www.digimanie.cz
>
>
>
>

Panasonic Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S.

Panasonic Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S.
, , recenze
V dnešní recenzi se podíváme na setový objektiv pro nové full frame CSC od Panasonicu, model Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S. Je optimalizován pro natáčení videa, ale potěší i pro pořizování fotografií?
K oblíbeným
reklama
V rámci dnešního testu jsme se podívali na základní objektiv pro nové full frame CSC fotoaparáty od společnosti Panasonic. Nový Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S. přináší vše, co si od takového objektivu lze představovat. Má užitečný ohniskový rozsah se 4,4× optickým zoomem sahajícím už od širokoúhlých 24 mm, má rozumnou konstantní světelnost F4 a jak už napovídá název, nechybí ani optická stabilizace a "makro". Zde je třeba být opatrný, maximální zvětšení je totiž jen 0,5× a nikoli pravé 1× makro, ale i tak už se to dá použít na pěkné snímky některých větších detailů a jde o nadprůměrnou hodnotu.
 
Optická stabilizace pak umí spolupracovat s tou v tělech fotoaparátů a funguje to opravdu skvěle. Několikasekundové expozice se skutečně dají udržet z ruky. Díky tomu můžete dosahovat velmi nízkých citlivostí i za dosti špatného světla. Chválím velmi hladký chod zoomovacího kroužku, což spolu se stabilizací zaručuje hodně kvalitní video i ve 4K rozlišení. Také autofokus je hodně dobrý. Umí být příjemně svižný a tichý, což se opět hodí ve videu a nové fotoaparáty Lumix S1 a S1R už i dobře průběžně ostří (závisí ale na nastavení citlivosti a rychlosti).
 
Panasonic Lumix S 24-105mm F4 OIS hodnocení
 
Ocenění TREFA získává Panasonic Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S.
za nadprůměrné optické kvality a univerzálnost. Logo ocenění je ke stažení zde
 
Ani opticky na tom objektiv není vůbec špatně. Pokud jde o kresbu, dává detailní obraz v podstatě v celém ohniskovém rozsahu už od nejnižší clony (mírné přiclonění ale není nikdy na škodu), vinětace nebývá větším problémem a chromatická aberace se vyskytuje jen v menší míře u širších úhlů záběru. Jediným optickým problémem tak jsou (jako u většiny objektivů od Panasonicu) odlesky objektivu v protisvětle. Naštěstí se neukazují vždy a všude, ale nezřídka dokážou docela potrápit.
 
Objektiv bohužel není vůbec levný. Jeho cena činí 37 tisíc Kč, což je dost. Naštěstí v setech s fotoaparáty Panasonic je příplatek snesitelnější a činí 23 tisíc Kč. Celkově je ale objektiv příjemně univerzálním společníkem, který až na občasné protisvětlo nemá žádnou výraznější vadu a přináší nadprůměrné výsledky. I proto od nás dostává ocenění TREFA.
 
 

Objektiv je vhodný pro:

 
1. Univerzální focení (krajinu, architekturu i některé typy portrétů)
2. Natáčení kvalitního videa
 
 

Plusy

 
+ Univerzálnost
+ Velmi dobré optické výkony (kresba, minimum optických vad)
+ Solidní 0,5× zvětšení
+ Rychlý a tichý AF
+ Velmi hladký chod zoomu (vhodné pro video)
 
 

Minusy

 
- Občasné odlesky v protisvětle
- Vysoká cena
 
 
Za zapůjčení objektivu Panasonic Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S.děkujeme Panasonicu.
 
 
Cena v době testování: cca 37 000 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
CIPA 10/20: trh se vrací do normálu, covidové propady skončily CIPA 10/20: trh se vrací do normálu, covidové propady skončily
Začal nový měsíc a s tím přichází statistiky prodejů za minulé měsíce, konkrétně za říjen. Čísla od CIPA ukazují, že koronavirová pandemie už nemá na prodeje fotoaparátů výraznější vliv. Prodeje fotografické techniky rostou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Czech Press Photo 2020 vyhrál Roman Vondrouš snímkem z pandemie Czech Press Photo 2020 vyhrál Roman Vondrouš snímkem z pandemie
Každoroční fotografická soutěž Czech Press Photo má opět svého vítěze. Letos se jím stal Roman Vondrouš z ČTK se snímkem vztahujícím se k největšímu tématu dnešní doby, koronavirové pandemii.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Tamron uvádí objektiv 17-70mm F2.8 RXD pro APS-C CSC Tamron uvádí objektiv 17-70mm F2.8 RXD pro APS-C CSC
Společnost Tamron dnes představila nový APS-C objektiv 17-70mm F/2.8 Di III-A VC RXD (Model B070). Ten je určený pro CSC fotoaparáty značky Sony a nabídne příjemný ohniskový rozsah s velmi dobrou světelností F2,8.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Světelný objektiv Sigma 65mm F2 DG DN Contemporary Světelný objektiv Sigma 65mm F2 DG DN Contemporary
Poslední dnešní novinkou společnosti Sigma je objektiv 65mm F2 DG DN | Contemporary. Má velmi dobrou světelnost F2, krokový zaostřovací motorek a využití najde na APS-C i full frame CSC fotoaparátech.
2.12.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nový objektiv Sigma 35mm F2 DG DN Contemporary Nový objektiv Sigma 35mm F2 DG DN Contemporary
Další novinkou z dílen společnosti Sigma je objektiv Sigma 35mm F2 DG DN | Contemporary. Ten je poměrně kompaktním objektivem se světelností F2 pro fotoaparáty Sony a přístroje s bajonetem L-Mount.
2.12.2020, aktualita, Milan Šurkala