Panasonic Lumix GX7: vymazlený superfoťák

Panasonic Lumix GX7: vymazlený superfoťák
, , recenze: specifikace produktu
Hodně žádaným fotoaparátem pro otestování byl Panasonic Lumix GX7 a nyní vám vaše přání splníme. Do redakce dorazil tento fotoaparát s 16MPx 4/3" Live MOS snímačem a mnoha zajímavými technologiemi, např. výklopným hledáčkem.
K oblíbeným
reklama
Test Panasonicu Lumix GX7 máme společně zdárně za sebou. Musím říci, že zde se Panasonic opravdu hodně snažil a předložil fotoaparát, u kterého jen těžko budete hledat nějaké vady. Na první pohled může zarazit cena fotoaparátu (26 tisíc za tělo, 28 tisíc v setu se 14-42mm objektivem v době testování), nicméně fotoaparát vám to bohatě nahradí mnoha svými vlastnostmi. Zpracování je dobré, ergonomie ovládání díky mnoha tlačítkům a rychlým odezvám je na CSC značně nadprůměrná. Své k tomu přidává i výklopný displej s ostrým obrazem a dotykovým ovládáním, což dále umožňuje nejen výběr ostřícího bodu, ale také rychlé nastavování položek v menu. V neposlední řadě tu máte dokonce výklopný hledáček s velmi dobrým rozlišením, snad jen jeho zvětšení by mohlo ještě trochu narůst.

Fotoaparát je vybaven novým 16MPx Live MOS snímačem, který je u Panasonicu poprvé mechanicky stabilizovaný, díky čemuž stoupá využitelnost s objektivy jako jsou nestabilizované pevné objektivy Panasonicu, všechny objektivy Olympusu a v neposlední řadě vylepší použitelnost i se starými manuálními skly. Její účinek není sice nějak zázračný, zhruba 1-2 EV, ale pořád lepší než nic (pokud má objektiv optickou stabilizaci, naštěstí zůstává aktivní ta optická). Lumix GX7 potěší krátkými synchronizačními časy blesku a podporovány jsou i bezdrátové externí blesky.

Vynikající je rychlost ostření se 14-42mm objektivem, vysoce nadprůměrná je i citlivost za špatného světla (od -4 EV!). S 20mm F1,7 pancakem to už s rychlostí taková sláva není, ale nezdržuje. Velmi bohaté jsou i možnosti manuálního ostření s focus peakingem a dalšími pomocnými technologiemi. Možnosti nastavení expozice jsou rovněž velmi bohaté, a to už od 1/8000 sekundy, nechybí dokonce podpora elektronické závěrky, takže fotoaparát umí být při focení naprosto neslyšný. Samozřejmostí je možnost omezovat rozsah ISO automatiky, jen mi tu chyběla možnost využít automatické ISO v manuálním režimu.


Panasonic Lumix GX7 ocenění TREFA

Ocenění TREFA získává Panasonic Lumix GX7 za vynikající možnosti ovládání,
svižnost a dobrou kvalitu obrazu. Logo ocenění je ke stažení zde


Chvála poputuje i na adresu videosekvencí ve Full HD rozlišení s progresivním záznamem. Dobré jsou detaily, ostření, clonění, naopak až tak moc nečekejte od mikrofonů a bohužel nejsou podporovány externí mikrofony. Mechanická stabilizace u videa nepracuje. Jak už je dnes zvykem, fotoaparát je vybaven bezdrátovým připojením Wi-Fi. To výborně pracuje zejména se smartphonem ve funkci dálkového ovládání. Výdrž na baterii patří k průměru. Rychlost fotoaparátu je výborná, sekvenční snímání dosahuje vysokých rychlostí a překvapením je také nadprůměrně velký buffer.

Nový snímací čip si také nedělá ostudu. Samozřejmě, že možnosti 4/3" čipu nejsou nekonečné, ale dává na svou velikost překvapivě dobrý obraz i na vyšších citlivostech. Dobré je i zpracování obrazu procesoru Venus Engine. Dynamický rozsah je také dostatečný. Chválím také to, že je možné upravit míru odšumování.

