Panasonic Lumix S1: postřehy z praxe

Panasonic Lumix S1: postřehy z praxe
, , recenze
Nedávno jsme si vyzkoušeli 47,3MPx Lumix S1R od Panasonicu, nyní přichází na řadu varianta Lumix S1 s 24MPx snímačem. Ta je více zaměřena na natáčení videa. Jak bude dobrá pro fotky i video?
K oblíbeným
reklama

Rychlost

 
Pro test rychlosti jsem využil velmi rychlou UHS-I U3 microSDXC kartu od Kingstonu.
  • První snímek - 1,05 sekundy
  • Snímek bez namáčknutí (zaostření) - 0,1 sekundy
  • Prodleva mezi snímky - 0,4 sekundy (AFC), 0,2 sekundy (AFS, MF)
  • Sekvenční snímání H AFC - 4,7 fps
  • Sekvenční snímání H AFS - 7,1 fps
  • Sekvenční snímání H po vyčerpání bufferu RAW+JPEG - 0,8 fps
  • Kapacita bufferu - 71 snímků RAW+JPEG (ukládání 80 sekund)
Rychlost fotoaparátu je opravdu hodně dobrá, vše nabíhá rychle a bez větších prodlev. Trochu výjimkou je náběh, který zabere zhruba sekundu, ale ani to není špatné. Ostření je bleskurychlé, sekvenční snímání pak v plném rozlišení závisí na zvoleném zaostřovacím režimu. I tak se mi ale nepovedlo o moc přesáhnout 7 fps. Pokud ale zvolíte 6K rozlišení (což je jen o trochu menších 18 MPx), pak už jste na 30 fps a v podstatě natáčíte 6K video. Kapacita bufferu je výborná (přes 70 RAW+JPEGů), ukládání na UHS-I kartu ale zabere nějaký ten čas. Fotoaparát nicméně podporuje i UHS-II a XQD karty, takže rychlost ukládání by skutečně neměla být žádným problémem. Jen to chce připlatit za tyto rychlé karty.
 
 

Noční scéna

 
Panasonic Lumix S1 je výborným fotoaparátem pro noční focení. Jeho autofokus má citlivost od -6 EV (s objektivy F1,4) a dodnes mě nepřestává udivovat, na co vše je vlastně fotoaparát schopen zaostřit. To ale není jediná výhoda. Vynikající je také mechanická stabilizace obrazu, která dovoluje fotit z ruky i sekundové expozice a v případě využití opticky stabilizovaných objektivů je to ještě o něco lepší. Navíc je možné fotit expozice až o délce 60 sekund.
 
Panasonic Lumix S1 noční scéna
expoziční čas 25 s, clona F10, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 35 mm, korekce +0,7 EV, klikněte pro zvětšení
 
Při nejnižší citlivosti ISO 100 je kvalita obrazu skutečně velmi dobrá, míra šumu je minimální. Podívat se můžete také na RAW snímek.
 
Panasonic Lumix S1 noční scéna ISO šum
 výřezy z 24MPx snímků (vlevo JPEG, vpravo RAW)
 
Do citlivosti ISO 3200 jsou výsledky velmi slušné. Také ISO 6400 je dost slušné a použitelné je také ISO 12800. Pak už je míra šumu dost vysoká a nevidím moc smysl v nejvyšších citlivostech, jako je ISO 204800.
 
 

Standardní scéna

 
Podíváme se také na dva tradiční snímky.
 
Panasonic Lumix S1 standardní scéna krajinaexpoziční čas 1/160 s, clona F13, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Snímek má solidní množství detailů, to ale vynikne spíše v RAWu.
 
Panasonic Lumix S1 standardní scéna Mlýny Šenovexpoziční čas 1/160 s, clona F11, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 44 mm, klikněte pro zvětšení
 
Velmi dobrý výsledek. Solidní objektiv a 24MPx čipu zvládají vykreslit čáry na šedé stěně mlýnů, v horních částech se pak ale zvýrazňuje moaré efekt. Také zde si můžete stáhnout fotografii v RAW verzi.

reklama
Nejnovější články
Meike uvádí objektiv rybí oko 8mm F3.5 i pro Nikon Z a Canon RF Meike uvádí objektiv rybí oko 8mm F3.5 i pro Nikon Z a Canon RF
Meike rozšiřuje počet bajonetů, pro které se vyrábí objektiv typu rybí oko, model 8mm f/3.5. Nyní bude k dispozici i pro Nikon Z a Canon RF. Je sice určen pro APS-C, ale na full frame tělech může vytvořit cirkulární efekt.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Lexar microSDXC Silver UHS-I 1066x s přenosovou rychlostí až 160 MB/s Lexar microSDXC Silver UHS-I 1066x s přenosovou rychlostí až 160 MB/s
Lexar přichází s novými paměťovými kartami microSDXC UHS-I Silver 1066x. Ty sice mají jen UHS-I rozhraní, ale přesto dosahují velmi vysokých přenosových rychlostí při sekvenčním čtení až 160 MB/s.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Lensbaby uvedlo Spark 2.0 s Optic Swap objektivem Sweet 50 Lensbaby uvedlo Spark 2.0 s Optic Swap objektivem Sweet 50
Lensbaby uvedlo novou generaci svého Spark 2.0. Novinka přináší nastavitelnou 12lamelovou clonu až do F22 a je dodávána s pevným objektivem Sweet 50. Je tedy kompatibilní s celým systémem Optic Swap.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Firmware 4.00 pro Fujifilm X-T3 přináší významné zlepšení autofokusu Firmware 4.00 pro Fujifilm X-T3 přináší významné zlepšení autofokusu
Společnost Fujifilm přichází s novým firmwarem verze 4.00 pro svůj APS-C CSC fotoaparát X-T3. Ten významným způsobem vylepšuje autofokus, který by se svým výkonem měl podobat tomu na vlajkové lodi X-T4.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Opět se objevují zvěsti o APS-C CSC od Canonu s bajonetem RF Opět se objevují zvěsti o APS-C CSC od Canonu s bajonetem RF
Už od příchodu Canonu EOS R s novým bajonetem RF se spekuluje o tom, zda Canon přejde na tento bajonet i u APS-C řady, která využívá systém EF-M. Nyní se opět objevují zprávy, že by k tomu mělo dojít.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře