Panasonic Lumix LX100 II: postřehy z praxe

Panasonic Lumix LX100 II: postřehy z praxe
, , recenze
Ve třídě profi kompaktů se objevil nový Panasonic Lumix LX100 II. Vychází ze svého předchůdce, nicméně přináší např. dotykový displej a vyšší 17MPx rozlišení. Nechává si vysoce světelný objektiv a 4/3" rozměr čipu.
K oblíbeným
reklama

Protisvětlo

 
Dále se budeme věnovat focení v protisvětle. To vyžaduje vysoký dynamický rozsah senzoru i kvalitní objektiv.
 
Panasonic Lumix LX100 II protisvětlo 1
 
expoziční čas 1/640 s, clona F5,6, citlivost ISO 200, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Pokud stáhnete odšumování na minimum, dočkáte se i nějaké té kresby ve stínech (na výchozím nastavení jsou stíny více rozmývány). Stinnou stránkou jsou odlesky objektivu. K dispozici je snímek ve formátu RAW. Tam jde dobře vidět, jak moc je JPEG upravený funkcí Inteligentní Dynamický.
 
Panasonic Lumix LX100 II protisvětlo 2
 
expoziční čas 1/160 s, clona F9, citlivost ISO 200, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Objektiv umí pěkně pozlobit. Zatímco hvězdy kolem světel jsou obvykle žádaným efektem, tak velké množství odlesků je hodně nevítaným problémem.
 
Panasonic Lumix LX100 II protisvětlo 3
 
expoziční čas 1/1300 s, clona F5,6, citlivost ISO 200, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Zde byly veškeré prosvětlovací technologie vypnuty, stíny jsou tak poněkud tmavší. Opět zlobí objektiv a jeho silné odlesky. K dispozici je RAW snímek. Jak je vidět, dynamický rozsah snímače je vzhledem k velikosti dosti slušný, ani při výrazném prosvětlení stínů to není se šumem nějak tragické (je zde jasový šum a trochu barevného, ale nic extrémního).
 
Panasonic Lumix LX100 II protisvětlo 3 I.Dynamický
 
expoziční čas 1/1600 s, clona F6,3, citlivost ISO 200, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Funkce I.Dynamický srovnává jasy, takže v obloze není tolik přepalů a stíny jsou světlejší, byť za cenu trochu slabších barev. Funkci lze nechat na automatice, nebo ji manuálně nastavit jednu ze tří možností výkonu
 
Panasonic Lumix LX100 II protisvětlo 3 HDR
 
expoziční čas 1/2000 s, clona F6,3, citlivost ISO 200, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
K dispozici je také HDR režim, který je opět nastavitelný automatikou nebo manuálně (až na +/-3 EV). Připravte se na jednolitější jasy, mnohdy ale až za cenu ztráty kontrastu, barevnosti a snímky jsou také obvykle dost tmavé. Místy se mohou vyskytovat skládací artefakty (dráty nalevo, některé větvičky stromů).
 
Panasonic Lumix LX100 II protisvětlo 4
 
expoziční čas 1/125 s, clona F4, citlivost ISO 200, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Tato scéna má obrovský dynamický rozsah. Podívejme se tedy, co můžeme získat ze snímku v RAWu. S jasy není problém, ty se tolik nepřepalují, takže z RAWu dostanete slušnou kresbu. Stíny jsou ale velmi tmavé, a zde se přeci jen ukazuje, že ačkoli je dynamický rozsah čipu slušný, rozhodně není nekonečný. Prosvětlené stíny už nabírají výrazné nažloutlé ladění.
 
Panasonic Lumix LX100 II protisvětlo 4 HDR
 
expoziční čas 1/160 s, clona F4, citlivost ISO 200, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
HDR dodalo více kresby především jasům, méně už stínům. U auta v pozadí vidíte skládací artefakty.
 
 

Zoom

 
Podíváme se také na optický i digitální zoom. Lumix LX100 II slibuje 3,1× optický zoom v rozsahu od širokoúhlých 24 mm po maximálně 75 mm. K tomu jsou zde ještě dvě úrovně digitálního zoomu, do 2× a do 4×.
 
Panasonic Lumix LX100 II zoom 24mm ohnisko 1
 
expoziční čas 1/250 s, clona F7,1, citlivost ISO 200, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Lumix LX100 II potěší širokým úhlem záběru a výbornou středovou ostrostí. Bohužel směrem k rohům se ostrost zhoršuje a je méně výrazná. Dáno je to zejména výrazným sférickým zkreslením objektivu, které je softwarově korigováno, aby byly linie rozumně rovné. Můžete si stáhnout snímek v RAW formátu.
 