Výsledné hodnocení je tedy rozhodně pozitivní a fotoaparát po zásluhách získává naše ocenění TREFA. Pochopitelně lze namítat, že za stejnou cenu můžete mít střední střídu APS-C zrcadlovek, které budou kvalitou obrazu a hloubkou ostrosti o něco lepší. Lumix GX7 na druhou stranu nabídne výrazně menší rozměry a hmotnosti zejména co se objektivů týče a celá výbava může být doslova poloviční. A to může být pro mnohé velmi dobrý argument. Výbava je navíc rozhodně bohatá (Wi-Fi, elektronická závěrka - naprosto neslyšný chod, vysoce citlivý autofokus,...).


Fotoaparát je vhodný pro:


1) Pohotové focení (v rámci CSC třídy)
2) Natáčení kvalitního Full HD videa (po obrazové stránce)
3) Focení s manuálními objektivy (dostatek redukcí, stabilizace v těle)
4) Dálkové snímání pomocí Wi-Fi
5) Naprosto neslyšné focení (podpora elektronické závěrky)
 
 

Plusy


+ Kvalitní Full HD video (po obrazové stránce)
+ Nadprůměrná ergonomie ovládání, vysoká rychlost
+ Polohovatelný displej i hledáček

+ Mechanická stabilizace obrazu (ale jen s malým účinkem)
+ Dobré zpracování
+ Nadprůměrná citlivost autofokusu za špatného světla
+ Možnost elektronické závěrky, čas až 1/8000 sekundy
+ Bezdrátové připojení Wi-Fi
+ Nadprůměrně velký buffer
+ Podpora bezdrátových blesků
+ Rychlý autofokus se 14-42mm objektivem
 
 

Minusy


- Chybí podpora externích mikrofonů (interní by mohl být lepší)
 
 
Za zapůjčení fotoaparátu Panasonic Lumix GX7 děkujeme Panasonicu.
Fotoaparát Panasonic Lumix GX7 a další produkty najdete na www.fotoskoda.cz.
 
 
Cena v době testování: cca 28 000 Kč s DPH (včetně objektivu 14-42mm)Vývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


Jak hodnotíte Panasonic Lumix GX7?
V anketě šlo hlasovat od 11.11.2013 do 6.11.2014. Počet hlasujících: 14
Výborný 93 % 93% Průměrný 7 % 7% Špatný 0 %
reklama
Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: září 2021 Doporučené fotoaparáty: září 2021
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, článek, Milan Šurkala55 komentářů
ProGrade uvedl kartu CFexpress Type A s kapacitou 160 GB ProGrade uvedl kartu CFexpress Type A s kapacitou 160 GB
Od společnosti ProGrade Digital jsme se dočkali nové paměťové karty CFexpress Type A. Tento typ zatím využívá jen málo fotoaparátů, nabízí však vysoké přenosové rychlosti. V tomto případě až 800 MB/s.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
7Artisans uvedl objektiv 25mm f/0.95 pro APS-C a MFT 7Artisans uvedl objektiv 25mm f/0.95 pro APS-C a MFT
Dalším novým objektivem v nabídce společnosti 7Artisans je extrémně světelný model 25mm f/0.95. Ten je určen pro fotoaparáty se snímačem Micro Four Thirds nebo APS-C. Dovoluje tak dosažení velmi malé hloubky ostrosti.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
O novinky Canonu je zájem: přidány na seznam nedostatkového zboží O novinky Canonu je zájem: přidány na seznam nedostatkového zboží
Canon před několika dny představil nový fotoaparát EOS R3 a také dva objektivy, kompaktní 16m F2.8 a telezoom 100-400mm. O novinky je velký zájem, výroba bude mít podle všeho problém, a prodlužují tak seznam nedostatkového zboží.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
Podmořské video ukazuje pestrý noční život ve Středozemním moři Podmořské video ukazuje pestrý noční život ve Středozemním moři
Středozemní moře ukrývá nádherný a pestrý život, to ostatně dokazují i záběry fotografa jménem Alexander Semenov, který zveřejnil zajímavé snímky a videa pořízené hluboko pod mořskou hladinou u břehů Itálie.
19.9.2021, aktualita, Kateřina Hoferková