Panasonic Lumix S1: postřehy z praxe

Panasonic Lumix S1: postřehy z praxe
, , recenze
Nedávno jsme si vyzkoušeli 47,3MPx Lumix S1R od Panasonicu, nyní přichází na řadu varianta Lumix S1 s 24MPx snímačem. Ta je více zaměřena na natáčení videa. Jak bude dobrá pro fotky i video?
K oblíbeným
reklama
Tato kapitola se podívá na několik dalších ukázkových fotografií, které dále zdokumentují, jaký je Panasonic Lumix S1 v praxi.
 
Panasonic Lumix S1 galerie 1
 expoziční čas 8 s, clona F16, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 30 mm, klikněte pro zvětšení
 
Lumix S1 má sice vynikající stabilizaci, ale 8 sekund byste už neudrželi. Tady bylo potřeba dát fotoaparát na zem. S clonou F16 se už do obrazu vkrádá difrakce (mírná celoplošná neostrost).
 
Panasonic Lumix S1 galerie 2 Vauxhall Astra
expoziční čas 1/1,6 s, clona F8, citlivost ISO 2000, ohnisková vzdálenost 51 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Síla stabilizace se ukazuje na tomto snímku. Byla noc s umělým světlem pouliční lampy, mohl jsem přiclonit dokonce až na F8 a prodloužit čas natolik, že jsem 51mm ohniskovou vzdálenost bez větších problémů udržel s 1/1,6 sekundy a mohl mít stále snesitelnou citlivost ISO 2000. Šumu tak není mnoho, kvalita obrazu je rozhodně solidní. K dispozici je snímek v RAW formátu.
 
Panasonic Lumix S1 galerie 3
expoziční čas 1/60 s, clona F11, citlivost ISO 320, ohnisková vzdálenost 55 mm, klikněte pro zvětšení
 
Míra detailů je slušná v podstatě po celé ploše, popředí je pak lehce mimo hloubku ostrosti. K dispozici dávám snímek v RAW formátu.
 
Panasonic Lumix S1 galerie 4
expoziční čas 1/320 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Zde jde vidět jedna z nectností fotoaparátu, tendence k podexponovávání. Tomuto snímku by určitě nějaká ta třetinka EV navíc neuškodila.
 
Panasonic Lumix S1 galerie 5 Dacia Sandero
expoziční čas 1/500 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 49 mm, klikněte pro zvětšení
 
Full frame snímač a clona F4 dovolují dosáhnout příjemného prostorového efektu. Pokud jde o bokeh použitého objektivu 24-105mm F4, tak v tomto případě byl opravdu hodně nervózní.
 
Panasonic Lumix S1 galerie 6
expoziční čas 1/60 s, clona F4, citlivost ISO 10000, ohnisková vzdálenost 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Mohl jsem se sice spolehnout na stabilizaci a fotit při vyšší cloně i mnohem nižší citlivosti, zde jsem ale zvolil jinou taktiku a můžeme se tak spolu podívat na míru šumu při citlivosti ISO 10000. Šumu sice není málo, ale rozhodně není nějak extrémním problémem. Můžeme se podívat i na snímek v RAW formátu. Tam se dají aspoň trochu potlačit nepříjemné přepaly a snímek tak dostane o něco lepší nádech.
 
Panasonic Lumix S1 galerie 7
expoziční čas 1/100 s, clona F6,3, citlivost ISO 320, ohnisková vzdálenost 86 mm, klikněte pro zvětšení
 
Expozice by opět mohla být o něco výraznější a bílá méně šedivá (s Lumixem S1 je obvykle potřeba jít lehce do plusu). Snímek je jinak v pořádku a při focení takových detailů má naopak setový objektiv velmi pěkný bokeh.
 
Panasonic Lumix S1 galerie 8
expoziční čas 1/250 s, clona F10, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 39 mm, klikněte pro zvětšení
 
I zde by bílá mohla být víc bílá. Detaily jsou jinak výborné a zde není co vytýkat. Můžete se podívat na RAW.
 
Panasonic Lumix S1 galerie 9
expoziční čas 1/60 s, clona F4, citlivost ISO 2000, ohnisková vzdálenost 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Tady bude zajímavé sledovat zejména to, co vše se ukrývá v RAWu. Jde o dynamickým rozsahem extrémně náročnou scénu. Taky nám ukazuje, proč nejspíš fotoaparát trochu podexponovává. Dynamický rozsah je totiž ve stínech opravdu vynikající, zatímco ve světlech je sice hodně dobrý, ale přeci jen je potřeba zde být o něco opatrnější.
 
Panasonic Lumix S1 galerie 10
expoziční čas 1/125 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 24 mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
V zaostřené ploše je solidní množství detailů, zde je vše v pořádku. Opět se můžete podívat i na snímek v RAW formátu.
 
Panasonic Lumix S1 galerie 11
expoziční čas 1/125 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 105 mm, klikněte pro zvětšení
 
Základní objektiv nabídne slušné zvětšení, mohl jsem jít ještě blíž. Také má v těchto podmínkách pěkný bokeh.
 
Panasonic Lumix S1 galerie 12
expoziční čas 1/60 s, clona F11, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 24 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Solidní výsledek. Oceňuji zejména to, že Panasonic umí nastavovat míru odšumování a JPEGy tak můžete dostat i bez toho, že by byly úplně rozmydlené jako u některých jiných výrobců.

reklama
Nejnovější články
Meike uvádí objektiv rybí oko 8mm F3.5 i pro Nikon Z a Canon RF Meike uvádí objektiv rybí oko 8mm F3.5 i pro Nikon Z a Canon RF
Meike rozšiřuje počet bajonetů, pro které se vyrábí objektiv typu rybí oko, model 8mm f/3.5. Nyní bude k dispozici i pro Nikon Z a Canon RF. Je sice určen pro APS-C, ale na full frame tělech může vytvořit cirkulární efekt.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Lexar microSDXC Silver UHS-I 1066x s přenosovou rychlostí až 160 MB/s Lexar microSDXC Silver UHS-I 1066x s přenosovou rychlostí až 160 MB/s
Lexar přichází s novými paměťovými kartami microSDXC UHS-I Silver 1066x. Ty sice mají jen UHS-I rozhraní, ale přesto dosahují velmi vysokých přenosových rychlostí při sekvenčním čtení až 160 MB/s.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Lensbaby uvedlo Spark 2.0 s Optic Swap objektivem Sweet 50 Lensbaby uvedlo Spark 2.0 s Optic Swap objektivem Sweet 50
Lensbaby uvedlo novou generaci svého Spark 2.0. Novinka přináší nastavitelnou 12lamelovou clonu až do F22 a je dodávána s pevným objektivem Sweet 50. Je tedy kompatibilní s celým systémem Optic Swap.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Firmware 4.00 pro Fujifilm X-T3 přináší významné zlepšení autofokusu Firmware 4.00 pro Fujifilm X-T3 přináší významné zlepšení autofokusu
Společnost Fujifilm přichází s novým firmwarem verze 4.00 pro svůj APS-C CSC fotoaparát X-T3. Ten významným způsobem vylepšuje autofokus, který by se svým výkonem měl podobat tomu na vlajkové lodi X-T4.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Opět se objevují zvěsti o APS-C CSC od Canonu s bajonetem RF Opět se objevují zvěsti o APS-C CSC od Canonu s bajonetem RF
Už od příchodu Canonu EOS R s novým bajonetem RF se spekuluje o tom, zda Canon přejde na tento bajonet i u APS-C řady, která využívá systém EF-M. Nyní se opět objevují zprávy, že by k tomu mělo dojít.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře