Panasonic Lumix LX100 II: postřehy z praxe

Panasonic Lumix LX100 II: postřehy z praxe
, , recenze
Ve třídě profi kompaktů se objevil nový Panasonic Lumix LX100 II. Vychází ze svého předchůdce, nicméně přináší např. dotykový displej a vyšší 17MPx rozlišení. Nechává si vysoce světelný objektiv a 4/3" rozměr čipu.
K oblíbeným
reklama

Rychlost

 
Pro test rychlosti jsme tradičně zvolili rychlou SDHC kartu Sandisk Extreme Pro, které jsme v testu naměřili zapisovací rychlost téměř 80 MB/s.
  • První snímek - 1,7 sekundy
  • První snímek se zoomem - 4,4 sekundy
  • Snímek bez namáčknutí - 0,1 sekundy
  • Prodleva mezi snímky - 0,35 sekudy
  • Sekvenční snímání L LV - 2,1 fps
  • Sekvenční snímání M LV - 7,0 fps
  • Sekvenční snímání H - 11,35 fps
  • Sekvenční snímání H AFC - 4,55 fps
  • Buffer - kapacita 34 RAW+JPEG, ukládání 7 sekund
Lumix LX100 II je opravdu velmi rychlým fotoaparátem. Náběh by sice mohl být i o něco svižnější (a především přezoomování), ale v ostatních ohledech je špičkový. Velmi rychle ostří, má také rychlé sekvenční snímání s rychlostí přes 11 fps, nicméně pokud chcete využít průběžné ostření AFC, připravte se už jen na nějakých 4,5 fps (dle výrobce 7 fps). Výborná je také kapacita bufferu. JPEG buffer téměř nelze ani vyčerpat (má kapacitu asi 70 snímků, ale ty se tak rychle ukládají na kartu, že počet volných snímků klesá jen velmi pomalu). Pokud jde o RAWy, tak k zaplnění bufferu došlo po 34 snímcích ve formátu RAW+JPEG.
 
 

Noční scéna


Jako všechny Panasonicy, i Lumix LX100 II potěší velmi dobrou citlivostí v noci a fotoaparát umí ostřit i při opravdu velmi špatném světle. Bohatý rozsah expozičních časů se může také hodit.
 
Panasonic Lumix LX100 II noční scéna
 
expoziční čas 30 s, clona F8, citlivost ISO 200, ohnisko 35 mm, korekce +2 EV, klikněte pro zvětšení
 
Fotoaparát za nízkého světla hodně podexponovává, takže u nočních snímků bude potřeba velmi výrazná korekce expozice do plusu (zde např. o 2 EV). Kvalita obrazu je hodně dobrá, díky 9lamelové cloně se navíc můžete těšit i na výrazné 18cípé hvězdičky. K dispozici dávám také snímek v RAW formátu. Chválím, že ani v prosvětlených stínech není příliš mnoho šumu (nějaký tam pochopitelně je, ale s ohledem na velikost senzoru je to slušné). Dále se podíváme na výřezy nočních snímků pořízených při různých citlivostech.
 
Panasonic Lumix LX100 II noční scéna ISO šum
 
výřezy z JPEGu (vlevo) / RAWu (vpravo)
 
U citlivosti ISO 800 je vidět mírný nárůst šumu v RAWu a odšumování v JPEGu. Toto postupně narůstá, ale i ISO 3200 ještě vypadá použitelně. Na vyšší citlivosti už snímač přestává stačit.
 
 

Standardní scéna

 
I v této recenzi se podíváme na dva standardní snímky.
 
Panasonic Lumix LX100 II standardní scéna krajina
 
expoziční čas 1/400 s, clona F5,6, citlivost ISO 200, ohnisko 24 mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
V JPEGu vypadá kresba velmi pěkně, což platí zejména pro prostředek. Rohy vypadají být trochu méně výraznými, ale stále je to dobré. RAW má nicméně rohovou ostrost o něco horší.
 
Panasonic Lumix LX100 II standardní scéna Mlýny Šenov
 
expoziční čas 1/200 s, clona F7,1, citlivost ISO 200, ohnisko 45 mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Opět vidíme hodně slušnou středovou ostrost, detailů je zde opravdu dost. Také zde se můžete podívat na snímek v RAW formátu.

Nejnovější články
Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon
Po dvou oceněních EISA Awards 2019 získalo několik společností. Nyní se podíváme na dvě z nich, Fujifilm a Nikon. Zde byly oceněny především CSC fotoaparáty s různými velikostmi snímačů a jeden objektiv.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon dosáhl na 5 cen EISA 2019 Canon dosáhl na 5 cen EISA 2019
Společnost Canon patřila v letošních cenách EISA Awards 2019 jednoznačně k těm nejúspěšnějším. Odnesla si totiž celkem pět cen. Dařilo se především objektivům, které si odnesly rovnou 4 ocenění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2 Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2
Novinkou pro systém L-Mount je objektiv z dílen Leicy, model APO-Summicron-SL 50mm f/2. Tato světelná padesátka nabídne odolnou konstrukci i velmi rychlý autofokus díky technologii Dual Syncro Drive.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8 Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8
Od společnosti Meike jsme se dočkali nového manuálního makro objektivu MK 85mm f/2.8. Ten je určený nově i pro další full frame CSC fotoaparáty a má dle výrobce dosahovat netradičně vysokého zvětšení 1,5:1.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění
Společnosti Sony se i letos hodně dařilo a v anketě EISA Awards 2019 zazářila. Dostala totiž ze všech výrobců fotografické techniky nejvyšší počet ocenění, šest. Dařilo se především full frame objektivům.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře