Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix GH5: video-profesionál

15.6.2017, Milan Šurkala, recenze
Lumix GH5 je jedním z nejočekávanějších fotoaparátů roku. Má 20MPx stabilizovaný snímač, podporuje 4K/60p, dokonce i 6K/30p video a spoustu dalších funkcí zejména pro profesionální natáčení videa. Jak se projeví v našem testu?
Do dnešního testu jsme vzali vlajkovou loď společnosti Panasonic, model Lumix GH5. Tento fotoaparát pokračuje v trendu nastoleném předchozími GH modely, jde tedy o přístroj, jehož hlavní výhodou jsou funkce pro profesionální natáčení videa. Vedle 4K videa při 60 snímcích za sekundu tu tak najdete např. 10bitový výstup, takřka nekončené možnosti nastavení a barevných profilů. 20MPx snímač podporuje 6K PHOTO, rychlé sekvenční snímání, 180fps Full HD zpomalené video, najedete tu polohovatelný dotykový displej nebo podporu duální stabilizace obrazu. Výčet zajímavých funkcí tímto ale rozhodně nekončí. Na mnohé z nich se podíváme v průběhu recenze.

 

Testovaný objektiv:




Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Na Panasonicu Lumix GH5 je na první pohled vidět, že zde se výrobce ani trochu nesnažil využít výhodu menšího čipu a možnosti udělat menší fotoaparát, naopak prim zde hrálo ovládání a důraz na jeho ergonomii. Přesto musím říci, že mě trochu zklamal grip, který by mohl mít hlubší vybrání. Chození s fotoaparátem v ruce totiž není tak pohodlné, jak by mohlo být. Je to dáno i vysokou hmotností přes 700 gramů. Na druhou stranu objektivy jsou lehké a univerzální objektiv s 5× optickým zoomem a solidní světelností přidal už jen lehce přes 300 gramů.


Panasonic Lumix GH5


V našem případě šlo konkrétně o objektiv Leica DG Vario-Elmarit 12-60mm / F2.8-4.0 ASPH. / POWER O.I.S. (H-ES12060). Nabídne velmi univerzální 5× zoom v rozsahu od dosti širokoúhlých 24 mm po maximálních 120 milimetrů. Hodně potěší také světelnost F2,8 až F4,0, díky čemuž je takřka o jedno EV světelnější než levnější F3,5-5,6 verze. U objektivu je hodně vidět, že je optimalizovaný na video. Zoomovací kroužek jde velmi hladce snad i při tom nejpomalejším točení, které dokážete vyvinout, podobně je to i u ostřícího kroužku. Jde krásně hladce s rozumným odporem (nejde ani příliš lehce, ale ani tuze). Objektiv podporuje filtry s 62mm průměrem.


Panasonic Lumix GH5 objektiv Leica


Poněvadž je tělo poměrně velké, 4/3" snímač působí poněkud nepatřičně. Vedle objektivu na straně dole je malé tlačítko, které může sloužit např. k náhledu hloubky ostrosti a efektu zvoleného expozičního času (při delších expozicích se tak obraz bude sekat a uvidíte, jak moc jasný při tomto času bude). Poněvadž jde o funkční tlačítko, kterému můžete přidat takřka libovolnou funkčnost, stačí jej držet zhruba 2 sekundy a objeví se menu pro přiřazení této funkce. Takto to funguje u všech funkčních tlačítek. Na druhé straně je tlačítko pro odjištění objektivu, nahoře je synchronizační socket pro blesk, u loga GH5 je pak dioda fungující jako pomocné zaostřovací světlo nebo kontrolka samospouště.


Panasonic Lumix GH5 senzor


Na horní straně jsou vidět sáňky pro blesk a dva mikrofony pro stereo zvuk. Jak je u high-endových fotoaparátů docela obvyklé, nenajdete tu interní blesk. Dle zástupců Panasonicu toto umožnilo využít uvolněnou plochu pro chlazení fotoaparátu, což je vzhledem k výkonu čipu a procesoru potřeba. Nalevo je pak kolečko pro nastavení sekvenčního snímání nebo samospouště.


Panasonic Lumix GH5 horní strana


Opravdu hodně chválím to, že ovládací kolečko má pojistku, kterou je možné vypnout dle preference fotografa. Stačí ji zmáčknout a kolečko neotočíte, případně naopak. U kolečka je pak páčka pro zapnutí přístroje. Červené tlačítko pro natáčení videa má zpoždění jen 0,3 sekundy, což platí jak pro zahájení, tak ukončení. Nicméně počítejte s tím, že po ukončení natáčení se video zpracovává ještě asi další 4 sekundy.

Následuje funkční tlačítko Fn1 a další tří tlačítka pro vyvážení bílé, ISO citlivost a korekci expozice. Přední roller se dá používat pro nastavení expozičních hodnot, ale také pro pohyb v menu. Ke spoušti pak rovněž nemám výhrady.


Panasonic Lumix GH5 ovládací prvky


Dalším pozitivním prvkem je plně výklopný displej s větší 3,2" úhlopříčkou. Radost udělá nadprůměrné rozlišení 1,62 milionu bodů. Ocenit lze také fakt, že je dotykový, což je výborné pro ovládání některých menu nabídek nebo nastavování ostřících bodů. Ty mohou být polohovány dokonce pomocí funkce offset, kdy je jedno, kde se dotknete, důležité je, kterým směrem táhnete prstem. Můžete mít oko u hledáčku a palcem třeba třikrát udělat jemný posun doleva v pravém spodním rohu displeje a bod se třikrát posune vlevo. Není ale nutné toto činit přes displej, protože podobně tak můžete učinit i joystickem. Zde už to bude na osobních preferencích, mně třeba vyhovoval více displej.

Vynikající je rovněž hledáček. Jde o typ OLED s 1,52× zvětšením, tj. 0,76× po přepočtu. Jde tak o jeden z největších hledáčků, které můžete na moderních fotoaparát vůbec sehnat. Tím ale zajímavosti nekončí. Nabídne také extrémně vysoké rozlišení 3,68 milionu bodů (1280×960 RGB pixelů). Obraz je skutečně velmi jemný a to, že je elektronický, poznáte snad až v interiérech. Pokud je méně světla, začne se objevovat jemný šum a obraz se začne trhat (resp. pohybově rozmazávat) až ve stinných částech interiérů. I v noci můžete venku při troše štěstí snadno manuálně ostřit. I když můžete použít focus peaking, osobně mi více vyhovovalo ostření jen se zvětšením náhledu. Hledáček má i automatické přepínání.


Panasonic Lumix GH5 výklopný displej


Nalevo od hledáčku je tlačítko pro režim prohlížení. Na můj vkus je zobrazení vyfoceného snímku poněkud pomalé, chvíli totiž trvá, než je možné jej zvětšit. Nad tím je funkční tlačítko Fn5. I zde pochopitelně delším podržením můžete spustit menu pro výběr funkce, kterou bude toto tlačítko spouštět.

Na pravé straně je pak joystick, který je možné použít k polohování AF bodů (stisknutím joysticku resetujete polohu AF bodu doprostřed), pohybu v menu, nicméně lze mu nastavit i práci funkčního tlačítka nebo vstup do hlavního menu. Dále tu máme páčku pro změnu ostřícího režimu. Máte tu tedy průběžné ostření i to manuální. Máte na výběr, zda to manuální zapnete na objektivu (pokud má tento přepínač) nebo na těle. Uprostřed je tlačítko AF/AE Lock, to zamyká expozici a ostření podle toho, jak si to nastavíte v menu.


Panasonic Lumix GH5 displej


Nahoře vpravo je otočný ovladač. Ten nastavuje clonu nebo čas podle nastavení v menu, dokonce si lze vybrat i směr. Současně v režimu P může korigovat expozici (totéž platí pro otočný volič na horní straně u spouště dle nastavení). Následuje tlačítko DISP (změna zobrazení displeje), funkční tlačítko Fn2 (ve výchozím stavu spouští quick menu), Fn3 (výběr AF bodů) a nechybí ani otočný čtyřsměrný ovladač. Ten lze použít k pohybu v menu (stejně jako dotykový displej nebo joystick), lze jej využít jako kurzorové šipky. Prostřední tlačítko MENU/SET vstupuje do hlavního menu, případně slouží jako potvrzovací. Potvrzení lze ale obvykle provést také prostým namáčknutím spouště. Jako poslední je tu další funkční tlačítko Fn4. To může také mazat snímky a funguje také jako tlačítko zpět.


Panasonic Lumix GH5 SDXC sloty


Lumix GH5 potěší i dvojicí SD slotů, které lze využít v různých režimech (po zaplnění jedné se použije druhá, na jednu fotky a na duhou video nebo záznam na obě najednou). Podporováno je dokonce rychlostní rozhraní UHS-II.


Panasonic Lumix GH5 pravá strana


Vidíte zde také 2,5mm jack pro dálkové ovládání.


Panasonic Lumix GH5 dálkové ovládání


Nejprve se podíváme na objektiv, kde jsou dva přepínače, jeden pro manuální ostření, druhý pak pro optickou stabilizaci.


Panasonic Lumix GH5 levá strana


Pod gumovými krytkami je micro-USB port, bohužel ale nepodporuje nabíjení fotoaparátu, což je velká škoda (výdrž baterie nepatří zrovna k těm nejvyšším a nabití powerbankou by vůbec nebylo špatné). Bohužel to ale není možné. Dále tu vidíte plnohodnotný HDMI port, což mnozí jistě ocení. Směrem nahoru přicházíme k portu pro sluchátka.


Panasonic Lumix GH5 porty


Samozřejmě se nezapomnělo ani na 3,5mm jack pro externí mikrofon. Nicméně i ten interní je dost solidní.


Panasonic Lumix GH5 externí mikrofon


Ve spodní části je kovový závit pro stativ a nechybí ani zakrytý port pro kontakty externího gripu.


Panasonic Lumix GH5 spodní strana


Krytka baterie je utěsněná proti vniku vlhkosti. Najdete tu Li-Ion akumulátor DMW-BLF19E s napětím 7,2 V a vysokou kapacitou 1860 mAh. Baterie je to na poměry CSC fotoaparátů dosti velká jak rozměry, tak i tím, že uchovává 14 Wh energie.


Panasonic Lumix GH5 baterie


Do testu jsme dostali i bateriový grip DMW-BGGH5. Ten pojme ještě jednu baterii a zvýší tak výdrž na dvojnásobek.


Panasonic Lumix GH5 grip baterie


Další funkcí gripu je to, že se dá fotoaparát pohodlně držet i při focení na výšku. Focení je snadné i fíky tomu, že zde máte většinu tlačítek, které jsou i na samotném fotoaparátu (tedy např. spoušť, otočný ovladač a další).


Panasonic Lumix GH5 grip


Na zadní části gripu najdete druhý otočný ovladač a výrobce dokonce nezapomněl ani na joystick.


Panasonic Lumix GH5 grip zezadu


Zde pak ještě jednou můžete vidět horní stranu gripu s dostupnými tlačítky. Je tu např. vyvážení bílé, ISO, korekce expozice a funkční tlačítko.


Panasonic Lumix GH5 grip spoušť


Dostali jsme také externí blesk DMW-FL200L. Ten nabídne směrné číslo 20 při citlivosti ISO 100, kdy pokrývá úhel záběru 12mm objektivu (24 mm po přepočtu). S rozšiřujícím panelem, kdy pokryje 7mm objektiv (14 mm po přepočtu), klesne směrné číslo na 14.


Panasonic Lumix GH5 blesk DMW-FL200L


Jde o základní blesk, takže čekejte akorát vyklápění nahoru. Potěší však LED světlo, které se dá použít k přisvícení při natáčení videa.


Panasonic Lumix GH5 výklopný blesk


O napájení se starají dvě AA baterie. Na zadní části pak vidíte možnost korigovat blesk při TTL měření, případně nastavit jeho sílu při manuální expozici až na 1/64 plného záblesku. Korigovat lze i sílu LED světla.


Panasonic Lumix GH5 zasní strana blesku


V základním balení nicméně dostanete fotoaparát s objektivem a třemi krytkami (těla, objektivu vzadu i vpředu), sluneční clonu, popruh, nabíječku s kabelem, USB kabel, krátkou verzi manuálu a držák kabelu.


Panasonic Lumix GH5 příslušenství


Lumix GH5 tedy vypadá opravdu velmi slibně. V dalších kapitolách se podíváme, jak si povede v praxi při focení a natáčení.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.