Panasonic Lumix LX100 II před korekcí
 
tentýž snímek před softwarovou korekcí (nekorigovaný RAW)
 
Na výše uvedeném snímku vidíte nekorigovanou verzí převedenou z RAWu (přes Raw Therapee, neboť jiné RAW konvertory automaticky prování korekci podle vloženého korekčního profilu).
 
Panasonic Lumix LX100 II zoom 75mm ohnisko 1
 
expoziční čas 1/125 s, clona F7,1, citlivost ISO 200, ohnisko 75 mm, klikněte pro zvětšení
 
Zoom není moc velký, stačí to jen pro základní potřeby. Středová ostrost je opět vynikající, bohužel ani na maximálním zoomu není kresba zrovna na výši a rohy jsou docela neostré. Pro zevrubnější posouzení kvalit objektivu bych odkázal na recenzi Lumixu LX100, který má tentýž objektiv.
 
Panasonic Lumix LX100 II zoom 24mm ohnisko 2
 
expoziční čas 1/250 s, clona F7,1, citlivost ISO 200, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Vidíme krásně širokoúhlý záběr, vynikající kresbu uprostřed a vcelku dobrou i směrem k rohům. Tento snímek vypadá lépe než v předchozím případě.
 
Panasonic Lumix LX100 II zoom 75mm ohnisko 2
 
expoziční čas 1/200 s, clona F7,1, citlivost ISO 200, ohnisko 75 mm, klikněte pro zvětšení
 
Přiblížení není moc velké, holt máme zde jen 3,1× optický zoom. Střed je plný detailů a kontrastu, rohy jsou na tom o něco hůře (schází jim ostrost i kontrast).
 
Panasonic Lumix LX100 II digitální 2× zoom
 
expoziční čas 1/160 s, clona F7,1, citlivost ISO 200, ohnisko 75 mm + 2× digitální zoom, klikněte pro zvětšení
 
Inteligentní Zoom je názvem pro maximálně 2× digitální zoom. Interpolace jde trochu vidět, přeci jen jde o vcelku prostý (cca 4MPx) výřez zvětšený na vyšší rozlišení.
 
Panasonic Lumix LX100 II digitální 4× zoom
 
expoziční čas 1/125 s, clona F7,1, citlivost ISO 200, ohnisko 75 mm + 4× digitální zoom, klikněte pro zvětšení
 
Maximální digitální zoom je na tom pochopitelně už hodně špatně, jde totiž o zhruba 1MPx výřez. Pokud vám tedy stačí 1 megapixel, můžete to použít.

reklama
Nejnovější články
Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho
Chodit moc blízko k divokým zvířatům není příliš bezpečné. Přesvědčil se o tom indický fotograf, který fotil divoké slony. Ze své chyby se ale nepoučí, stádo ho ušlapalo a na následky zranění zemřel.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Leica SL2 aneb full frame Lumix S1R z Německa Leica SL2 aneb full frame Lumix S1R z Německa
Leica přichází s novým full frame CSC fotoaparátem SL2. Přináší 47MPx snímač s možností natáčení 4K60p videa i slow-motion ve Full HD při 180 fps. Má i DFD ostření a jde v podstatě  o převlečený Lumix S1R.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Olympusu se výrazně daří, neplatí to však o fotoaparátech Olympusu se výrazně daří, neplatí to však o fotoaparátech
Společnosti Olympus se finančně hodně daří, podařilo se jí opravdu velmi výrazným způsobem navýšit zisky. Zatímco příjmy rostly jen minimálně, zisk šel na násobky. To bohužel neplatí o divizi fotoaparátů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Fotobanka Getty Images končí s Rights-Managed, nyní už jen Royalty-Free Fotobanka Getty Images končí s Rights-Managed, nyní už jen Royalty-Free
Fotobanka Getty Images mění možnosti licencování vložených fotografií. Už brzy nebude možné kupovat snímky v tradiční Rights-Managed licenci, která tu s námi byla mnoho desítek let. Nově budou k dispozici už jen Royalty-Free snímky.
10.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nové firmwary pro Panasonic Lumix S1, S1R, GH5(S) i G9 Nové firmwary pro Panasonic Lumix S1, S1R, GH5(S) i G9
Panasonic přichází s novými firmwary pro svá pokročilá CSC jak systému Micro Four Thirds, tak i full frame řady S. Přidána tak byla u některých modelů podpora CFexpress karet, jinde zase přibyla detekce zvířat.
10.11.2019, aktualita, Milan Šurkala