Panasonic Lumix GX80: ještě lepší, než jsme čekali

Panasonic Lumix GX80: ještě lepší, než jsme čekali
, , recenze
Další test se podívá na nový Micro Four Thirds fotoaparát Panasonic Lumix GX80. Fotoaparát nabídne 4K videosekvence, nechybí dokonce ani podpora duální stabilizace obrazu a máme zde i hledáček. To vše nám Panasonic nabídne za solidní cenu.
K oblíbeným
reklama
Fotoaparát Panasonic Lumix GX80 bude mít docela jednoduché zhodnocení. Zde opravdu není pořádně co probírat, tohle je pro mě zatím fotoaparát roku. Výčet negativ v podstatě začne a skončí u nedostatečného gripu, díky kterému se fotoaparát drží hůře i s poměrně lehkými objektivy. Při focení je to v pohodě, ale na nošení v ruce to není. Jinak je perfektní takřka vše. Co se týče ergonomie, máte tu dostatečné množství tlačítek, spousta z nich je nastavitelných. Elektronický hledáček je velmi dobrý, má velké zvětšení, nicméně díky poměru stran 16:9 se při focení 4:3 snímků využívá jen část jeho plochy (zahorí se čtvrtina pixelů!) a nepůsobí až tak obrovským dojmem. Displej je výklopný a dotykový, je přes něj možné nastavovat téměř všechno. Spoustu funkcí lze nastavit několika různými způsoby a každý si tu tak může najít ten svůj.

Ostřící systém s DFD funguje perfektně. Je přesný, opravdu extrémně rychlý a s 12-32mm objektivem také neslyšný. Dotykem lze snadno vybrat pozici AF bodu a nemá až tak výrazné tendence ostřit na pozadí jako některé jiné přístroje. I průběžné ostření je poměrně slušné a dost se zapracovalo na sledování objektů. Ostření v noci je famózní, takovou citlivost má jen málokterý fotoaparát. Velmi dobré je i manuální ostření pomocí dotyku. Velmi dobře nastavené. Máte zde sáňky na blesk i interní blesk, byť ten mc výkonu opravdu nepobral. Baterie má průměrnou výdrž a pochválit bych chtěl také dobře fungující Wi-Fi

Možnosti nastavení expozice jsou téměř nekonečné, máte tu jak mechanickou, tak i elektronickou závěrku. K dispozici jsou i různé intervalové režimy, HDR a několik různých bracketingů. Videosekvence lze také chválit. Máte tu vysoce detailní 4K video, případně plynulejší Full HD. Duální stabilizace je u videa vynikající, bohužel u fotografií je spíše náladová. Zatímco u jiných fotoaparátů máte určitý účinek, na který se obvykle můžete spolehnout, zde občas dostanete účinek jen mírný a jindy naprosto famózní. U videa lze nastavovat expozici, opět lze dotykem krásně vybírat ostřící body. Budete se ale muset spokojit s chybějícím vstupem pro externí mikrofon nebo absencí zpomaleného videa.


Panasonic Lumix GX80 ocenění Trefa

Ocenění TREFA získává Panasonic Lumix GX80
za velmi dobrou kvalitu obrazu a excelentní funkce. Logo ocenění je ke stažení zde


Kvalita obrazu je hodně slušná. Na danou úhlopříčku je to solidní, šum je přijatelný a dynamickým rozsahem si fotoaparát také neudělá ostudu. Ve výchozím stavu ale počítejte s přehnaným odšumováním, to ale můžete nastavit. Vřele tedy doporučím jej okamžitě stáhnout na minimum. Pak budete mít fotografie s dobrými detaily i ve stínech.

Vynikající kvalita obrazu je dána i setovým objektivem Lumix G 12-32mm F3,5-5,6, který je až neuvěřitelný. Takto ostrý seťák abyste pohledali. Sice nic moc světelnost, ale kvalitou kresby je jak "pět pevných skel v kupě". Jediným jeho problémem tak jsou odlesky. Fotoaparát je velmi rychlý, má velmi krátké prodlevy a jeho RAW buffer by mu mohly závidět i zrcadlovky mnohem vyšších tříd, nemluvě o sekvenčním snímání s rychlostí až přes 10 fps při použití elektronické závěrky.

