Panasonic Lumix GX80: ještě lepší, než jsme čekali

Panasonic Lumix GX80: ještě lepší, než jsme čekali
, , recenze
Další test se podívá na nový Micro Four Thirds fotoaparát Panasonic Lumix GX80. Fotoaparát nabídne 4K videosekvence, nechybí dokonce ani podpora duální stabilizace obrazu a máme zde i hledáček. To vše nám Panasonic nabídne za solidní cenu.
K oblíbeným
reklama
Fotoaparát Panasonic Lumix GX80 bude mít docela jednoduché zhodnocení. Zde opravdu není pořádně co probírat, tohle je pro mě zatím fotoaparát roku. Výčet negativ v podstatě začne a skončí u nedostatečného gripu, díky kterému se fotoaparát drží hůře i s poměrně lehkými objektivy. Při focení je to v pohodě, ale na nošení v ruce to není. Jinak je perfektní takřka vše. Co se týče ergonomie, máte tu dostatečné množství tlačítek, spousta z nich je nastavitelných. Elektronický hledáček je velmi dobrý, má velké zvětšení, nicméně díky poměru stran 16:9 se při focení 4:3 snímků využívá jen část jeho plochy (zahorí se čtvrtina pixelů!) a nepůsobí až tak obrovským dojmem. Displej je výklopný a dotykový, je přes něj možné nastavovat téměř všechno. Spoustu funkcí lze nastavit několika různými způsoby a každý si tu tak může najít ten svůj.

Ostřící systém s DFD funguje perfektně. Je přesný, opravdu extrémně rychlý a s 12-32mm objektivem také neslyšný. Dotykem lze snadno vybrat pozici AF bodu a nemá až tak výrazné tendence ostřit na pozadí jako některé jiné přístroje. I průběžné ostření je poměrně slušné a dost se zapracovalo na sledování objektů. Ostření v noci je famózní, takovou citlivost má jen málokterý fotoaparát. Velmi dobré je i manuální ostření pomocí dotyku. Velmi dobře nastavené. Máte zde sáňky na blesk i interní blesk, byť ten mc výkonu opravdu nepobral. Baterie má průměrnou výdrž a pochválit bych chtěl také dobře fungující Wi-Fi

Možnosti nastavení expozice jsou téměř nekonečné, máte tu jak mechanickou, tak i elektronickou závěrku. K dispozici jsou i různé intervalové režimy, HDR a několik různých bracketingů. Videosekvence lze také chválit. Máte tu vysoce detailní 4K video, případně plynulejší Full HD. Duální stabilizace je u videa vynikající, bohužel u fotografií je spíše náladová. Zatímco u jiných fotoaparátů máte určitý účinek, na který se obvykle můžete spolehnout, zde občas dostanete účinek jen mírný a jindy naprosto famózní. U videa lze nastavovat expozici, opět lze dotykem krásně vybírat ostřící body. Budete se ale muset spokojit s chybějícím vstupem pro externí mikrofon nebo absencí zpomaleného videa.


Panasonic Lumix GX80 ocenění Trefa

Ocenění TREFA získává Panasonic Lumix GX80
za velmi dobrou kvalitu obrazu a excelentní funkce. Logo ocenění je ke stažení zde


Kvalita obrazu je hodně slušná. Na danou úhlopříčku je to solidní, šum je přijatelný a dynamickým rozsahem si fotoaparát také neudělá ostudu. Ve výchozím stavu ale počítejte s přehnaným odšumováním, to ale můžete nastavit. Vřele tedy doporučím jej okamžitě stáhnout na minimum. Pak budete mít fotografie s dobrými detaily i ve stínech.

Vynikající kvalita obrazu je dána i setovým objektivem Lumix G 12-32mm F3,5-5,6, který je až neuvěřitelný. Takto ostrý seťák abyste pohledali. Sice nic moc světelnost, ale kvalitou kresby je jak "pět pevných skel v kupě". Jediným jeho problémem tak jsou odlesky. Fotoaparát je velmi rychlý, má velmi krátké prodlevy a jeho RAW buffer by mu mohly závidět i zrcadlovky mnohem vyšších tříd, nemluvě o sekvenčním snímání s rychlostí až přes 10 fps při použití elektronické závěrky.

Jak sami vidíte, neduhů přístroje je skutečně poskrovnu a nejsou nějak významné. Proto po dlouhé době uděluji fotoaparátu plné pětihvězdičkové ocenění a naši cenu TREFA. Tohle se Panasonicu opravdu povedlo. Fotoaparát je totiž rovněž výrazně levnější než jeho dražší bráška Lumix GX8.


Fotoaparát je vhodný pro:


1. Natáčení 4K videa
2. Použití se starými objektivy díky interní stabilizaci a dostatku dostupných redukcí
3. Rychlé sekvence
4. Intervalové snímky, time-lapse


Plusy


+ Výborná kvalita obrazu se setovým objektivem
+ Velmi rychlé a přesné DFD ostření, vynikající v noci
+ Dotykový výklopný displej
+ Solidní elektronický hledáček
+ Spousta tlačítek, konfigurovatelné ovladače
+ Výborná kvalita videa, 4K i plynulejší Full HD

+ Téměř nekonečné možnosti nastavení expozice, mechanická i elektronická závěrka
+ Duální stabilizace
+ Intervalové snímání, rychlé sekvenční snímání
+ Obrovský RAW buffer
+ Nadprůměrná svižnost přístroje
+ Slušná Wi-Fi


Minusy


- Slabší ergonomie držení se středními a těžšími objektivy
- Absence portu pro externí mikrofon
- Průměrná výdrž na baterii
 
 
Za zapůjčení fotoaparátu Panasonic Lumix GX80 děkujeme Panasonicu.


Cena v době testování: cca 19 000 Kč s DPH (včetně objektivu 12-32mm)Vývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Fotobanka Shutterstock už fotografům vyplatila 1 mld. USD Fotobanka Shutterstock už fotografům vyplatila 1 mld. USD
Fotobanka Shutterstock patří k největším ve svém oboru a nyní slaví velký milník. Od roku 2004 totiž fotografům na provizích vyplatila více než jednu miliardu dolarů. Za prvních 11 měsíců letošního roku to bylo přes 145 milionů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Sony uvádí nové 2×2 OCL řešení mobilních snímačů pro celoplošný fázový AF Sony uvádí nové 2×2 OCL řešení mobilních snímačů pro celoplošný fázový AF
Sony vylepšilo své snímače s Quad Bayerovou barevnou maskou o novou technologii 2×2 On-Chip Lens (OCL). Ta zvětšuje mikročočky nad pixely, které pokrývají 2×2 pixely, což má mít výhody zejména pro autofokus.
Včera, aktualita, Milan Šurkala27 komentářů
Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč
Cashback si pro letošní rok připravila i společnost Sony. Ten potrvá do konce ledna 2020 a zpět můžete dostat až 10.000 Kč, což platí pro objektiv SELP18110G. Dostane se ale i na jiné objektivy, fotoaparáty, blesky a jiné příslušenství.
9.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom
Pomalu se blíží nový smartphone Samsung Galaxy S11, který má být opět jedním z nejlepších fotomobilů na trhu. Tentokrát mu k tomu ale nemá dopomoci nízké rozlišení, ale naopak vysoké. Má mít 108MPx 1/1,33" senzor.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR
Vyšla další statistika výroby a dodávek fotoaparátů organizace CIPA. A ta za říjen ukazuje historický milník. CSC fotoaparáty totiž překonaly digitální zrcadlovky nejen v objemu prodeje, ale i v počtu kusů.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala30 komentářů