Panasonic Lumix S1: postřehy z praxe

Panasonic Lumix S1: postřehy z praxe
, , recenze
Nedávno jsme si vyzkoušeli 47,3MPx Lumix S1R od Panasonicu, nyní přichází na řadu varianta Lumix S1 s 24MPx snímačem. Ta je více zaměřena na natáčení videa. Jak bude dobrá pro fotky i video?
K oblíbeným
reklama

Rychlost

 
Pro test rychlosti jsem využil velmi rychlou UHS-I U3 microSDXC kartu od Kingstonu.
  • První snímek - 1,05 sekundy
  • Snímek bez namáčknutí (zaostření) - 0,1 sekundy
  • Prodleva mezi snímky - 0,4 sekundy (AFC), 0,2 sekundy (AFS, MF)
  • Sekvenční snímání H AFC - 4,7 fps
  • Sekvenční snímání H AFS - 7,1 fps
  • Sekvenční snímání H po vyčerpání bufferu RAW+JPEG - 0,8 fps
  • Kapacita bufferu - 71 snímků RAW+JPEG (ukládání 80 sekund)
Rychlost fotoaparátu je opravdu hodně dobrá, vše nabíhá rychle a bez větších prodlev. Trochu výjimkou je náběh, který zabere zhruba sekundu, ale ani to není špatné. Ostření je bleskurychlé, sekvenční snímání pak v plném rozlišení závisí na zvoleném zaostřovacím režimu. I tak se mi ale nepovedlo o moc přesáhnout 7 fps. Pokud ale zvolíte 6K rozlišení (což je jen o trochu menších 18 MPx), pak už jste na 30 fps a v podstatě natáčíte 6K video. Kapacita bufferu je výborná (přes 70 RAW+JPEGů), ukládání na UHS-I kartu ale zabere nějaký ten čas. Fotoaparát nicméně podporuje i UHS-II a XQD karty, takže rychlost ukládání by skutečně neměla být žádným problémem. Jen to chce připlatit za tyto rychlé karty.
 
 

Noční scéna

 
Panasonic Lumix S1 je výborným fotoaparátem pro noční focení. Jeho autofokus má citlivost od -6 EV (s objektivy F1,4) a dodnes mě nepřestává udivovat, na co vše je vlastně fotoaparát schopen zaostřit. To ale není jediná výhoda. Vynikající je také mechanická stabilizace obrazu, která dovoluje fotit z ruky i sekundové expozice a v případě využití opticky stabilizovaných objektivů je to ještě o něco lepší. Navíc je možné fotit expozice až o délce 60 sekund.
 
Panasonic Lumix S1 noční scéna
expoziční čas 25 s, clona F10, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 35 mm, korekce +0,7 EV, klikněte pro zvětšení
 
Při nejnižší citlivosti ISO 100 je kvalita obrazu skutečně velmi dobrá, míra šumu je minimální. Podívat se můžete také na RAW snímek.
 
Panasonic Lumix S1 noční scéna ISO šum
 výřezy z 24MPx snímků (vlevo JPEG, vpravo RAW)
 
Do citlivosti ISO 3200 jsou výsledky velmi slušné. Také ISO 6400 je dost slušné a použitelné je také ISO 12800. Pak už je míra šumu dost vysoká a nevidím moc smysl v nejvyšších citlivostech, jako je ISO 204800.
 
 

Standardní scéna

 
Podíváme se také na dva tradiční snímky.
 
Panasonic Lumix S1 standardní scéna krajinaexpoziční čas 1/160 s, clona F13, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Snímek má solidní množství detailů, to ale vynikne spíše v RAWu.
 
Panasonic Lumix S1 standardní scéna Mlýny Šenovexpoziční čas 1/160 s, clona F11, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 44 mm, klikněte pro zvětšení
 
Velmi dobrý výsledek. Solidní objektiv a 24MPx čipu zvládají vykreslit čáry na šedé stěně mlýnů, v horních částech se pak ale zvýrazňuje moaré efekt. Také zde si můžete stáhnout fotografii v RAW verzi.

reklama
Nejnovější články
Canon uvádí letní a studentský cashback Canon uvádí letní a studentský cashback
Společnost Canon spustila v těchto dnech hned dva cashbacky. Ten letní se týká objektivů, fotoaparátů i jednoho blesku a vrací až 7700 Kč. Druhý je platný jen pro studenty, zahrnuje více produktů a nabídne maximálně 7600 Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotograf používá veřejné webkamery k zachycení vylidněných italských měst Fotograf používá veřejné webkamery k zachycení vylidněných italských měst
Fotografové to v současné době pandemie COVID-19 nemají jednoduché, někteří z nich se tedy snaží vymýšlet netradiční projekty, které můžou vytvářet i z domova. Tím se řídí i fotograf, který používá webkamery k zachycení italských měst v nynější situaci.
2.4.2020, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
CIPA 02/2020: kompakty rychle mizí z trhu CIPA 02/2020: kompakty rychle mizí z trhu
Máme zde únorová čísla dodávek fotoaparátů na trh a nejsou to vůbec pěkné hodnoty. CSC se docela drží, DSLR ale stále padají a naprostou pohromou byl únor pro kompakty. Ty výrazně spadly meziročně i proti letošnímu lednu.
2.4.2020, aktualita, Milan Šurkala15 komentářů
ProGrade Digital uvádí čtečky CFexpress pro USB 3.2 a Thunderbolt 3 ProGrade Digital uvádí čtečky CFexpress pro USB 3.2 a Thunderbolt 3
Profesionálové využívající karty CFexpress budou moci využít nových rychlých čteček paměťových karet od společnosti ProGrade Digital. Ty jsou určené pro rozhraní Thunderbolt 3 nebo USB 3.2 Gen2.
1.4.2020, aktualita, Milan Šurkala
Phase One iXM-RS 280F: nový 280MPx fotoaparát pro leteckou fotografii Phase One iXM-RS 280F: nový 280MPx fotoaparát pro leteckou fotografii
Phase One vyrábí i speciální středoformátové fotoaparáty pro letecké snímkování. Novinkou pro toto učení je iXM-RS 280F, který bude možné zakoupit i v konfiguraci se IR snímáním. Nabídne vysoké 280MPx rozlišení.
31.3.2020, aktualita, Milan Šurkala