Jak sami vidíte, neduhů přístroje je skutečně poskrovnu a nejsou nějak významné. Proto po dlouhé době uděluji fotoaparátu plné pětihvězdičkové ocenění a naši cenu TREFA. Tohle se Panasonicu opravdu povedlo. Fotoaparát je totiž rovněž výrazně levnější než jeho dražší bráška Lumix GX8.


Fotoaparát je vhodný pro:


1. Natáčení 4K videa
2. Použití se starými objektivy díky interní stabilizaci a dostatku dostupných redukcí
3. Rychlé sekvence
4. Intervalové snímky, time-lapse


Plusy


+ Výborná kvalita obrazu se setovým objektivem
+ Velmi rychlé a přesné DFD ostření, vynikající v noci
+ Dotykový výklopný displej
+ Solidní elektronický hledáček
+ Spousta tlačítek, konfigurovatelné ovladače
+ Výborná kvalita videa, 4K i plynulejší Full HD

+ Téměř nekonečné možnosti nastavení expozice, mechanická i elektronická závěrka
+ Duální stabilizace
+ Intervalové snímání, rychlé sekvenční snímání
+ Obrovský RAW buffer
+ Nadprůměrná svižnost přístroje
+ Slušná Wi-Fi


Minusy


- Slabší ergonomie držení se středními a těžšími objektivy
- Absence portu pro externí mikrofon
- Průměrná výdrž na baterii
 
 
Za zapůjčení fotoaparátu Panasonic Lumix GX80 děkujeme Panasonicu.


Cena v době testování: cca 19 000 Kč s DPH (včetně objektivu 12-32mm)Vývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Video: Silný vítr v Austrálii vytvořil obrácené vodopády Video: Silný vítr v Austrálii vytvořil obrácené vodopády
Někdy se povede zachytit na video nebo na fotografii zajímavé úkazy, které způsobí přírodní živly. V národním parku v Austrálii před několika dny nastaly příhodné povětrnostní podmínky, aby vznikly "vodopády naopak". 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Meike uvádí levný objektiv 25mm F1.8 za pouhých $75 Meike uvádí levný objektiv 25mm F1.8 za pouhých $75
Další novinkou společnosti Meike pro CSC fotoaparáty je objektiv 25mm F1.8. Ten bude stát pouhých 75 USD. Nabídne manuální zaostřování a velmi kompaktní konstrukci s hmotností jen 170 gramů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Samyang představil 4 video objektivy se světelností F1.5 Samyang představil 4 video objektivy se světelností F1.5
Natáčení videa pomocí fotoaparátů je stále více a více populární, a tak Samyang rozšiřuje nabídku svých VDSLR objektivů optimalizovaných pro video o nové verze se světelností T1.5. Máme tu 24mm, 35mm, 50mm i 85mm varianty.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tamron si patentoval ultrazoomy včetně extrémního 18-500mm Tamron si patentoval ultrazoomy včetně extrémního 18-500mm
Společnost Tamron podala několik patentů na nové ultrazoomové objektivy, mezi nimiž byl krátkorozsahový model 18-100mm F3.5-5.6 i doslova extrémní objektiv 18-500mm s více než 26× optickým zoomem, papírově dokonce 28násobným.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Autofokus pro manuální objektivy Leica M: adaptér Fotodiox Pro Pronto Autofokus pro manuální objektivy Leica M: adaptér Fotodiox Pro Pronto
Použití objektivů s manuálním zaostřováním může být občas poněkud nepohodlné. Proto se vymýšlí adaptéry, které by jim měli přinést funkci autofokusu. Jednou z novinek je zahájení prodeje adaptéru Fotodiox Pro Pronto pro objektivy Leica M.
Včera, aktualita, Milan Šurkala