a závitem pro stativ je ještě gumová krytka pro datové připojení bateriového gripu.
Panasonic Lumix GH3 využívá služeb velkého Li-Ion akumulátoru DMW-BLF-19E s napětím 7,2V a vysokou kapacitou 1860 mAh.
Panasonic dodal k fotoaparátu i stereo mikrofon DMW-MS2. Ten se dá snadno nasunout do patice a po otočení pojistky zajistit. V menu přístroje si pak lze vybrat, zda chcete využívat interní mikrofon nebo přídavný.
K mikrofonu dostanete i ochranu proti větru a 2metrový kabel. Blíže se na vlastnosti mikrofonu podíváme v kapitole o videosekvencích.
Dostali jsme i bezdrátový blesk Panasonic DMW-FL360L, který nabízí i bezdrátové spojení s fotoaparátem, což dále usnadňuje focení a zvyšuje kreativní možnosti.
Blesk má výklopnou hlavu o 90° nahoru, o 7° dolů a o 180° do obou stran. Jen musíte zmáčknout tlačítko na pravé straně hlavy. Najdete tu LCD displej a pomocí tlačítek pod ním lze nastavovat všechny důležité parametry. Čtyřsměrný ovladač je otočný, směrem nahoru vybíráte mód (bezdrátový, automatický, manuální, slave,...) případně kanál (1-4). Po stisku tlačítka zoom lze upravovat pokrytí blesku (12-42mm ohniska, tj. 24 až 84 mm po přepočtu) a opět kanál. Nalevo je svítící tlačítko TEST/CHARGE, kde lze stiskem aktivovat testovací záblesk, případně nabít blesk.
U automatiky lze nastavit i clonu objektivu (F1,4 až F22) a korekci síly blesku (-5 EV až +5 EV). V manuálním režimu pak můžete nastavit směrné číslo od GN1,9, maximum záleží na zvoleném režimu fotoaparátu i blesku. Dole pak můžete zvolit zoom, tedy upravit směrování záblesku pro 12 až 42mm objektivy. Vpravo je pak nastavení LED světla. Nechybí ani možnost podsvícení LCD displeje a jako poslední je tu tlačítko pro zapnutí a vypnutí blesku.
Blesk je napájen čtveřicí AA baterií.
Zde pak vidíte natočení hlavy blesku. Jeho výkonem a dalšími vlastnostmi se budeme podrobněji zabývat v kapitole věnované blesku.
V dalších kapitolách se také podíváme, jak vůbec nový Panasonic Lumix GH3 fotí.
Technické specifikace: Panasonic Lumix GH3
|
|
Snímací prvek
|
|
Celkový počet pixelů | 17,2 MPx |
Efektivní počet pixelů | 16,05 MPx |
Velikost snímače | 4/3" Live MOS (lehce přes cca 17,3×13,0 mm) |
Rozlišení fotografií | (4:3) 4608×3456, 3264×2448, 2336×1752, 1824×1368 (3D) (3:2) 4608×3072,, 3264×2176, 2336×1560, 1824×1216 (3D) (16:9) 4608×2592, 3264×1840, 1920×1080, 1824×1024 (3D) (1:1) 3456×3456, 2448×2448, 1744×1744, 1712×1712 (3D) |
Rozlišení videa | 1920×1080 / 24p, 25p, 30p, 50p, 60p (MOV) 1280×720 / 50p, 60p (MOV) 1920×1080 / 25p, 30p (MP4) 1280×720 / 25p, 30p (MP4) 640×480 / 25p, 30p (MP4) 1920×1080 / 24p, 50i, 60i, 50p, 60p (AVCHD) stereo zvuk |
Poměr stran | 4:3, 3:2, 16:9, 1:1 |
Typ barevného filtru | RGB |
Formát záznamu | JPEG (Exif 2.3), RW2 (RAW), MOV, MP4, M2TS (AVCHD) |
Optika fotoaparátu
|
|
Značka | LUMIX |
Optický zoom | 10× |
Rozsah ohnisek (reálný) | 14 - 140 mm |
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) | 28 - 280 mm |
Světelnost objektivu | F4 - 5,8 |
Rozsah clony | F4 - F22 (wide), F5,8 - F22 (tele), irisová 7lamelová clona |
Mechanická stabilizace | ano (optická MEGA O.I.S.) |
Možnost použití předsádek | ano (62mm filtry) |
Elektronická stabilizace | ne |
Digitální zoom | ano (2×, 4×) |
Zaostřování
|
|
Zaostřování | auto focus (detekce tváří, i.AF pohybu, 23bodová automatika, středové (různé velikosti, manuální výběr pozice), jednobodový) - AF-S/AF-F i průběžné AF-C, manuální ostření |
Ostřící vzdálenost | 50 cm - nekonečno |
Pomocné zaostřovací světlo | ano |
Elektronická část
|
|
Procesor | Venus Engine |
Testovaný firmware | v0.5 (tělo), v1.1 (objektiv) |
Spotřeba | - |
Měření expozice | multiměření, preference středu, bodové |
Citlivost ISO | AUTO ISO (limit lze nastavit na ISO 400 až ISO 3200), 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3200, 4000, 5000, 6400, 8000, 10000, 12800, 16000, 20000, 25600 |
Rychlost závěrky | 1/4000 s - 60 s, bulb režim do 60 minut (u videa 1/16000 s až 1/25 s) |
Expoziční režimy | auto, priorita clony, priorita času, manuál |
Vyvážení bílé barvy | Automatické, Denní světlo, Pod mrakem, Ve stínu, Žárovkové osvětlení, Blesk, Nastavení bílé 1 a 2, Barevná teplota (2500 K až 10000 K) |
Scénické režimy | Čistý portrét, Hebká pokožka, Jemnost podsvícení, Jasný v protisvětle, Uvolňující tón, Sladký dětský obličej, Nevšední scenérie, Jasné modré nebe, Romantický západ slunce, Živý západ slunce, Lesknoucí se voda, Jasná noční scéna, Studená noční obloha, Teplá zářivá noční scéna, Umělecká noční scéna, Třpytivé osvětlení, Čistý noční portrét, Měkký obraz květiny, Chutný pokrm, Lákavý dezert, Zastavení pohybu zvířat, Jasné sportovní snímky, Monochromatický |
Samospoušť | 2s, 10 s, 10 s (tři snímky) |
Sériové snímání | 20 fps (max. 80 JPEGů) 6 fps (max. 18 RAWů, JPEGy neomezeny) 4 fps (max. 18 RAWů, JPEGy neomezeny, Live View) 2 fps (max. 18 RAWů, JPEGy neomezeny, Live View) expoziční bracketing (3, 5 nebo 7 snímků, rozdíly expozice 1/3 EV, 2/3 EV nebo 1 EV) time lapse (interval 1 sekunda až 99 minut 59 sekund, počet snímků 1 až 9999) |
Vestavěný blesk - režimy | Vypnuto, Automatický, Zapnutý, Zapnutý/Redukce efektu červených očí, Pomalá synchronizace (1./2. lamela), Pomalá synchronizace (1./2. lamela)/Redukce efektu červených očí |
Vestavěný blesk - dosah | GN12 při ISO 100 (GN17 při ISO 200), korekce -3 EV až +3 EV |
Externí blesk | ano, synchronizační čas 1/160 sekundy, podpora bezdrátových blesků |
Ostatní
|
|
Hledáček | ano, EVF, 1,34× zvětšení (přepočtené 0,67×), OLED 1.744.000 bodů , 100% pokrytí |
LCD displej | 3,0" plně polohovatelný a dotykový OLED, 614.000 bodů (640×480 pixelů PenTile) |
Digitální výstup | USB 2.0, AV, HDMI |
Paměťové karty | SD, SDHC, SDXC (s podporou UHS-I) |
Interní paměť | - |
Napájení | Li-Ion akumulátor DMW-BLF-19E, 7,2V, 1860 mAh, výdrž se 14-140mm objektivem na 500 snímků, 250 minut videosekvencí výdrž s 12-35mm objektivem na 540 snímků, 270 minut videosekvencí |
Hmotnost | 470 gramů (tělo), 550 gramů (tělo s baterií a kartou), 855 gramů (s 12-35mm objektivem), 1010 gramů (se 14-140mm objektivem) |
Rozměry | 132,9 x 93,4 x 82,0 mm (tělo), 70×84 mm (14-140mm objektiv) |
Barevné varianty | černá |
Standardní příslušenství | Li-Ion akumulátor, nabíječka + kabel, USB kabel, CD-ROM se softwarem, popruh, návod, objektiv (dvě krytky, clona, pouzdro), krytka těla |