Panasonic Lumix GH5: video-profesionál

Panasonic Lumix GH5: video-profesionál
, , recenze
Lumix GH5 je jedním z nejočekávanějších fotoaparátů roku. Má 20MPx stabilizovaný snímač, podporuje 4K/60p, dokonce i 6K/30p video a spoustu dalších funkcí zejména pro profesionální natáčení videa. Jak se projeví v našem testu?
K oblíbeným
reklama
Nyní se budeme věnovat focení v protisvětle, které je pro všechny fotoaparát dost náročnou disciplínou.


Panasonic Lumix GH5 protisvětlo 1

expoziční čas 1/1000 s, clona F8, citlivost ISO 200, ohnisko 12 (24) mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšeníTento snímek byl pořízen bez prosvětlovacích technologií. V obloze je přepal, naopak krajina je dost tmavá. Docela příjemným překvapením bylo zachování alespoň nějaké kresby v méně výrazných stínech (doporučuji proto stáhnout odšumování na minimum). Objektiv bohužel trpí na odlesky. Můžete se mrknout na snímek v RAW formátu. Ve světlech jsou slušné rezervy a velkou část přepalu lze zachránit. Můžete dát také více jasu stínům, počítejte ale s postupným zvyšováním šumu.


Panasonic Lumix GH5 protisvětlo Inteligentní dynamický 1

expoziční čas 1/1000 s, clona F9, citlivost ISO 200, ohnisko 12 (24)mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšeníV tomto případě byla použita funkce Inteligentní dynamický na nejnižší nastavení. I zde jde vidět, že Panasonic dělá pokroky a funkce je opět lépe využitelná než u starších přístrojů. Trochu slabší expozice stáhla přepal, fotoaparát nicméně o něco více prosvětlil krajinu. Přesto zde nedochází k výraznějšímu rozmývání, což chválím.


Panasonic Lumix GH5 protisvětlo Inteligentní dynamický high 1

expoziční čas 1/1300 s, clona F9, citlivost ISO 200, ohnisko 12 (24) mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšeníZde byla použita funkce Inteligentní dynamický na nejvyšším stupni. Přepal je výrazně slabší, naopak krajina je ještě více prosvětlená, a i když se to trochu projevuje na kvalitě obrazu, ta je stále velmi dobrá. Rozmytí prosvětlených detailů není nějak dramatické.


Panasonic Lumix GH5 protisvětlo HDR 1

expoziční čas 1/1300 s, clona F9, citlivost ISO 200, ohnisko 12 (24) mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšeníFotoaparát disponuje i HDR režimem. Typicky pro Panasonic má problémy s mraky, které "srovnává" někdy až moc a působí dost jednolitě. Nicméně je nutné uznat, že prosvětlení stínů a stáhnutí jasů je velmi dobré a proti předchozímu snímku je fotografie sice trochu méně ostrá, ale také mnohem méně zašuměná a celistvější.


Panasonic Lumix GH5 protisvětlo 2

expoziční čas 1/800 s, clona F8, citlivost ISO 200, ohnisko 12 (24) mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšeníDynamický rozsah scény byl opravdu hodně velký. Krajina a budova nepřekypují kresbou, čekal jsem to ale horší. Především ve trávě ale moc detailů skutečně nenajdete. V obloze je naopak velký přepal. Pokud se podíváte na RAW, můžete si zkusit, co vše lze ze snímku vlastně vytáhnout. Pokud jde o přepal, tam už se toho moc dělat nedá. Stínům můžete dodat lepší jas, počítejte ale se šumem.


Panasonic Lumix GH5 protisvětlo HDR 2

expoziční čas 1/1000 s, clona F8, citlivost ISO 200, ohnisko 12 (24) mm, klikněte pro zvětšeníHDR režim trochu srovnal jasy, pořád je tu ale tmavá krajina a budova. Opět je tu trochu nižší šum, ale snížena byla i ostrost fotografie.


Panasonic Lumix GH5 protisvětlo 3

expoziční čas 1/640 s, clona F7,1, citlivost ISO 200, ohnisko 40 (80) mm, klikněte pro zvětšeníTento snímek dopadl mnohem lépe, než se na první pohled zdálo. Stíny byl skutečně výrazné a přesto tu najdete solidní kresbu. Nějaké dramatické zásahy v RAWu ani nejsou potřeba.


Panasonic Lumix GH5 protisvětlo 4

expoziční čas 1/1000 s, clona F9, citlivost ISO 200, ohnisko 12 (24) mm, klikněte pro zvětšeníPokud fotoaparátu necháte výchozí odšumování, připravte se na neuvěřitelně rozsáhlé mydlení obrazu. Ze stromů nezbylo prakticky nic. RAW ukazuje, že tam sice je dost šumu, ale rozhodně lze zachovat lepší zdání kresby. 

Nejnovější články
Nikon prý chystá 60MPx full frame s 16bitovými RAWy Nikon prý chystá 60MPx full frame s 16bitovými RAWy
Podle uniklých informací chystá Nikon nový full frame fotoaparát, jehož snímač by měl dosahovat velmi vysokého rozlišení 60 megapixelů. Další zajímavostí by měla být podpora 16bitového RAW formátu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Instagram smaže příspěvky se zázračnými dietami Instagram smaže příspěvky se zázračnými dietami
Zázračné diety nebo kosmetické operace mohou v mnohých mladých lidech vzbudit pocit vlastní nedostatečnosti a mentální nepohody. Sociální síť Instagram proto začne takové příspěvky omezovat nebo rovnou mazat.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Apple si chce zaregistrovat slovo "slofie" Apple si chce zaregistrovat slovo "slofie"
Spolu s novými smartphony Apple iPhone 11 byl představen koncept slofie. Jde vlastně o slow-motion selfie video, které je umožněno 120fps záznamem přední kamerky. Apple si chce nyní toto slovo zaregistrovat jako trademark.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Na Photokině 2020 nebude Nikon, Leica ani Olympus Na Photokině 2020 nebude Nikon, Leica ani Olympus
Tradiční veletrh s fotoaparáty a fotografickou technikou Photokina, bude v příštím roce 2020 poznamenán překvapivými absencemi. Svou neúčast už potvrdila společnost Leica, Nikon a také i Olympus.
18.9.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
SLR Magic představuje levné cine objektivy pro MFT SLR Magic představuje levné cine objektivy pro MFT
Společnost SLR Magic si pro kameramany s Micro Four Thirds systémem připravila dvojici nových video objektivů (tzv. cine) řady MicroPrime. Jde o světelná skla MicroPrime 21mm T1.6 a 50mm T1.4.
18.9.2019, aktualita, Milan Šurkala