Panasonic Lumix LX100 II: postřehy z praxe

Panasonic Lumix LX100 II: postřehy z praxe
, , recenze
Ve třídě profi kompaktů se objevil nový Panasonic Lumix LX100 II. Vychází ze svého předchůdce, nicméně přináší např. dotykový displej a vyšší 17MPx rozlišení. Nechává si vysoce světelný objektiv a 4/3" rozměr čipu.
K oblíbeným
reklama

Rychlost

 
Pro test rychlosti jsme tradičně zvolili rychlou SDHC kartu Sandisk Extreme Pro, které jsme v testu naměřili zapisovací rychlost téměř 80 MB/s.
  • První snímek - 1,7 sekundy
  • První snímek se zoomem - 4,4 sekundy
  • Snímek bez namáčknutí - 0,1 sekundy
  • Prodleva mezi snímky - 0,35 sekudy
  • Sekvenční snímání L LV - 2,1 fps
  • Sekvenční snímání M LV - 7,0 fps
  • Sekvenční snímání H - 11,35 fps
  • Sekvenční snímání H AFC - 4,55 fps
  • Buffer - kapacita 34 RAW+JPEG, ukládání 7 sekund
Lumix LX100 II je opravdu velmi rychlým fotoaparátem. Náběh by sice mohl být i o něco svižnější (a především přezoomování), ale v ostatních ohledech je špičkový. Velmi rychle ostří, má také rychlé sekvenční snímání s rychlostí přes 11 fps, nicméně pokud chcete využít průběžné ostření AFC, připravte se už jen na nějakých 4,5 fps (dle výrobce 7 fps). Výborná je také kapacita bufferu. JPEG buffer téměř nelze ani vyčerpat (má kapacitu asi 70 snímků, ale ty se tak rychle ukládají na kartu, že počet volných snímků klesá jen velmi pomalu). Pokud jde o RAWy, tak k zaplnění bufferu došlo po 34 snímcích ve formátu RAW+JPEG.
 
 

Noční scéna


Jako všechny Panasonicy, i Lumix LX100 II potěší velmi dobrou citlivostí v noci a fotoaparát umí ostřit i při opravdu velmi špatném světle. Bohatý rozsah expozičních časů se může také hodit.
 
Panasonic Lumix LX100 II noční scéna
 
expoziční čas 30 s, clona F8, citlivost ISO 200, ohnisko 35 mm, korekce +2 EV, klikněte pro zvětšení
 
Fotoaparát za nízkého světla hodně podexponovává, takže u nočních snímků bude potřeba velmi výrazná korekce expozice do plusu (zde např. o 2 EV). Kvalita obrazu je hodně dobrá, díky 9lamelové cloně se navíc můžete těšit i na výrazné 18cípé hvězdičky. K dispozici dávám také snímek v RAW formátu. Chválím, že ani v prosvětlených stínech není příliš mnoho šumu (nějaký tam pochopitelně je, ale s ohledem na velikost senzoru je to slušné). Dále se podíváme na výřezy nočních snímků pořízených při různých citlivostech.
 
Panasonic Lumix LX100 II noční scéna ISO šum
 
výřezy z JPEGu (vlevo) / RAWu (vpravo)
 
U citlivosti ISO 800 je vidět mírný nárůst šumu v RAWu a odšumování v JPEGu. Toto postupně narůstá, ale i ISO 3200 ještě vypadá použitelně. Na vyšší citlivosti už snímač přestává stačit.
 
 

Standardní scéna

 
I v této recenzi se podíváme na dva standardní snímky.
 
Panasonic Lumix LX100 II standardní scéna krajina
 
expoziční čas 1/400 s, clona F5,6, citlivost ISO 200, ohnisko 24 mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
V JPEGu vypadá kresba velmi pěkně, což platí zejména pro prostředek. Rohy vypadají být trochu méně výraznými, ale stále je to dobré. RAW má nicméně rohovou ostrost o něco horší.
 
Panasonic Lumix LX100 II standardní scéna Mlýny Šenov
 
expoziční čas 1/200 s, clona F7,1, citlivost ISO 200, ohnisko 45 mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Opět vidíme hodně slušnou středovou ostrost, detailů je zde opravdu dost. Také zde se můžete podívat na snímek v RAW formátu.

reklama
Nejnovější články
Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč
Cashback si pro letošní rok připravila i společnost Sony. Ten potrvá do konce ledna 2020 a zpět můžete dostat až 10.000 Kč, což platí pro objektiv SELP18110G. Dostane se ale i na jiné objektivy, fotoaparáty, blesky a jiné příslušenství.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom
Pomalu se blíží nový smartphone Samsung Galaxy S11, který má být opět jedním z nejlepších fotomobilů na trhu. Tentokrát mu k tomu ale nemá dopomoci nízké rozlišení, ale naopak vysoké. Má mít 108MPx 1/1,33" senzor.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR
Vyšla další statistika výroby a dodávek fotoaparátů organizace CIPA. A ta za říjen ukazuje historický milník. CSC fotoaparáty totiž překonaly digitální zrcadlovky nejen v objemu prodeje, ale i v počtu kusů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala23 komentářů
Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6 Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6
V září byl oznámen vývoj digitální zrcadlovky Nikon D6. Nyní se objevují další neoficiální údaje o technických specifikací připravovaného fotoaparátu. Měl by mít např. 24MPx full frame senzor a dotykový displej.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Patenty Canonu ukázaly i objektiv RF 28-280mm F2.8 Patenty Canonu ukázaly i objektiv RF 28-280mm F2.8
Na Internetu se objevilo několik dalších zajímavých patentů společnosti Canon. Nejzajímavější je asi 10× ultrazoom s konstantní světelností F2,8. Máme tu ale i univerzální full frame objektiv 24-170mm F4.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář